Уст-Каменогорск

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Градот
Уст-Каменогорск
каз. Өскемен
Панорама на градот Уст-Каменогорск.jpg
Ден-град-Уст-Каменогорск.jpg Iloveoskemen.jpg
Арбат uka5.jpg Арбат uka2.jpg
Фонтана uka1.jpg Фонтана uka2.jpg
UKam1.jpg UKam2.jpg
Знаме Грб
Знаме Грб
49 ° 57 ′ N ш. 82 ° 37′ E г. H G Я O
Земјата Казахстан
Статус регионален центар
Регионот Источен Казахстан
Аким Жаксилик Омар [1]
Историја и географија
Основана 1720 гр.
Град со 1868 година
Плоштад 540 [2] km²
Централна висина 283 ± 1 m
Тип на клима остро континентална
Временска зона UTC + 6:00 часот
Популација
Популација 348 832 [3] . човек ( 2020 )
Националности Руси 49,9%
Казахстанци 46,8%
Германци 0,72%
Украинци 0,36%
Татари 0,72%
Белорусите 0,09%
Азербејџанци 0,25%
Корејци 0,17%
друго 0,93% [3] .
Катоиконим Уст-Каменогорец, Уст-Каменогорец
Дигитални идентификатори
Телефонски код +7 (7232)
Поштенски код F0 ***** [4]
Код на автомобилот 16 (порано F)

оскемен.kz
залив Кара-Богаз-ГолАральское мореАральское мореАральское мореТуркменияУзбекистанАзербайджанГрузияКиргизияТаджикистанКитайРоссияБайконурАлма-АтаНур-Султанозеро Балхашозеро Зайсанозеро АлакольМангистауская областьАтырауская областьЗападно-Казахстанская областьАктюбинская областьКостанайская областьСеверо-Казахстанская областьАкмолинская областьПавлодарская областьКарагандинская областьКызылординская областьТуркестанская областьЖамбылская областьВосточно-Казахстанская областьАлматинская областьКаспийское мореУст-Каменогорск на мапата
Опис на сликата
Усть-Каменогорск
Уст-Каменогорск
Уст-Каменогорск на мапата
Усть-Каменогорск
Уст-Каменогорск
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Уст-Каменогорск ( Каз. Скемен инф ) е најголемиот град на истокот на Казахстан , административен центар на регионот Источен Казахстан (од 1939 година).

Со векови на 9-ти-13-ти, на Naiman и Kerey племиња живееле на територијата на регионот Иртиш. Во 15 век, за време на формирањето на Казахстанскиот хан , овие племиња влегле во средниот жуз [5] . Во 1720 година, под власта на Канатот Џунгар, за да бара злато во Јарканд , Руската империја ја основала тврдината Уст-Каменогорск , која во 1868 година добила статус на град [6] [7] . До 1932 година, градот бил дел од провинцијата Томск , регионот Омск , провинцијата Алтај, провинцијата Семипалатинск , планинскиот округ Алтај и областа Семипалатинск .

Градот се наоѓа на сливот на реката Улба со реката Иртиш .

Физички и географски карактеристики

Географска положба

Уст-Каменогорск се наоѓа во источниот дел на модерен Казахстан, на сливот на реката Улба со реката Иртиш , околу 280 километри западно од планината Белуха , највисоката точка на планините Алтај и 947 километри од главниот градНур-Султан. . Овој регион на планинскиот систем Алтај историски се нарекува Рудни Алтај .

Клима

Климата на градот е остро континентална со нестабилна влага. Студената сезона за Уст-Каменогорск вклучува пет месеци: од ноември до март. Рекордната минимална температура на воздухот во јануари е -49º, во јули + 4º. Рекордниот максимум е + 8º во јануари и + 43º во јули.

Клима Уст-Каменогорск
Индикатор јан. фев март апр мај јуни јули авг Сеп окт Ноември Дек година
Апсолутен максимум, ° C 8.0 10.5 22.0 31.9 38,0 37,5 41.0 42.8 37.4 29.3 22.7 11.9 42.8
Просечен максимум, ° C −9.4 −7,9 −1.1 12.2 20.7 24.9 27.3 26.1 19.9 11.4 0,0 −7.2 9,7
Просечна температура, ° C −15 −14.2 −7 5.7 14.0 18.6 20.4 18.4 12.2 5.0 −5.1 −12.1 3.4
Просечен минимум, ° C −20.1 −20.4 −12.7 −0,5 6,7 11.6 13.8 10.8 4.7 −0,5 −9,6 −17.2 −2,8
Апсолутен минимум, ° C −47,2 −44,6 −40 −26.1 −7.3 −1.3 1.3 −0,7 −8 −21,5 −42,8 −42,2 −47,2
Стапка на врнежи, mm 26 22 26 31 43 37 50 32 25 40 45 42 416
Извор: Климатска зона Време и клима

Официјални симболи

Грб

Во срцето на грбот е штит со класична форма, кој прикажува планински врвови со водени простори меѓу нив, што ги симболизира реките Улба и Иртиш врамени со зелени брегови. Во горниот дел од грбот стои името на градот, во долниот дел има караула испреплетена со лента на која е означена годината на основањето на тврдината.

Боите на грбот: жолта - значи богатство и сила, сина - величина и убавина. Зелено - природни ресурси. Односот на висината на грбот на неговата ширина е 4: 3.

