Одбојка на Летната Универзијада 2009 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg

Одбојкарските натпревари на XXV Летна Универзијада се одржаа од 2 до 11 јули 2009 година во Белград , Инџија , Нови Сад и Смедерево со учество на 23 машки и 16 женски екипи.

Наградени

Злато Сребрена Бронза
Мажите Русија Русија

Сергеј Багреј
Денис Бирјуков
Роман Данилов
Дмитриј Илиних
Денис Калинин (капитен)
Дмитриј Красиков
Алексеј Липезин
Александар Соколов
Никита Ткачев
Артјом Хабибулин
Дмитриј Шестак
Дмитриј Шчербинин
Главен тренер - Борис Колчинс

Бразил Бразил

Ромуло Батиста
Тиаго Брендл
Маркус Кавалари
Орест Карваљо
Маурицио Куња (капитен)
Умберто Лима
Тео Лопез
Денис Мораес
Аривам да Силва
Тиаго Сенс
Маурицио де Соуса
Бруно Темпони
Главен тренер - Флавио Тисен

Египет Египет

Абдула Абдел Салам
Абдел Хаи Ахмед Сала Ел Дин
Ахмед Абдел-Латиф Осман
Мохамед Ахмед Мохамед
Јусеф Салех Фати Мохамед (капитен)
Рашад Шебл Ел Досоки
Афифи Ахмед Јусеф
Мохамед Абдел-Монем
Махмуд Мустафа Ел-Коуми
Мохамед Али Сејфелнаср
Абдалах Хасам Јусеф
Мохамед Есам Ел-Дин
Главен тренер - Антонио Џејкобе

Жените Италија Италија

Вероника Ангелони
Валентина Аригети
Кристина Барселини
Лусија Босети
Иларија Гарзаро
Мануела ди Крешенцо
Лусија Крисанти
Ана Марија Кваранта
Енрика Мерло
Серена Ортолани (капитен)
Јулија Пинчерато
Федерика Стуфи
Главен тренер - Лоренцо Мичели

Србија Србија

Ана Антониевич
Јована Бракочевиќ
Сања Бурсач
Стефана Вељковиќ
Јована Весовиќ
Ивана Јерисило-Станковиќ
Наташа Крсманович
Јасна Мајсторович
Елена Николиќ (капитен)
Маја Огненович
Силвија Попович
Милена Рашиќ
Главен тренер - Зоран Терзиќ

Полска Полска

Катарзина Велна
Зузана Ефименко
Катаржина Зарослинска
Ана Качмар
Каролина Косек
Клаудија Качоровска
Доминика Кочоровскаја (капитен)
Паулина Меј
Береника Окуневскаја
Евелина Сечка
Кристина Ткачевскаја
Марта Каладин
Главен тренер - Рафал Блашчик

Машки турнир

Учесници

Учесници на машкиот турнир
Европа Африка

Америка

Азија и Австралија

Групна фаза

Група А

еден 2 3 4 5 6 И В П C / O C / P О
еден. Русија Русија 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 5 0 377: 252 15:0 10
2. Србија Србија 0: 3 3: 1 3: 1 3: 0 3: 0 5 4 еден 413: 316 12: 5 9
3. Република Кореја Република Кореја 0: 3 1: 3 3: 2 3: 0 3: 0 5 3 2 392: 344 10: 8 осум
4. Шведска Шведска 0: 3 1: 3 2: 3 3: 0 3: 0 5 2 3 370: 367 9: 9 7
5. Јужна Африка Јужна Африка 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 3: 0 5 еден 4 230: 363 3:12 6
6. Либан Либан 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 5 0 5 237: 377 0:15 5

Група Б

еден 2 3 4 5 И В П C / O C / P О
еден. Бразил Бразил 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 4 4 0 305: 215 12: 0 осум
2. Турција Турција 0: 3 3: 1 3: 0 3: 0 4 3 еден 309: 286 9: 4 7
3. Црна Гора Црна Гора 0: 3 1: 3 3: 2 3: 1 4 2 2 359: 368 7: 9 6
4. Швајцарија Швајцарија 0: 3 0: 3 2: 3 3: 1 4 еден 3 320: 335 5:10 5
5. Кина Кина 0: 3 0: 3 1: 3 1: 3 4 0 4 253: 342 2:12 4

