Терзиќ, Зоран

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Зоран Терзиќ
Србин. Зоран Терзиќ
Зоран Терзиќ 2017 01.jpg
Дата на раѓање 9 јули 1966 година ( 1966-07-09 ) (55 години)
Место на раѓање Белград , СР Србија , СФРЈ
Државјанство Знаме на Југославија (1945-1991) Југославија
Знаме на Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
Знаме на Србија Србија
Занимање тренер за одбојка

Зоран Терзиќ ( српски. Зоран Терзи / Зоран Терзиќ , 9 јули 1966 година , Белград , СР Србија , СФРЈ ) - југословенски и српски одбојкарски тренер, специјализиран за работа со женски тимови, главен тренер на српската женска селекција и турскиот клуб „ Фенербахче ".

Кариера

раните години

Зоран Терзиќ е дипломиран одбојкарски клуб Црвена Звезда (Белград), каде што од 1979 до 1986 година ги помина сите младински возрасни категории. Но, и покрај одредени спортски достигнувања како дел од еден од најпознатите одбојкарски клубови во Југославија, Терзиќ ја напушти кариерата на одбојкар и се фокусираше на образование.

Подоцна дипломирал на Факултетот за физичка култура и спорт на Универзитетот во Белград , каде што бил под менторство на истакнатиот југословенски одбојкарски тренер Драго Томиќ . Тогаш Терзиќ беше помошник тренер на Горан Нешиќ во клубот БМИ (Белград).

Во 1996 година, Зоран Терзиќ го предводеше младинскиот состав на Црвена звезда, со кој го освои младинскиот шампионат во земјата.

Работа со клубови

Во 1998 година, на итно барање на Александар Боричиќ [с.р.] , претседател на Одбојкарскиот сојуз на земјата, а пред тоа главниот тренер на одбојкарскиот клуб „Црвена звезда“ долги години, Терзиќ се согласи да го води женскиот состав на „ Црвена Звезда “за кратко време. И иако, според самиот Терзих, тој никогаш немал желба да работи со женски тимови, работел во Црвена Звезда 7 години, а потоа работеше исклучиво со женски тимови.

Неколку сезони подоцна, во 2002 година, Црвена Звезда го освои шампионатот на Србија и Црна Гора. И тогаш таа двапати го повтори својот успех во 2003 и 2004 година, со што ја наруши хегемонијата на осумкратниот шампион на земјата, клубот Единство од Ужице, во националното првенство. Во 2005 година Терзиќ го напушти белградскиот тим и подоцна работеше со странски клубови.

Следното работно место за Терзиќ беше романската екипа „ Метал “ од Галати . Тимот освои четири шампионски титули во државното првенство, а тимот во различни периоди ги вклучуваше одделенијата на Терзиќ од српската репрезентација - Маја Огненовиќ , Сузана Чебич и Бригитка Молнар .

Потоа Терзиќ работеше со италијанскиот клуб Деспар-Сирио (Перуџа) и романскиот клуб Динамо (Букурешт), но без значајни достигнувања.

Во 2012 година, Зоран Терзиќ стана главен тренер на рускиот клуб Омичка , со кого работеше три сезони. Со екипа од Омск, српскиот специјалист стана двократен бронзен медалист на Руското првенство во сезоната 2012/13 и во сезоната 2013/14 . Во моментов, овие достигнувања се најдобри резултати на клубот од Сибир во националното првенство. Во март 2015 година, раководството на клубот одлучи да не го продолжи договорот со тренерот.

Во јануари 2016 година, тој беше назначен за главен тренер на романската ZhВК Тарговиште, [1] со кого го освои второто место во националното првенство во сезоната 2015/16 [2] .

Во јуни 2016 година, тој стана шеф на швајцарскиот клуб Волеро од Цирих. [3] Во сезоната 2016/17, клубот, под водство на српски специјалист, го освои шампионатот , Купот на Швајцарија и Суперкупот, а исто така стана и бронзениот медалист на Светското клупско првенство 2017 година .