Знаме

Знамето е правоаголна бела ткаенина, со ликот на грбот на градот поместен од центарот кон столбот. На јарболот има вертикална лента со национален украс. На спротивната страна на ткаенината се поврзани две дијагонални ленти, формирајќи стрелка, која го симболизира сливот на двете реки Улба и Иртиш. Сликата на орнаментот и дијагоналните ленти е сина, бојата на националното знаме, што ја одредува територијалната припадност на градот.

Комбинацијата на бои (бела, сина, разнобоен грб) означува чистота, богатство, просперитет, самодоволност. Односот на ширината на знамето и неговата должина е 1: 2.

Приказна

Бреговите на Иртиш биле место на живеење на племињата Кипчак и Наиман . Во 15 век, племињата кои живееле на територијата на модерен Казахстан се обединиле и станале дел од Казахстанскиот хан, кој се состоел од 3 жузе ( постар , среден , помлад ). Кипчаците и Наиманите, кои живееле во Источен Казахстан, влегле во Средниот Жуз [5] .

Во првата половина на 18 век, за време на Казахстанско-Џунгарската војна, овие земји биле окупирани од Џунгарите . Тие времиња влегоа во историјата на народот како години на голема несреќа [5] .

Основање на градот

Уст-Каменогорск на картата на реката Иртиш

Руската империја дознала од сибирскиот гувернер М. Гагарин дека „песочното злато“ се наоѓа во изобилство на реката Јарканд . И имало тоа злато, според гувернерот, толку многу што се ископувало „за време на висока вода со помош на ќебиња, теписи и ткаенини“ [6] . Во мај 1720 година, експедицијата на мајорот Иван Михајлович Лихарев , опремена со лична уредба на Неговото царско височество Петар I [8] , се упати кон езерото Заисан . Безбедно стигнавме до езерото, но понатамошниот пат по Црниот Иртиш беше блокиран од голем џунгарски одред. Нападите лесно се одбиваа, но многу плиткиот Иртиш не дозволи да продолжи понатаму. Експедицијата се врати назад. На 30 август 1720 година, воен одред на руската армија пристигна на сливот на реките Иртиш и Улба , каде што започна работата на изградбата на тврдината. Овој ден се смета за ден на основањето на градот [8] .

Во есента 1720 година, на местото каде што се спојуваат Иртиш и Улба, по наредба на Лихарев, беше поставена тврдината Уст-Каменогорск , наречена така затоа што токму на ова место се чинеше дека Иртиш избувна од устата на каменот. планини, а потоа ги преврте своите води низ рамнината. Тврдината била опкружена со прилично високи бедеми [8] . Во тврдината имало бараки за војници, воена болница, станови за војсководци, разни магацини и делови од затвор за осуденици кои сè уште постојат. Во близина на утврдувањето биле изградени првите куќи надвор од тврдината. Така, бил поставен темелот на градот. Од 1720 година, годишно, две илјади сибирски селани се одвојувале од нивните фарми за да донесат леб овде од Тоболск . Растојанието е значително: две илјади милји. Од Верхотурје до тврдината Омск товарот го носеше на коњи, а од Омск до Уст-Каменогорск - „ Канага “ по Иртиш. Селаните ги оставија своите семејства речиси две години, нивните фарми беа уништени. Еден копејк по милја патувал со вашата храна и облека - тоа беше плаќањето за оваа работа. И иако лошите временски услови и плитката вода ги задржаа селаните на едно место една недела, исплатата не се зголеми. Откако испорачаа намирници, селаните отидоа дома пеш, добивајќи по 5 копејки за секои сто милји. Фјодор Анцифиров (Анциферов), заменик од сибирските Козаци во комисијата за изготвување нов Кодекс, испораката на жито во тврдините Горни Иртиш ја нарече „крвави трудови на сибирското селанство“. Уст-Kamenogorsk Козаците почна да сее се мали обработливо земјиште, но командантот на сибирскиот армија, генерал-мајор Kh. Kh. Kinderman , кој дојде во 1747, шкрапаници на "скромно извештај" на царицата Елизавета Петровна дека сега Козаците ќе се хранат со сопствен леб, па дури и во да снабдуваат гарнизони. Козаците го нарекоа „земјоделство со стапчиња“.

Иртиш (левиот брег), поглед на микродистриктот Стрелка

Во животот на Уст-Каменогорск, сведочеше свештеникот Б. Герасимов , имаше тажни денови кога тој мораше целосно да изгори, да претрпи големи штети од поплави. Метежите што се случија на Иртиш беа прекинати со пукање од топовите на тврдината.

