Москва Труст

Од Википедија, бесплатната енциклопедија

Одете на навигација Одете на пребарување
Москва Труст
АД "Московски медиуми"
Лого слика
Земја Русија
Област за емитување Москва
Московскиот регион
Време на емитување околу часовникот
Формат на слика 576i ( SDTV )
Датум на започнување на емитувањето 1 ноември 2006 година , 9:00 часот
Лиценца за емитување ЕЛ бр FS 77 - 63035 од 10 септември 2015 година [1]
Основач ЗАО „ТВ Столица плус“ [2] [3]
Сопственик Обединета редакција на московските мас -медиумиМосква Медиа
Поранешни имиња Капитал Плус (1 ноември 2006 година - 31 август 2008 година)
Доверба (1 септември 2008 година - 4 септември 2012 година)
Поврзани ТВ канали Знаме на Москва, Русија.svg Москва 24
Знаме на Москва, Русија.svg 360 °
Глас на ТВ -канал Денис Јученков (од 2006 година)
Ознака Кога ќе бидете разбрани
Веб -страница doverie-tv.ru

Москва Доверие е првиот московски ТВ канал со социјален фокус [4] . Кабелското емитување започна на 1 ноември 2006 година на 11 -тиот UHF канал (од 25 август 2015 година - на 41 -от UHF канал) во Москва во кабелската мрежа Мостелеком (NKS [5] [6] [7] , подоцна - Ростелеком ). Сигналот е достапен и од сателитот ABS-2.

Историја

Со текот на годините, ТВ -каналот се викаше:

 • 11/01/2006 - 31/08/2008 - "Капитал плус"
 • 09/01/2008—09/04/2012 - „Доверба“ [8]
 • од 5 септември 2012 година - „Доверба на Москва“

Од основањето до средината на 2010-тите, главната тема на каналот беше помошта на претставниците на властите и јавните организации, решението за притискање на секојдневните проблеми во етерот, извештаи и прегледи на локалните жители, коментари од историчари, експерти и гости, што беше запишано со декрет на московската влада од 10 март 2009 година [9] . Од крајот на 2006 година до 31 март 2012 година, според условите на лиценцата, на ТВ каналот во специјално распределени блокови (прво од 16:00 до 23:00 часот и од 4:00 до 9:00 часот, од 2008 година - од 9:00 до 11: 15 часот и од 18:15 до 20:30 часот) беа вклучени програми на обласни и регионални студија [10] , кои беа емитувани од 1997 до 2006 година од ТВ Столица [11] [12] . На 1 април 2012 година, емитувањето на овие програми беше прекинато поради истекување на договорот и промена на концептот за емитување [13] [14] .

Во септември 2011 година, поради затворањето на ТВ каналот Столица и почетокот на емитувањето на ТВ каналот Москва 24 , некои од неговите поранешни програми се префрлија на Доверие [15] .

Од 1 април 2012 година, во рамките на создавањето унифицирана редакција на московските електронски медиуми, производството на содржини за „Доверба“ е префрлено на OJSC GTK „ТВ Столица“ [16] [17] .

На 5 септември 2012 година, каналот го смени името во „Московска доверија“ [1] [18] .

Од 1 април 2016 година се емитува во формат 16: 9 [19] . Од приближно исто време, радиодифузната мрежа на каналот започна да се состои главно од документарни проекти што раскажуваат за настани, филмови, актери и поп изведувачи од советскиот период [20] [21] , како и стари советски (поретко странски) играни филмови [22] [23] .

Список на програми

 • „Верата. Надеж. Loveубов "(од 2009 година)
 • „Правиме заедно“ (од 2020 година)
 • „Arsвездите на советскиот екран“ (од 2018 година)
 • „Москва и светот“ (од 2017 година)
 • „Откривање на тајните на theвездите“ (од 2015 година)
 • „Тајните на киното“ (од 2017 година)
 • „Беше смешно“ (од 2019 година)
 • „Ова е нашиот град“ (од 2016 година)

Архивирани програми

Главната програма на ТВ -каналот до септември 2012 година беше информативната програма „Во ритамот на градот“ (до 2009 година беше објавена под името „Инфолент“, до 2011 година - „Вести“), која беше изработена од персоналот на ТВ каналот „ Москва 24 “ од 1 април 2012 година.

