Стевановиќ, Јована

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Јована Стевановиќ
Јована Стевановиќ
Јована Стевановиќ 1.jpg
лични податоци
Кат женски
Земја Србија
Специјализација централно блокирање
Клуб ИталијаУнет-Јамамаи “ Бусто-Арсизио (од 2020 година)
Дата на раѓање 30 јуни 1992 година ( 1992-06-30 ) (29 години)
Место на раѓање Белград , СФРЈ
Висина 191 см
Тежината 70 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Јована Стевановиќ ( срп . Јovana Stevanoviћ , р. 30 јуни 1992 , Белград , СФРЈ ) — српска одбојкарка , централен блокер . светски шампион 2018 , европски шампион 2017 , сребрен медал на Олимписките игри 2016 .

Биографија

Јована Стевановиќ е родена во семејството на југословенскиот фудбалер Горан Стевановиќ . На 16-годишна возраст е примена во една од најсилните одбојкарски тимови во Србија - „Црвену звезда“, за која настапувала до 2013 година, станувајќи 4-кратен шампион на Србија , 4-кратен освојувач на Купот на Србија , освојувач на сребрен медал. на Купот на Европската одбојка на конфедерација ...

Во 2013 година, одбојкарот се пресели во Италија и 5 сезони играше за тимот Поми ( Казалмаџоре ), освојувајќи го италијанското првенство (во 2015 година), Лигата на шампионите ЦЕБ (во 2016 година) и сребрените медали на Светското клупско првенство (2016 година). ). Во 2018 година таа се пресели во Савино Дел Бене ( Скандичи ).

Во 2009-2010 година, Јована Стевановиќ три пати стана сребрен медал на Светските и Европските првенства во јуниорската и младинската репрезентација на Србија.

Во 2012 година, Стевановиќ го направи своето деби во српската репрезентација на Гран при , но стана постојан член на главниот тим на земјата дури три години подоцна. Оттогаш, таа стана победник и медалист на официјални меѓународни турнири 7 пати, вклучувајќи го и сребрениот медалист на Олимпијадата 2016 година , европскиот шампион од 2017 година и светскиот шампион во 2018 година .

Клупска кариера

Достигнувања

Со селекциите на Србија

Со клубови

Индивидуална

Белешки (уреди)

Врски