Википедија: Избрани статии

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
↱
  • ВП: ИЗБ
✯
Избрани написи - Статии кои исполнуваат одредени критериуми за квалитет . Пред да се појават на оваа страница, таквите написи минуваат низ изборен процес (види Википедија: Кандидати за избрани написи ), каде што се дискутира за точноста, неутралноста, комплетноста и стилот на презентација.

Има и Добри написи кои се уште не ги исполнуваат сите критериуми за елитата, но квалитетно им се приближуваат.

Сите истакнати статии се означени со мала златна ѕвезда ( ✯ ) во горниот десен агол на вашата страница, како и шаблонот на дното на статијата и на страницата за разговор.
Сега на руската Википедија има 1511 избрани статии. Видете ја и листата на избрани написи со датуми на избори и списокот на главни автори на избраните статии (критериумот за вклучување во табелата е најголем дел од придонесот или најмалку 50% од придонесот на првиот главен автор или на учество на придонесот ⩾ 20%).

Календарот

Неодамна истакнати статии

Илустрација на јакната за прав на првото издание на САД (1920) и Велика Британија (1921)

The Mysterious Affair at Styles ( Eng. Of The Mysterious Affair AT Styles) - првиот детективски роман на британската писателка Агата Кристи , создаден во 1916 година. Пред оваа книга напиша поезија, неколку раскази и создаде љубовна приказна „Снег над пустината“, која беше одбиена од издавачите. Се верува дека Кристи ја посветила книгата на нејзината мајка, која верувала во литературната дарба на нејзината ќерка и постојано ги поддржувала нејзините искуства на книжевното поле.

Писателката детално раскажа за историјата на создавањето на романот во нејзината „ Автобиографија “, што е редок случај за нејзините мемоари. На крајот на 1914 година се омажила за воениот пилот Арчибалд Кристи, го зела неговото презиме и пет години подоцна го родила своето единствено дете, ќерката Розалинд . За време на Првата светска војна, Агата работеше како медицинска сестра и се здоби со медицински вештини, особено, таа беше заинтересирана за отрови, што се одрази во нејзиниот прв детективски роман и понатамошна работа. Идејата да се напише детективска приказна беше поттикната од разговорот со нејзината постара сестра Меџ (Маргарет), кој имаше форма на комичен облог . Откако Кристи главно се одлучи за заплетот и ликовите, таа почна да го снима и препечатува романот. Соочена со одредени потешкотии при создавањето на книгата, таа, по совет на нејзината мајка, реши да работи на неа во Дартмур , рурален англиски регион. Таму, во хотелот Мурланд, каде што Агата се обидуваше да се задржи сама, тој беше завршен. Меѓутоа, во текот на неколку години, романот беше отфрлен од голем број издавачи и беше објавен дури во октомври 1920 година, кога, по мала ревизија, направена на инсистирање на издавачот, беше објавен во лондонскиот The Bodley Head . која стана нејзина прва издавачка куќа. Детективот продал околу 2.000 примероци. Пред тоа, тој се појавуваше во делови во британското списание „Тајмс викли едиција“ од 27 февруари до 25 јуни 1920 година. Примениот незначителен хонорар не можеше целосно да го задоволи дебитантот, но Агата не очајуваше и реши да продолжи да пишува, за на крајот да стане класика на детективската литература, како и еден од најобјавуваните и најпреведуваните автори во историјата.

( Повеќе... )

Трејси Лордс во 2011 година

Трејси Елизабет Лордс ( . Англиски Траци Елизабет Лордс, нее Нора Луиз Кузма ( инж. Нора Луиз Кузма, р. На 7 мај 1968 година година ) - поранешна американска порнографска актерка, сега -. Актерката мејнстрим филмови, модел и музичар стана позната во 1980-тите благодарение на снимањето во порнографија, како и скандалот што избувна откако беше откриено дека актерката почнала да глуми во филмови за возрасни на 16-годишна возраст, односно пред да стане полнолетна.

