Одбојка на Летните олимписки игри 2008 (жени)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Вклучена одбојка
Летни олимписки игри 2008 година
Олимписки пиктограм Volleyball.png
Одбојка
Турнири Мажите Жените
Композиции Мажите Жените
одбојка на плажа
Турнири Мажите Жените
Квалификација

Женскиот одбојкарски натпревар на Летните олимписки игри 2008 се одржа од 9 до 23 август . Учествуваа 12 екипи од 12 луѓе.

Медалисти

Злато Сребрена Бронза
Бразил (BRA) Бразил

Валевска
Валескиња
Жаклин
Керолин
Мари
Пола
Саса
Таиса
Фаби
Фабијана
Фофан
Шила

САД (САД) САД

Линдзи Берг
Хедер Боун
Ким Вилоби
Кимберли Глас
Џенифер Џојнс
Никол Дејвис
Огона Ннамани
Стејси Сикора
Даниела Скот-Аруда
Логан Том
Тајба Ханиф
Робин Ах Моу Сантос

Кина (CHN) Кина

Жао Руируи
Ванг Имеи
Фенг Кун
Веи Кју
Џоу Сукхун
Ксуе Минг
Јанг Хао
Ли Хуан
Џанг На
Ма Јунвен
Ксу Јунли
Лиу Јанан

Квалификација

Турнир датум Локација Места Наредби
Домаќинот - - еден Кина Кина
Светско првенство 2007 година 2 ноември - 16 ноември 2007 година Јапонија 3 Бразил Бразил
Италија Италија
Соединетите Американски Држави САД
Африкански олимписки квалификациски турнир 22 јануари - 26 јануари 2008 година Знамето на Алжир Блида еден Алжир Алжир
Азиски олимписки квалификациски турнир [1] 17 мај - 25 мај 2008 година Јапонско знаме Токио еден Казахстан Казахстан
Европски олимписки квалификациски турнир 15 јануари - 20 јануари 2008 година Германско знаме Хали еден Русија Русија
Северноамерикански олимписки квалификациски турнир 17 декември - 22 декември 2007 година Знамето на Мексико Монтереј еден Куба Куба
Јужноамерикански олимписки квалификациски турнир 3 јануари - 7 јануари 2008 година Знамето на Перу Лима еден Венецуела Венецуела
Светски олимписки квалификациски турнир [1] 17 мај - 25 мај 2008 година Јапонско знаме Токио еден Полска Полска
Србија Србија
Јапонија Јапонија
Вкупно 12
  1. 1 2 азиски и светски квалификации беа споени, а првите три тима на натпреварувањето, како и најдобрата азиска репрезентација, влегоа на Олимпијадата

Композиции

Учесници на турнирот

Конкуренција

Групна фаза

Времето е локално ( UTC + 8 )

Група А

Место Тим Чаши Победа Порази Освоени бодови. Изгубени поени Став Освоени сетови Сетови за загуба Став
еден Куба Куба 10 5 0 426 371 1.148 15 3 5.000
2 Соединетите Американски Држави САД 9 4 еден 459 441 1.041 12 9 1.333
3 Кина Кина осум 3 2 467 395 1.182 тринаесет 7 1.857
4 Јапонија Јапонија 7 2 3 381 389 0,979 7 единаесет 0,636
5 Полска Полска 6 еден 4 441 445 0,991 9 12 0,750
6 Венецуела Венецуела 5 0 5 262 395 0,663 еден 15 0,067

9 август 2008 година
14:30 часот
Пријави Полска Полска тринаесет Куба Куба Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 14.000
Судии: Знамето на Република Кореја Ким Кун Тае
Резултат во сетови: 25:21, 17:25, 20:25, 17:25
79 Чаши 96
9 август 2008 година
20:00 часот
Пријави Кина Кина триесет Венецуела Венецуела Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 12.000
Судии: Знамето на Србија (2004-2010) Дејан Јовановиќ
Број на сетови : 25:13, 25:13, 25:18
75 Чаши 44
9 август 2008 година
22:00 часот
Пријави САД Соединетите Американски Држави 3: 1 Јапонија Јапонија Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 11.500
Судии: Знамето на Италија Масимо Менгини
Број на сетови : 25:20, 20:25, 25:19, 25:21
95 Чаши 85

