Тексас

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Државата на САД

Состојба Тексас
Англиски Состојба Тексас

Тексас знаме Тексас печат
Тексас знаме Тексас печат
Државата Тексас на мапата на САД

Државно мото

„Пријателство“

Државна песна

Тексас, нашиот Тексас

Државен прекар

Lone Star State [1]

Капитал

Остин

Најголемиот град

Хјустон

Големите градови

Сан Антонио , Далас , Остин , Форт Ворт , Ел Пасо

Популација

29 183 290 [2] ( 2020 )
2-ри во САД
густина
42,9 лица / km²
26-ти во САД

Плоштад

2 место
Вкупно
696.241 km²
водена површина
17.406 km² (2,5%)
географска ширина
25 ° 50' N НС. на 36 ° 30 с. НС. , 1 244 км
географска должина 93 ° 31 'Ш на 106 ° 38 'W д. , 1 270 км

Висина над морското ниво

максимум 2 667,4 м
просек 520 м
минимална
0 m

Државно прифаќање

29 декември 1845 година
28 по ред
пред да го прифати статусот
Тексас Република Тексас

Гувернерот

Грег Абот

Вицегувернер

Ден Патрик

Законодавно тело

Законодавниот дом на Тексас
горна комора Сенатот на Тексас
Долна комора Претставничкиот дом на Тексас

Сенаторите

Круз на Тед
Џон Корнин

Временска зона

Централно време:
GMT −6 / −5

Намалување

Тексас

Официјален сајт

тексас.gov

Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Texas [3] [4] ( англиски Texas , американски изговор: [ˈtɛksəs] , локално: [ˈtɛksɪz] ; шпански Texas , изговор: [ˈtexas] ( Звук слушај ) ) - држава [5] во јужниот дел на Соединетите Американски Држави . Се рангира на второ место по територија во Соединетите Држави (696 241 км²) по Алјаска , второ по Калифорнија по население (29 183 290 луѓе според пописот на САД во 2020 година [6] ) и GRP [7] . Тексас е еден од центрите на американското земјоделство, сточарството, образованието, нафтената и гасната и хемиската индустрија и финансиските институции. Главен град на државата е Остин ; управна поделба - реони (254).

Името на државата доаѓа од шпанскиот збор „тејас“ , а тоа, пак, од индискиот „тајша“ , на јазикот на племињата Кадо , што значи „пријател“, „сојузник“ (првите шпански истражувачи на територијата ги нарече Индијци кои беа дел од конфедерацијата Хасинаи ) ... Државната кратенка на САД е TX. [осум]

Историја

TexasMap1.png
Парче пустина во Западен Тексас

Шпанска колонизација

Пред населувањето од страна на Шпанците и другите имигранти од Европа, модерната територија на Тексас била живеалиште на различни индиски племиња: Апачи , Атакапа , Бидаи , Кадо , Команче , Чероки , Киова , Тонкава , Вичита и Каранкава . Во 1870-тите. Апашите го напуштија Тексас; тие беа последните Индијанци кои окупираа значителна област на државата. Во моментов, на Владата на САД признава три домородното племе Тексас: Племе од Алабама и Kushat племе Kickapoo и племето Isleta del Sur Pueblo.

Во 1519 година, шпанскиот морепловец Алонсо Алварез де Пинеда пловел по брегот на Тексас, мапирајќи го крајбрежјето на Мексиканскиот залив за прв пат. Првиот Европеец што стапнал на Тексас (6 ноември 1528 година) бил бродоломниот конквистадор Алвар Нуњез Кабеза де Вака . Тој помина шест години во Тексас, воспоставувајќи трговски врски со локалните племиња. Првата населба била основана од Шпанците во областа Остров во близина на денешниот Ел Пасо во 1682 година. Во меѓувреме, источниот дел на модерниот Тексас почна да се асимилира од Французите, кои ја проширија својата колонија Луизијана . На 18 февруари 1685 година, Французинот Рене-Роберт Кавалиер ја основал Форт Сен Луис во заливот Матагорда , истурена станица на Франција во Тексас. Во 1690 година, Алонсо де Леон го преминал Рио Гранде и ја основал Католичката мисија во Сан Франциско де лос Тексас во источен Тексас. Мисијата беше лоцирана во областа на стариот пат до Сан Антонио , најстарата транспортна артерија во современите Соединетите Американски Држави. До крајот на 18 век, целата територија на модерен Тексас, заедно со Мексико, била дел од шпанската колонија Нова Шпанија .