Таа е родена и израсната во нецелосно семејство. На 15-годишна возраст, по уште еден конфликт во семејството Лордови, побегнала од дома и почнала да работи како модел за еротски списанија, користејќи лажна возачка дозвола. Од 1984 до 1986 година, таа успеа да глуми во повеќе од 20 порно филмови, станувајќи една од најпознатите актерки во „ златната ера на порно “. Во мај 1986 година, кога информациите за нејзината вистинска возраст станаа познати на ФБИ , избувна јавен скандал, беа отворени кривични случаи против филмските продуценти, а на дистрибутерите на филмови им беше наредено да престанат да прикажуваат каков било материјал од лордовите, бидејќи може да се смета за детска порнографија. . Забраната на филмови со учество на актерката предизвика мултимилионска штета на индустријата, самиот скандал стана најголем во историјата на американската порно индустрија.

По напуштањето на порно, Лордс завршил часови по глума и почнал да глуми во нискобуџетни филмови од категорија Б. Оттогаш, таа се појави во голем број филмови и телевизиски серии, од кои некои (и директно придонесот на лордовите за нивниот успех) добија различни награди. Таа, исто така, успешно се занимаваше со електронска музика: нејзиниот сингл „Control“ се искачи на второто место на топ- листата Hot Dance Club Songs , а ремиксот од него доби уште поголемо значење како саундтрак за филмот „ Mortal Kombat “. Во 2003 година, Трејси ја објави нејзината автобиографија „Трејси лордови: под сето“, која доби признание од критиката и беше вклучена на листата на бестселери на Њујорк Тајмс . Сепак, и покрај различните достигнувања во филмската, музиката и литературата за мемоари, Трејси Лордс и понатаму е позната на пошироката јавност како легендарна актерка од „златното доба“ на американското порно.

( Повеќе... )

Машки
Женски

Колибри со рубин грло или колибри со рубин грло (црвеногрло, обичен) сколовранец или обичен (рубиногрло, црвеногрло) archilochus ( латински Archilochus colubris ), е вид на птици од фамилијата колибри , па именуван поради светло-црвената јака на мажјаците. Остатокот од перјата е смарагдно зелена со метален сјај горе, светло долу. Колибри со рубин грло е единствениот вид колибри што се гнезди во источна Северна Америка . За зимата, птиците летаат во Мексико и Централна Америка , движејќи се по брегот на Мексиканскиот Залив или директно преку Заливот. Тие се хранат со нектарот на цветните растенија и малите инсекти , напролет можат да пијат сок од дрвјата од дупките во стеблата, кои ги прободува жолто-стомакниот морон-клукајдрвец . Исклучиво женката се грижи за потомството: гради гнездо од белиот пената на растенијата, го маскира однадвор со лишаи и снесува две бели мазни јајца , кои се инкубираат 12-14 дена. Женката ги загрева изведените пилиња уште 9 дена, оставајќи ги само да јадат, а подоцна пристигнува само за да ги нахрани. По 18-22 дена, пилињата го напуштаат гнездото. Колибри со рубин грло беше вклучен од Карл Лине во десеттото издание на Systems of Nature во 1758 година, но претходно беше опишан во делата на Марк Кејтсби и Џорџ Едвардс . Меѓународната унија на орнитолози го класифицира видот како род на колибри Archilochus , кој го вклучува и црногрлото Archilochus пронајден во западна Северна Америка.

( Повеќе... )

Crossing Animal: the New Leaf (со . англиски - „Crossroads of animals: C scratch“) - компјутерска игра и игра за симулација на живот развиена од Nintendo the EAD и објавена од Nintendo за преносливите конзоли Nintendo 3DS , четвртиот дел од главна серија на вкрстување на животни . Објавен е во 2012 година во Јапонија и во 2013 година во Европа, САД и Австралија. Во ноември 2016 година, беше објавена ажурирана верзија на Добредојдовте Amiibo со поддршка за фигурите на Amiibo .

Во оваа игра, контролираниот лик станува градоначалник на град населен со антропоморфни животни. При развивањето на New Leaf, програмерите тргнаа од идејата за „рестартирање“ - да создадат игра со најиновативната игра во серијата, додека го одржуваат целокупниот концепт. Тие ја воведоа механиката на менување на околниот простор и го променија уметничкиот дизајн на светот на играта и ликовите кон пореалистичен.

По објавувањето на New Leaf, тој беше комерцијален успех. Бидејќи главната публика на играта се состоеше од жени, девојки и оние кои не играа игри од Нинтендо, масовната продажба на New Leaf беше придружена со масовно купување на конзолата 3DS; како резултат на тоа, во Јапонија и Јужна Кореја, ова доведе до недостиг на конзоли. Критичарите на играта генерално ја пофалија играта за воведувањето на механиката на менување на околината и различните можности поврзани со режимот на повеќе играчи.

