Одбојка Евролига

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување

Евролигата е годишно национално одбојкарско натпреварување кое се одржува под покровителство на Европската конфедерација на одбојка (ЦЕВ). Од 2004 година се одржуваат натпревари за машки тимови, летото 2009 година се одржа првото извлекување на женската Евролига.

Приказна

За прв пат, натпреварувањето во одбојка во Евролигата меѓу машките и женските тимови се одржа од декември 1997 до јули 1999 година како дел од квалификацискиот турнир за Европското првенство 1999 година. И за мажи и за жени, турнирот се одржуваше според истите правила: најсилните тимови влегоа во А дивизијата, каде беа поделени во две групи, во кои игрите се играа во два круга со патување. Финалните натпревари на турнирот не се одржаа. Победници на групните турнири за мажи беа репрезентациите на Бугарија и Југославија, за жени - Русија и Полска (повеќе детали видете го Европското првенство во одбојка за мажи 1999 година (квалификации) и Европското првенство за одбојка за жени 1999 година (квалификации) ) .

Евролигата се одржува континуирано меѓу машките репрезентации од 2004 година на иницијатива на Русија , Холандија , Германија и Чешка , кои беа исклучени од Светската лига на крајот на сезоната 2003 година . Од 2009 година се одржуваат натпревари за женски тимови. Евролигата не е само независен престижен турнир, туку служи и како важна фаза во подготовката на тимовите за главните натпревари во одбојка - Европските и Светските првенства, Олимписките игри.

Правилата за натпреварување за мажи, со исклучок на турнирот во 2014 година, ја вклучуваат групната фаза и завршниот турнир што се одржува во формат „финале на четири“ (две полуфиналиња и две финалиња за 1-во и 3-то место). Во 2014 година, групната рунда беше проследена со плејоф серија од два полуфинални и два финални натпревари. Воедно, победник во плеј-оф двојките беше екипата која оствари две победи. Доколку бројот на победи меѓу противниците се покажа како изедначен, тогаш за победник беше прогласен тимот со најмногу поени во серијата од два натпревари (3:0 и 3:1 победи - 3 поени, 3:2 победа - 2 поени, 2: 3 пораз - 1 поен). Во случај на еднаквост и овие индикатори, беше доделен златен сет. Во 2014 година, на женскиот турнир, по групното коло, се одржа финалната серија, а во следните ждрепка - полуфиналните и финалните натпревари според правилата опишани погоре.

Од 2018 година, Евролигата е поделена на две дивизии - златна (12 екипи) и сребрена (8 екипи), во секоја од нив се одржуваат натпревари од групната рунда и „фајнал-форот“. Во Купот на кандидати учествуваат двете најсилни екипи во Златната дивизија.

Во 2013 година, на турнирите во Евролигата беше тестиран нов формат за одржување на натпревари: игрите (освен петтиот) траеја не до 25, туку до 21 поен со еден наместо два технички тајм-аути (кога еден од тимовите постигна 12 поени. ).

Евролига за мажи

„Финале на четири“

Во 2014 година - финалната серија

година Градот Победник Конечниот резултат Финалист 3 место Резултат на натпреварот за третото место 4 место
2004 година чешки Опава чешки чешки 3: 1 Русија Русија Холандија Холандија 3: 1 Германија Германија
2005 година Русија Казан Русија Русија 3: 0 Финска Финска Шпанија Шпанија 3: 1 Турција Турција
2006 година Турција Измир Холандија Холандија 3: 1 Хрватска Хрватска Грција Грција 3: 2 Турција Турција
2007 година Португалија Портимао Шпанија Шпанија 3: 2 Португалија Португалија Словачка Словачка 3: 1 Словенија Словенија
2008 година Турција Бурса Словачка Словачка 3: 1 Холандија Холандија Турција Турција 3: 2 Германија Германија
2009 година Португалија Портимао Германија Германија 3: 2 Шпанија Шпанија Португалија Португалија 3: 0 Словачка Словачка
2010 година Шпанија Гвадалахара Португалија Португалија 3: 1 Шпанија Шпанија Турција Турција 3: 2 Романија Романија
2011 година Словачка Кошице Словачка Словачка 3: 2 Шпанија Шпанија Словенија Словенија 3: 0 Романија Романија
2012 година Турција Анкара Холандија Холандија 3: 2 Турција Турција Шпанија Шпанија 3: 1 Словачка Словачка
2013 година Турција Мармарис Белгија Белгија 3: 0 Хрватска Хрватска чешки чешки 3: 1 Турција Турција
2014 година Грција Солун
Црна Гора Будва
Црна Гора Црна Гора 3: 2 , 3: 1 Грција Грција Знамето на Северна Македонија Македонија
Словенија Словенија [1]
- -
2015 година Полска Валбрзих Словенија Словенија 3: 0 Знамето на Северна Македонија Македонија Полска Полска 3: 0 Естонија Естонија
2016 година Бугарија Варна Естонија Естонија 3: 0 Знамето на Северна Македонија Македонија Австрија Австрија 3: 0 Бугарија Бугарија
2017 година Данска Гентофте Украина Украина 3: 1 Знамето на Северна Македонија Македонија Шведска Шведска 3: 1 Данска Данска
2018 година чешки Карлови Вари Естонија Естонија 3: 0 чешки чешки Турција Турција 3: 2 Португалија Португалија
2019 година Естонија Талин Турција Турција 3: 0 Белорусија Белорусија Холандија Холандија 3: 0 Естонија Естонија
2020 година Натпреварите се откажани поради пандемијата COVID-19
2021 година Белгија Кортријк Турција Турција 3: 1 Украина Украина Естонија Естонија 3: 0 Белгија Белгија