На почетокот на 19 век, Источен Тексас почнал да го совладаат имигранти од Соединетите држави. Мојсеј Остин стекнал 800 km²; На 3 јануари 1823 година, Стивен Остин формирал колонија од 300 американски семејства (сега познати како „Старите триста“) на реката Бразос . Во 1821 година, Нова Шпанија, која го вклучуваше Тексас, постигна независност од Шпанија , и на тој начин Тексас стана дел од Мексиканската империја .

Република Тексас

До средината на 1830-тите. диктатурата и беззаконието во Мексико ја доведоа државата на работ на распаѓање: териториите на Тексас и Јукатан изразија - според уставното право - желба за отцепување. Во 1835 година, мексиканскиот претседател генерал Антонио Лопез де Санта Ана предложи нов устав со кој ќе се укине ропството , што беше норма меѓу американските доселеници. Покрај тоа, тој го зголеми притисокот врз Американците, барајќи разоружување и принудно протерување на илегалните имигранти од пограничните држави на САД и враќање на нивните земји. Оваа политика на мексиканската влада предизвика незадоволство кај жителите на Тексас и послужи како изговор за Војната за независност.

На 2 октомври 1835 година, Тексашаните се судрија со одред на мексиканска коњаница во близина на градот Гонзалес , што доведе до избувнување на непријателствата. На 28 октомври 1835 година, во битката кај Консепсион, 90 Тексашани победиле 450 Мексиканци. На 2 март 1836 година, на состанокот на претставниците на американските мигранти, беше потпишана декларација за независност од Мексико. Како одговор, мексиканските трупи беа испратени во битката за тврдината Аламо во Сан Антонио, речиси целосно уништувајќи го малиот гарнизон во Тексас по тринаесетдневна опсада . Потоа, на 27 март 1836 година, по наредба на Лопез де Санта Ана, Мексиканците го погубија Џејмс Фанин и околу 400 Тексашани во Голијад . Овие порази, пак, ги инспирираа Тексашаните да создадат војска која, под водство на Сем Хјустон, ја доби дефинитивната битка кај Сан Хасинто на 21 април 1836 година (Лопез де Санта Ана беше заробена).

На 14 мај 1836 година, претставниците на Тексас и генералот Санта Ана потпишаа договор за независност на градот Веласко . Сепак, мексиканската влада не го ратификуваше овој договор, оставајќи го отворено прашањето за независност од Мексико (додека западниот дел на современиот Тексас продолжи да има нејасен правен статус). Кон крајот на 1836 година, беше донесен устав (со кој се потврдува правото на сопственост на робови ) и Тексас беше прогласен за република. Сем Хјустон стана првиот претседател. По повторените движења на главниот град, Хјустон беше избран за центар на моќта во 1837 година. Република Тексас доби меѓународно признание. Во исто време, продолжија рациите на Мексиканците во Тексас. На 5 март 1842 година, одред од повеќе од 500 Мексиканци, предводени од Рафаел Васкез, го нападнале Тексас за прв пат по револуцијата; кога стигнал до Сан Антонио, се повлекол назад во Рио Гранде; На 11 септември 1842 година, една и пол илјади армија на Мексико, предводена од Адријан Вол , зазеле дел од Сан Антонио, но подоцна се повлекле, земајќи заробеници. Судирите продолжија речиси 10 години и зависеа од тоа дали мексиканската влада ќе биде зајакната или ослабена. Соединетите Американски Држави официјално не интервенираа во оваа борба, иако илјадници американски доброволци беа регрутирани да им помогнат на Тексас. Вооружените конфликти меѓу Мексико и Република Тексас беа прекинати, наместо да се прикачат на САД во 1845 година, бидејќи победата на САД во Мексиканско-американската војна од 1846-1848 година, целосно го потисна отпорот и територијалните претензии на Мексико. Кога Тексас се одвои од Мексико, првично имаше намера да стане, порано или подоцна, дел од Соединетите Држави (иако меѓу Тексашаните имаше и идеја за проширување на Тексас, претворајќи го во огромна држава со површина до Тихиот Океан ).

Со договорот од 29 декември 1845 година, Тексас стана 28-та американска држава. Претходно, американската влада двапати (во 1837 и 1844 година) го одби барањето за пристапување, но во 1844 година, Џејмс Полк , кој беше поддржувач на пристапувањето, стана претседател на Соединетите држави.

