Список на земји по индекс на човечки развој

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување

Списокот на земји според индексот на човековиот развој е вклучен во Извештајот за човековиот развој од Програмата за развој на Обединетите нации , составен врз основа на проценките од 2019 година и објавен на 15 декември 2020 година [1] . Списокот вклучува 187 земји-членки на ОН од 193, како и Хонг Конг ( специјален административен регион на НР Кина ) и Палестина . 6 земји-членки на ОН ( КДРК , Монако , Науру ,Сан Марино , Сомалија и Тувалу ) не се вклучени поради недостаток на податоци. Индексот за човековиот развој (HDI) е сеопфатна компаративна мерка за очекуваниот животен век , писменоста , образованието и животниот стандард за земјите ширум светот. Овој индекс се користи за да се направи разлика помеѓу развиените , земјите во развој и неразвиените земји и да се процени влијанието на економските политики врз квалитетот на животот . Индексот беше развиен во 1990 година од пакистанскиот економист Махбуб ул-Хак [en] и индискиот економист Амартја Сен [2] . Во 2010 година, начинот на пресметување на индексот беше малку променет.

Земјите се поделени во четири широки категории врз основа на нивниот HDI: многу висок , висок , среден и низок човечки развој.

Светска карта на индексот за човечки развој , објавена во 2020 година.
     Многу високи 0,800-1,000      Високи 0,700-0,799      Средно 0,555-0,699      Ниска 0,350-0,549      Нема податоци
Светска мапа на HDI, 2020 година.
     0.900 и повеќе      0,850-0,899      0,800-0,849      0,750-0,799      0,700-0,749      0,650-0,699      0,600-0,649      0,550-0,599      0,500-0,549      0,450-0,499      0,400-0,449      под 0,399      Нема податоци

Целосна листа на земји

Легенда:

- зголемување;
- стабилна;
- намалување;

(сè е споредено со претходниот извештај)

Истите вредности на HDI во тековната листа не водат до истиот рејтинг, бидејќи рангирањето на HDI се одредува со користење на вредностите на HDI до шестото децимално место.

Многу висока HDI

Место Земјата HDI
во 2019 година (извештај 2020 година) Разлика од претходниот период Индекс 2019 (извештај 2020) Разлика од претходниот период
еден Норвешка 0,957 0,003
2 (1) Ирска 0,955 0,013
2 Швајцарија 0,955 0,009
4 Хонг Конг 0,949 0,010
4 (2) Исланд 0,949 0,011
6 (2) Германија 0,947 0,008
7 (1) Шведска 0,945 0,008
осум (3) Австралија 0,944 0,006
осум Холандија 0,944 0,011
10 (1) Данска 0,940 0,010
единаесет (1) Финска 0,938 0,013
единаесет (2) Сингапур 0,938 0,003
тринаесет (2) Велика Британија 0,932 0,012
14 (3) Белгија 0,931 0,012
14 Нов Зеланд 0,931 0,010
шеснаесет (2) Канада 0,929 0,007
17 (2) САД 0,926 0,006
осумнаесет (2) Австрија 0,922 0,008
деветнаесет (3) Израел 0,919 0,013
деветнаесет Јапонија 0,919 0,004
деветнаесет (1) Лихтенштајн 0,919 0,002
22 (2) Словенија 0,917 0,015
23 (1) Република Кореја 0,916 0,010
23 (2) Луксембург 0,916 0,007
25 Шпанија 0,904 0,011
26 Франција 0,901 0,010
27 (1) чешки 0,900 0,009
28 Малта 0,895 0,010
29 (1) Естонија 0,892 0,010
29 Италија 0,892 0,009
31 (4) ОАЕ 0,890 0,024
32 Грција 0,888 0,016
33 (2) Кипар 0,887 0,014
Место Земјата HDI
во 2019 година (извештај 2020 година) Разлика од претходниот период Индекс 2019 (извештај 2020) Разлика од претходниот период
34 Литванија 0,882 0,013
35 (3) Полска 0,880 0,008
36 Андора 0,868 0,011
37 (2) Латвија 0,866 0,012
38 (2) Португалија 0,864 0,014
39 (3) Словачка 0,860 0,003
40 (3) Унгарија 0,854 0,009
40 (4) Саудиска Арабија 0,854 0,003
42 (3) Бахреин 0,852 0,014
43 (1) Чиле 0,851 0,004
43 (3) Хрватска 0,851 0,014
45 (4) Катар 0,848
46 (3) Аргентина 0,845 0,015
47 (4) Брунеи 0,838 0,007
48 (4) Црна Гора 0,829 0,013
49 (3) Романија 0,828 0,012
50 (5) Палау 0,826 0,012
51 (1) Казахстан 0,825 0,008
52 (3) Русија 0,824
53 (3) Белорусија 0,823 0,006
54 (5) Турција 0,820 0,014
55 (2) Уругвај 0,817 0,009
56 (4) Бугарија 0,816
57 (10) Панама 0,815 0,020
58 (2) Бахамите 0,814 0,009
58 (2) Барбадос 0,814 0,001
60 (13) Оман 0,813 0,021
61 (9) Грузија 0,812 0,026
62 (6) Костарика 0,810 0,016
62 (1) Малезија 0,810 0,006
64 (7) Кувајт 0,806 0,002
64 (1) Србија 0,806 0,007
66 Маурициус 0,804 0,008

