Василиј I Дмитриевич

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Василиј I Дмитриевич
Василиј Дмитриевич и Софија Витовтовна (шиење на саковите на митрополитот Фотиј)
Василиј Дмитриевич и Софија Витовтовна
(шиење на саковите на митрополитот Фотиј )
1389 - 1425 година
Претходник титула воспоставена
Наследник Василиј II Мрачниот
1389 - 1425 година
Претходник Дмитриј Донској
Наследник Василиј II Мрачниот

Раѓање 30 декември 1371 година ( 1371-12-30 )
Москва
Смрт 27 февруари 1425 година ( 1425-02-27 година ) (53 години )
Погребно место Архангелска катедрала во Московскиот Кремlin
Род Рурикович
Татко Дмитриј Донској
Мајката Евдокија Дмитриевна
Брачен другар Софија Витовтовна
Деца Ана , Јуриј, Иван , Анастасија , Василиса , Даниел, Марија, Семион, Василиј II Мрачниот
Однос со религијата Православна црква
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Василиј I Дмитриевич ( 30 декември 1371 година - 27 февруари 1425 година , Москва ) - Голем војвода од Москва и Владимир од 1389 година , најстариот син на Дмитриј Иванович Донској и големата војвотка Евдокија , ќерка на големиот војвода на Нижни Новгород-Суздал Дмитриј Константинович . Тој беше во брак со Софија - единствената ќерка на Големиот војвода од Литванија Витовт .

раните години

Роден ден пред комеморацијата на Свети Василиј Кесариски , и доби име во негова чест, подоцна го прикажа на неговите печати [1] .

Во август 1382 година, Кан Тохтамиш ја опустоши Москва , а есента амбасадорот на Кан, откако го отстрани од Москва поддржувачот на консолидација на руските земји против ордата [2] Митрополитот Кипријан , му издаде етикета на големата војводка на Дмитриј Иванович, земајќи ја неговата синот Василиј заложник [3] на ордата . Во 1386 година, на 14-годишниот принц му беше помогнато да избега од ордата кај владетелот на молдавското кнежество Петар Мушата („Истата година, принцот Василиј, синот на големиот војвода Дмитриев, трчаше од ордата до земјата Подолск во големата Волохи до Петар Воевода ... “).

Во летото 1387 година, Василиј пристигна во Литванија заедно со митрополитот Кипријан, кој патуваше од Цариград . Кипријан го убедил Витовт да ја предводи анти-полската коалиција и ја верил ќерката на Витовт, Софија, за Василиј Дмитриевич [4] . На 19 мај 1389 година, Дмитриј Иванович почина, Василиј стана Големиот војвода на Москва. На 6 март 1390 година, Кипријан пристигна во Москва и на 9 јануари 1391 година се ожени со Василиј Дмитриевич со Софија Витовтовна.

Големо владеење

Портрет од кралскиот титулар (1672)

По смртта на Дмитриј Донској во 1389 година, Василиј од ордата го доби правото на масата на Владимир, пренесено преку амбасадорот на ханот Шахмат [5] . За да се заштити внатре во Русија, Василиј мораше да преговара со најопасните конкуренти: со неговиот вујко, Владимир Андреевич Храбриот, за потчинетоста на вториот во замена за концесии на земјиште и неговиот брат Јуриј Дмитриевич , кој го прими Звенигород , Галич-Мерски , Ружа и Вјатка од неговиот татко. Василиј ја продолжи иницијативата на Дмитриј Донској за правниот однос помеѓу Големиот војвода и имотите, потврдувајќи ја главната улога на Големиот војвода, но оставајќи им на подредените принцови делумна колективна сопственост во московската земја.

Во решавањето на политичките прашања, на младиот принц му помогнаа московските момчиња и митрополитот Кипријан, кои придонесоа за бракот на Василиј со ќерката на литванскиот принц Витовт Софија во 1391 година.