Тексас е првата и досега единствената меѓународно призната независна држава директно примена во САД како рамноправна членка на унијата. Имајќи висок статус, Тексас, при влегувањето во Соединетите Држави, навел некои карактеристики кои се единствени за Соединетите држави. Прво, целата земја и подземјето на државата остана во сопственост на народот на државата; немаше федерални земји во Тексас. Второ, од страв од политичка нестабилност, Тексас преговараше за поделба на пет држави. Во 2009 година, Рик Пери , тогашниот гувернер на државата, објави дека Тексас има право да се отцепи од Соединетите држави, но ова право е доведено во прашање [9] .

Втората половина на 19 век

По приклучувањето кон Соединетите Држави, територијата на Тексас ги вклучуваше сите земји на модерната држава Тексас, како и ненаселените северни области, кои беа префрлени на американската влада според договорот од 9 септември 1850 година како исплата на надворешниот долг. од Тексас (10 милиони долари). Последователно, овие федерални територии беа поделени меѓу идните држави Ново Мексико , Колорадо , Оклахома , Канзас и Вајоминг .

И покрај фактот што на сите жители и ветерани од битките во Тексас им беа дадени земјишни парцели и други поволности, немаше посебен прилив на имигранти. Беа создадени специјални агенции за регрутирање емигранти од Европа: имаше германски, француски, шведски и холандски агенции. Најактивната имиграција дојде од Германија (имињата на многу градови зборуваат за ова - Фредериксберг , Алдорф, Њу Браунфелс итн.). По европските револуции од 1848 година, Полјаците, Швеѓаните, Норвежаните, Чесите и Французите им се придружија на германските доселеници. Имиграцијата растеше до Втората светска војна.

За време на Граѓанската војна, Тексас беше дел од Конфедерацијата (на 23 февруари 1861 година, на референдум, жителите на Тексас гласаа за отцепување од Соединетите држави со 46.129 гласови наспроти 14.697 - 76%). Меѓутоа, гувернерот Сем Хјустон одби да положи заклетва на Конфедерацијата, а Конвенцијата свика нова државна влада. Токму во Тексас - на 12 мај 1865 година - се случи последната битка од Граѓанската војна (Тексашаните сè уште не знаеја дека конфедеративните трупи под водство на генералот Роберт Ли се предале на 9 април во Вирџинија ). Во 1870 година, американскиот Конгрес повторно го вклучи Тексас во земјата. Во 1876 година, беше усвоен модерниот устав на Тексас.

XX век

Бура од прашина се приближува во областа Стратфорд (1935)

Во почетокот на XX век на територијата на Тексас и Мексиканскиот Залив беа пронајдени значителни резерви на нафта , кои ја реформираа состојбата на економијата (до Втората светска војна доминираа земјоделството и сточарството во Тексас). Во 1910-тите и 20-тите години. граничната област Тексас беше нападната од мексикански бандити кои ги искористија превирањата на Мексиканската револуција. За време на Големата депресија, државата исто така доживеа драматичен пад на квалитетот на животот; на ова се додадени бројни бури со прашина во 1930-тите, предизвикани од суша и неправилно обработување на земјиштето. Сето ова доведе до значителен одлив на населението од Тексас.

По Втората светска војна, Тексас стана еден од центрите на научната технологија, образованието и индустријата. Хјустон е дом на администрацијата на НАСА и вселенскиот центар Линдон Џонсон со Центарот за контрола на мисијата. Во 60-тите. Тексас почна постепено да го укинува својот систем на сегрегација , процес кој траеше повеќе од една деценија.

На 22 ноември 1963 година, претседателот Џон Ф. Кенеди беше убиен во Далас . Злосторството се уште нема јасно објаснување. Неговата функција ја презеде потпретседателот Линдон Џонсон , поранешен американски сенатор од Тексас .

Географија

Локација

Тексас се граничи со државите Ново Мексико (на запад), Оклахома (на север), Луизијана (на исток) и Арканзас (на североисток). Југозападната граница на Тексас ја следи Рио Гранде , која ги дели Соединетите Држави и Мексико. На југоисток, Тексас е измиен од Мексиканскиот Залив .

