Службата за митрополитска полиција

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Службата за митрополитска полиција
  • Англиски Службата за митрополитска полиција
Знаме на Метрополитенската полиција.svg
генерални информации
Земјата
датум на создавање 1829 година
Уред
Седиште
Сајт содржина.met.police.uk
Карта
Полициската област во Лондон на мапата на полициските окрузи во Англија (градската област не е прикажана)
Полициската област во Лондон на мапата на полициските окрузи во Англија (градската област не е прикажана)
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Метрополитен полициска служба ( англиска метрополитенска полиција.) - Полицијата во Лондон , е одговорна за одржување на јавниот ред во областа на Голем Лондон (релевантната полициска област во Лондон), со исклучок на градот .

Основана во 1829 година. Постапувајќи врз основа на Законот за полиција на Парламентот од 1996 година. Началникот на полицијата е комесар на Метрополитенската полиција и известува во Министерството за внатрешни работи на ОК . Полицијата е под надзор на управата на Голем Лондон . Седиште - Скотланд Јард .

Приказна

Лондонски полицаец од 1850-тите

Службата е основана во 1829 година од министерот за внатрешни работи Роберт Пил . Во чест на Пил (во негово име Роберт е деминутив на Боби), англиската полиција беше наречена „боби“. Пред полициската реформа на Пил врз основа на Законот за митрополитенска полиција (1829), беше проширена приватната полиција („ ловци на крадци “), чија една од мисијата беше да генерира бизнис профит. Во овој Пил ја виде причината за корумпираноста на поранешната институција за заштита на јавниот ред. Реформите на Пил го создадоа прототипот на модерната полиција, чии активности се засноваа на спречување на криминалот и редовно патролирање. [еден]

Во 1842 година во структурата на Одделот за митрополитска полиција се појави криминалистичка истрага (огранок на детектив), кој во 1878 година беше преименуван во Оддел за криминалистичка истрага. [2]

До 1900 година, лондонските полициски сили имаа скоро 16.000 луѓе кои работеа во 21 полициска станица. [2]

Жените почнале да служат во лондонската полиција во 1919 година, но до 1923 година не им било дозволено да вршат апсења. [3]

Традиционално, лондонските полицајци не биле вооружени и носеле само полициска палка . Во 1884 година, по убиството на двајца полицајци, на полицајците испратени во ноќни патроли им биле издадени револвери . Меѓутоа, во 1936 година оваа практика била прекината, а во моментов само специјалните полициски единици се вооружени со огнено оружје. [4]

Структура и овластувања

Вооружен полицаец

Метрополитенската полициска служба е поделена на Територијална полициска управа (вклучува локални полициски станици), Управа за контрола на криминал, Дирекција за специјални операции, Централна оперативна управа и административни служби.

Одделението за борба против криминалот (детективи и инспектори) врши истрага на кривични дела, во него се вклучени одделенија: убиства и тешки кривични дела, за борба против злоупотреба на деца, за борба против економски и професионален криминал, за борба против сериозен и организиран криминал, форензички служби и служби за отпечатоци од прсти; како и единица за тајни активности и разузнавачко биро.

Дирекцијата за специјални операции ја сочинуваат Дирекцијата за борба против тероризмот (контратероризам во Лондон и Обединетото Кралство), Дирекцијата за безбедност (ја осигурува безбедноста на членовите на кралското семејство и британската влада) и Дирекцијата за одбранбена безбедност (обезбедува безбедност за зградата на британскиот парламент , аеродромите Хитроу и Лондон Сити ).

Полицајци во областа Сохо

Централната оперативна дирекција се состои од група за воздушна поддршка (деноноќно патролирање на воздушниот простор на Лондон со хеликоптери), клуб и група против неморал (борба против проституција и зависност од дрога на јавни места), група за поддршка на кучиња (помош од специјално обучени кучиња), група за подготвеност за итни случаи (спроведување итни мерки за спасување), групи за надзор на снимањето, групи на поморската полиција (патролира на Темза), коњанички единици, групи за поддршка на пожари (снајперисти), групи за територијална поддршка (резерва на главниот град на полицијата во случај на немири и терористички напади), управувањето со безбедноста на патиштата (сообраќајни прекршоци во Лондон), тимот за сообраќајна истрага [5] .

Надлежноста на службата во некои случаи се протега на други региони на Англија и Велс, како и на Шкотска и Северна Ирска. Железницата, подземната железница, лесната железница Docklands и Tramlink се обезбедени од Британската транспортна полиција . Градот Лондон има независна полиција на градот Лондон . Во 2014 година во персоналот имало 31.000 вработени [6] .

исто така види

Белешки (уреди)

  1. Lentz, SA, & Chaires, RH, Пронајдокот на принципите на Пил: Студија за историјата на полициските „учебници“. Весник за кривична правда, 2007 година 25 (1), 69-79.
  2. 1 2 „Полиција“ во Бен Вајнреб и Кристофер Хиберт (1983) Лондонската енциклопедија : 605-9
  3. Камбер, Ребека . 90 години девојки во сино: А во 1919 година не им било дозволено ниту да апсат! , Дејли Меил (25 ноември 2009 година).
  4. Полициско оружје и оружје .
  5. Метрополитенска полиција (непристапна врска) . // akadmvd.uz. Преземено на 22 февруари 2014 година. Архивирана на 1 март 2014 година.
  6. Шема за објавување MPS . // met.police.uk. Преземено на 22 февруари 2014 година.

Врски