Одбојка на Олимписките игри

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка

Натпреварите во одбојка на Летните олимписки игри првпат се појавија на Летните олимписки игри во 1964 година во Токио и оттогаш се вклучени во програмата на секоја следна Игри.

Историја и систем на натпреварување

Одбојката е призната како олимписки спорт со одлука на 53. седница на Меѓународниот олимписки комитет одржана во 1957 година во Софија . До овој период, Меѓународната одбојкарска федерација (ФИВБ) обедини 115 национални федерации. Како и да е, одбојката не беше вклучена во програмата на Летните олимписки игри 1960 година во Рим - беше предоцна да се смени програмата и календарот на натпревари.

6 женски и 10 машки тимови учествуваа на првиот олимписки одбојкарски турнир, подоцна нивниот број се зголеми, што доведе до промена на форматот на олимписките турнири: на Игрите од 1964 и 1968 година , натпреварите се одржуваа во круг-робин систем , од 1972 година беа воведени натпревари со нокаут ( плеј-оф , или олимписки систем).

До 1996 година , бројот на учесници на олимписките турнири беше зголемен на 12 и беше воведен нов квалификациски систем за Игрите. Изборот е направен врз основа на резултатите од претходните ждрепка на Светското првенство , континенталните и светските квалификациски турнири.

Олимписките турнири се одржуваат за машки и женски тимови според истата шема, која предвидува игрите да се играат строго секој втор ден и вклучува две фази: прво, натпреварувачите играат во круг-робин систем во две групи (А и Б). , потоа екипите рангирани во групите 1— 4 место, играат по нокаут систем почнувајќи од четвртфиналето. На Олимписките игри нема натпревари за пласман: поразените во четвртфиналето се рангирани на 5-то место, петтите тимови во групите А и Б се рангирани на 9-тото место, а аутсајдерите од групната фаза се рангирани на 11-тото место.

Одбојката на плажа присуствуваше на Олимпијадата во Барселона во 1992 година како примерен спорт и беше признат како олимписки спорт на 101-та сесија на Меѓународниот олимписки комитет во Монте Карло на 24 септември 1993 година и го имаше своето натпреварувачко деби на Олимписките игри во Атланта 1996 година . Машките и женските турнири во оваа дисциплина почнаа да се одржуваат истовремено.

Како и во класичната одбојка, турнирите се состојат од групна фаза и плеј-оф. На нив учествуваат 24 екипи (не повеќе од две од една земја), кои ги вклучуваат тимот на земјата домаќин, актуелните светски шампиони (од 2015 година), 15 лидери на рејтингот на Меѓународната одбојкарска федерација, 5 победници на Континенталниот куп и 2 тима врз основа на резултатите од последното Светско првенство.