Група Ц

еден 2 3 4 5 6 И В П C / O C / P О
еден. Египет Египет 2: 3 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 4 еден 408: 297 14: 3 9
2. Канада Канада 3: 2 3: 1 2: 3 3: 0 3: 0 5 4 еден 463: 393 14: 6 9
3. Украина Украина 0: 3 1: 3 3: 1 3: 0 3: 0 5 3 2 389: 365 10: 7 осум
4. Јапонија Јапонија 0: 3 3: 2 1: 3 3: 0 3: 0 5 3 2 379: 376 10: 8 осум
5. Словенија Словенија 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 3: 0 5 еден 4 272: 358 3:12 6
6. Велика Британија Велика Британија 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 5 0 5 253: 375 0:15 5

Група Д

еден 2 3 4 5 6 И В П C / O C / P О
еден. чешки чешки 3: 1 3: 2 3: 0 3: 0 3: 0 5 5 0 445: 365 15: 3 10
2. Полска Полска 1: 3 3: 1 3: 0 3: 0 3: 0 5 4 еден 429: 329 13: 4 9
3. Германија Германија 2: 3 1: 3 3: 0 3: 0 3: 0 5 3 2 415: 360 12: 6 осум
4. Обединети Арапски Емирати ОАЕ 0: 3 0: 3 0: 3 3: 2 3: 2 5 2 3 380: 433 6:13 7
5. Австралија Австралија 0: 3 0: 3 0: 3 2: 3 3: 1 5 еден 4 355: 411 5:13 6
6. Хонг Конг Хонг Конг 0: 3 0: 3 0: 3 2: 3 1: 3 5 0 5 301: 427 3:15 5

Плеј оф

Четвртфинале Полуфинале Финалето
9 јули
Египет Египет 3
10 јули
Србија Србија еден
Египет Египет 2
9 јули
Бразил Бразил 3
Полска Полска еден
11 јули
Бразил Бразил 3
Бразил Бразил 0
9 јули
Русија Русија 3
Турција Турција 0
10 јули
чешки чешки 3
чешки чешки 0 Натпревар за 3 место
9 јули
Русија Русија 3
Русија Русија 3 Египет Египет 3
Канада Канада 2 чешки чешки 0
11 јули
Бразил Бразил 0: 3
Протокол
Русија Русија
Маурицио Куња (2)
Бруно Темпони (3)
Орест Карваљо (5)
Тео Лопез (7)
Тиаго Сенс (8)
Маурицио де Соуса (0)
Тиаго Брендл (л)
Аривам да Силва (6)
Умберто Лима (1)
Маркус Кавалари (0)
Ромуло Батиста (0)
Денис Мораес (8)
Цели Денис Бирјуков (9)
Дмитриј Шестак (5)
Роман Данилов (15)
Дмитриј Илиник (14)
Дмитриј Шчербинин (7)
Артјом Хабибулин (1)
Александар Соколов (л)
Алексеј Липезин (0)
Дмитриј Красиков (0)
Денис Калинин (0)
Сергеј Багреј (0)
Белград
Хала пионир
Гледачи: 1100
Судии: Кина Ксу Лан,
Јапонија Котаро Абе
Броење на забави - 19:25, 22:25, 23:25 .
Поени - 64:75 (напад - 31:36, блок - 8:11, сервис - 1: 4, грешки на противникот - 24:24).
Време на натпревар - 1 час 20 минути (23 + 25 + 26).
Медиуми: Борис Колчинс: „Потребни ни се победи на кое било ниво“ // All Sport Agency

Утешни натпревари

За 17-23 места

 • Четврт-финале. Јужна Африка - Велика Британија - 1: 3, Словенија - Либан - 3: 1, Кина - Хонг Конг - 1: 3.
 • Полуфинале за 21-23 места. Либан - Кина - 0:3.
 • Полуфинале за 17-20 места. Австралија - Велика Британија - 2: 3, Словенија - Хонг Конг - 3: 0.
 • Натпревар за 21 место. Јужна Африка - Кина - 3:1.
 • Натпревар за 19. место. Австралија – Хонг Конг – 3:1.
 • Натпревар за 17 место. Велика Британија - Словенија - 1:3.