11 август 2008 година
12:35 часот
Пријави САД Соединетите Американски Држави 0: 3 Куба Куба Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 12.000
Судии: Знамето на Турција Умит Сокулу
Број на сетови : 15:25, 24:26, 17:25
56 Чаши 76
11 август 2008 година
20:00 часот
Пријави Кина Кина 3: 1 Полска Полска Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 12.000
Судии: Знамето на Порторико Виктор Мануел Родригез
Број на сетови : 22:25, 25:15, 25:20, 25:22
97 Чаши 82
11 август 2008 година
22:15 часот
Пријави Венецуела Венецуела 0: 3 Јапонија Јапонија Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 5000
Судии: Знамето на Чешката Република Карин Загорцова
Број на сетови : 12:25, 17:25, 12:25
41 Чаши 75

13 август 2008 година
12:00 часот
Пријави Венецуела Венецуела тринаесет Соединетите Американски Држави САД Спортска палата на политехничкиот универзитет во Пекинг
Гледачи : 3400
Судии: Знамето на Русија Андреј Зенович
Резултат по сетови 17:25, 25:20, 14:25, 18:25
74 Чаши 95
13 август 2008 година
20:00 часот
Пријави Куба Куба 3: 2 Кина Кина Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 13.000
Судии: Германско знаме Френк Лојтаузер
Број на сетови : 18:25, 14:25, 25:23, 32:30, 15:13
104 Чаши 116
13 август 2008 година
22:30 часот
Пријави Полска Полска 2: 3 Јапонија Јапонија Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 5.400
Судии: Знамето на Мексико Умберто Салас
Број на сетови : 21:25, 20:25, 25:18, 25:23, 11:15
102 Чаши 106

15 август 2008 година
12:30 часот
Пријави Венецуела Венецуела 0: 3 Полска Полска Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 11.000
Судии: Знамето на Тајланд Јанпен Јикаракул
Број на сетови : 12:25, 12:25, 20:25
44 Чаши 75
15 август 2008 година
20:00 часот
Пријави САД Соединетите Американски Држави 3: 2 Кина Кина Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 13.000
Судии: Знамето на Бугарија Константин Туфекчиев
Број на сетови : 23:25, 25:22, 23:25, 25:20, 15:10
111 Чаши 103
15 август 2008 година
22:45 часот
Пријави Јапонија Јапонија 0: 3 Куба Куба Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 5000
Судии: Знамето на Русија Андреј Зенович
Број на сетови : 17:25, 22:25, 22:25
61 Чаши 75

17 август 2008 година
12:00 часот
Пријави Куба Куба триесет Венецуела Венецуела Спортска палата на политехничкиот универзитет во Пекинг
Гледачи : 3500
Судии: Знамето на Русија Андреј Зенович
Резултат во сетови: 25:20, 25:20, 25:19
75 Чаши 59
17 август 2008 година
12:30 часот
Пријави Полска Полска 2: 3 Соединетите Американски Држави САД Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 11.000
Судии: Катарско знаме Ибрахим Ал-Наама
Број на сетови : 25:18, 21:25, 25:19, 19:25, 13:15
103 Чаши 102
17 август 2008 година
20:00 часот
Пријави Кина Кина триесет Јапонија Јапонија Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 13.000
Судии: Знамето на Република Кореја Ким Кун Тае
Број на сетови : 26:24, 25:16, 25:14
76 Чаши 54

Група Б

Место Тим Чаши Победа Порази Освоени бодови. Изгубени поени Став Освоени сетови Сетови за загуба Став
еден Бразил Бразил 10 5 0 377 226 1.668 15 0 МАКС
2 Италија Италија 9 4 еден 372 315 1.181 12 4 3.000
3 Русија Русија осум 3 2 353 312 1.131 10 6 1.667
4 Србија Србија 7 2 3 343 349 0,983 6 10 0,600
5 Казахстан Казахстан 6 еден 4 323 404 0,800 4 тринаесет 0,308
6 Алжир Алжир 5 0 5 230 392 0,587 еден 15 0,067