Во втората половина на 18 век, во близина на тврдината почнале да се населуваат доселеници [8] , главно сибирски козаци . Во 1760 година, се појави декрет на Сенатот со долг наслов „За окупација на места во Сибир од тврдината Уст-Каменогорск покрај реката Бухтарма и понатаму до езерото Телецкоје , за изградба на тврдини таму на погодни места и населување на таа страна. по Ube , Ulba , Berezovka , Glubokaya и други реки кои се влеваат во реката Иртиш, рускиот народ до две илјади луѓе. " Во указот имаше резерва бројот на доселеници да не надминува две илјади, „за преку тоа и токму тие места да не се оскудни“. Но, големите надежи не беа оправдани, вината беше декретот за постписот до фабриките Коливано-Воскресение. Селаните мораа да транспортираат руда, да работат во фабрики и да прават што и да наредат газдите на фабриките. Имаше и многу прогонети. Во 1762 година, бил издаден декрет со кој се повикуваат руските стари верници , кои побегнале во Полска од верски прогон, да се вратат во својата татковина. За преселување, им беа понудени места во Алтај. Градот е основан на улиците Илинскаја, Троицкаја, Болшаја, Андреевскаја. Почнаа од брегот и се изградија покрај Улба. Овие улици беа вкрстени од споредните улици на Солјанаја, Крепостниј, Мечетскиј, Соборни. Старите градски карти ја покажуваат строгата исправност на улиците и лентите. Благодарение на овој распоред, градот беше добро разнесен од свежите ветрови од планините, а при поплави, водата лесно се распрснуваше низ улиците и уличките. Пред револуцијата, централниот дел на градот (Улица Киров , Киров парк, улица М. Горки ) се карактеризираше со изразен комерцијален вкус. Создаден е од бројни комерцијални згради. Пазарен плоштад со трговски центри; трговијата со земјоделски производи во градската чаршија се одвивала секојдневно и живо. Овде се одржуваше годишен саем на кој се продаваше леб, крзна , масло, кожа, восок, мед и друга стока. Имаше и продавници со камења на богати трговци. Неколку од овие згради преживеале на улица. Киров, М. Горки. Поминаа години и децении. Тврдината Уст-Каменогорск ја посети Станица , а потоа и окружен град.

Во 1863 година, Министерството за надворешни работи испрати експедиција до границата со Западна Кина, езерото Заисан и Тарбагатај , предводена од К. В. Струве [9] за да воспостави нова граница со Кина [10] . Во оваа експедиција учествувал познатиот руски научник Г.Н. Потанин [11] .

Во 1868 година Уст-Каменогорск добил статус на град [7] .

До почетокот на 20 век, трговијата продолжила да се развива, се граделе пристаниште и железничка пруга со тесен колосек, кои го поврзувале градот со Ридер . Во 1916 година, Геолошкиот комитет испратил геолог В.К.Котулски во Алтај, кој се запознал со рудните наоѓалишта на Југозападен Алтај, кои ги нарекол рудни наоѓалишта по изобилството на вториот, и дошол до цврсто убедување дека неговите длабочини во никој случај не се работеше и го заслужи најсериозното внимание.

Периодот на револуцијата и граѓанската војна

Веста за соборувањето на автократијата пристигнала во градот на 3 март 1917 година и била дочекана со многубројни собири. Наскоро беше создаден Совет на заменици на работниците и војниците , во кој мнозинството го освоија меншевиците и социјалистичко-револуционерите . Жителите на Уст-Каменогорск покажаа целосна рамнодушност кон изборите за Уставотворно собрание. Само дел од жителите на Заулбинскаја страна на градот поминале низ проверка на избирачките списоци и биле сигурни дека списоците се составуваат за да добијат произведена стока. Многу поголем интерес предизвикаа активностите на болшевичката организација, која се оформи во градот во октомври-ноември 1917 година. Болшевиците формираа паралелен Совет на пратеници , на кој за претседател беше избран Јаков Ушанов . Болшевиците бараа реизбор на Градската Дума, реизборите беа закажани за 15 јануари 1918 година, но не се одржаа. На 14 март, Думата го објави своето распуштање, власта во градот и округот премина на Советите. Во април 1918 година, во Уст-Каменогорск беше објавен првиот број на регионалниот весник „ Рудни Алтај[12] .

На 10 јуни 1918 година беше соборена советската власт. Членовите на Советот на пратеници беа уапсени и затворани, а потоа и егзекутирани. За пренаселениот затвор Уст-Каменогорск, беше воспоставено името - „Јужен сибирски Шлиселбург“ [13] . На 1-3 јули 1919 година, на територијата на затворот Уст-Каменогорск избувна востание, кое беше задушено од Белите трупи [14] .

Советската моќ била обновена на 10 декември 1919 година, кога единиците на Црвената армија влегле во градот.

Советски период

Во 1938 година беше завршена изградбата на железницата Рубцовск - Ридер . Патот го поврзува Рудни Алтај со транссибирските и централноазиските автопати.

Во 1939 година Уст-Каменогорск стана регионален центар на регионот Источен Казахстан. Истата година започна изградбата на хидроцентралата Уст-Каменогорск.

Со почетокот на Големата патриотска војна во есента 1941 година, во регионот почнаа да пристигнуваат евакуирани претпријатија и институции. Фабриката за поправка на мотори Симферопол пристигна во Уст-Каменогорск. Беше поставен на плоштадите на трустот Алтајстрој. Во есента 1942 година, возовите почнаа да пристигнуваат со опрема од фабриката Електрозинк од градот Орџоникиџе . Повеќе од две илјади работници, инженери и техничари со своите семејства пристигнаа во градот со население од нешто повеќе од дваесет илјади. Од 1 јули 1941 година до 24 јануари 1942 година, 434 вагони со различна опрема беа доставени до довербата на Иртишгестрој од градилиштата Нивагстрој, Сунастрој и станицата ЕНСО.

В декабре 1951 года дала промышленный ток Усть-Каменогорская ГЭС.

В марте 1953 года открыто первое (пробное), рабочее движение поездов на линии Усть-Каменогорск — Зыряновск . Дорога вступила в строй действующих на линии Защита — Зыряновск в декабре 1953 года [15] . В 1956 году начала свою работу мебельная фабрика; в 1958 году началось строительство, а в 1965 году был сдан в эксплуатацию титано-магниевый комбинат; в марте 1958 года первым в республике Усть-Каменогорский телецентр начал вести регулярные передачи; в 1958 году пущены в эксплуатацию Востокмашзавод и конденсаторный завод; в сентябре 1960 года введена в эксплуатацию первая очередь трамвая от Школьной улицы до машзавода; в октябре 1961 года дал первую промышленную продукцию завод приборов; в 1975 году был запущен арматурный завод.

