Вила Кортезе

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Комуна
Вила Кортезе
итал. Вила Кортезе
Villacortese-municipio.jpg
45 ° 34 ′ N ш. 8 ° 53 ' источно г. H G Я O
Земјата Италија
РегионотЛомбардија
Провинции Милано
Историја и географија
Плоштад 3 км²
Централна висина 192 ± 1 m
Временска зона UTC + 1: 00 , во лето UTC + 2: 00
Популација
Популација 6113 луѓе
Густина 2038 луѓе / km²
Катоиконим вилакортезини
Дигитални идентификатори
Телефонски код (+39) 0331
Поштенски код 20020 година
Код на автомобилот МИ
ISTAT код 015248

comune.villacortese.mi.it (италијански)
Прикажи/Скриј мапи
Вила Кортезе на мапата
Вилла-Кортезе
Вила Кортезе
Вила Кортезе на мапата
Вилла-Кортезе
Вила Кортезе
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Вила Кортезе ( италијанска Вила Кортезе ) е општина во Италија , во провинцијата Милано,регионот Ломбардија .

Населението е 6113 жители, густината на населеност е 2038 луѓе / km². Зафаќа површина од 3 km². Поштенски број - 20020. Телефонски број - 0331.

Свети Виктор Маурус е заштитник на комуната, која се слави на 8 мај .

Врски