Велшка гарда

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
гарда на Велс
Велшки гардисти на Парадата на победата во Москва на 9 мај 2010 година
Велшки гардисти на Парадата на победата во Москва на 9 мај 2010 година
Години на постоење 1915 - денес
Земјата Велика Британија
Вклучено во Стражарска дивизија
Тип Британска пешадија
Функција лесна пешадија,
церемонијални функции
Дислокација Команден штаб: Лондон , Алдершот
1-ви баталјон: касарната Хаунслоу
Прекар Тафовите
Покровител Кралицата на Велика Британија
Мото Велс засекогаш ( Eng. Wales Forever, WALL. Cymru am byth)
Бои Црвено
Маршеви Издигнувањето на чуругот ,
Мажи од Харлех
Учество во
Команданти
В.д командант Чарлс, принцот од Велс
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Велшки гарда ( . Англиски Велшки во гарда (на РГ), ѕид. Gwarchodlu Cymreig) - пешадиски полк во британската армија , како дел од Одделот за гарда. Рангиран на петтото и последното место по стаж по ирската гарда. Формирана во 1915 година . Учествувал во Првата и Втората светска војна. Понатамошната служба вклучуваше задушување на немирите во Египет во раните 1950-ти, учество во Фолкландската војна , мировните операции на Кипар и Босна , конфликтот во Северна Ирска , воените операции во Ирак и Авганистан .

На 9 мај 2010 година , 2-та чета на 1-виот баталјон на полкот учествуваше на парадата посветена на 65-годишнината од победата во Големата патриотска војна .

Пријателски единици

Врски