( Повеќе... )

Географија

Географија

Индонезија

Држави и територии: ДорсетИзраелИндонезијаСеверен Калимантан
Населби : АктобеБарнаулБеер-ШеваБогорВсехсвјацкоеВиборгЈошкар-ОлаКолпиноКорсаковОтаваПеканбаруПодолскПушкинСанкт ПетербургСукабумиХојанХјустон

Острови: БавеанБуруКокосМадураМарајаРуна
Езера и реки: ДервентКарипско МореЕзеро ЛадогаАрктичкиот океан
Планини: ВелингтонМатерхорнНемрутТамбора
Објекти: Александарска градина (Санкт Петербург)Англиска градина (Минхен)Големи зачадени планини (национален парк)Меморијален парк комплекс на хероите од Првата светска војнаМинахасаСонково (станица)
Поими: Џиновска бранова струјаМраз
Етнографија: Народи на ФилипинитеЛезгините во Азербејџан

Приказна

Приказна

Римско-персиски војни

Античкиот свет: damnatio of ad bestiasбитка кај МаратонБитка кај ПлатајаБрак во антички РимБубастисБунтот на СпартакГалска војнаГробот на ТутанкамонЗаговор на КатилинаХамурабиИнсулаМоизмСтигмаОпсада од АнтиохијаПапирусПартија на тркачката патекаПерсиска кампања на Александар СеверРелигија на УрартуРимско-персиски војниСерторијанска војнаБитка кај ЕгоспотамФаистос дискЕребуниЕтногенеза на Ерменците

Среден век : Битката кај ХестингсВарангиски стражариВизантиска флотаВојни на Јустинијан IБунт во ТјушенБунт на Ват ТајлерФаќач на стаорци на ХамелинЕвнуси во ВизантијаЕвреи во ВизантијаИранско-византиска војна (602-628)Уметност на ШампаКипарска војнаНорманско освојување на АнглијаДруштво ШампаОпсада на ОрлеансОпсада на ПаризОпсада на Солун (1422-1430)Прва контроверза на оригениститебесење, отекување и расправииполитичка структура на ШампаПорака од монахот Роџер БејконЗлосторство и правда во средновековен ЛавовПатувања на Женг ТојРановизантиска историографијаРомански мечСредновековна историографијаЦрна смрт

Модерни времиња : Алхемиското истражување на Исак ЊутнБитката на народитеБитката кај Абукир (1798)Милитантната организација на Социјалистичката револуционерна партијаБитката кај ЧемулпоГолемата опсада на МалтаБунтот ВајатИзборот на гувернерот на Кентаки (1899)Случајот БеилисСлучајот Сухово-КобилинИнцидентот ОцуБитката кај КонотопВостанието на ПугачевКризата на наследување во Англија (1553)Критската војна (1645-1669 година)Крилестите хусариМексиканските камповиGlinsky револтопсадата на Чарлстонбитка на OshakanПрвата балканска војнаПетиција жителите на Санкт Петербург, јануари 9, 1905манифест Имплементација на тридневната крепосништвото (1797-1861)на истрагата и судењето на Пугачов и неговите соучеснициБитки кај Лексингтон и КонкордТрети јунски државен ударТриесетгодишна војнаtyulpanomaniyaУбиството на Георги ГапонЗапад, убиствата во ЊупортЦензура во Руската империјаЈужноамериканска трка со дредноут

Новейшее время : Арбитражная комиссия Мирной конференции по ЮгославииБитва на СутьескеБюро шифровВойна в ХорватииГеноцид армянЕврейские беженцыЗемлетрясение в Кентербери (2010)Ирано-иракская войнаИстория спецслужб ИзраиляКампания по приданию Низами статуса национального азербайджанского поэтаМексиканская революцияНападение на школу в ИвантеевкеОтрицание геноцида армянПрезидентские выборы в Казахстане (2011)Президентские выборы в России (1996)Региональные выборы в Венесуэле (2017)Стоунволлские бунтыСтрельба в школе № 263Теракт в Оклахома-СитиТеррористический акт в БесланеУбийство Зорана ДжинджичаЦензура в СССР