Висок HDI

Место Земјата HDI
во 2019 година (извештај 2020 година) Разлика од претходниот период Индекс 2019 (извештај 2020) Разлика од претходниот период
67 (5) Сејшели 0,796 0,005
67 (4) Тринидад и Тобаго 0,796 0,003
69 Албанија 0,795 0,004
70 (2) Куба 0,783 0,005
70 (5) Иран 0,783 0,014
72 (1) Шри Ланка 0,782 0,002
73 (2) Босна и Херцеговина 0,780 0,011
74 (4) Гренада 0,779 0,016
74 (2) Мексико 0,779 0,013
74 (1) Свети Китс и Невис 0,779 0,002
74 (14) Украина 0,779 0,029
78 (4) Антигва и Барбуда 0,778 0,002
79 (3) Перу 0,777 0,011
79 (2) Тајланд 0,777 0,012
81 Ерменија 0,776 0,016
82 Северна Македонија 0,774 0,015
83 (4) Колумбија 0,767 0,006
84 (5) Бразил 0,765 0,004
85 Кина 0,761 0,003
86 (1) Еквадор 0,759 0,001
86 (3) Света Луција 0,759 0,014
88 (1) Азербејџан 0,756 0,002
88 (1) Доминиканска Република 0,756 0,011
90 (17) Молдавија 0,750 0,039
91 (9) Алжир 0,748 0,011
92 (1) Либан 0,744 0,014
93 (5) Фиџи 0,743 0,019
Место Земјата HDI
во 2019 година (извештај 2020 година) Разлика од претходниот период Индекс 2019 (извештај 2020) Разлика од претходниот период
94 (4) Доминика 0,742 0,018
95 (9) Малдиви 0,740 0,021
95 (4) Тунис 0,740 0,001
97 (3) Свети Винсент и Гренадини 0,738 0,010
97 (1) Суринам 0,738 0,014
99 (7) Монголија 0,737 0,002
Сто (6) Боцвана 0,735 0,007
101 (5) Јамајка 0,734 0,008
102 Јордан 0,729 0,006
103 (5) Парагвај 0,728 0,004
104 (1) Тонга 0,725 0,008
105 (5) Либија 0,724 0,016
106 (2) Узбекистан 0,720 0,010
107 (7) Боливија 0,718 0,015
107 (4) Индонезија 0,718 0,011
107 (1) Филипини 0,718 0,006
110 (7) Белизе 0,716 0,004
111 Самоа 0,715 0,008
111 (3) Туркменистан 0,715 0,005
113 (17) Венецуела 0,711 0,015
114 (1) Јужна Африка 0,709 0,004
115 (4) Држава Палестина 0,708 0,018
116 Египет 0,707 0,007
117 Маршалските Острови 0,704 0,006
117 (1) Виетнам 0,704 0,011
119 (4) Габон 0,703 0,001