За 9-16 места

 • Четврт-финале. Република Кореја - Јапонија - 3: 2, Германија - Швајцарија - 1: 3, Украина - Шведска - 3: 1, Црна Гора - ОАЕ - 3: 1.
 • Полуфинале за 13-16 места. Јапонија - Германија - 3: 1, Шведска - ОАЕ - 3: 0.
 • Полуфинале за 9-12 места. Република Кореја - Швајцарија - 3: 0, Украина - Црна Гора - 3: 0.
 • Натпревар за 15-то место. Германија - ОАЕ - 3:0.
 • Натпревар за 13 место. Јапонија - Шведска - 3:0.
 • Натпревар за 11-то место. Швајцарија - Црна Гора - 3:1.
 • Натпревар за 9-то место. Република Кореја - Украина - 0:3.

За 5-8 места

 • Полуфинале. Србија - Полска - 3: 2, Турција - Канада - 1: 3.
 • Натпревар за 7-мо место. Полска - Турција - 3:1.
 • Натпревар за 5то место. Србија - Канада - 3:0.

Најдобри играчи

 • Најпродуктивни - Шведска Маркус Нилсон
 • Најдобар во нападот - Египет Мохамед Абдел-Монем
 • Најдоброто на блокот - Бразил Орест Карваљо
 • Најдобра услуга - Русија Роман Данилов
 • Најдобро во одбраната - Русија Александар Соколов
 • Најдобро врзивно средство - Канада Дастин Шнајдер
 • Најдобар домаќин - Турција Хасан Јесилбудак
 • Најдобро либеро - Србија Иван Илиќ

Конечна позиција

еден Русија Русија
2 Бразил Бразил
3 Египет Египет
4 чешки чешки
5 Србија Србија
6 Канада Канада
7 Полска Полска
осум Турција Турција
9 Украина Украина
10 Република Кореја Република Кореја
единаесет Швајцарија Швајцарија
12 Црна Гора Црна Гора
тринаесет Јапонија Јапонија
14 Шведска Шведска
15 Германија Германија
шеснаесет Обединети Арапски Емирати ОАЕ
17 Словенија Словенија
осумнаесет Велика Британија Велика Британија
деветнаесет Австралија Австралија
дваесет Хонг Конг Хонг Конг
21 Јужна Африка Јужна Африка
22 Кина Кина
23 Либан Либан

женски турнир

Учесници

Учеснички на женскиот турнир
Европа Америка

Азија

Групна фаза

Група А

еден 2 3 4 И В П C / O C / P О
еден. Италија Италија 3: 2 3: 1 3: 0 3 3 0 279: 219 9: 3 6
2. Србија Србија 2: 3 3: 0 3: 0 3 2 еден 248: 198 8: 3 5
3. Бразил Бразил 1: 3 0: 3 3: 0 3 еден 2 221: 227 4: 6 4
4. Велика Британија Велика Британија 0: 3 0: 3 0: 3 3 0 3 121: 225 0: 9 3

Група Б

еден 2 3 4 И В П C / O C / P О
еден. Полска Полска 3: 0 3: 1 3: 0 3 3 0 252: 176 9: 1 6
2. Шпанија Шпанија 0: 3 3: 2 3: 0 3 2 еден 211: 219 6: 5 5
3. Турција Турција 1: 3 2: 3 3: 0 3 еден 2 277: 238 6: 6 4
4. Монголија Монголија 0: 3 0: 3 0: 3 3 0 3 118: 225 0: 9 3

Група Ц

еден 2 3 4 И В П C / O C / P О
еден. Кина Кина 3: 0 3: 0 3: 0 3 3 0 225: 123 9: 0 6
2.Република Кина (Тајван) Тајван 0: 3 3: 0 3: 2 3 2 еден 227: 237 6: 5 5
3. Словенија Словенија 0: 3 0: 3 3: 2 3 еден 2 191: 247 3: 8 4
4. Канада Канада 0: 3 2: 3 2: 3 3 0 3 252: 288 4: 9 3