Победници на натпреварот

Одбојка

Мажите

година Место
држење
Финалето Натпревар за 3 место
1-во место Проверете 2 место 3 место Проверете 4 место
1964 година Јапонија Токио Знаме на Советскиот Сојуз.svg
СССР
[еден] Знаме на Чехословачка.svg
Чехословачка
Знаме на Јапонија (1870-1999) .svg
Јапонија
[еден] Знаме на Романија (1952-1965) .svg
Романија
1968 година Мексико Мексико Сити Знаме на Советскиот Сојуз.svg
СССР
[еден] Знаме на Јапонија (1870-1999) .svg
Јапонија
Знаме на Чехословачка.svg
Чехословачка
[еден] Германско олимписко знаме (1959-1968) .svg
ГДР
1972 година Германија Минхен Знаме на Јапонија (1870-1999) .svg
Јапонија
3: 1
11:15, 15: 2, 15:10, 15:10
Знаме на Источна Германија.svg
ГДР
Знаме на Советскиот Сојуз.svg
СССР
триесет
15:11, 15: 8, 15:13
Знаме на Бугарија (1971-1990) .svg
Бугарија
1976 година Канада Монтреал Знаме на Полска (1928-1980) .svg
Полска
3: 2
11:15, 15:13, 12:15, 19:17, 15: 7
Знаме на Советскиот Сојуз.svg
СССР
Знаме на Куба.svg
Куба
триесет
15: 8, 15: 9, 15: 8
Знаме на Јапонија (1870-1999) .svg
Јапонија
1980 година Сојуз на Советските социјалистички републики Москва Знаме на Советскиот Сојуз.svg
СССР
3: 1
15: 7, 15:13, 14:16, 15:11
Знаме на Бугарија (1971-1990) .svg
Бугарија
Знаме на Романија (1965-1989) .svg
Романија
3: 1
15:10, 9:15, 15:13, 15: 9
Знаме на Полска.svg
Полска
1984 година Соединетите Американски Држави Лос Анџелес Знаме на САД.svg
САД
триесет
15: 6, 15: 6, 15: 7
Знаме на Бразил (1968-1992) .svg
Бразил
Знаме на Италија (1946-2003) .svg
Италија
триесет
15:11, 15:12, 15: 8
Знаме на Канада.svg
Канада
1988 година Република Кореја Сеул Знаме на САД.svg
САД
3: 1
13:15, 15:10, 15: 4, 15: 8
Знаме на Советскиот Сојуз.svg
СССР
Знаме на Аргентина.svg
Аргентина
3: 2
15:10, 15:17, 15: 8, 12:15, 15: 9
Знаме на Бразил (1968-1992) .svg
Бразил
1992 година Шпанија Барселона Знаме на Бразил.svg
Бразил
триесет
15:12, 15: 8, 15: 5
Знаме на Холандија.svg
Холандија
Знаме на САД.svg
САД
3: 1
12:15, 15:13, 15: 7, 15:11
Знаме на Куба.svg
Куба
1996 година Соединетите Американски Држави Атланта Знаме на Холандија.svg
Холандија
3: 2
15:12, 9:15, 16:14, 9:15, 17:15
Знаме на Италија (1946-2003) .svg
Италија
Знаме на СР Југославија.svg
Југославија
3: 1
15: 8, 7:15, 15: 8, 15: 9
Знаме на Русија.svg
Русија
2000 година Австралија Сиднеј Знаме на СР Југославија.svg
Југославија
триесет
25:22, 25:22, 25:20
Знаме на Русија.svg
Русија
Знаме на Италија (1946-2003) .svg
Италија
триесет
25:16, 25:15, 25:18
Знаме на Аргентина.svg
Аргентина
2004 година Грција Атина Знаме на Бразил.svg
Бразил
3: 1
25:15, 24:26, 25:20, 25:22
Знаме на Италија (2003-2006) .svg
Италија
Знаме на Русија.svg
Русија
триесет
25:22, 27:25, 25:16
Знаме на САД.svg
САД
2008 година Кина Пекинг Знаме на САД.svg
САД
3: 1
20:25, 25:22, 25:21, 25:23
Знаме на Бразил.svg
Бразил
Знаме на Русија.svg
Русија
триесет
25:22, 25:19, 25:23
Знаме на Италија.svg
Италија
2012 година Велика Британија Лондон Знаме на Русија.svg
Русија
3: 2
19:25, 20:25, 29:27, 25:22, 15: 9
Знаме на Бразил.svg
Бразил
Знаме на Италија.svg
Италија
3: 1
25:19, 23:25, 25:22, 25:21
Знаме на Бугарија.svg
Бугарија
2016 година Бразил Рио де Жанеиро Знаме на Бразил.svg
Бразил
триесет
25:22, 28:26, 26:24
Знаме на Италија.svg
Италија
Знаме на САД.svg
САД
3: 2
23:25, 21:25, 25:19, 25:19, 15:13
Знаме на Русија.svg
Русија
2020 година Јапонија Токио Знаме на Франција.svg
Франција
3: 2
25:23, 25:17, 21:25, 21:25, 15:12
Знаме на руски олимписки комитет.svg
OCD
Знаме на Аргентина.svg
Аргентина
3: 2
25:23, 20:25, 20:25, 25:17, 15:13
Знаме на Бразил.svg
Бразил