Население

Основные демографические показатели (в расчёте на 1000 жителей, данные за январь—ноябрь 2009 года [16] ):

 • Коэффициент рождаемости — 14,4
 • Коэффициент смертности — 12,2
 • Браков — 9,3
 • Разводов — 4,3

На начало 2020 года население города — 333 113 человека, в составе территории городского акимата 348 832 человек [17] .

Национальный состав (на начало 2021 года) [3] :

Численность населения Усть-Каменогорска [18]
1897 1959 1970 1979 1989 1991 1999 2004 2005
8721 150 371 230 340 274 287 324 478 332 900 310 950 294 507 291 518
2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 [19] 2014 [20]
288 509 287 693 286 709 303 720 304 973 307 251 309 534 309 510 314 069
2015 [21] 2016 [22] 2017 [23] 2018 [24] 2019 [25] 2020 [17]
316 893 321 202 328 294 329 090 331 614 346 127

Религия

По состоянию на 2017 год на территории города существует 28 религиозных объединений. Из них: пять мечетей ; православных приходов — 7; протестантских объединений — 13; Римско-Католический приход «Пресвятой девы Марии Святого Розария»; Усть-Каменогорское Общество Сознания Кришны ; еврейская община ВКО [26] .

Представленные выше религиозные объединения имеют 25 культовых сооружений [26] .

Ислам

В городе действуют мечети:

 • Восточно-Казахстанская областная мечеть (район Левого берега) — третья по величине мечеть в республике (2012 г.)
 • Городская мечеть Мухаммади (на территории центральной площади)
 • Усть-Каменогорская центральная мечеть (Центральный район)
 • Мечеть на Аблакетке (район пос. Аблакетка)
 • Мечеть на Защите (район Защиты)
 • Мечеть Муса баба (район пос. К. Кайсенова )

Христианство

Православие
Свято-Троицкий храм

Усть-Каменогорск является центром Усть-Каменогорской и Семипалатинской епархии Русской православной церкви (МП). В городе действуют храмы:

 • Андреевский кафедральный собор (район «Стрелка»)
 • Богородице-Рождественский храм (район пос. Аблакетка)
 • Зиновьевский храм (район пос. Новая Согра)
 • Покровский храм (район пос. Мирный)
 • Свято-Троицкий храм (район «Стрелка», памятник архитектуры)
 • Домовой храм во имя преподобного Сергия Радонежского (на территории Свято-Троицкого монастыря)

Также в городе действует Свято-Троицкий мужской монастырь (открыт в 1993 году).

В Усть-Каменогорске и его окрестностях служили и приняли мученическую кончину впоследствии канонизированные святые:

 • Священномученик протоиерей Сергий Феноменов (†1918)
 • Священномученик протоиерей Александр Дагаев (†1920)
 • Священномученик иерей Зиновий Сутормин (†январь 1920)
 • Священномученик иерей Иоанн Баранов (†4.12.1937)
 • Священномученик протоиерей Дмитрий Смирнов (†26.06.1940)
Протестантизм
 • Церковь евангельских христиан-баптистов «Спасение» (ул. Серикбаева, 5/1)
 • Церковь «Храм поклонения» (ул. Карбышева , 56)
Католицизм
 • Римско-Католический приход Пресвятой девы Марии Святого Розария [28] (ул. Алматинская, 4)

Иудаизм

 • Синагога «Оэль Элиэзер — Хабад Любавич» [29] (район Автовокзала)

Образование и наука

По состоянию на 1 июля 2017 года в городе работало 44 дошкольных организаций и 48 школ (в том числе 2 частные) [30] .

Средние специальные учреждения

 • Усть-Каменогорский колледж экономики и финансов
 • Высший технический колледж Восточно-Казахстанского государственного технического университета им. Д. Серикбаева
 • Колледж менеджмента и технологии (ВКРУ)
 • Усть-Каменогорский медицинский колледж
 • Техническо-экономический колледж (ТЭК)
 • Колледж имени Кумаша Нургалиева
 • Восточно-Казахстанский юридический колледж
 • Восточно-Казахстанский технико-экономический колледж
 • Восточный техническо-гуманитарный колледж
 • Усть-Каменогорский колледж строительства
 • Усть-Каменогорский многопрофильный технологический колледж
 • Усть-Каменогорский колледж сферы обслуживания
 • Казахстанско-корейский колледж «Квансон»
 • Колледж транспорта и безопасности жизнедеятельности
 • Колледж профессиональной подготовки и сервиса
 • Стоматологический колледж
 • Колледж бизнеса и права
 • Колледж искусств
 • Колледж КАСУ
 • Политехнический колледж

Высшие учебные заведения

Филиалы:

С 1950 года в городе действует Восточный научно-исследовательский горно-металлургический институт цветных металлов (ВНИИцветмет), созданный по решению Совета Министров СССР , как Всесоюзный научно-исследовательский горно-металлургический институт цветных металлов.

Промышленность

Автозавод « Азия Авто »

В послевоенные пятидесятые годы XX века началось бурное освоение богатств Рудного Алтая металлургами, горняками и разведчиками недр, «главный штаб» которых сосредоточен в Усть-Каменогорске [31] .