Просечен HDI

Место Земјата HDI
во 2019 година (извештај 2020 година) Разлика од претходниот период Индекс 2019 (извештај 2020) Разлика од претходниот период
120 (2) Киргистан 0,697 0,023
121 Мароко 0,686 0,010
122 (1) Гвајана 0,682 0,012
123 (3) Ирак 0,674 0,015
124 Салвадор 0,673 0,006
125 Таџикистан 0,668 0,012
126 Кејп Верде 0,665 0,014
127 (1) Гватемала 0,663 0,012
128 (2) Никарагва 0,660 0,009
129 (5) Бутан 0,654 0,037
130 Намибија 0,646 0,001
131 (2) Индија 0,645 0,002
132 Хондурас 0,634 0,011
133 (2) Бангладеш 0,632 0,018
134 (2) Кирибати 0,630 0,007
135 (2) Сао Томе и Принципе 0,625 0,016
136 (1) Микронезија 0,620 0,006
137 (3) Лаос 0,613 0,009
138 Есватини 0,611 0,003
Место Земјата HDI
во 2019 година (извештај 2020 година) Разлика од претходниот период Индекс 2019 (извештај 2020) Разлика од претходниот период
138 (4) Гана 0,611 0,015
140 (1) Вануату 0,609 0,012
141 (10) Источен Тимор 0,606 0,020
142 (5) Непал 0,602 0,023
143 (4) Кенија 0,601 0,022
144 (2) Камбоџа 0,594 0,013
145 (1) Екваторијална Гвинеја 0,592 0,004
146 (3) Замбија 0,584 0,007
147 (2) Мјанмар 0,583 0,001
148 (1) Ангола 0,581 0,007
149 (11) Република Конго 0,574 0,034
150 Зимбабве 0,571 0,008
151 (2) Соломонови острови 0,567 0,010
151 (3) Сирија 0,567 0,018
153 (3) Камерун 0,563
154 (2) Пакистан 0,557 0,003
155 Папуа Нова Гвинеја 0,555 0,012
156 Коморите 0,554 0,016

Низок HDI

Место Земјата HDI
во 2019 година (извештај 2020 година) Разлика од претходниот период Индекс 2019 (извештај 2020) Разлика од претходниот период
157 (4) Мавританија 0,546 0,019
158 (5) Бенин 0,545 0,025
159 Уганда 0,544 0,016
160 (3) Руанда 0,543 0,007
161 (3) Нигерија 0,539 0,005
162 (3) Брегот на Слоновата Коска 0,538 0,022
163 (4) Танзанија 0,529 0,001
164 (2) Мадагаскар 0,528 0,007
165 (1) Лесото 0,527 0,009
166 (5) Џибути 0,524 0,029
167 Да оди 0,515 0,002
168 (2) Сенегал 0,512 0,002
169 (1) Авганистан 0,511 0,015
170 (1) Хаити 0,510 0,007
170 (2) Судан 0,510 0,003
172 (2) Гамбија 0,496 0,030
173 Етиопија 0,485 0,015
Место Земјата HDI
во 2019 година (извештај 2020 година) Разлика од претходниот период Индекс 2019 (извештај 2020) Разлика од претходниот период
174 (2) Малави 0,483 0,002
175 (4) Демократска Република Конго 0,480 0,021
175 (3) Гвинеја-Бисао 0,480 0,019
175 (1) Либерија 0,480 0,015
178 (4) Гвинеја 0,477 0,011
179 (2) Јемен 0,470 0,007
180 (2) Еритреја 0,459 0,025
181 (1) Мозамбик 0,456 0,010
182 (1) Сиера Леоне 0,452 0,014
182 Буркина Фасо 0,452 0,018
184 Мали 0,434 0,007
185 Бурунди 0,433 0,010
185 (1) Јужен Судан 0,433 0,020
187 Чад 0,398 0,003
188 АВТОМОБИЛ 0,397 0,016
189 Нигер 0,394 0,017

ИЧР по земја и континент

Азија

Топ 10 HDI

Место Земјата HDI
Многу висока HDI
еден Хонг Конг 0,949
2 Сингапур 0,938
3 Израел 0,919
3 Јапонија 0,919
5 Република Кореја 0,916
6 ОАЕ 0,890
7 Кипар 0,887
осум Саудиска Арабија 0,854
9 Бахреин 0,852
10 Катар 0,848

10 најниски HDI

Место Земјата HDI
Низок HDI
еден Јемен 0,470
2 Авганистан 0,511
Просечен HDI
3 Пакистан 0,557
4 Сирија 0,567
5 Мјанмар 0,583
6 Камбоџа 0,594
7 Непал 0,602
осум Источен Тимор 0,606
9 Лаос 0,613
10 Бангладеш 0,632

Северна Америка

Топ 10 HDI

Место Земјата HDI
Многу висока HDI
еден Канада 0,929
2 САД 0,926
3 Панама 0,815
4 Бахамите 0,814
4 Барбадос 0,814
6 Костарика 0,810
Висок HDI
7 Тринидад и Тобаго 0,796
осум Куба 0,783
9 Гренада 0,779
9 Мексико 0,779
9 Свети Китс и Невис 0,779

10 најниски HDI

Место Земјата HDI
Низок HDI
еден Хаити 0,510
Просечен HDI
2 Хондурас 0,634
3 Никарагва 0,660
4 Гватемала 0,663
5 Салвадор 0,673
Висок HDI
6 Белизе 0,716
7 Јамајка 0,734
осум Свети Винсент и Гренадини 0,738
9 Доминика 0,742
10 Доминиканска Република 0,756