Жените

година Место
држење
Финалето Натпревар за 3 место
1-во место Проверете 2 место 3 место Проверете 4 место
1964 година Јапонија Токио Знаме на Јапонија (1870-1999) .svg
Јапонија
[еден] Знаме на Советскиот Сојуз.svg
СССР
Знаме на Полска (1928-1980) .svg
Полска
[еден] Знаме на Романија (1952-1965) .svg
Романија
1968 година Мексико Мексико Сити Знаме на Советскиот Сојуз.svg
СССР
[еден] Знаме на Јапонија (1870-1999) .svg
Јапонија
Знаме на Полска (1928-1980) .svg
Полска
[еден] Знаме на Перу (држава) .svg
Перу
1972 година Германија Минхен Знаме на Советскиот Сојуз.svg
СССР
3: 2
15:11, 4:15, 15:11, 9:15, 15:11
Знаме на Јапонија (1870-1999) .svg
Јапонија
Знаме на Северна Кореја.svg
НДРК
триесет
15: 7, 15: 9, 15: 9
Знаме на Јужна Кореја (1949-1984) .svg
Јужна Кореа
1976 година Канада Монтреал Знаме на Јапонија (1870-1999) .svg
Јапонија
триесет
15: 7, 15: 8, 15: 2
Знаме на Советскиот Сојуз.svg
СССР
Знаме на Јужна Кореја (1949-1984) .svg
Јужна Кореа
3: 1
12:15, 15:12, 15:10, 15: 6
Знаме на Унгарија.svg
Унгарија
1980 година Сојуз на Советските социјалистички републики Москва Знаме на Советскиот Сојуз.svg
СССР
3: 1
15:12, 11:15, 15:13, 15: 7
Знаме на Источна Германија.svg
ГДР
Знаме на Бугарија (1971-1990) .svg
Бугарија
3: 2
15: 5, 13:15, 6:15, 15: 4, 15: 8
Знаме на Унгарија.svg
Унгарија
1984 година Соединетите Американски Држави Лос Анџелес Знаме на Народна Република Кина.svg
Кина
триесет
16:14, 15: 3, 15: 9
Знаме на САД.svg
САД
Знаме на Јапонија (1870-1999) .svg
Јапонија
3: 1
13:15, 15: 4, 15: 7, 15:10
Знаме на Перу (држава) .svg
Перу
1988 година Република Кореја Сеул Знаме на Советскиот Сојуз.svg
СССР
3: 2
10:15, 12:15, 15:13, 15: 7, 17:15
Знаме на Перу (држава) .svg
Перу
Знаме на Народна Република Кина.svg
Кина
триесет
15:13, 15: 6, 15: 6
Знаме на Јапонија (1870-1999) .svg
Јапонија
1992 година Шпанија Барселона Знаме на Куба.svg
Куба
3: 1
16:14, 12:15, 15:12, 15:13
Олимписко знаме.svg
Заеднички тим
Знаме на САД.svg
САД
триесет
15: 8, 15: 6, 15:13
Знаме на Бразил.svg
Бразил
1996 година Соединетите Американски Држави Атланта Знаме на Куба.svg
Куба
3: 1
14:16, 15:12, 17:15, 15: 6
Знаме на Народна Република Кина.svg
Кина
Знаме на Бразил.svg
Бразил
3: 2
15:13, 4:15, 16:14, 8:15, 15:13
Знаме на Русија.svg
Русија
2000 година Австралија Сиднеј Знаме на Куба.svg
Куба
3: 2
25:27, 32:34, 25:19, 25:18, 15: 7
Знаме на Русија.svg
Русија
Знаме на Бразил.svg
Бразил
триесет
25:18, 25:22, 25:21
Знаме на САД.svg
САД
2004 година Грција Атина Знаме на Народна Република Кина.svg
Кина
3: 2
28:30, 25:27, 25:20, 25:23, 15:12
Знаме на Русија.svg
Русија
Знаме на Куба.svg
Куба
3: 1
25:22, 25:22, 14:25, 25:17
Знаме на Бразил.svg
Бразил
2008 година Кина Пекинг Знаме на Бразил.svg
Бразил
3: 1
25:15, 18:25, 25:13, 25:21
Знаме на САД.svg
САД
Знаме на Народна Република Кина.svg
Кина
3: 1
25:16, 21:25, 25:13, 25:20
Знаме на Куба.svg
Куба
2012 година Велика Британија Лондон Знаме на Бразил.svg
Бразил
3: 1
11:25, 25:17, 25:20, 25:17
Знаме на САД.svg
САД
Знаме на Јапонија.svg
Јапонија
триесет
25:22, 26:24, 25:21
Знаме на Јужна Кореја.svg
Јужна Кореа
2016 година Бразил Рио де Жанеиро Знаме на Народна Република Кина.svg
Кина
3: 1
19:25, 25:17, 25:22, 25:23
Знаме на Србија.svg
Србија
Знаме на САД.svg
САД
3: 1
25:23, 25:27, 25:22, 25:19
Знаме на Холандија.svg
Холандија
2020 година Јапонија Токио Знаме на САД.svg
САД
триесет
25:21, 25:20, 25:14
Знаме на Бразил.svg
Бразил
Знаме на Србија.svg
Србија
триесет
25:18, 25:15, 25:15
Знаме на Јужна Кореја.svg
Јужна Кореа