Современный Усть-Каменогорск — центр цветной металлургии Казахстана. В начале войны сюда было эвакуировано оборудование завода « Электроцинк » из города Орджоникидзе . Началось строительство первого в Казахстане цинкового электролитного завода. После войны в счёт репараций с фашистской Германии сюда было перевезено новейшее оборудование Магдебургского цинкового завода. В сентябре 1947 года Усть-Каменогорский цинковый завод выдал первые слитки металла, а в 1952 году он был преобразован в свинцово-цинковый комбинат (УК СЦК) , который ныне является головным в холдинге Казцинк , дочерней компании швейцарского концерна Glencore International . В октябре 1949 года выпустил первую партию своей продукции Ульбинский металлургический завод (УМЗ) , который в советское время был « почтовым ящиком », а его работников называли «почтовиками». Его профилем являются топливо для АЭС и урановые, бериллиевые и прочие редкоземельные металлы и соединения. В 1965 году в районе Согра вверх по Ульбе был запущен титано-магниевый комбинат (УК ТМК) с полным циклом производства титана. В 18 километрах на северо-запад от города в границах Берёзовско-Белоусовского рудного поля располагается Белоусовское и Берёзовское месторождения полиметаллических руд [32] .

В 1952 году на Иртыше была построена Усть-Каменогорская ГЭС , в 1959 году было открыто трамвайное сообщение , а в 1960 году — Бухтарминская ГЭС .

В 1953 году начал работать машиностроительный завод (ныне «Востокмашзавод») , выпускающий подземное, горное и прочее оборудование, а также товары народного потребления.

Чтобы трудоустроить и женскую половину горожан и направить развитие города на левый берег Иртыша, в 1970 году был заложен «Комбинат шёлковых тканей» (КШТ).

С 2003 года действует первый и крупнейший в Казахстане автосборочный завод « Азия Авто », который выпускает ежегодно более 10-30 тыс. легковых автомобилей и внедорожников.

Экология

Одно из промышленных предприятий

Количество предприятий в Усть-Каменогорске очень велико относительно количества проживающих там людей. По данным за 2002 год, в городе насчитывается около 169 фирм [33] . Большинство из них являются промышленными предприятиями, которые работают на добыче и переработке сырья и, главным образом, тяжёлых металлов . Среди них есть несколько гигантов, которые находятся в одном городе:

 1. Казцинк является крупным полностью интегрированным производителем цинка со значительными кредитами на медь, драгоценные металлы и свинец. Компания была создана в 1997 году путём слияния трёх основных предприятий цветной металлургии Восточного Казахстана — Усть-Каменогорского свинцово-цинкового комбината, Лениногорского полиметаллического комбината и Зыряновского свинцового комбината. Компания продолжает развиваться, стремясь занять стабильное положение среди пяти самых дешёвых мировых производителей цинка . Помимо цинка он производит в больших масштабах свинец , серебро , медь и многое другое [34] .
 2. Титано-магниевый комбинат специализируется на производстве и продаже цветных металлов [35] .
 3. Ульбинский металлургический завод производит высокотехнологичную урановую , бериллиевую и танталовую продукцию для нужд атомной энергетики, электроники, металлургии и других сфер деятельности. Компания входит в число лидеров по производству своей специфической продукции [36] .
 4. Помимо горнодобывающих и перерабатывающих компаний, в городе сосредоточены многочисленные теплоэлектростанции и около пяти гидроэлектростанций .

Как и следовало ожидать, все предприятия имеют свой собственный вклад в загрязнение атмосферы, воды и почвы. Ситуация в этом городе отличается от других городов, таких как Алма-Ата , где большая часть экологической проблемы связана с выбросами автомобилей . Здесь атмосфера города содержит побочные продукты производства тяжёлых металлов, такие как диоксид азота , диоксид серы , Zn, Cd, Cl, As, C, Be, фенол , бензол , NaOH, NH3, радиоактивность и т. д. В целом в городе обнаружено около 170 загрязняющих компонентов [33] .

В Усть-Каменогорске есть 3 точки воздействия. Атмосфера поражена больше всего. При плохой городской вентиляции (средний процент затишья 48 %) [33] , при большом количестве транспортных средств и стационарных источников актуальность загрязнения воздуха в городе не вызывает сомнений. Концентрация вредных веществ в воздухе увеличивается с каждым годом из-за политики компаний, ищущих увеличение производства и прибыли. Как обычно, загрязнение усиливается низким качеством автомобильного топлива и увеличением количества автомобилей. В результате всего этого Усть-Каменогорск часто признаётся одним из самых загрязнённых областных центров Казахстана [37] .

Наиболее загрязнёнными реками республики являются те, что протекают по территории Восточно-Казахстанской области, где наибольший показатель загрязнения поверхностных вод наблюдается в районах добычи и обогащения полиметаллических руд [33] . Главным образом на воду влияют промышленные отходы и хранилища отходов. Загрязнение воды свинцом , селеном , кадмием , нитратами распространяется на многие километры, вследствие чего несколько водозаборов питьевой воды в западной части города закрыты или будут закрыты.

Почва вблизи промышленных территорий удерживает твёрдые отходы фирм и становится менее пригодной для посадки. Растущее количество промышленных отходов требует больших площадей для их хранения [33] .

В результате большой добычи урана и присутствия других радиоактивных элементов, таких как торий, радон или радиоактивная пыль, радиоактивный фон города примечателен зонами радиоактивных аномалий, которые распространены вокруг города [33] .