Источниот и јужниот дел на Тексас се наоѓаат во мексиканската низина (Заливскиот брег); издигнувајќи се на запад, поминува во висорамнината Едуард (до 835 м) и Лано Естакадо (до 1200 м). На крајниот запад започнуваат млазовите на Карпестите Планини (до 2665 m).

Главните реки на Тексас: Црвена река , Троица , Бразос , Колорадо и Рио Гранде; многу мали реки во централните и западните делови често пресушуваат.

Поголемиот дел од Тексас (центар и север) се рамнини покриени со грмушки, сè повеќе се разредуваат на запад, каде што започнуваат степите и пустините. На исток и југоисток се зачувани савани и дабово-борови шуми (областите на крајниот југоисток, на границата со Луизијана, се значително мочурливи).

Поради својата големина и геолошки карактеристики како што е раседот на Балкон, Тексас содржи различни пејзажи кои се заеднички и за јужните и за југозападните региони на Соединетите држави. [десет]

Клима

Климатски, Тексас има две зони: на југ (по должината на брегот), суптропска , топла, на крајниот југ се претвора во тропска; во централните и северните делови е континентален со топли лета и студени зими (просечна јануарска температура од 1 до 15 ° C, јули од 25 до 30 ° C). Врнежите се намалуваат од исток кон запад од 1000-1300 mm на 200-300 mm годишно. Тексас се карактеризира со чести торнада во централниот дел и епизодни тропски циклони долж брегот, што резултира со сериозна штета.

Флора и фауна

Тексас е богат со разновидна фауна и флора. Најбројни животни се којотите, елените и армадилите. Во Тексас има неколку национални резерви. Змии ѕвечарка може да се забележат и во предградијата. Пуми и скорпии живеат во планините.

Најголеми населби

Според Бирото за попис на САД од 2010 година, државата има 25 метрополитенски области , од кои две (Далас — Форт ВортАрлингтон и Хјустон — ГалвстонБразорија ) се меѓу десетте најголеми во Соединетите држави [11] . Низ Тексас минуваат 11 меѓудржавни автопати - I-10 , I-20 , I-27 , I-30 , I-35 , I-37 , I-40 , I-44 , I-45 , I-69 и I- 110 што ја поврзува државата со Ново Мексико, Оклахома, Арканзас и Луизијана. В Техасе имеются также четыре кольцевые трассы вспомогательных межштатных автомагистралей — I-635 (Даллас), I-820 (Форт-Уэрт), I-610 (Хьюстон), I-410 (Сан-Антонио).

Административная система и политика

Здание Капитолия в Остине

Основы административной организации штата

Совместная резолюция о присоединении Техаса к США, принятая конгрессом в 1845 году, даёт штату уникальное право разделить свою территорию на несколько разных штатов, числом до пяти.

Губернатор Техасареспубликанец Грег Эбботт . Этот пост он занял в январе 2015 года, победив на выборах в декабре 2014 года представительницу демократической партии Уэнди Дэвис. В Сенате штат представляют два республиканца — Тед Круз (с 2013 года) и Джон Корнин (с 2002 года).

Современная конституция Техаса , принятая в 1876 году, вторая по величине среди всех штатов. Как и многие другие конституции штатов, она чётко разделяет ветви власти и включает свод прав в основной текст (Первая Статья). Свод прав Техаса длиннее и более детализирован по сравнению со сводом прав США, он также включает некоторые техасские особенности.

Исполнительная ветвь власти состоит из губернатора , вице-губернатора (лейтенант-губернатора), инспектора общественных отношений, уполномоченного по земле, верховного прокурора, уполномоченного по сельскому хозяйству, железнодорожной комиссии из трёх человек, представителей народного образования и Секретаря штата.

За исключением Секретаря штата (которого назначает губернатор с согласия сената), все остальные должности — выборные. Также в штате немалую роль играют государственные правления и комиссии. Частично по причине большого аппарата чиновников, власть губернатора ограничена по сравнению с губернаторами других штатов и президентом США. Больше власти сосредоточено в руках вице-губернатора, который возглавляет сенат штата и создаёт сенатские комитеты и группы. Губернатор управляет полицией штата и имеет право накладывать вето на законы, утверждённые законодательными собраниями. Он также назначает членов исполнительных и судебных коллегий.

Высший орган законодательной власти Техаса, равно как любого другого штата за исключением Небраски , двухпалатный парламент . В палате представителей 150 человек, в сенате — 31. Глава нижней палаты парламента — спикер, во главе сената стоит вице-губернатор. Палата представителей собирается на регулярные заседания лишь один раз в два года.