Учесници

Наредби 2004 година 2005 година 2006 година 2007 година 2008 година 2009 година 2010 година 2011 година 2012 година 2013 година 2014 година 2015 година 2016 година 2017 година 2018 година 2019 година 2021 година
Австрија Австрија - - - - осум единаесет осум 12 осум 9 6 9 3 - 17 15 шеснаесет
Азербејџан Азербејџан - - - - - - - - - - 9 - - осум - 17 -
Албанија Албанија - - - - - - - - - - - - 7 5 осумнаесет - -
Белорусија Белорусија - - - - 5 7 - 7 - осум - 7 5 - 14 2 5
Белгија Белгија - - - 12 - 6 - 6 - еден - - - - 6 единаесет 4
Бугарија Бугарија - - - - - - - - - - - - 4 - - - -
Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина - - - - - - - - - - - - - - - деветнаесет -
Велика Британија Велика Британија - - - - 9 9 7 10 - - - - - - - - -
Унгарија Унгарија - - - - - - - - - 12 - - - 6 деветнаесет 17 14
Германија Германија 4 5 5 6 4 еден - - - - - - - - - - -
Грција Грција - - 3 осум 6 осум 5 9 10 - 2 5 - - - 14 -
Грузија Грузија - - - - - - - - - - - - - - - деветнаесет -
Данска Данска - - - - - - - - 7 единаесет 10 7 5 4 - 15 12
Израел Израел - - - - - - - - 6 10 - единаесет - 7 - - 17
Шпанија Шпанија - 3 6 еден - 2 2 2 3 6 - - - - 9 5 7
Република Кипар Кипар - - - - - - - - - - - - - - - - осумнаесет
Република Косово Косово - - - - - - - - - - - - - - дваесет - -
Латвија Латвија - - - единаесет - - - - - - - - - - 15 5 единаесет
Луксембург Луксембург - - - - - - - - - - - - 7 - - - деветнаесет
Холандија Холандија 3 - еден 7 2 - - 5 еден - - - - - 5 3 -
Полска Полска - - - - - - - - - - 7 3 - - - - -
Португалија Португалија - - - 2 7 3 еден - - - - - - - 4 - 9
Русија Русија 2 еден - - - - - - - - - - - - - - -
Романија Романија - - - 9 - 10 4 4 9 - 5 единаесет - - - тринаесет осум
Знамето на Северна Македонија Северна Македонија - - - - - - - - - - 3 2 2 2 шеснаесет - тринаесет
Словачка Словачка осум 6 7 3 еден 4 6 еден 4 7 - - - - единаесет осум 10
Словенија Словенија - - - 4 - - - 3 - - 3 еден - - 12 - -
Турција Турција 5 4 4 5 3 5 3 единаесет 2 4 осум 6 - - 3 еден еден
Украина Украина - - - - - - - - - - - - - еден осум 5 2
Финска Финска 6 2 - - - - - - - - - - - - 7 единаесет -
Хрватска Хрватска 7 - 2 - - 12 - осум - 2 - 9 - - тринаесет осум 15
Црна Гора Црна Гора - - - - - - - - - 5 еден - - - - - -
чешки чешки еден 7 - 10 - - - - 5 3 - - - - 2 осум 6
Шведска Шведска - - - - - - - - - - - - - 3 10 - -
Естонија Естонија - осум осум - - - - - - - - 4 еден - еден 4 3