Известно, что Усть-Каменогорск является лидером в Казахстане по количеству людей, имеющих проблемы с дыханием и заболеваниями иммунной системы. Статистика показывает, что наиболее частыми заболеваниями являются заболевания органов дыхания и мочеполовой системы. В последние годы число людей, страдающих раком, также увеличивается [38] .

Транспорт

В городе действует международный аэропорт . Также есть четыре железнодорожных станции: Усть-Каменогорск , Оскемен-1 , Коршуново и Ново-Усть-Каменогорск .

Междугороднее автобусное сообщение осуществляется с двух автовокзалов. Самую разветвлённую сеть (более 35 направлений) имеет старейший вокзал, который находится у Дворца спорта на проспекте им. Абая (Новошкольная улица). С этого вокзала автобусы ходят как в населённые пункты области и республики, так и в другие крупнейшие города Западной Сибири , например Красноярск , Омск , Томск , Новосибирск , Барнаул . Существует международное автобусное сообщение с китайским городом Урумчи . Маршрутная сеть второго вокзала, расположенного на ул. Мызы , охватывает только область (17 направлений) [39] .

Самым популярным видом городского общественного транспорта является трамвай , хотя его доля в общем объёме перевозок меньше, чем у автобуса [40] .

Культура

Театры и залы

Восточно-Казахстанский областной драматический театр имени Джамбула Джабаева

Музеи

 • Областной историко-краеведческий музей
 • Восточно-Казахстанский областной архитектурно-этнографический и природно-ландшафтный музей-заповедник
 • Восточно-Казахстанский музей искусств

Библиотеки

 • Областная библиотека им. А. С. Пушкина
 • Централизованная библиотечная система города Усть-Каменогорска
 • Восточно-Казахстанская областная детско-юношеская библиотека [41]
 • Восточно-Казахстанский филиал ГКП «Республиканская научно-техническая библиотека»
 • Восточно-Казахстанская областная специальная библиотека для незрячих и слабовидящих граждан (единственная в ВКО)

Достопримечательности

 • Памятник Абаю Кунанбаеву на месте бывшего памятника Ленину на площади Республики (бывшая площадь Ленина)
 • Мемориальная доска Абая на проспекте Абая, напротив автовокзала
 • Мемориальный комплекс «Победа»
 • Монумент памяти воинов-интернационалистов
 • Братская могила борцов за Советскую власть в Усть-Каменогорске 1918—1919 гг.
 • Парк «Жастар» (прежнее название — «Парк Кирова »)
 • Памятник Кирову в парке «Жастар»
 • Бюст Рабиндраната Тагора в парке «Жастар»
 • Дворец культуры металлургов
 • Восточно-Казахстанский областной театр драмы имени Джамбула
 • Памятник Якову Васильевичу Ушанову (первому председателю усть-каменогорского Совдепа ) на площади Ушанова в Усть-Каменогорске
 • Здание Усть-Каменогорского железнодорожного вокзала по ул. Мызы
 • Дом культуры строителей (ДКС) по ул. Бажова
 • Скульптурный памятник-фонтан основателю города, лейб-гвардии майору Ивану Михайловичу Лихареву
 • Восточно-Казахстанский архитектурно-этнографический и природно-ландшафтный музей-заповедник (Мариинское женское училище)
 • Монумент «Байтерек» (уменьшенная копия одноимённой скульптуры вНур-Султане )
  Памятник С. М. Кирову
 • Фонтан «Знаки зодиака», на месте бывшей Аллеи Славы Героев Советского Союза (фонтан демонтирован в 2015 году)
 • Музыкальный фонтан [ источник не указан 440 дней ] на месте бывшего фонтана «Знаки зодиака», на территории бывшей Аллеи славы Героев Советского Союза напротив бывшей площади Ленина
 • Скульптура «К звёздам»
 • Дом Михаила Шиляева, начало XX века
 • Свято-Зиновьевский храм
 • Свято-Троицкий православный мужской монастырь. Храм преподобного Сергия Радонежского
 • Андреевский собор
 • Ново-Покровский храм
 • Свято-Троицкий храм
 • Мечеть «Мухаммади»
 • «Этнодеревня» — левобережный филиал Восточно-Казахстанского архитектурно-этнографического и природно-ландшафтного музея-заповедника (с 1 сентября 2015 года — вход свободный)
 • Видимая с земли и из космоса [ источник не указан 753 дня ] памятный знак «ҚАЗАҚСТАН» на горе, — подражание знаку « HOLLYWOOD » в Лос-Анджелесе ( США )
 • Памятник Потанину Владимиру Петровичу на улице его имени (бывшая ул. Патриса Лумумбы )
 • Памятная доска Ефиму Павловичу Славскому на набережной Иртыша его имени

Усть-Каменогорск в культуре

Город упоминается в книгах Николая Анова «Пропавший брат» и «Огни на Иртыше», в романе Николая Чекменёва «Семиречье», в телесериале « Охотники за бриллиантами », в кинофильмах « Экипаж » и « Ирония судьбы ». Усть-Каменогорску посвящено стихотворение Павла Васильева «Город Серафима Дагаева» и стихотворение Михаила Чистякова «Усть-Камень» [42] [43] . В романе Виктора Дьякова «Дорога в никуда», рассказе «Путешествие на Бухтарму ».