Судебная система Техаса имеет репутацию одной из самых сложных в мире, причина тому — многочисленные уровни судебных инстанций и нюансы перекрывающих друг друга юрисдикций. В Техасе есть два суда высшей инстанции: Высший Суд Техаса — который рассматривает дела частных лиц — и Техасский Уголовный Суд. За исключением некоторых муниципальных образований, судьи всех уровней выбираются на местах голосованием, после чего должность утверждается губернатором. Департамент уголовного правосудия штата расположен в Хантсвилле .

В составе Техаса 254 округа , управляемых выборными комиссиями. Во главе такой комиссии стоит окружной судья, избираемый населением округа.

Политика штата

В политике Техаса в настоящий момент доминирует Республиканская партия , которая имеет большинство мест в техасском Сенате и Палате Представителей. Каждый избранный глава исполнительной власти — республиканец, равно как и каждый избранный член обоих судов высшей инстанции. Демократам не удавалось выиграть выборы в Техасе с 1994 года. Подавляющее большинство выбранных в Техасе конгрессменов — республиканцы, оба сенатора также республиканцы.

Сепаратистские явления

6 марта 2011 года перед зданием Конгресса (парламента) в столице штата Техас Остине прошла демонстрация с требованием независимости штата. Причиной этого собравшиеся в первую очередь называли растущий национальный долг США. Демонстрация была приурочена ко дню независимости Техаса.

Организатором акции выступила малочисленная, но активная политическая организация « Республика Техас ». При этом сообщается, что в акции принимали участие и республиканцы, и демократы.

В 1836 году Техас стал независимым от Мексики государством. В 1845 году он заключил договор с США о вхождении на правах очередного штата в эту страну. В гражданской войне между северными и южными штатами 1861—1865 годах Техас участвовал на стороне южан, выступив против Вашингтона.

Члены « Республики Техас » считают, что в 1845 году эта территория была незаконно аннексирована Вашингтоном и в настоящее время находится под его оккупацией. Участники движения сформировали собственные правительство, судебную систему и правоохранительные органы. Кроме того, они подали судебные иски на крупные суммы против правительства США за «подрыв благосостояния Техаса».

Рик Перри , бывший губернатором с 2000 по 2015 годы, ещё весной 2004 года угрожал выходом Техаса из состава США. «У нас много сценариев, — заявил он тогда. — У нас великая страна, и у нас нет ни одной причины распускать наш союз. Но если Вашингтон продолжит совать нос в дела народа США, понятно, какой может быть итог всего этого. Техас — уникальное место, весьма независимое по своему духу».

В 2012 году, после переизбрания на второй срок Барака Обамы , на сайте Белого дома была размещена петиция к администрации президента США о мирном выходе из состава государства. К данной петиции впоследствии присоединились граждане ещё по меньшей мере 20 штатов. Эти обращения к президенту стали первым массовым «сепаратистским» протестом после выхода из состава США в 1861 году шести штатов Юга, которые не голосовали за новоизбранного президента Авраама Линкольна . Авторы петиций сослались на положения Декларации Независимости и Конституции США , а также на «пренебрежение федерального правительства» экономическими вопросами и «вопиющие нарушения прав граждан США». Однако в итоге петицию подписали 125 746 человек, что составляет менее 0,5 % от общего населения Техаса.

Экономика

До Второй мировой войны в экономике Техаса преобладало сельское хозяйство. После второй мировой войны штат стал стремительно индустриализироваться. Его экономика (по состоянию на 2000 год) базируется в основном на информационных технологиях, нефтегазовой отрасли, выработке и экспорте электроэнергии, сельскохозяйственной деятельности и обрабатывающей промышленности. Два основных экономических центра: мегаполисы Хьюстон и Даллас— Форт-Уэрт , помимо них значительную экономическую роль играют Сан-Антонио и Эль-Пасо . Основная специализация Хьюстона — нефтехимическая промышленность и космические технологии (здесь базируется NASA ), в то время как Даллас является центром информационных технологий и сельскохозяйственной промышленности.

В зоне побережья Мексиканского залива развиты рыболовство, нефтедобывающая промышленность, а также туристический бизнес. В центральной и западной частях располагаются скотоводческие фермы и аграрные хозяйства ( кукуруза , хлопок ). Северо-западная часть штата поделена между множеством мелких частных нефтедобывающих компаний. Игорный бизнес на территории Техаса запрещён.