История стран, территорий, населённых пунктов и исторические государства : Армянская историография V—XVIII вековДжокьякарта (султанат)Империя МинИстория ВизантияИстория ГибралтараИстория ИвановаИстория ИндонезииИстория КонстантинополяИстория МексикиИстория металлургии УралаИстория османского СтамбулаИстория ЭстонииИстория ЮконаКитайская историографияМолдавское княжествоСредневековый ЛьвовСредневековый ПарижЭребуни
История путешествий : Австралийская антарктическая экспедицияАмериканская экспедиция на К2 (1953)Арктическая экспедиция ГрилиАрктическая экспедиция Пири (1908—1909)Британская антарктическая экспедиция (1901—1904)Норвежская антарктическая экспедиция (1910—1912)Норвежская полярная экспедиция (1893—1896)Норвежская арктическая экспедиция (1898—1902)Первая русская антарктическая экспедицияПервая экспедиция ШеклтонаПервое русское кругосветное плаваниеРусская полярная экспедицияТерра Нова (экспедиция)ФрамЭкспедиция Джексона — Хармсворта

P anthropology-green.png

Экономика и финансы

BFG TechnologiesJardine MathesonKFCVARIGБанковское дело во ЛьвовеВеликая трансформацияДенежная система Российской империи 1885—1896 годовДукатКапитал хуацяо в экономике ИндонезииПочему одни страны богатые, а другие бедныеСоциальное предпринимательствоТеория экономического ростаФранцузский франкЭконометрикаЭкономика Индии (1858—1947)

Культура и общество

Культура и общество

Культура : CruftsАнтикварианизмБит-поколениеГонконгская кухняГоты (субкультура)Индонезийская кухняИстория шахматКинематограф ГерманииКоптская книжная культураПадангская кухняПластиковые фламингоТюльпаномания
Социальные науки и политика : Великая хартия вольностейГерманское гражданское уложениеЁдокИнгерманландцыИзраильско-иранские отношенияКапитализм как религияКодекс НаполеонаКонец истории и последний человекКонституция Японской империиЛичность преступникаНаша революция (Троцкий)О государствеО понятии историиОтрицание ХолокостаПенитенциарная система ГонконгаПрава человека в КНДРСалическая правдаСвод законов Российской империиСовет народных представителей (Индонезия)СтруктурализмФлаг АвстралииШанхайская организация сотрудничестваЭмоциональная логика капитализма
Нумизматика и бонистика : ГрошГульденМедаль Почёта (США)Мирмекийский кладМонеты Октавиана АвгустаМонеты СШАПфеннигСимволы древнеримских денежных и весовых единицСоюзный талер
Прочее : RannThe Beatles в ИндииАнтичное образованиеГерб СмоленскаДжамбоКонец света (2012)Русское странничествоСредневековый университетСыку цюаньшуТартария

Религия

Религия

Религиозные понятия и символы : Благовещение Пресвятой БогородицыГосподские праздникиЖена, облечённая в солнцеЖивотворящий КрестКовчег ЗаветаМенораПредопределение в протестантизмеРеальное присутствие Христа в евхаристииСкинияСтрасти Христовы
История религии : АдамАнандаАрианский спорАэндорская волшебницаВеликое гонениеВульгатаЕреси в христианствеЛамбетские статьиМасоретский текстМонашество в ВизантииМонашество в византийском ЕгиптеНойОригенизмО христианском ученииПравославно-католический диалогСептуагинтаСпор о трёх главахФотиева схизмаХристианство у готовХэмптон-кортская конференция
Религии мира : ИндуизмКосмология в иудаизмеМанихействоРелигия в СингапуреРусская православная церковь заграницейЦерковь Востока
Мифология: Эпос о Гильгамеше

Искусство

Искусство

Бюст Нефертити

Архитектура: Архитектура Парижа в эпоху абсолютизмаБазилика Святого ДимитрияМонастырь Святой ЕкатериныНеа МониСиднейский оперный театрСобор Рождества Пресвятой Богородицы (Глубокое)Часовня-усыпальница Святополк-Мирских

Изобразительное искусство:

Литература: Алтарь ПобедыАнтиутопияАргенидаАэлитаБелая гвардияБерлинское детство на рубеже вековВ дорогеВизантийская эпистолографияГипнэротомахия ПолифилаДвенадцать стульевДетство НикитыДревнеармянская переводная литератураДревняя российская вивлиофикаЖизнь замечательных людейЗагадочное происшествие в СтайлзеЗемля (Елизаров)Зелёная книга (путеводитель)Золотой телёнокИгра престоловКодекс (книга)Лезвие бритвыЛью АрчерМастер и МаргаритаНочной Дозор (роман)Повесть о Светомире царевичеО постройкахРассказы братьев СтругацкихРоман о девочкахРусские переводы «Божественной комедии»Семь красавицСэр Гавейн и Зелёный РыцарьТаис АфинскаяТай-ПэнТворчество Вячеслава ИвановаТри сестрыУбийство Роджера ЭкройдаУтопияФедонФрегат «Паллада»Хоббит, или Туда и обратноЦерковная история народа англовШекспировский вопрос

Музыка: AboveIs This ItThe FallFirst and Last and AlwaysMaster of PuppetsMetallica (альбом)OK ComputerR (альбом)Reign in BloodRoxy MusicSex PistolsSlayerSum 41Альтернативный рокВендеттаГоргородГранжМугамМузыка ИзраиляПеснь немцевСимфонияСтрасти (Бах)Фри-джаз

Кинематограф:

Театр: Аршин мал аланВладимир Высоцкий в театреЗлаяНоЦарь Фёдор ИоанновичЭпический театр

Спорт и развлечения

Спорт и развлечения

ХК «Металлург» Новокузнецк в сезоне 2011/2012

Командные игры: Бостон СелтиксНациональная баскетбольная ассоциацияРегбиХК «Металлург» Новокузнецк в сезоне 2011/2012

Компьютерные игры: Alice: Madness ReturnsAmerican McGee's AliceAnimal CrossingAnimal Crossing: New HorizonsAnimal Crossing: New LeafCrysis WarheadDeflektorDishonoredKerbal Space ProgramMidnight Club IIMidnight Club: Los AngelesMinecraftMini MetroNights into Dreams…PhantasmagoriaPlants vs. ZombiesPortalSilent Hill 2Silent Hill 3Silent Hill: HomecomingThe Simpsons Hit & RunTomb Raider (2013)Treasure Island DizzyWarcraft: Orcs & HumansWolfenstein 3DПокемон

Состязания: Ultimate Fighting ChampionshipДжиро д'Италия 2009Летние Олимпийские игры 1908Финал баскетбольного турнира Олимпийских игр 1972Финал чемпионата мира по хоккею с шайбой 2008
Теннис: Битва половИстория теннисаМатч Дон Бадж — Готфрид фон КраммУимблдонский турнир
Прочее : ПланеризмМайк Тайсон — Джеймс Дуглас

Наука

Наука

Астрариум

Астрономия:

Биология:

Охрана толстых лори

Лингвистика: Азбучная войнаАрмянская палеографияКипуЛенинградская фонологическая школаРуныРусское личное имяСветлана

Математика: Аксиома параллельности ЕвклидаАрифметикаКомплексное числоЛемма Шепли — ФолкманаЛогарифмОснования математикиПарадокс РасселаПерцептронТреугольник РёлоСуффиксный автоматФигурные числа

Медицина: Болезнь ПаркинсонаБотулизмБронхиальная астмаГемангиобластомаМенингитОжог
Физика: Вектор Лапласа — Рунге — ЛенцаГигантское магнетосопротивлениеИнфракрасная спектроскопияОбщая теория относительностиУравнения МаксвеллаФотон

Химия: MDMAВинилхлоридГипохлорит натрияОкись этиленаСпирты

Техника

Техника

Крушение «Титаника»

Аварии и катастрофы : Авария на АЭС Фукусима-1Авария на Саяно-Шушенской ГЭСКатастрофа DC-8 в ПортлендеКрушение «Титаника»Столкновение над Днепродзержинском
Авиация и ракетная техника: Douglas TBD DevastatorUGM-133A Трайдент II (D5)Самолёт МожайскогоЯк-141
Артиллерия и стрелковое оружие: 16″/45 Mark 616″/50 Mark 72С325-мм автоматическая зенитная пушка образца 1940 года (72-К)37-мм автоматическая зенитная пушка образца 1939 года (61-К)37-мм пушка M357-мм противотанковая пушка образца 1941 года (ЗИС-2)76-мм дивизионная пушка образца 1902/30 годов76-мм дивизионная пушка образца 1936 года (Ф-22)76-мм полковая пушка образца 1927 года76-мм полковая пушка образца 1943 года122-мм пушка образца 1931/37 годов (А-19)125-мм ампуломёт образца 1941 года152-мм гаубица образца 1938 года (М-10)152-мм гаубица-пушка образца 1937 года (МЛ-20)152-мм пушка образца 1935 года (Бр-2)406-мм морская пушка Б-37BL 14″/45 Mark VIIBL 16″/45 Mark IАСУ-57Лёгкое пехотное орудие 7,5 cm leIG 18Морское орудие 380 mm/45 Modèle 1935Тяжёлое противотанковое ружьё 2,8 см PzB 41ШКАС