Спорт

Хоккей с шайбой является главным видом спорта в Усть-Каменогорске, в СССР город прозвали «хоккейной кузницей». Хоккейный клуб «Торпедо» был создан в 1955 году, команда была организована при Ульбинском металлургическом заводе . В 1968 году был построен Дворец спорта (ныне Дворец спорта имени Бориса Александрова или КЦДС (коммерческий центр досуга и спорта) ТОО «Казцинк»)). Многие хоккеисты сейчас выступают в российских командах, такие звёзды, как Евгений Набоков , выступали и в НХЛ . На заре независимости (равно как и сейчас) Казахстана национальная сборная на 99 % состояла и состоит из игроков Усть-Каменогорского Торпедо (бывших или действующих), а правильнее — воспитанников усть-каменогорского хоккея. В 1989 году хоккейная школа города была признана лучшей в СССР [44] .

В Усть-Каменогорске работает женский волейбольный клуб Шыгыс-СвинецСтрой .

Кинотеатры

В городе существует 3 действующих кинотеатра [ источник не указан 753 дня ] :

 • Юбилейный — 6 кинозалов
 • ЭХО — 3 кинозала
 • MaxOn Cinema

События

Средства массовой информации

Телеканалы

 • ТРК «Алтай» ( каз. Altai )
 • Телеканал «Atameken»

Радиостанции

 • «Радио NS» — 107.0 МГц
 • «Русское радио» — 100.5 МГц
 • «Ретро FM» — 101.8 МГц
 • «TENGRI FM» — 103.5 МГц
 • «Radio MIX» — 107.9 МГц
 • «Авторадио Казахстан» — 104.7 МГц
 • «Gakku FM» — 106.0 МГц
 • «Радио Дача» — 102.3 МГц
 • «Казахское Радио» — 104.0 МГц
 • «Радио Шалкар» — 105.6 МГц

Газеты

 • Еженедельная информационная газета «Устинка плюс»
 • Еженедельная газета «Мой город»
 • Общественно-политический еженедельник «Рудный Алтай»
 • Общественно-политический еженедельник «Дидар»
 • Областная газета «7 дней»
 • Юридическая газета «Заң»
 • Газета «Усть-Каменогорская недвижимость»
 • Газета «Flash»
 • Газета «Стимул»
 • Газета «Моя усадьба»
 • Газета «Регион-Press»
 • Газета «Вестник компании»
 • Газета частных объявлений «Из рук в руки»
 • Газета частных объявлений «1000 объявлений»
 • Газета частных объявлений «Всё для вас»
 • Рекламно-информационная газета «Авто Инфо»
 • Газета «Реклама»

Главы города

Первые секретари горкома

 1. Койчубаев, Садык Ахметович январе 1963-1967|июля 1971~
 2. Андрианов, Юлиан Анатольевич ~1971~
 3. Лесечко, Алексей Кузьмич 1971-1980/1984~
 4. Шейко, Юрий Константинович ~1985~

Акимы

 1. Носиков, Николай Тимофеевич (1992—1995) [46]
 2. Кудинов, Юрий Анатольевич (1995—1997) [47]
 3. Лукин, Александр Александрович (политик) (16 мая 1997—1999)
 4. Сухорукова, Вера Николаевна (сентябрь 1999 — январь 2003) [48]
 5. Гречухин, Александр Васильевич (январь 2003 — январь 2004)
 6. Кажибаев, Амангельды Кажибаевич (15 января 2004 — январь 2005)
 7. Баяндаров, Магзам Тогжанович (январь 2005 — 30 мая 2005)
 8. Быстров, Александр Михайлович (30.05.2005 — 2006)
 9. Сапаргалиев, Манарбек Кадылгумарович (14.09.2006 — 2007) [49]
 10. Буктугутов, Шакарым Сабырович (март 2007 — август 2008)
 11. Касымжанов, Темирбек Жумакулович (август 2008—2009)
 12. Абишев, Ислам Алмаханович (март 2009 — февраль 2012)
 13. Таукебаев, Серик Шауенович (3 февраля 2012 — 25 мая 2013)
 14. Касымжанов, Темирбек Жумакулович (25 мая 2013 — 20 апреля 2016)
 15. Аймукашев, Ерлан Капарович (20 апреля 2016 — 3 мая 2017)
 16. Тумабаев, Куат Мухитович (30 мая 2017 — 16 августа 2018)
 17. Омар, Жаксылык Мукашулы (20 августа 2018 — по настоящее время)