В 2009 году валовой продукт Техаса составил 1145 млрд дол. США [12] . Рост экономики штата подогревается наличием широкого спектра рабочих мест, низкой стоимостью проживания, высоким уровнем жизни, отсутствием налога штата, льготным налогообложением бизнеса и слабым вмешательством в бизнес со стороны государства. Также немаловажным аспектом является благоприятный климат [ источник не указан 3852 дня ] .

Сравнительная оценка

Британский еженедельник The Economist отмечает, что наиболее близким аналогом Техаса по ВВП является Россия: $1,144 трлн и $1,232 трлн соответственно (2009) [12] . Правда, уже в 2012 году разница составила почти 50 % — $1397,4 млрд. [13] у Техаса против $2030 млрд у России [14] .

В 2015 году Техас существенно обошёл Россию по ВВП(номинал) — $1,639 трлн и $1,325 трлн соответственно.

Образование

В Техасе находятся пять ведущих университетов страны — Техасский технологический университет в Лаббоке , Техасский университет в Остине (в его систему входят 9 академических университетов) и Техасский университет A&M в Колледж-Стейшене , соперничество между которыми идёт со времён их основания в период XIX века — начала XX века, а также Университет Райса и Хьюстонский университет (оба в Хьюстоне). Также в Техасе располагается множество медицинских институтов высокого уровня.

Культура

Культура Техаса вобрала в себя множество этнических и внешних региональных традиций, благодаря непрекращающейся иммиграции из других штатов и стран, при этом многие культурные институты Техаса (спорт, музыка, архитектура, кухня и др.) были порождены пограничным положением штата (близость с Мексикой).

Спорт

Первое в мире родео прошло в Пекосе, штат Техас. [15]

Демография

В 1990-х годах Техас обогнал штат Нью-Йорк , до этого находившийся на втором месте по численности населения. По оценкам на 2018 год, население штата составляет 27 885 195 человек [16] . По данным на 2004 год в Техасе проживает 3,5 миллиона (15,6 %) человек, родившихся за пределами США (из них приблизительно 1,2 миллиона нелегальных иммигрантов). Данные переписи населения показывают, что в Техасе проживают 7,8 % детей до 5 лет, 28,2 % до 18 лет, и 9,9 % старше 64 лет. Женщины составляют 50,4 % населения.

Национальный и расовый состав

Большинством являются потомки англо-саксов и немцев, а также мексиканцы. В последние годы растёт число переселенцев азиатских корней, особенно в таких городах, как Хьюстон и Даллас. В Техас приезжают переселенцы из Китая , Вьетнама , Индии , Южной Кореи , Японии , Тайваня , Пакистана и других стран.

Наиболее представленными этническими группами Техаса являются мексиканцы (31,6 %), афроамериканцы (11,8 %), немцы (11 %), ирландцы и англичане (по 8 %). На юго-востоке штата имеются компактные поселения французов (до 600 тыс. чел.) и чехов (до 200 тыс. чел.), в городах много итальянцев (400 тыс. чел.) и поляков (200 тыс. чел.). Парадоксальным образом, такой крупный штат как Техас, имеет всего 3 индейских резервации , крайне ничтожных по территории, что явилось следствием техасской политики XIX века: ещё среди лидеров Республики Техас было мнение, что индейцы должны подвергнуться истреблению как варварская раса, не поддающаяся цивилизации (тогда было популярным мнение, что «белый и краснокожий никогда не уживутся вместе»). Индейцы также сами подавали повод — вплоть до середины 1860-х они совершали атаки на белых — однако, как правило, после нарушений обязательств самими белыми поселенцами. К концу 1870-х годов все крупнейшие племена эмигрировали из Техаса. За период с 2000 по 2010 гг. население штата выросло на 20,6 %, в том числе латиноамериканцы — на 65 %, европейцы — на 4,2 %.

По данным на 2010 год в современном Техасе представлены следующие расы [17] :

Помимо этого, 37,6 % населения составляет крупнейшее национально-языковое меньшинство, латиноамериканцы США всех рас [18]

Религия

Согласно данным по вероисповеданию среди жителей Техаса 58 % протестантов , 28 % католиков , 1 % христиан прочих конфессий, 2 % представителей нехристианских религий. 11 % населения — атеисты . Из протестантских церквей самые крупные баптисты (21 % населения), методисты (8 %) и пятидесятники (3 %) (Техас один из штатов, входящих в так называемый Библейский пояс ).