Веќе во 1392 година, Василиј ја направи првата аквизиција, откупи право на Нижни Новгород во ордата, која претходно му припаѓаше на принцот Городец Борис Константинович , и самиот го испрати принцот во принудна населба во Суздал, одвојувајќи го од неговото семејство На Покрај тоа, тие ги откупија правата на Городец , Мешчера , Таруса и Муром . Со ова, тој создаде преседан за откуп на имот со постојните наследници и ликвидираше едно од големите кнежевства-конкуренти на Москва, чии земји беа распределени уште во 1341 година од големото владеење на Владимир. Пред тоа, етикетите беа издадени само за да се избегнат земјиштето.

Василиј I склучи сојуз со Литванија ( 1392 ) и не се спротивстави на воспоставувањето литванско влијание во Смоленск во 1395 година . Василиј шест месеци подоцна одржа состанок со својот свекор во Смоленск, каде разговараше за гранични и верски прашања.

Во 1395 година, војската на Тамерлан, за време на успешната воена кампања против Тохтамиш, отиде до границите на Русија, но се распореди во близина на градот Јелет . Василиј престана да му оддава почит на ордата. Тохтамиш се обрати за помош кај Витовт , ветувајќи дека ќе го направи владетел на цела Русија и Новгород. Редот исто така беше подготвен да го признае Витовт за владетел на цела Литванија, Русија и Новгород во замена за концесија на Редот Псков.

Во исто време, се знае дека принцот Рјазан Олег Иванович , поддржувајќи го принцот Смоленск Јуриј Свјатославич , оженет со неговата ќерка, одговори со кампања во Литванија, а Витовт, пак, ја нападна земјата Рјазан. Кога Олег Рјазански отиде во Литванија по втор пат, Василиј Дмитриевич дури и го укори принцот Рјазан за ова, посочувајќи го мирот меѓу Литванија и Русија. Всушност, ова значеше дека Василиј се согласил со трансферот на Смоленск на подреденост на Литванија. Во 1397 година, Витовт повторно, како одговор, го нападна кнежеството Рјазан, а Василиј го пуштив Витовт да се врати без приговор, па дури и го сретнав во Коломна.

Во 1399 година, Витовт се спротивстави на Едигеј , послушник на Тимур во ордата, но претрпе поразен пораз во битката на реката Ворскла , во која хероите на битката кај Куликово, Андреј и Дмитриј Олгердович , а исто така, според некои историчари, Дмитриј Михајлович Боброк-Волински , почина. Истата година, принцот Олег Рјазански го организираше заземањето на Смоленск (загина штитеникот на Витовт и учесник во битката кај Куликово, принцот Роман Михајлович Брајански ). По смртта на Олег, неговиот зет Јуриј беше основан во Смоленск. По смртта на полската кралица Јадвига ( 1399 ), сопругата на Јагаила Олгердович, без наследници, литванските феудалци, ослабени од поразот на Ворскла, отидоа во династичкиот брак на Јагаил со друга внука на Казимир Велики и нов сојуз со Полска, што резултираше со заземање на Вјазма во 1403 - 1404 година и Смоленск , како и победа кај Грунвалд ( 1410 ).

Катедрала на Архангел. Перспектива на краевите на надгробните споменици на Вел. книга Василиј I Дмитриевич (1371-1425), принц. Младиот Иван Иванович (до 1473-1490 година) и принцот. Дмитриј Иванович а (1483-1509). Надгробни споменици во 3 -тиот ред во близина на јужниот wallид. "Б) Горниот дел од камениот ковчег, сместен под надгробната плоча од тули на ниво на постојниот под “. Фотографија од К. А. Фишер . 1905 година Од збирките на Архитектонскиот музеј. А. В. Шчусева.

Кога Витовт во 1405 година започна кампања против Псков и го зазеде Коложе, Василиј I започна да собира војска против него, повикувајќи ги Твер и Татарите под негово знаме. Во пролетта 1406 година, трупите на непријателските роднини се сретнаа на реката Плава во близина на Тула , но с everything заврши со примирје до следната година. Ова примирје, склучено без знаење на Тверите, предизвика прекршок за Тверскиот принц, кој следната година одби да го поддржи Василиј I. Во 1408 година, Витовт го фати Одоев . Како одговор на ова, Василиј ги напаѓа литванските поседи, заземајќи ја тврдината Дмитровец , која го чуваше патот до Вјазма во близина на реката Угра. Руската и литванската војска се собраа на реката Угра, каде што стоеја едни против други речиси половина месец, по што беше склучен угричкиот мир . Ова беше навремен чекор на Василиј Дмитриевич, бидејќи истата година имаше напад врз руските земји од трупите на Едигеј.

