Тромелин

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Тромелин
фр. Тромелин
Сателитска фотографија на островот Тромелин
Сателитска фотографија на островот Тромелин
Спецификации
Плоштад 1 km²
Популација 0 луѓе (2012)
Локација
15 ° 53'32 ″ С НС. 54 ° 31'29 инчи. г. H G Я O
Воден простор индиски Океан
Земја
Регионот Француски јужни и антарктички територии
округ Островите Епарсе
индиски Океан
Красная точка
Тромелин
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Тромелин [1] ( fr. Tromelin ) е ненаселен остров во Индискиот Океан . Тоа е предмет на спор меѓу Франција, која го контролира островот, и Маурициус .

Вклучено од Франција во Островите Епарсе , кои се дел од прекуморската територија на француската австралиска и антарктичка земја . Од гледна точка на Маурициус, тој е еден од неговите надворешни острови .

Географија

Се наоѓа во западниот дел на Индискиот Океан, 450 километри источно од Мадагаскар . Островот Тромелин е од вулканско потекло. На островот е организиран природен резерват .

На островот има аеродром.

Историја

Официјално бил отворен во 1722 година . Во 1761 година, 125 од екипажот на бродот и 89 робови завршиле на островот во бродолом. Од остатоците на бродот, преживеаните морнари на екипажот изградија мал брод и испловија од островот два месеци подоцна. Тие оставија 60 малгашки робови, ветувајќи дека ќе се вратат по нив. Петнаесет години подоцна, на 29 ноември 1776 година, поручникот на флотата Тромелин, командувал со бродот Ла Дофин , пристигнал на островот, каде што нашол седум жени и осуммесечно бебе. Во чест на поручникот, поранешниот Песочен остров го доби своето модерно име.

Белешки (уреди)

  1. „Алтас на светот. Африка“, ГУГК, 1978 година

Врски