Велкович, Стефана

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Стефана Вељковиќ
Стефан Вељкови
Стефана Вељковиќ 2018 01.jpg
лични податоци
Кат женски
Земја Србија и Црна Гора Србија
Специјализација одбојка (централно блокирање)
Дата на раѓање 9 јануари 1990 година ( 1990-01-09 ) (31- годишна возраст )
Место на раѓање Јагодина , СР Србија , СФРЈ
Висина 190 см
Тежината 76 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Стефана Велкович ( срп . Стефана Вељковић , р. 9 јануари 1990 , Јагодина , СР Србија , СФРЈ ) — српска одбојкарка , централен блокер . светски шампион 2018 , двократен европски шампион , сребрен медал на Олимписките игри 2016 година .

Биографија

Таа започна да игра одбојка во клубот на нејзиниот роден град Јагодин , а во 2001-2004 година играше за неговиот младински тим. Во 2004-2010 година играше на првенствата на Србија и Црна Гора и Србија во белградските екипи „Поштар-064“ и „Црвена звезда“, постојано станувајќи победник и награден на натпревари во нивните тимови.

Во 2010-2013 година, Вељковиќ играше во Италија, прво за Асистел Волеј од Новара , а потоа по неговото распаѓање за Карнаги ( Вила Кортезе ). Потоа играше една сезона во турски Галатасарај, по што четири сезони играше за најсилниот полски тим „Чемик“ од Полицијата , освојувајќи 4 титули во полскиот шампионат со него. Во 2018 година се врати во Новара , каде игра за Игор Горгонзола .

Во 2007 година Велковиќ стана сребрен медал на Европското првенство кај девојките како дел од српската јуниорска репрезентација и беше признат како најдобар играч (МВП) на турнирот. Истата година, на 17-годишна возраст, таа дебитираше во националниот тим на земјата на Светското првенство , а една година подоцна учествуваше на Олимпијадата во Пекинг . Оттогаш, Вељковиќ постојано е играч на српската репрезентација, откако ја призна само сезоната 2011 поради повреда. Како дел од нејзиниот тим, таа постојано стана победник и медалист на различни меѓународни натпревари, вклучувајќи го и сребрениот медалист на Олимпијадата 2016 година , европскиот шампион од 2017 година и светскиот шампион од 2018 година . По резултатите на Европското првенство 2017 година, победнички за српскиот тим, таа влезе во симболичниот тим на турнирот.

Клупска кариера

Достигнувања

Со селекциите на Србија

Со клубови

Индивидуална

Белешки (уреди)

Врски