Инвазија на Едигеј

Во 1407 - 1408, Иван Владимирович , принцот Pronsky, со помош на Edigei заробени Ryazan, а потоа во битка на Smyadve го порази Ryazan принц Фјодор Olgovich , кои добиле помош од неговиот брат-во-закон Василиј, но со договор за мир Фјодор се врати во владеењето на Рјазан.

Зајакнувањето на полското влијание во Литванија го предизвика отпорот на литванско-руските феудалци, на чело со Свидригаило Олгердович . Во 1408 година, тој отиде во служба на Василиј и доби од него голем број градови за да се хранат . Во истата година, братот на Василиј, Константин Дмитриевич, го замени литванскиот принц Лугвени Олгердович во времето на Новгород. Јагаило и Витовт се спротивставија на Василиј, трупите се сретнаа од двете страни на реката Угра , но битката не се одржа. Во исто време, Едигеј изврши рација на јужноруските поседи на Литванија.

Во есента 1408 година, самиот Едигеј се пресели во Москва. Ордата не успеа да го преземе главниот град, но тие уништија многу градови од московското кнежество, вклучително и оние што се хранеа во Свидригаил Олгердович ( Переславл-Залески , Јуриев-Полски , Ростов , Дмитров ). За време на опсадата на Москва, Едигеј испрати до Твер големиот војвода Иван Михајлович барање „да биде во Москва“ со артилерија, но тој не го послуша. Василиј не ги доведе своите војници во битката против Едигеј, но презеде голем број дипломатски напори да ја продолжи борбата за моќ во самата орда, во задниот дел на Едигеј, како што направи внукот на Василиј, Иван III за време на славниот став на Угра , со што се стави крај на јаремот на ордата 72 години подоцна.

Свидригајло, според хроничарот, „се уморил од тие Едагиевски Татари“, како резултат на што се вратил во Витовт. По инвазијата на Едигеј, Василиј продолжи да му оддава почит на ордата.

Резултати одбор

Под Василиј I, владеењето на феудалната земја продолжи да расте. Со зајакнувањето на моќта на Големиот војвода, некои од судските случаи беа повлечени од јурисдикцијата на феудалците и префрлени во рацете на гувернерите и волостелите на Големиот војвода.

Во 1392 година, Василиј I ги анектираше кнежевствата Нижни Новгород и Муром , во 1397 - 1398 година - Бежетски Верх , Вологда , Устјуг и Коми . Тој направи два неуспешни обиди да ја преземе земјата на Двинскаја од Новгород со сила.

Во 1416 година, Василиј воспостави пријателски односи со принцот Иван Владимирович, венчавајќи го својот син Иван со неговата ќерка.

Благодарение на претпазливата политика, во текот на 36 -те години од владеењето на Василиј I, московското кнежество не почувствува внатрешни потреси. Во овој временски период, Москва само еднаш, во 1408 година , беше нападната од силите на ордата. Едигеј никогаш не успеа да го преземе градот, но Василиј мораше да продолжи да плаќа почит по 12-годишна пауза.

Во последните години од владеењето на Василиј Дмитриевич во Москва, манастирот Андроников беше повторно изграден во бел камен, од кои најстарите од зградите, катедралата Спасител (1422), се зачувани недопрени до денес.

Семејство

Московските кнезови ( 1276 - 1598 )
Даниел Александрович
Јури Данијлович
Иван I Калита
Симеон Гордиот
Иван II Црвено
Дмитриј Донској
Василиј И
Василиј II Мрачниот
Иван III Велики
Василиј III , сопруга Елена Глинскаја
Иван IV Грозни
Федор I Јоанович
Јуриј Звенигородски
Василиј Косој
Дмитриј Шемијака

На Божиќ 1390 година , во Коломна , се ожени со литванската принцеза Софија , единственото дете на големиот војвода на Литванија Витовт . Во круговите на моќта во Москва, Софија Витовтовна најверојатно не ја сакале, сметајќи ја за „литвинка“.