одбојка на плажа

Мажите

година Место
држење
Финалето Натпревар за 3 место
1-во место Проверете 2 место 3 место Проверете 4 место
1996 година Соединетите Американски Држави Атланта САД (САД) САД
Карч Кираи
Кент Стефс
дваесет
12: 5, 12: 8
САД (САД) САД
Мајк Дод
Мајк Витмарш
Канада (CAN) Канада
Џон Чајлд
Марк Макис
дваесет
12: 5, 12: 8
Португалија (ПОР) Португалија
Џоан Брења
Мигел Маја
2000 година Австралија Сиднеј САД (САД) САД
Дејн Блантон
Ерик Фонојмоана
дваесет
12:11, 12:9
Бразил (BRA) Бразил
Зе Марко
Рикардо
Германија (GER) Германија
Јорг Аман
Аксел Хагер
дваесет
12: 9, 12: 6
Португалија (ПОР) Португалија
Џоан Брења
Мигел Маја
2004 година Грција Атина Бразил (BRA) Бразил
Емануел
Рикардо
дваесет
21:16, 21:15
Шпанија (ESP) Шпанија
Хавиер Босма
Пабло Херера
Швајцарија (SUI) Швајцарија
Патрик Хојшер
Стефан Мале
2: 1
19:21, 21:17, 15:13
Австралија (АУС) Австралија
Џулиен Просер
Марк Вилијамс
2008 година Кина Пекинг САД (САД) САД
Тод Роџерс
Филип Далхосер
2: 1
23:21, 17:21, 15: 4
Бразил (BRA) Бразил
Марсио
Фабио
Бразил (BRA) Бразил
Емануел
Рикардо
дваесет
21:15, 21:10
Грузия (GEO) Грузия
Ренато Гомес
Жорже Терсейро
2012 Великобритания Лондон Германия (GER) Германия
Юлиус Бринк
Йонас Рекерман
2 : 1
23:21, 16:21, 16:14
Бразилия (BRA) Бразилия
Эмануэль
Алисон
Латвия (LAT) Латвия
Мартиньш Плявиньш
Янис Шмединьш
2 : 1
19:21, 21:19, 15:11
Нидерланды (NED) Нидерланды
Рейндер Нюммердор
Ричард Схёйл
2016 Бразилия Рио-де-Жанейро Бразилия (BRA) Бразилия
Алисон
Бруно
2 : 0
21:19, 21:17
Италия (ITA) Италия
Даниэле Лупо
Паоло Николаи
Нидерланды (NED) Нидерланды
Александер Брауэр
Роберт Меувсен
2 : 0
23:21, 22:20
Россия (RUS) Россия
Константин Семёнов
Вячеслав Красильников
2020 Япония Токио Норвегия (NOR) Норвегия
Андерс Мол
Кристиан Сёрум
2 : 0
21:17, 21:18
ОКР (ROC) ОКР
Вячеслав Красильников
Олег Стояновский
Катар (QAT) Катар
Шериф Юнуссе
Ахмед Тижан
2 : 0
21:12, 21:18
Латвия (LAT) Латвия
Мартиньш Плявиньш
Эдгарс Точс