9 август 2008 година
10:00 часот
Пријави Италија Италија 3: 1 Русија Русија Спортска палата на политехничкиот универзитет во Пекинг
Гледачи : 3100
Судии: Германско знаме Френк Лојтаузер
Број на сетови : 25:20, 17:25, 25:16, 25:23
92 Чаши 84
9 август 2008 година
12:00 часот
Пријави Србија Србија 3: 1 Казахстан Казахстан Спортска палата на политехничкиот универзитет во Пекинг
Гледачи : 1800
Судии: Знамето на Канада Мич Дејвидсон
Број на сетови : 25:21, 25:17, 23:25, 25:21
98 Чаши 84
9 август 2008 година
12:30 часот
Пријави Алжир Алжир 0: 3 Бразил Бразил Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 12.000
Судии: Знамето на Народна Република Кина Џијанг Лиу
Број на сетови : 11:25, 11:25, 10:25
32 Чаши 75

11 август 2008 година
10:00 часот
Пријави Алжир Алжир 0: 3 Србија Србија Спортска палата на политехничкиот универзитет во Пекинг
Гледачи : 3100
Судии: Знамето на Тајланд Јанпен Јикаракул
Број на сетови : 14:25, 13:25, 13:25
40 Чаши 75
11 август 2008 година
12:00 часот
Пријави Казахстан Казахстан 0: 3 Италија Италија Спортска палата на политехничкиот универзитет во Пекинг
Гледачи : 3100
Судии: Знамето на САД Патриша Салваторе
Број на сетови : 19:25, 15:25, 21:25
55 Чаши 75
11 август 2008 година
14:30 часот
Пријави Бразил Бразил триесет Русија Русија Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 12.000
Судии: Јапонско знаме Осаму Сакаиде
Резултат во сетови: 25:14, 25:14, 25:16
75 Чаши 44

13 август 2008 година
10:00 часот
Пријави Италија Италија триесет Алжир Алжир Спортска палата на политехничкиот универзитет во Пекинг
Гледачи : 3400
Судии: Знамето на Чешката Република Карин Загорцова
Број на сетови: 25: 7, 25:20, 25:12
75 Чаши 39
13 август 2008 година
12:30 часот
Пријави Русија Русија триесет Казахстан Казахстан Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 12.000
Судии: Знамето на Народна Република Кина Џијанг Лиу
Број на сетови : 25:19, 25:18, 25:11
75 Чаши 48
13 август 2008 година
14:30 часот
Пријави Србија Србија 0: 3 Бразил Бразил Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 11.000
Судии: Знамето на Република Кореја Ким Кун Тае
Број на сетови : 15:25, 13:25, 23:25
51 Чаши 75

15 август 2008 година
10:00 часот
Пријави Алжир Алжир 0: 3 Русија Русија Спортска палата на политехничкиот универзитет во Пекинг
Гледачи : 3500
Судии: Знамето на САД Патриша Салваторе
Број на сетови : 11:25, 19:25, 10:25
40 Чаши 75
15 август 2008 година
12:00 часот
Пријави Бразил Бразил триесет Казахстан Казахстан Спортска палата на политехничкиот универзитет во Пекинг
Гледачи : 3500
Судии: Знамето на Србија (2004-2010) Дејан Јовановиќ
Резултат во сетови: 25:13, 25: 6, 27:25
77 Чаши 44
15 август 2008 година
14:30 часот
Пријави Србија Србија 0: 3 Италија Италија Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 11.000
Судии: Знамето на Холандија Франс Лодерус
Број на сетови : 23:25, 20:25, 19:25
62 Чаши 75

17 август 2008 година
10:00 часот
Пријави Казахстан Казахстан 3: 1 Алжир Алжир Спортска палата на политехничкиот универзитет во Пекинг
Гледачи : 3500
Судии: Знамето на САД Патриша Салваторе
Број на сетови : 25:18, 25:20, 17:25, 25:16
92 Чаши 79
17 август 2008 година
15:15 часот
Пријави Италија Италија 0: 3 Бразил Бразил Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 10.500
Судии: Знамето на Мексико Умберто Салас
Број на сетови : 16:25, 22:25, 17:25
55 Чаши 75
17 август 2008 година
22:00 часот
Пријави Русија Русија триесет Србија Србија Метрополитен спортски дворец
Гледачи : 7000
Судии: Јапонско знаме Осаму Сакаиде
Број на сетови : 25:21, 25:16, 25:20
75 Чаши 57

