Википедија: Почетна страница Тековни настани / Архиви на категории / 2021 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
2008 година 2009 година 2010 година 2011 година 2012 година 2013 година 2014 година 2015 година 2016 година 2017 година 2018 година 2019 година 2020 година 2021 година
јануари февруари март април мај јуни јули август септември октомври ноември декември

септември

избори во Русијашумски пожари во Грцијашумски пожари во Калифорнијашумски пожари во Русијашумски пожари во ТурцијаОтворено првенство на САД во тениспандемија COVID-19Параолимписки игриЕвропско првенство во одбојка за женимажи


август

избори во РусијаЗлатен куп на КОНКАКАФпожари во Грцијапожари во Калифорнијапожари во Русијашумски пожари во ТурцијаОлимписки игриОтворено првенство на САД во тениспандемија COVID-19Параолимписки игриЕвропско првенство во одбојка Светско првенство во фудбал на плажа за жениСветско првенство во хокеј на мраз за жени


јули

Златен куп на КОНКАКАФФилмски фестивал во Канфудбал на Купот на Америкаофанзива на талибанцитеОлимписки игрипандемија COVID-19протести во МјанмарТур де ФрансВимблдонЕвропско фудбалско првенство


јуни

Фудбал Копа АмерикаОтворено првенство на Франција во тенисПандемија COVID-19Протести во МјанмарЗатемнување на Сонцето на 10 јуниТур де ФрансВимблдонЕвропско фудбалско првенствоСветско првенство во хокеј на мраз


Май

« Евровидение » • открытый чемпионат Франции по теннисупандемия COVID-19протесты в Армениипротесты в Белоруссиипротесты в Мьянмечемпионат Европы по водным видам спортачемпионат мира по кёрлингу среди женщинчемпионат мира по хоккею с шайбойюниорский чемпионат мира по хоккею


Апрель

пандемия COVID-19протесты в Армениипротесты в Мьянмепротесты в Россиитурнир претендентов по шахматамчемпионат Европы по спортивной гимнастикечемпионат Европы по тяжёлой атлетикечемпионат мира по кёрлингу среди женщинчемпионат мира по кёрлингу среди мужчинюниорский чемпионат мира по хоккею


Март

вооружённый конфликт на востоке Украиныпандемия COVID-19протесты в Армениипротесты в Мьянмечемпионат мира по лыжным видам спортачемпионат мира по фигурному катаниючемпионат мира по фристайлу и сноуборду


Февраль

всеобщие выборы в НигереОткрытый чемпионат Австралии по теннисупандемия COVID-19протесты в Армениипротесты в Мьянмепротесты в Россиичемпионат мира по биатлонучемпионат мира по бобслею и скелетонучемпионат мира по горнолыжному спортучемпионат мира по конькобежному спортучемпионат мира по лыжным видам спортачемпионат мира по фристайлу и сноуборду


Январь

второй импичмент Дональда Трампавыборы в Казахстаневыборы в Киргизиипандемия COVID-19протесты в Армениипротесты в Белоруссиипротесты в Перупротесты в Россиипротесты в СШАпротесты в Таиландереферендум в Киргизииэфиопо-суданский пограничный конфликтчемпионат мира по гандболу среди мужчин