Женщины

Год Место
проведения
Финал Матч за 3-е место
1-е место Счёт 2-е место 3-е место Счёт 4-е место
1996 Соединённые Штаты Америки Атланта Бразилия (BRA) Бразилия
Сандра Пирес
Джеки Силва
2 : 0
12:11, 12:6
Бразилия (BRA) Бразилия
Моника Родригес
Адриана Самюэль
Австралия (AUS) Австралия
Нэтэли Кук
Керри Поттэрст
2 : 0
12:11, 12:7
США (USA) США
Барбра Фонтана
Линда Хэнли
2000 Австралия Сидней Австралия (AUS) Австралия
Нэтэли Кук
Керри Поттэрст
2 : 0
12:11, 12:10
Бразилия (BRA) Бразилия
Шелда Беде
Адриана Беар
Бразилия (BRA) Бразилия
Сандра Пирес
Адриана Самюэль
2 : 0
12:4, 12:6
Япония (JPN) Япония
Юкико Такахаси
Мика Теру Саики
2004 Греция Афины США (USA) США
Кэрри Уолш
Мисти Мэй
2 : 0
21:17, 21:11
Бразилия (BRA) Бразилия
Шелда Беде
Адриана Беар
США (USA) США
Холли Макпик
Элейн Янгз
2 : 1
21:18, 15:21, 15:9
Австралия (AUS) Австралия
Нэтэли Кук
Николь Сандерсон
2008 Китай Пекин США (USA) США
Кэрри Уолш
Мисти Мэй-Трейнор
2 : 0
21:18, 21:18
Китай (CHN) Китай
Тянь Цзя
Ван Цзе
Китай (CHN) Китай
Сюэ Чэнь
Чжан Си
2 : 0
21:19, 21:17
Бразилия (BRA) Бразилия
Талита
Рената
2012 Великобритания Лондон США (USA) США
Кэрри Уолш
Мисти Мэй-Трейнор
2 : 0
21:16, 21:16
США (USA) США
Дженнифер Кесси
Эйприл Росс
Бразилия (BRA) Бразилия
Жулиана Фелисберта
Лариса Франса
2 : 1
11:21, 21:19, 15:12
Китай (CHN) Китай
Сюэ Чэнь
Чжан Си
2016 Бразилия Рио-де-Жанейро Германия (GER) Германия
Лаура Людвиг
Кира Валькенхорст
2 : 0
21:18, 21:14
Бразилия (BRA) Бразилия
Агата Беднарчук
Барбара Сейшас
США (USA) США
Эйприл Росс
Керри Уолш Дженнингс
2 : 1
17:21, 21:17, 15:9
Бразилия (BRA) Бразилия
Талита
Лариса Франса
2020 Япония Токио США (USA) США
Эйприл Росс
Аликс Клайнмен
2 : 0
21:15, 21:16
Австралия (AUS) Австралия
Мариафе Артачо дель Солар
Талика Клэнси
Швейцария (SUI) Швейцария
Анук Верже-Депре
Джоана Хайдрих
2 : 0
21:19, 21:15
Латвия (LAT) Латвия
Тина Граудиня
Анастасия Кравченок