Факты

 • Над Техасом в разные времена развевались 6 флагов: французский Флёр-де-Лис , испанский , мексиканский , флаг Республики Техас , флаг Конфедеративных Штатов Америки и, наконец, США .
 • Капитолий штата Техас , находящийся в Остине , в целом повторяет внешний вид вашингтонского , но облицован розовым гранитом и сверху украшен статуей Свободы, держащей в руках техасскую звезду. Как губернаторские здания некоторых других южных штатов, техасский Капитолий обращён к югу, а не к северу. Здание техасского Капитолия выше вашингтонского и несколько менее массивно.
 • Столица штата Техас переезжала 15 раз.
 • В Техасе наиболее активно применяется смертная казнь по сравнению с другими штатами, где она используется. По состоянию на 14 сентября 2019 года Техас казнил 566 из 1505 человек, казненных в США с 1976 года (более 30 % казненных при населении менее 10 % от всей страны) [19] [20] .

Примечания

 1. Одинокая звезда Техаса . Lenta.ru . Дата обращения: 25 марта 2020.
 2. 2020 Census Apportionment Results .United States Census Bureau (April 26, 2021). Дата обращения: 29 апреля 2021. Архивировано 26 апреля 2021 года.
 3. Соединенные Штаты Америки //Атлас мира / сост. и подгот. к изд. ПКО «Картография» в 2009 г. ; гл. ред. Г. В. Поздняк . — М. : ПКО «Картография» : Оникс, 2010. — С. 168—169. — ISBN 978-5-85120-295-7 (Картография). — ISBN 978-5-488-02609-4 (Оникс).
 4. Техас // Словарь географических названий зарубежных стран / отв. ред. А. М. Комков . — 3-е изд., перераб. и доп. — М. : Недра , 1986. — С. 365.
 5. Указатель географических названий //Атлас мира / сост. и подгот. к изд. ПКО «Картография» в 2009 г. ; гл. ред. Г. В. Поздняк . — М. : ПКО «Картография» : Оникс, 2010. — С. 245. — ISBN 978-5-85120-295-7 (Картография). — ISBN 978-5-488-02609-4 (Оникс).
 6. 2020 Census Apportionment Results .United States Census Bureau (April 26, 2021).
 7. Gross domestic product (GDP) by state (millions of current dollars) . Bureau of Economic Analysis. Дата обращения: 8 декабря 2017.
 8. Alexandra Hanson-Harding. Texas . — Children's Press, 2001. — 80 с. — ISBN 978-0-516-22322-3 .
 9. Радио «Свобода» об отделении Техаса
 10. Andrew Sansom. Water in Texas: An Introduction . — University of Texas Press, 2008-08-01. — 335 с. — ISBN 978-0-292-71809-8 .
 11. TOTAL POPULATION. Metropolitan areas (англ.) . Decennial Census 2010 . US Census Bureau. Дата обращения: 10 апреля 2020.
 12. 1 2 The Economist: «US equivalents»
 13. {{Wayback|url=http://weic.info/ekonomicheskie_stati/gosudarstvo/VVP_dohody_i_naselenie_Soedinennyh_Shtatov_Ameriki_SSHA_po_shtatam |date=20150205095519 }} ВВП, доходы и население Соединённых Штатов Америки [США] по штатам.с
 14. {title} .
 15. View Atlas Data (недоступная ссылка) . Atlas.thc.state.tx.us. Дата обращения: 11 апреля 2010. Архивировано 4 сентября 2015 года.
 16. Demographic and housing estimates (англ.) . 5-Year American Community Survey 2018 . US Census Bureau. Дата обращения: 8 апреля 2020.
 17. Race (англ.) . Decennial Census 2010 . US Census Bureau. Дата обращения: 27 марта 2020.
 18. Hispanic or Latino origin (англ.) . Decennial Census 2010 . US Census Bureau. Дата обращения: 27 марта 2020.
 19. Execution Database (англ.) . Death Penalty Information Center. Дата обращения: 14 сентября 2019.
 20. Смертная казнь в США: тенденция к отмене... | Докипедия . www.dokipedia.ru. Дата обращения: 3 октября 2019.

Ссылки

 • texas.gov (англ.) — официальный сайт штата Техас