Деца

 1. Јуриј Василиевич (18.5.1395 - 30.11.1400) - живеел само пет години.
 2. Иван Василиевич , (15.1.1397 - 20.7.1417) почина на пат од Коломна до Москва како резултат на „помор“, само шест месеци откако се ожени со ќерката на принцот Пронски и го прими Нижни Новгород
 3. Даниел Василиевич (6.12.1401 - мај 1402) - починал од помор
 4. Семјон Василиевич (13.1.1405 - 8.4.1405) - почина од помор
 5. Ана Василиевна (1393 - август 1417) - прва ќерка на принцот, која стана сопруга на византискиот император Јован VIII Палеолог .
 6. Анастасија Василиевна (1398-1470) - во 1417 година се омажи за принцот од Киев Александар Владимирович (Олелко).
 7. Василиса Василиевна (1400? - до 1440) - прв брак за принцот Суздал Александар Иванович Бриухати , втор по принцот Нижни Новгород Александар Данилович Взметнем .
 8. Марија Василиевна - од 1418 година е во брак со Јуриј Патрикеевич , принцот Стародубски ; од овој брак доаѓаат кнезовите Патрикееви , а од нив и кнезовите Куракин и Голицин .
 9. Василиј II Темниот (03/10/1415 - 03/27/1462) - Големиот војвода од Москва и Владимир (1425-1462 наизменично)

Предци

Култура

Во 1395 - 1405 година, Теофан Грк работел во Москва, кој имал своја работилница и извршувал црковни и секуларни наредби, на пример, ја насликал кулата на Големиот војвода Василиј Дмитриевич и Владимир Андреевич Храбриот , како и три цркви во Кремlin: црквата Рождество на Богородица (1395), Архангелск (1399), Благовештение (1405) катедрали.

Под Василиј Дмитриевич, катедралата Благовештение беше изградена во Московскиот Кремlin (подрумот беше зачуван од првобитната конструкција), Црквата Богојавление од Запсковие и Црквата на Рождество на Дева на Сени (оригиналниот храм беше зачуван до ниво на хорот).

На почетокот на 15 век, Евангелието на Фјодор Кошка (најверојатно наменето за катедралата на Благовештение во Кремlin) и Евангелието за катедралата Успение на Московскиот Кремlin беа создадени во Москва.

Меморија

Сликата во кино

Примечания

 1. Литвина А. Ф. , Успенский Ф. Б. Выбор имени у русских князей в X—XVI вв. Династическая история сквозь призму антропонимики . — М. : Индрик , 2006. — 904 с. — 1000 экз.ISBN 5-85759-339-5 . С. 227.
 2. Шабульдо Ф. М. Земли Юго-Западной Руси в составе Великого княжества Литовского
 3. «Послан отцом в Орду кланяться Токтамышу в 1383 году. Оставлен в Орде залогом в 8-ми тысяч рублей московского долга».
  Хмыров М. Д. Алфавитно-справочный перечень Государей Русских и замечательнейших особ их крови. — СПб., 1870. — С. 17.
 4. Быков А., Кузьмина О. Митрополит Киприан. Портрет на фоне эпохи // 1 сентября. История. 2001. № 22—23.
 5. Возведен на престол во Владимире, ханским послом Шахматом (М. Д. Хмыров. «Алфавитно-справочный перечень Государей Русских и замечательнейших особ их крови». СПб.1870 г. стр. 17).

Литература

 • Славянская энциклопедия. Киевская Русь — Московия: в 2 т. / Автор-составитель В. В. Богуславский . — М. : ОЛМА-ПРЕСС, 2001. — Т. 1 . — 784 с. — 5000 экз.ISBN 5-224-02249-5 .
 • Рыжов К. В. Все монархи мира. Россия . — М. : Вече, 1998. — 640 с. — 16 000 экз.ISBN 5-7838-0268-9 .

Ссылки