Група Д

еден 2 3 4 И В П C / O C / P О
еден. Русија Русија 3: 2 3: 0 3: 0 3 3 0 247: 198 9: 2 6
2. Јапонија Јапонија 2: 3 3: 0 3: 0 3 2 еден 252: 186 8: 3 5
3. Тајланд Тајланд 0: 3 0: 3 3: 2 3 еден 2 194: 249 3: 8 4
4. Шведска Шведска 0: 3 0: 3 2: 3 3 0 3 194: 254 2: 9 3

Плеј оф

Четвртфинале Полуфинале Финалето
7 јули
Кина Кина еден
8 јули
Србија Србија 3
Србија Србија 3
7 јули
Полска Полска 0
Полска Полска 3
10 јули
Јапонија Јапонија еден
Србија Србија 2
7 јули
Италија Италија 3
Италија Италија 3
8 јули
Република Кина (Тајван) Тайвань 1
Италия Италия 3 Матч за 3-е место
7 июля
Россия Россия 0
Россия Россия 3 Польша Польша 3
Испания Испания 1 Россия Россия 1
10 июля
Сербия Сербия 2:3
Протокол
Италия Италия
Саня Бурсач (4)
Стефана Велькович (10)
Ивана Деризило-Станкович (20)
Ясна Майсторович (10)
Наташа Крсманович (10)
Майя Огненович (8)
Сильвия Попович (л)
Милена Расич (0)
Йована Весович (0)
Анна Антоньевич (1)
Голы Валентина Арригетти (11)
Джулия Пинчерато (4)
Лючия Бозетти (18)
Лючия Кризанти (10)
Серена Ортолани (17)
Анна-Мария Куаранта (2)
Энрика Мерло (л)
Кристина Барчеллини (17)
Вероника Анджелони (0)
Мануэла ди Кресченцо (0)
Илария Гарцаро (2)
Федерика Стуфи (0)
Белград
Hala Pionir
Зрителей: 5500
Судьи: Япония Тадаси Кацумата,
Украина Геннадий Кондаков
Счёт по партиям — 25:20, 16:25, 25:21, 14:25, 9:15 .
Очки — 89:106 (атака — 39:50, блок — 16:15, подача — 8:16, ошибки соперника — 26:25).
Время матча — 1 час 57 минут (25+22+24+21+13).

Утешительные матчи

За 9—16-е места

 • Четвертьфиналы. Словения — Великобритания — 2:3, Турция — Швеция — 3:2, Бразилия — Канада — 3:0, Таиланд — Монголия — 3:1.
 • Полуфиналы за 13—16-е места. Словения — Швеция — 3:1, Канада — Монголия — 3:0.
 • Полуфиналы за 9—12-е места. Великобритания — Турция — 1:3, Бразилия — Таиланд — 3:0.
 • Матч за 15-е место. Швеция — Монголия — 3:0.
 • Матч за 13-е место. Словения — Канада — 1:3.
 • Матч за 11-е место. Великобритания — Таиланд — 0:3.
 • Матч за 9-е место. Турция — Бразилия — 3:2.

За 5—8-е места

 • Полуфиналы. Китай — Япония — 3:1. Тайвань — Испания — 3:2.
 • Матч за 7-е место. Япония — Испания — 3:1.
 • Матч за 5-е место. Китай — Тайвань — 3:0.

Лучшие игроки

 • Самая результативная — Россия Людмила Малофеева
 • Лучшая в атаке — Китай Хо Цзин
 • Лучшая на блоке — Россия Анна Иванова
 • Лучшая на подаче — Польша Клаудия Качоровская
 • Лучшая в защите — Турция Мерв Дальбелер
 • Лучшая связующая — Италия Джулия Пинчерато
 • Лучшая принимающая — Сербия Сильвия Попович
 • Лучшая либеро — Сербия Сильвия Попович

Итоговое положение

1 Италия Италия
2 Сербия Сербия
3 Польша Польша
4 Россия Россия
5 Китай Китай
6 Китайская Республика (Тайвань) Тайвань
7 Япония Япония
8 Испания Испания
9 Турция Турция
10 Бразилия Бразилия
11 Таиланд Таиланд
12 Великобритания Великобритания
13 Канада Канада
14 Словения Словения
15 Швеция Швеция
16 Монголия Монголия

Ссылки