Женска Евролига

„Финале на четири“

Во 2014-2017 година - финалната серија

година Градот Победник Конечниот резултат Финалист 3 место Резултат на натпреварот за третото место 4 место
2009 година Турција Кајсери Србија Србија 3: 2 Турција Турција Бугарија Бугарија 3: 0 Франција Франција
2010 година Турција Анкара Србија Србија 3: 1 Бугарија Бугарија Турција Турција 3: 0 Израел Израел
2011 година Турција Истанбул Србија Србија 3: 0 Турција Турција Бугарија Бугарија 3: 0 чешки чешки
2012 година чешки Карлови Вари чешки чешки 3: 0 Бугарија Бугарија Србија Србија 3: 1 Холандија Холандија
2013 година Бугарија Варна Германија Германија 3: 2 Белгија Белгија Бугарија Бугарија 3: 0 Романија Романија
2014 година Турција Бурса
Германија Риселсхајм
Турција Турција 3: 1 , 3: 1 Германија Германија Полска Полска [2] - Азербејџан Азербејџан
2015 година Унгарија Ерд
Турција Измир
Унгарија Унгарија 3: 0 , 1: 3 [3] Турција Турција Грција Грција
Израел Израел
- -
2016 година Словачка Нитра
Азербејџан Баку
Азербејџан Азербејџан 3: 1 , 3: 0 Словачка Словачка Грција Грција
Словенија Словенија
- -
2017 година Финска Хелсинки
Украина Ивано-Франковск
Украина Украина 3: 1 , 3: 1 Финска Финска Шпанија Шпанија
Словачка Словачка
- -
2018 година Унгарија Будимпешта Бугарија Бугарија 3: 0 Унгарија Унгарија чешки чешки 3: 1 Финска Финска
2019 година Хрватска Вараждин чешки Чехия 3:1 Хорватия Хорватия Белоруссия Белоруссия 3:0 Испания Испания
2020 Из-за пандемии COVID-19 соревнования были отменены
2021 Болгария Русе Болгария Болгария 3:1 Хорватия Хорватия Испания Испания 3:2 Чехия Чехия

Участники

Команды 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2021
Австрия Австрия 10 14 7 13
Азербайджан Азербайджан 4 1 5 10 11
Албания Албания 10 9 15
Бельгия Бельгия 2
Белоруссия Белоруссия 7 7 6 6 3 8
Босния и Герцеговина Босния и Герцеговина 12
Болгария Болгария 3 2 3 2 3 6 1 1
Великобритания Великобритания 8 8
Венгрия Венгрия 9 12 7 1 10 2 5 9
Германия Германия 1 2
Греция Греция 7 7 12 10 8 3 3 15
Грузия Грузия 6 12 19 19
Израиль Израиль 4 10 9 8 3 18 15 17
Испания Испания 6 5 8 7 5 6 3 10 4 3
Республика Кипр Кипр 17
Республика Косово Косово 20
Латвия Латвия 18
Люксембург Люксембург 19
Нидерланды Нидерланды 4
Польша Польша 3 5 5
Португалия Португалия 7 12 19 15
Румыния Румыния 5 6 5 6 4 7 13 7
Сербия Сербия 1 1 1 3 5
Словакия Словакия 2 3 9 7 6
Словения Словения 7 3 14 14
Турция Турция 2 3 2 8 6 1 2
Украина Украина 1 8 5 10
Финляндия Финляндия 2 4 7
Франция Франция 4 6 5 7 5 11 10 5
Хорватия Хорватия 11 7 2 2
Черногория Черногория 10 8
Чехия Чехия 4 1 3 1 4
Швейцария Швейцария 11 17
Швеция Швеция 11 13 10
Эстония Эстония 16 17 16

Примечания

  1. Competition Final Standing (недоступная ссылка) . Дата обращения: 9 августа 2015. Архивировано 5 января 2017 года.
  2. Competition Final Standing (недоступная ссылка) . Дата обращения: 9 августа 2015. Архивировано 5 января 2017 года.
  3. Победитель определился в золотом сете, завершившемся со счётом 15:13 в пользу Венгрии.

Ссылки