Медальный зачёт

Общее количество медалей
Место Страна Золото Серебро Бронза Всего
1 США (USA) США 11 5 6 22
2 Бразилия (BRA) Бразилия 8 11 5 24
3 СССР (URS) СССР 7 4 1 12
4 Япония (JPN) Япония 3 3 3 9
5 Китай (CHN) Китай 3 2 3 8
6 Куба (CUB) Куба 3 0 2 5
7 Германия (GER) Германия 2 0 1 3
8 Россия (RUS) Россия / ОКР (ROC) ОКР 1 5 2 8
9 Австралия (AUS) Австралия 1 1 1 3
Нидерланды (NED) Нидерланды 1 1 1 3
11 Польша (POL) Польша 1 0 2 3
12 Югославия (YUG) Югославия 1 0 1 2
13 Норвегия (NOR) Норвегия 1 0 0 1
Франция (FRA) Франция 1 0 0 1
15 Италия (ITA) Италия 0 4 3 7
16 ГДР (GDR) ГДР 0 2 0 2
17 Болгария (BUL) Болгария 0 1 1 2
Сербия (SRB) Сербия 0 1 1 2
Чехословакия (TCH) Чехословакия 0 1 1 2
20 Испания (ESP) Испания 0 1 0 1
Объединённая команда (EUN) Объединённая команда 0 1 0 1
Перу (PER) Перу 0 1 0 1
23 Аргентина (ARG) Аргентина 0 0 2 2
Швейцария (SUI) Швейцария 0 0 2 2
25 Канада (CAN) Канада 0 0 1 1
Катар (QAT) Катар 0 0 1 1
КНДР (PRK) КНДР 0 0 1 1
Латвия (LAT) Латвия 0 0 1 1
Румыния (ROU) Румыния 0 0 1 1
Южная Корея (KOR) Южная Корея 0 0 1 1

Страны

Волейбол

Мужчины

Страны 1964 1968 1972 1976 1980 1984 1988 1992 1996 2000 2004 2008 2012 2016 2020 Годы
Австралия (AUS) Австралия 8 11 9 3
Алжир (ALG) Алжир 12 1
Аргентина (ARG) Аргентина 6 3 8 4 5 5 5 3 8
Бельгия (BEL) Бельгия 8 1
Болгария (BUL) Болгария 5 6 4 2 6 7 5 4 8
Бразилия (BRA) Бразилия 7 9 8 7 5 2 4 1 5 6 1 2 2 1 4 15
Великобритания (GBR) Великобритания 11 1
Венгрия (HUN) Венгрия 6 1
Венесуэла (VEN) Венесуэла 9 12 1
ГДР (GDR) ГДР 4 2 2
Германия (GER) Германия 9 5 2
Греция (GRE) Греция 5 1
Египет (EGY) Египет 10 10 11 11 9 5
Иран (IRI) Иран 5 9 2
Испания (ESP) Испания 8 9 2
Италия (ITA) Италия 8 9 3 9 5 2 3 2 4 3 2 6 12
Канада (CAN) Канада 9 4 10 5 8 5
Китай (CHN) Китай 8 5 2
Куба (CUB) Куба 10 3 7 4 6 7 11 7
Ливия (LBA) Ливия 10 1
Мексика (MEX) Мексика 10 11 2
Нидерланды (NED) Нидерланды 8 5 2 1 5 9 6
Объединённая команда (EUN) Объединённая команда 7 1
Польша (POL) Польша 5 9 1 4 11 5 5 5 5 5 10
Россия (RUS) Россия / ОКР (ROC) ОКР 4 2 3 3 1 4 2 7
Румыния (ROU) Румыния 4 5 3 3
Сербия (SRB) Сербия 5 9 2
Сербия и Черногория (SCG) Сербия и Черногория 3 1 5 3
СССР (URS) СССР 1 1 3 2 1 2 6
США (USA) США 9 7 1 1 3 9 11 4 1 5 3 10 12
Тунис (TUN) Тунис 12 9 12 11 11 11 11 7
Франция (FRA) Франция 8 11 9 9 1 5
ФРГ (FRG) ФРГ 11 1
Чехословакия (TCH) Чехословакия 2 3 6 5 8 5
Швеция (SWE) Швеция 7 1
Югославия (YUG) Югославия 6 1
Южная Корея (KOR) Южная Корея 10 7 6 5 11 9 9 9 9
Япония (JPN) Япония 3 2 1 4 7 10 6 11 7 9
Всего стран: 38 10 10 12 10 10 10 12 12 12 12 12 12 12 12 12

