Веи Кјуи

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Веи Кјуи
秋月
лични податоци
Кат женски
Земја Кина
Специјализација Одбојка (вратоврска)
Клуб ја заврши кариерата
Дата на раѓање 26 септември 1988 година ( 1988-09-26 ) (32 години )
Место на раѓање
Спортска кариера 2003-2017 година
Висина 182 см
Тежината 65 кг

Веи Кујуе ( кинески魏 秋月, англиски Веи Чијују ; роден на 26 септември 1988 година , Тијанџин , Кина ) е кинески одбојкар . Бендер . Олимписки шампион 2016 година .

Биографија

Веи Кјуе започна да игра одбојка на 5 -годишна возраст во спортската школа Тијанџин . Во 2000 година таа беше примена во младинскиот тим на ВК Тијанџин, а по 3 години беше вклучена во главниот тим на Тијанџин Бриџстоун, со кој за време на нејзината играчка кариера (2003-2017 година, со пауза во 2013-2014 година) стана шампион на Кина 9 пати и четири пати - шампион на Азија меѓу клубовите .

Во 2007 година, Веи Кују дебитираше во кинеската репрезентација , заменувајќи го повредениот извонреден сетер Фенг Кун , по чија играчка кариера (во 2009 година) таа го зазеде местото на главниот куп на националниот тим. Од 2008-2012 година, Веи Кјуе беше капитен на националниот тим, за време на нејзиниот настап во кој (до 2016 година) учествуваше на три Олимписки игри ( 2008 , 2012 , 2016 ), две светски првенства ( 2010 , 2014 ), две Светски првенства извлекува ( 2011 и 2015 година ), стана шампион на Азија , победник на Азиските игри , победник на Купот на Азија (двапати). По победата на Олимписките игри 2016 во Рио де Janeанеиро, таа ја напушти репрезентацијата и се пензионираше следната година.

Клубска кариера

Постигнувања

Со клубови

Со репрезентациите на Кина

Индивидуална

Забелешки (уреди)

Линкови