Стариот Повазки

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Гробишта
Гробишта Повацки
( полски: Cmentarz Powązkowski )
Варшава, Cmentarz Powązkowski SDC11657.JPG
52 ° 15'07 ″ с. ш. 20 ° 58'22 ″ источно г. H G Я O
Земјата Полска
Градот Варшава
Прво спомнување 1790 година
Датум на основање 20 мај 1792 година
држава Глума
Сајт starepowazki.sowa.website.pl (пол.)
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons
Порта на гробиштата

Гробишта Powązki Гробишта Powązki или, како што е обично Powązki ( Пол. Cmentarz Powązkowski, Stare Powązki) - најстарата и најпозната некропола во Варшава , во урбаната област Powązki .

Историја и локација

Основана во 1790 година . Се наоѓа во северозападниот дел на главниот град (ул. Повонцковска (и) бр. 14). Овде се погребани посмртните останки на многу познати личности од полската историја и култура. Значителен дел од гробиштата се посветени на гробовите на војската, хероите и жртвите кои загинале во војните од 19-20 век.

исто така види

Видете ја категоријата Закопани на старите гробишта Повонцки

Галерија

исто така види

Литература

  • Карол Моравски: Przewodnik historyczny po cmentarzach warszawskich. Варшава: ПТТК „Крај“, 1989. ISBN 83-7005-129-4

Врски