Плеј оф

Четвртфинале Полуфинале Финалето
19 август
Куба Куба 3
21 август
Србија Србија 0
Куба Куба 0
19 август
Соединетите Американски Држави США 3
Соединённые Штаты Америки США 3
23 августа
Италия Италия 2
Соединённые Штаты Америки США 1
19 августа
Бразилия Бразилия 3
Китай Китай 3
21 августа
Россия Россия 0
Китай Китай 0 Матч за 3-е место
19 августа
Бразилия Бразилия 3
Япония Япония 0 Куба Куба 1
Бразилия Бразилия 3 Китай Китай 3
23 августа

Четвертьфинал


19 августа 2008
10:00
Отчёт Куба Куба 3 : 0 Сербия Сербия Столичный дворец спорта
Зрителей : 12 500
Судьи: Флаг Катара Ибрагим Аль-Наама
Счёт по сетам: 26:24, 25:19, 26:24
77 Очки 67
19 августа 2008
12:00
Отчёт Япония Япония 0 : 3 Бразилия Бразилия Столичный дворец спорта
Зрителей : 12 500
Судьи: Флаг Болгарии Константин Туфекчиев
Счёт по сетам: 12:25, 20:25, 16:25
48 Очки 75
19 августа 2008
20:00
Отчёт Китай Китай 3 : 0 Россия Россия Столичный дворец спорта
Зрителей : 13 000
Судьи: Флаг Мексики Умберто Салас
Счёт по сетам: 25:22, 27:25, 25:19
77 Очки 66
19 августа 2008
22:00
Отчёт США Соединённые Штаты Америки 3 : 2 Италия Италия Столичный дворец спорта
Зрителей : 10 000
Судьи: Флаг Бразилии Лаэрт Франсиско де Соуза
Счёт по сетам: 20:25, 25:21, 19:25, 25:18, 15:6
104 Очки 95

Полуфинал


21 августа 2008
12:30
Отчёт Куба Куба 0 : 3 Соединённые Штаты Америки США Столичный дворец спорта
Зрителей : 13 000
Судьи: Флаг Нидерландов Франс Лодерус
Счёт по сетам: 20:25, 16:25, 17:25
53 Очки 75
21 августа 2008
20:00
Отчёт Китай Китай 0 : 3 Бразилия Бразилия Столичный дворец спорта
Зрителей : 13 000
Судьи: Флаг Германии Франк Лёйтхаузер
Счёт по сетам: 25:27, 22:25, 14:25
61 Очки 77

Матч за третье место


23 августа 2008
12:30
Отчёт Куба Куба 1 : 3 Китай Китай Столичный дворец спорта
Зрителей : 12 500
Судьи: Флаг России Андрей Зенович
Счёт по сетам: 16:25, 25:21, 13:25, 20:25
74 Очки 96

Финал


23 августа 2008
20:00
Отчёт США Соединённые Штаты Америки 1 : 3 Бразилия Бразилия Столичный дворец спорта
Зрителей : 13 000
Судьи: Флаг Италии Массимо Менгини
Счёт по сетам: 15:25, 25:18, 13:25, 21:25
74 Очки 93

Лучшие игроки

Самые результативные

Игроки команд, участвовавших в матчах плей-офф

Игрок Атака Блок Подача Всего
1 Флаг, использовавшийся страной на Играх Логан Том ( USA ) 96 19 9 124
2 Флаг, использовавшийся страной на Играх Ван Имэй ( CHN ) 107 8 5 120
3 Флаг, использовавшийся страной на Играх Шейла ( BRA ) 82 21 6 109
4 Флаг, использовавшийся страной на Играх Росир Кальдерон ( CUB ) 88 10 8 106
5 Флаг, использовавшийся страной на Играх Юмилка Руис ( CUB ) 100 3 0 103
6 Флаг, использовавшийся страной на Играх Тайиба Ханиф ( USA ) 82 12 8 102
7 Флаг, использовавшийся страной на Играх Пекено, Паула ( BRA ) 75 21 2 98
8 Флаг, использовавшийся страной на Играх Мари ( BRA ) 71 12 10 93
9 Флаг, использовавшийся страной на Играх Нэнси Каррильо ( CUB ) 66 17 5 88
10 Флаг, использовавшийся страной на Играх Хизер Боун ( USA ) 65 18 4 87

Ссылки