Города-побратимы

Галерея

Примечания

 1. Аким города. Биография (недоступная ссылка) . Дата обращения: 7 июня 2016. Архивировано 28 мая 2016 года.
 2. Официальный сайт администрации ВКО
 3. 1 2 3 Численность населения Казахстана по отдельным этносам на начало 2021 года Page white excel.png . Комитет по статистике Министерства национальной экономики Казахстана . Дата обращения: 1 мая 2021.
 4. Почтовые индексы ВКО (Усть-Каменогорск)
 5. 1 2 3 Восточно-Казахстанская областная библиотека имени А. С. Пушкина, история ВКО
 6. 1 2 История Усть-Каменогорска в датах (недоступная ссылка) . Дата обращения: 13 июля 2019. Архивировано 8 июля 2019 года.
 7. 1 2 Город Усть-Каменогорск . Государственный архив ВКО . Дата обращения: 16 ноября 2012. Архивировано 19 ноября 2012 года.
 8. 1 2 3 4 История Усть-Каменогорска в датах (недоступная ссылка) . Дата обращения: 16 ноября 2012. Архивировано 31 декабря 2016 года.
 9. Карл Вильгельмович Струве . rusdiplomats.narod.ru . Дата обращения: 14 сентября 2019.
 10. Поездка по Восточному Тарбагатаю летом 1864 года Карла Струве и Григория Потанина . pushkinlibrary.kz .
 11. Путешествия Г. Н. Потанина в Восточный Казахстан
 12. Газета «Рудный Алтай » Архивная копия от 29 декабря 2011 на Wayback Machine
 13. «Экспресс К» — ежедневная общественно-политическая республиканская газета (недоступная ссылка) . Дата обращения: 13 февраля 2012. Архивировано 3 декабря 2012 года.
 14. 1919 год: материалы о восстании в Усть-Каменогорской тюрьме . yakov.works. Дата обращения: 1 января 2020.
 15. Железнодорожный транспорт г. Зыряновска (станция «Зубовка») . Архивировано 21 сентября 2013 года. . [1]
 16. Демографические показатели (недоступная ссылка — история ) .
 17. 1 2 Численность населения Республики Казахстан по полу в разрезе областей, городов, районов, районных центров и поселков на начало 2020 года . Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан. Дата обращения: 21 апреля 2020.
 18. City & town of Kazakhstan (англ.) . pop-stat.mashke.org. Дата обращения: 29 марта 2016.
 19. Численность населения Республики Казахстан по полу в разрезе областей, городов, районов, районных центров и поселков на начало 2013 года . Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан. Дата обращения: 10 декабря 2019.
 20. Численность населения Республики Казахстан по полу в разрезе областей, городов, районов, районных центров и поселков на начало 2014 года . Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан. Дата обращения: 10 декабря 2019.
 21. Численность населения Республики Казахстан по полу в разрезе областей, городов, районов, районных центров и поселков на начало 2015 года . Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан. Дата обращения: 10 декабря 2019.
 22. Численность населения Республики Казахстан по полу в разрезе областей, городов, районов, районных центров и поселков на начало 2016 года . Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан. Дата обращения: 10 декабря 2019.
 23. Численность населения Республики Казахстан по полу в разрезе областей, городов, районов, районных центров и поселков на 1 октября 2017 года . Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан. Дата обращения: 10 декабря 2019.
 24. Численность населения Республики Казахстан по полу в разрезе областей, городов, районов, районных центров и поселков на начало 2018 года . Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан. Дата обращения: 10 декабря 2019.
 25. Численность населения Республики Казахстан по полу в разрезе областей, городов, районов, районных центров и поселков на начало 2019 года . Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан. Дата обращения: 21 апреля 2020.
 26. 1 2 Внутренняя политика . Официальный сайт акима города . Дата обращения: 15 августа 2019.
 27. Сайт церкви Христиан Адвентистов Седьмого Дня г. Усть-Каменогорск . ust-kamenogorsk.adventist.ru . Дата обращения: 15 августа 2019.
 28. catholic-oskemen.org. Официальный сайт Римско-Католического прихода Пресвятой девы Марии Святого Розария .
 29. Открытие синагоги в Усть-Каменогорске . Еврейский центр Казахстана «Хабад Любавич» (30 июня 2006). Дата обращения: 15 августа 2019.
 30. Сайт акима города — образование . Архивировано 10 ноября 2007 года.
 31. Государственный архив Восточно-Казахстанской области (недоступная ссылка — история ) .
 32. Чухров Ф. В. Современные минеральные новообразования из некоторых месторождений Казахстана // Записки ВМО, 1945. Часть 74. Вып. 3, стр. 189—199.
 33. 1 2 3 4 5 6 Об экологической ситуации окружающей среды города (англ.) . greensalvation.org (20 марта 2002).
 34. Кто мы . kazzinc.com . Дата обращения: 15 августа 2019.
 35. АО «Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат» . kase.kz . Дата обращения: 15 августа 2019.
 36. Об обществе . ulba.kz . Дата обращения: 15 августа 2019.
 37. Жанат Тукпиев. Нечем дышать! В каких городах Казахстана самый опасный воздух? . kazpravda.kz (16 марта 2018). Дата обращения: 15 августа 2019.
 38. Василина Атоянц-Ларина. Непригоден для жизни . expert.ru (21 апреля 2014). Дата обращения: 15 августа 2019.
 39. Расписание маршрутов автобусов и трамваев . yk-news.kz (23 января 2016).
 40. Усть-Каменогорский трамвай . oskemen-tramway.narod.ru . Дата обращения: 14 сентября 2019.
 41. Восточно-Казахстанская областная детско-юношеская библиотека . vkolibrary.kz . Дата обращения: 13 августа 2019.
 42. Стихи о городе . pushkinlibrary.kz . Дата обращения: 14 сентября 2019.
 43. Михаил Иванович Чистяков . Архивировано 8 марта 2014 года.
 44. Андрей Соловьёв: «Лучшие хоккейные годы прошли в Устинке» (недоступная ссылка) . Торпедо, официальный сайт (4 октября 2017). Дата обращения: 13 августа 2019. Архивировано 8 ноября 2017 года.
 45. Усть-Каменогорск встретил Медведева с распростёртыми объятиями . vesti.ru (7 сентября 2010). Дата обращения: 13 августа 2019.
 46. Галина Вологодская. Запретные погосты . caravan.kz (18 января 2008). Дата обращения: 14 сентября 2019.
 47. КАЗИНФОРМ АНОНС НА 17-22 МАЯ
 48. Сухорукова Вера Николаевна (персональная справка) — ПАРАГРАФ-WWW
 49. Кадровые перестановки . nomad.su (15 сентября 2006). Дата обращения: 14 сентября 2019.

Ссылки