Женщины

Страны 1964 1968 1972 1976 1980 1984 1988 1992 1996 2000 2004 2008 2012 2016 2020 Годы
Австралия (AUS) Австралия 9 1
Алжир (ALG) Алжир 11 11 2
Аргентина (ARG) Аргентина 9 11 2
Болгария (BUL) Болгария 3 1
Бразилия (BRA) Бразилия 7 7 6 4 3 3 4 1 1 5 2 11
Великобритания (GBR) Великобритания 9 1
Венгрия (HUN) Венгрия 5 4 4 3
Венесуэла (VEN) Венесуэла 11 1
ГДР (GDR) ГДР 6 2 5 3
Германия (GER) Германия 8 6 9 3
Греция (GRE) Греция 9 1
Доминиканская Республика (DOM) Доминиканская Республика 11 5 8 3
Испания (ESP) Испания 8 1
Италия (ITA) Италия 9 5 5 5 9 6 6
Казахстан (KAZ) Казахстан 9 1
Камерун (CMR) Камерун 11 1
Канада (CAN) Канада 8 8 9 3
Кения (KEN) Кения 11 11 12 3
Китай (CHN) Китай 1 3 7 2 5 1 3 5 1 9 10
КНДР (PRK) КНДР 3 1
Куба (CUB) Куба 6 5 5 1 1 1 3 4 8
Мексика (MEX) Мексика 7 1
Нидерланды (NED) Нидерланды 6 5 4 3
Перу (PER) Перу 4 7 6 4 2 11 11 7
Объединённая команда (EUN) Объединённая команда 2 1
Польша (POL) Польша 3 3 9 3
Пуэрто-Рико (PUR) Пуэрто-Рико 11 1
Россия (RUS) Россия / ОКР (ROC) ОКР 4 2 2 5 5 5 7 7
Румыния (ROU) Румыния 4 8 2
Сербия (SRB) Сербия 5 11 2 3 4
СССР (URS) СССР 2 1 1 2 1 1 6
США (USA) США 5 8 2 7 3 7 4 5 2 2 3 1 12
Турция (TUR) Турция 9 5 2
Украина (UKR) Украина 11 1
ФРГ (FRG) ФРГ 8 6 2
Хорватия (CRO) Хорватия 7 1
Чехословакия (TCH) Чехословакия 6 7 2
Южная Корея (KOR) Южная Корея 6 5 4 3 5 8 6 8 5 4 5 4 12
Япония (JPN) Япония 1 2 2 1 3 4 5 9 5 5 3 5 10 13
Всего стран: 39 6 8 8 8 8 8 8 8 12 12 12 12 12 12 12

Пляжный волейбол

Мужчины

Страны 1996 2000 2004 2008 2012 2016 2020 Годы
Австралия (AUS) Австралия 9 9 4 9 19 5
19
Австрия (AUT) Австрия 9 17 5 19 9 5
19 9 9
Ангола (ANG) Ангола 19 1
Аргентина (ARG) Аргентина 14 9 9 19 19 5
17 9
Бразилия (BRA) Бразилия 9 2 1 2 2 1 5 7
9 9 9 3 5 9 9
Великобритания (GBR) Великобритания 19 1
Венесуэла (VEN) Венесуэла 19 1
Германия (GER) Германия 9 3 5 5 1 19 5 7
19 9 19 9
Греция (GRE) Греция 19 1
Грузия (GEO) Грузия 4 1
Индонезия (INA) Индонезия 17 1
Испания (ESP) Испания 5 5 2 9 9 9 9 7
17
Италия (ITA) Италия 14 19 19 5 2 5 6
9 19
Канада (CAN) Канада 3 5 5 17 9 5
17 9 19
Катар (QAT) Катар 9 3 2
Китай (CHN) Китай 9 19 2
Куба (CUB) Куба 7 17 5 3
Латвия (LAT) Латвия 9 3 19 3
9
Марокко (MAR) Марокко 19 1
Мексика (MEX) Мексика 9 9 9 3
Нидерланды (NED) Нидерланды 17 5 4 3 9 5
17 5
Новая Зеландия (NZL) Новая Зеландия 17 1
Норвегия (NOR) Норвегия 7 9 9 19 9 1 6
19 19
Польша (POL) Польша 5 17 9 3
17 17
Португалия (POR) Португалия 4 4 9 3
Пуэрто-Рико (PUR) Пуэрто-Рико 19 1
Россия (RUS) Россия / ОКР (ROC) ОКР 9 9 9 4 2 5
5 5
США (USA) США 1 1 5 1 5 5 9 7
2
5 19 5 9 19 9
5
Франция (FRA) Франция 14 19 19 3
Чехия (CZE) Чехия 14 17 17 3
Чили (CHI) Чили 19 9 2
Швейцария (SUI) Швейцария 5 3 9 9 17 5
5 17 9
Швеция (SWE) Швеция 17 19 9 3
Тунис (TUN) Тунис 19 1
Эстония (EST) Эстония 17 19 2
ЮАР (RSA) ЮАР 9 19 2
Япония (JPN) Япония 17 9 19 19 4
Всего стран: 37 19 17 17 18 19 16 18
Всего пар: 24 24 24 24 24 24 24