СУ-100

Бронетехника: HetzerPzKpfw IS35 (танк)БТР-60Валентайн (танк)Гарфорд-ПутиловM46 (танк)Прист (САУ)Стюарт (танк)СУ-100СУ-122Т-18Т-28Т-37АТ-38Т-40 (танк)Т-50Т-60Т-70Фердинанд (САУ)Штурмтигр
Боевые корабли: HMS Dreadnought (1906)HMS Neptune (1909)HMS Tiger (1913)HMS Vanguard (1944)Авианосцы типа «Лексингтон»АврораБроненосный крейсерБроненосцы береговой обороны типа «Адмирал Сенявин»Гото ПредестинацияКрейсер ПВОЛёгкий крейсерЛидеры эскадренных миноносцев проекта 47Лидеры эскадренных миноносцев проекта 48Линейные корабли типа «Айова»Линейные корабли типа «Байерн»Линейные корабли типа «Бисмарк»Линейные корабли типа «Дюнкерк»Линейные корабли типа «Нельсон»Линейные корабли типа «Норт Кэролайн»Линейные корабли типа «Саут Дакота»Линейный крейсерЛинейные крейсера типа «Инвинсибл»Линейные крейсера типа «Ринаун»Малый погружающийся ракетный корабль проекта 1231Мёко (тяжёлый крейсер)Полтава (1712)СорюТяжёлый крейсерТяжёлые крейсера типа «Мёко»Тяжёлые крейсера типа «Такао»Эскадренные миноносцы проекта 35Эскадренные миноносцы проекта 956Эскадренные миноносцы типа «Арли Бёрк»
Гражданские суда: BluenoseТитаник
Железнодорожный транспорт: Intercity-ExpressД1ДП (01-08)Железнодорожная линия Овинище — ВесьегонскЖелезнодорожный транспорт в Тверской областиКругобайкальская железная дорогаЛМ-49Московский монорельсЕ (паровоз)О (паровоз)Паровоз ФДСонково (станция)ТЭ1ЭР2
Компьютеры, электроника и информационные технологии: AlphaGoAthlon XPdbx (шумопонижение)Super Nintendo Entertainment SystemОперационный усилитель с токовой обратной связьюПатент Великобритании № 394325Системы шумопонижения DolbyУсилитель Уильямсона
Космос: Аполлон-11Аполлон-15Аполлон-16Аполлон-17Международная космическая станцияПротон (ракета-носитель)Хаббл

Московская монорельсовая транспортная система

Электростанции:

Прочее : Mercedes-Benz W213

Персоналии

Персоналии

Врачи: Франко БазальяВера ГедройцПётр ГерценИгнац Филипп ЗеммельвейсГригорий КлячкинЗигмунд Фрейд

Ганнибал

Государственные, политические и военные деятели : Мешади АзизбековАндокидАристидХафез АсадИонел БрэтиануДжордж ВашингтонАнастасий ВонсяцкийГаннибалГеоргий ГапонДжон ГордонАмброуз Дадли, 3-й граф УорикАнтон ДеникинТомас ДжексонДуаньфанДжефферсон ДэвисЖуань ЮаньИ Густи Нгурах РайИль-Гази бен АртукТадеуш КостюшкоЭрнан КортесКритийРоберт ЛиГюнтер ЛютьенсЛян ЦичаоДжон МакдональдСергей МарковМахмуд-пашаХарви МилкНиколай МорозовДжон Моубрей, 3-й герцог НорфолкКарл Осипович Оде-де-СионГенри ПарксРоза ПарксНиколай РаевскийБенджамин Робертс-СмитКонстантин РодзаевскийЛоуренс Салливан РоссВалериан СафоновичПётр СтолыпинВернон СтэрдиДжеб СтюартСуприядиТомас Уолтер УайтФераменУинфилд ХэнкокУго ЧавесВасилий ЧапаевВасилий ШульгинРичард Юэлл