Емитување

Терестријална и кабелска

Преносот во воздух во Москва го спроведува RTRS во дигитален формат DVB-T2 на 34 ТВК на 26 позиции од 0:00 до 12:00 часот.

Водачи

Генерални директори

Забелешки (уреди)

 1. 1 2 Доверба на Москва . Официјална веб -страница на Федералната служба за супервизија на комуникациите, информатичката технологија и масовните медиуми (Роскомнадзор) (10 септември 2015 година). - Листа на имиња на регистрирани масовни медиуми.
 2. Окружната телевизија ќе биде на „Капитал“ . Адвертологија (15 март 2006 година).
 3. Керимов и Лужков го поделија „Главниот град“. Кабелската мрежа Столица Плус беше продадена без знаење на акционерите . Газета.Ру (22.02.2007).
 4. "Капитал" на "Доверба" Ourурдом (14 септември 2011 година).
 5. Now Сега ќе имате повеќе ТВ канали . Мојата област (11.04.2008 година).
 6. Сега, жителите на Ново-Переделкино имаат пристап до 31 телевизиски канали . Администрација на областа Ново-Переделкино . Официјална страница (27.08.2008 година).
 7. Повеќе од сто куќи беа поврзани со нови ТВ канали . Веб -портал Зеленоград (16 декември 2009 година).
 8. ↑ Етерот на ТВ -каналот „Доверба“ за време на викендите ќе биде „даден“ на програми за деца . РИА Новости (16 март 2009 година).
 9. Резолуција на Московската влада од 10 март 2009 година N 175-ПП "За развој на 11-ти специјален канал како ТВ канал со социјална ориентација" . Гаранција. Информативен и правен портал (23.03.2009 година).
 10. Локалната телевизија ќе стане дигитална. Телевизијата Зеленоград ќе биде префрлена на дигитално емитување . Веб -портал Зеленоград (5 август 2008 година).
 11. Јуриј Лужков го повлече кабелот кон себе. Градоначалникот ја презема контролата врз кабелската телевизија во главниот град . Комерсант (23 март 2006 година).
 12. Измените на градскиот закон за кабелска телевизија усвоени во прво читање . Московска градска дума (22 март 2006 година).
 13. ТВ -канал „Доверба“ сега без области студија . Телевизија (1 април 2012 година).
 14. Зеленоград телевизија Студио стана содржината на услуги за Москва 24 канал Веб -портал Зеленоград (27 април 2012 година).
 15. ТВ -програмите од „Капитал“ ќе се префрлат на „Доверба“
 16. Ја обединува и покажува Москва
 17. Капитал во обединет воздух. Медиумските средства на Москва ќе се спојат во единствен холдинг . Финансиски весник (30 март 2012 година).
 18. С. Собијанин ја посети обединета редакција на медиумите во главниот град „Москва Медиа“ на денот на отворањето на ТВ -каналот „Москва. Доверба "
 19. Сергеј Симаков. Каналите „Москва 24“ и „Московска доверија“ се префрлаат на формат 16: 9 . Портал „ТВ работници“ (30 март 2016 година). - ТВ, технологии. Преземено на 2 април 2016 година.
 20. Нова сезона на ТВ каналот Москва. Довери (неодредено . Вечер Москва (3 септември 2014 година).
 21. Владимир Кара-Мурза-ул. Какво добро останува на ТВ во 2018 година . Соговорник (28.12.2018).
 22. Градските ТВ канали го слават својот роденден . Вечер Москва (5 септември 2013 година).
 23. 1 2 Вели "Москва 24" . Руски весник (12 ноември 2012 година).
 24. Обожавање Лужков неодредено . Аргументи на неделата (8 мај 2007 година).
 25. Зошто ТВ каналот Столица Плус отстапи место на Доверливиот канал . Комунистичка партија (21 септември 2008 година).
 26. Москва Градското собрание ќе купи Следна FM радио фреквенција Лента.ру (27.07.2012).
 27. Собјанин медиумски холдинг е речиси како Газпром и Берлускони Дожд (2 ноември 2012 година).

Линкови