Во мај 2017 година, се дозна дека Терзих ќе го предводи Динамо Москва во сезоната 2017/18. [4] Почнал да работи со клубот во октомври, по Европското првенство . На крајот на сезоната 2017/18, клубот го освои шампионатот на Русија. [5] На крајот на април 2018 година, Терзиќ го напушти Динамо и наскоро го презеде турскиот клуб Фенербахче . [6]

Тренерски клубови

Клуб Години Забелешка
Знаме на Југославија (1945-1991) БМИ (Белград) 1986-1990 година асистент
Знаме на Југославија (1945-1991) МВК Црвена Звезда (Белград) 1996-1998 година тренер за млади
Знаме на Југославија (1945-1991) / Знаме на Србија и Црна Гора VВК Црвена Звезда (Белград) 1998-2005 година
Знаме на Романија Метал (Галати) 2006-2010 година
Знаме на Италија Деспар Сирио (Перуџа) 2010—2011 година
Знаме на Романија Динамо (Букурешт) 2011-2012 година
Руско знаме Омичка (Омск) 2012—2015 година
Знаме на Романија Тарговиште 2016 година
Знаме на Швајцарија Волеро (Цирих ) 2016—2017 година
Руско знаме Динамо (Москва) 2017—2018 година
Знаме на Турција Фенербахче (Истанбул) од 2018 година

Репрезентацијата на Србија

Во 2002 година, Терзиќ беше назначен за селектор на женската репрезентација на Србија и Црна Гора , која, под негово водство, освои бронзени медали на Светското првенство во 2006 година . Потоа Терзиќ автоматски стана шеф на репрезентацијата на Србија и Црна Гора, која ја сочинуваат мнозинството одбојкари, репрезентацијата на Србија, со која тој е на чело до ден денес.

Во 2007 година, српската репрезентација освои сребро на Европското првенство во 2007 година . Во 2008 година, на Олимписките игри во Пекинг, српските одбојкари загубија од Кубанците во четвртфиналето. Во 2009 година, на домашната Универзијада, српската репрезентација го освои второто место, исто така таа година српските девојки ја освоија Евролигата 2009 година , а една година подоцна го повторија минатогодишниот успех, освојувајќи ја Евролигата 2010 година .

2011 година беше многу успешна година во соработка помеѓу Терзиќ и српската репрезентација. Така, во мај, српските одбојкари ја освоија Евролигата третпат по ред, во август ја освоија бронзата на Светското ГП , а во октомври српската репрезентација стана европски шампион за прв пат во својата историја. Во историски натпревар, кој се одржа во српската престолнина Белград, обвиненијата на Зоран Терзиќ ја совладаа германската репрезентација во пет сета (16:25, 25:20, 19:25, 25:20, 15: 9).

Во 2012 година, тимот неуспешно настапи на Олимписките игри во Лондон, губејќи пет од пет натпревари. Истата година, одделенијата на Терзиќ беа задоволни само со бронзени медали од Евролигата 2012 година . Во 2013 година, српската репрезентација стана бронзен медалист на Светското ГП во Сапоро , а во 2015 година сребрен медалист на Светското првенство и бронзен медалист на Европското првенство .

На Олимписките игри во Рио де Janeанеиро , одделенија на Терзиќ станаа сребрени медали, победувајќи ја репрезентацијата на Русија во 1/4, и репрезентацијата на САД во 1/2, и загубија во финалето од девојки од Кина .

Во 2017 година, српската репрезентација по втор пат во својата историја стана победник на Европското првенство (2017) , што се одржа во Грузија и Азербејџан.

Севкупно, Зоран Терзиќ ја предводеше женската репрезентација повеќе од 14 години, и овој период е најуспешен од сите српски одбојкарки, вклучително и југословенскиот период .

Постигнувања

Клуб

Репрезентацијата на Србија (поранешна Србија и Црна Гора)

Забелешки (уреди)

Линкови