Вера Холодная

Деятели искусства : Лиля БрикЛуис БунюэльАнастасия ВертинскаяВладимир ВысоцкийКлементина ГаварденЮрий ГивнерАлла ДемидоваЮрий ЕрёминОлег ЕфремовТрейси ЛордсМаргарита МорозоваТрейси МоффатФрэнк СатклиффИннокентий СмоктуновскийМинни ТерриМихаил УльяновВера ХолоднаяФилип Сеймур ХоффманАдриано ЧелентаноГеннадий Шпаликов

Предприниматели : Зиновий ГржебинСатору ИватаСавва МамонтовГовард Хьюз
Преступники и авантюристы : Анна АндерсонКняжна ТаракановаАлексей СуклетинФёдор Толстой
Путешественники : Руаль АмундсенДжованни Баттиста БельцониРеджинальд КётлицИван КрузенштернДжордж ЛевикКлемент МаркэмНиколай Миклухо-МаклайДуглас МоусонФритьоф НансенНиколай ПинегинРоберт ПириРоберт СкоттБенджамин Ли СмитХьюберт УилкинсЧжэн ХэЭпсли Черри-ГаррардЭрнест Шеклтон

Жан Кальвин

Религиозные деятели: Августин КентерберийскийБеда ДостопочтенныйВера МолчальницаЕкатерина СиенскаяИоанн КрестительИоанн ТобольскийИсидор СевильскийЖан КальвинПьер КошонВладимир Филимонович МарцинковскийМесроп МаштоцСвятой ПатрикСергийФёдор Кузьмичмитрополит Филипп IIЦезарий АрелатскийШенуте
Спортсмены : Мохаммед АлиФёдор ЕмельяненкоИльхам ЗакиевДжеки РобинсонВасилий СоковДайсукэ ТакахасиХайле ГебреселассиеПатрик Чан

Учёные, философы и теологи : Луи АльтюссерЯкоб АрминийАрхимедБао ШичэньБеда ДостопочтенныйАлан БлюмлейнНильс БорБарнум БраунИоганн БуксторфЛуи де БройльИехиэль Яаков ВайнбергВан ТаоГалилео ГалилейУильям Роуэн ГамильтонВернер ГейзенбергУильям ГершельЛеви бен ГершомГоргийГу ЦзеганСтивен Джей ГулдЛев ГумилёвПетер ДебайЖиль ДелёзКенелм ДигбиПоль ДиракАлександр ЗиновьевАрнольд ЗоммерфельдИакинфФрэнк КалвертТоммазо КампанеллаКан ЮвэйНиколай КатановАфанасий КирхерЛев КлейнЮрий КнорозовОсип КовалевскийДжон КонвейЛауге КохХасдай КрескасГерасим ЛебедевДжозеф ЛевенсонДжеймс ЛеггГотфрид Вильгельм ЛейбницЮст ЛипсийХендрик Антон ЛоренцПерсиваль ЛоуэллНиклас ЛуманСоломон МаймонДункан МаккензиДжеймс МаксвеллГеннадий МатвеевДжон Джеймс ОдюбонРоберт ОппенгеймерПетер Симон ПалласЛуи ПастерМакс ПланкПлифонБорис Фёдорович ПоршневТатьяна ПроскуряковаБеатус РенанусЮрий СемёновАдам СмитСократДжордж СтаркиТит ЛивийНикола-Клод Фабри де ПейрескМайкл ФарадейМарсилио ФичиноКонстантин Эдуардович ЦиолковскийПафнутий ЧебышёвЧжан БинлиньЧжан СюэчэнЖан-Франсуа ШампольонГенрих ШлиманЭрвин ШрёдингерАртур ЭвансЛеонард ЭйлерАльберт ЭйнштейнПауль ЭренфестТомас ЮнгЯнь Фу

Каспар Хаузер

Прочие: Василий БосоногийЭрнст БёттихерМария ВолконскаяКонни ГилкристНаталья ГончароваИосиф ГригулевичВладимир ДавыдовДороти ДинОльга Александровна ЖеребцоваМитя КозельскийДэниел ЛамбертХристофор ПлантенЭми РобсартМануэла СаэнсАлексей СофроновСтранник АнтонийНиколай ТатаровИя ФешинаКаспар ХаузерЕкатерина Хомякова