Женщины

Страны 1996 2000 2004 2008 2012 2016 2020 Годы
Австралия (AUS) Австралия 3 1 4 5 19 5 2 7
5
7 9 19 19
17
Австрия (AUT) Австрия 5 1
Аргентина (ARG) Аргентина 19 19 2
Бразилия (BRA) Бразилия 1 2 2 4 3 2 5 7
2 3 5 5 9 4 9
Болгария (BUL) Болгария 17 9 2
Великобритания (GBR) Великобритания 9 17 2
Венесуэла (VEN) Венесуэла 17 1
Германия (GER) Германия 7 9 5 9 5 1 5 7
9 9 9 9 9 19
Греция (GRE) Греция 17 9 9 19 4
9 19
Грузия (GEO) Грузия 17 1
Египет (EGY) Египет 19 1
Индонезия (INA) Индонезия 13 1
Испания (ESP) Испания 9 9 9 3
Италия (ITA) Италия 13 5 5 5 9 19 6
9
Канада (CAN) Канада 17 5 19 5 5 5
9 5
Кения (KEN) Кения 19 1
Китай (CHN) Китай 9 9 2 3 9 9 6
17 19 3 9
Коста-Рика (CRC) Коста-Рика 19 1
Куба (CUB) Куба 9 9 9 9 4
9
Латвия (LAT) Латвия 4 1
Маврикий (MRI) Маврикий 19 1
Мексика (MEX) Мексика 17 17 19 17 4
Нидерланды (NED) Нидерланды 13 17 19 19 9 9 17 7
9 19 19
Норвегия (NOR) Норвегия 9 17 9 3
19 9
Польша (POL) Польша 9 1
Португалия (POR) Португалия 9 1
Россия (RUS) Россия / ОКР (ROC) ОКР 19 9 5 9 4
9
США (USA) США 4 5 1 1 1 3 1 7
5
5 3 5 2 19 9
9
Франция (FRA) Франция 13 9 2
Чехия (CZE) Чехия 9 9 5 17 DNS 5
17
Швейцария (SUI) Швейцария 19 19 9 5 3 5
9 9
ЮАР (RSA) ЮАР 19 19 2
Япония (JPN) Япония 5 4 17 19 4
9 17
Всего стран: 33 13 14 14 15 17 17 17
Всего пар: 18 24 24 24 24 24 24

Литература

Булдакова Л. С., Никитин Л. П. Шесть в защите — шесть в нападении. Волейбол на Олимпиадах. — М. : Советская Россия, 1979. — 112 с.

Ulrike Blaich, Karl Lenhartz. Volleyball in der Olympischen Bewegung. — Köln: Deutsche Sporthochschule Köln, 1988. — 204 с.

Примечания

  1. 1 2 3 4 5 6 7 8 Финальный турнир проходил по круговой системе

См. также

Ссылки