Јужна Америка

Топ 10 HDI

Место Земјата HDI
Многу висока HDI
еден Чиле 0,851
2 Аргентина 0,845
3 Уругвај 0,817
Висок HDI
4 Перу 0,777
5 Колумбија 0,767
6 Бразил 0,765
7 Еквадор 0,759
осум Суринам 0,738
9 Парагвај 0,728
осум Боливија 0,718

10 најниски HDI

Место Земјата HDI
Просечен HDI
еден Гвајана 0,682
Висок HDI
2 Венецуела 0,711
3 Боливија 0,718
4 Парагвај 0,728
5 Суринам 0,738
6 Еквадор 0,759
7 Бразил 0,765
осум Колумбија 0,767
9 Перу 0,777
Многу висока HDI
10 Уругвај 0,817

Африка

Топ 10 HDI

Место Земјата HDI
Многу висока HDI
еден Маурициус 0,804
Висок HDI
2 Сејшели 0,796
3 Алжир 0,748
4 Тунис 0,740
5 Боцвана 0,735
6 Либија 0,724
7 Јужна Африка 0,709
осум Египет 0,707
9 Габон 0,703
Просечен HDI
10 Мароко 0,686

10 најниски HDI

Место Земјата HDI
Низок HDI
еден Нигер 0,394
2 АВТОМОБИЛ 0,397
3 Чад 0,398
4 Јужен Судан 0,433
4 Бурунди 0,433
6 Мали 0,434
7 Сиера Леоне 0,452
7 Буркина Фасо 0,452
9 Мозамбик 0,456
10 Еритреја 0,459

Европа

Топ 10 HDI

Место Земјата HDI
Многу висока HDI
еден Норвешка 0,957
2 Ирска 0,955
2 Швајцарија 0,955
4 Исланд 0,949
5 Германија 0,947
6 Шведска 0,945
7 Холандија 0,944
осум Данска 0,940
9 Финска 0,938
10 Велика Британија 0,932

10 најниски HDI

Место Земјата HDI
Висок HDI
еден Молдавија 0,750
2 Азербејџан 0,756
3 Северна Македонија 0,774
4 Ерменија 0,776
5 Украина 0,779
6 Босна и Херцеговина 0,780
7 Албанија 0,795
Многу висока HDI
осум Србија 0,806
9 Грузија 0,812
10 Бугарија 0,816

Австралија и Океанија

Топ 10 HDI

Место Земјата HDI
Многу висока HDI
еден Австралија 0,944
2 Нов Зеланд 0,931
3 Палау 0,826
Висок HDI
4 Фиџи 0,743
5 Тонга 0,725
6 Самоа 0,715
7 Маршалските Острови 0,704
Просечен HDI
осум Кирибати 0,630
9 Микронезија 0,620
10 Вануату 0,609

10 најниски HDI

Место Земјата HDI
Просечен HDI
еден Папуа Нова Гвинеја 0,555
2 Соломонови острови 0,567
3 Вануату 0,609
4 Микронезија 0,620
5 Кирибати 0,630
Висок HDI
6 Маршалските Острови 0,704
7 Самоа 0,715
осум Тонга 0,725
9 Фиџи 0,743
Многу висока HDI
10 Палау 0,826

ИЧР по регион и група

Регион или група HDI
2017 година
Многу висока HDI
ОЕЦД 0,895
Висок HDI
Источна , Јужна Европа и Централна Азија 0,771
Латинска Америка и Карибите 0,758
Азиско-пацифичка област 0,733
Мир 0,728
Мали островски држави во развој 0,722
Просечен HDI
Арабские страны 0,699
Южная Азия 0,638
Низкий ИЧР
Чёрная Африка 0,537
Наименее развитые страны 0,524


Страны, отсутствующие в отчёте

Год Страна ИЧР Место
Публикация Данные
Очень высокий ИЧР
1997 N/A Монако 0,946 N/A
1997 N/A Сан-Марино 0,944 N/A
Высокий ИЧР
1998 1995 КНДР 0,766 75
Средний ИЧР
1998 N/A Науру 0,663 N/A
1998 N/A Тувалу 0,583 N/A
Низкий ИЧР
2001 2001 Сомали 0,284 161

См. также

Примечания

  1. Human Development Report 2020 (англ.) // United Nations Development Programme / Conceição Pedro. — NY : United Nation , 2020. — ISBN 978-92-1-005516-1 . — ISSN 2412-3129 .
  2. About Human Development . United Nations Development Programme. Дата обращения: 6 марта 2019.

Ссылки