Лига на нации во одбојка 2018 (жени)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојкарска лига на нации 2018 година
2018 FIVB женска одбојкарска лига на нации
Трошење време 15 мај - 1 јули
Број на учесници шеснаесет
Стадиони 21
Официјален сајт Одбојка.свет
Финален пласман
Шампион Соединетите Американски Држави САД
Сребрен медал Турција Турција
Освојувач на бронзени медали Кина Кина
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 130
Присуство 399.149 (3.070 по натпревар)
Играч на турнирот Соединетите Американски Држави Мишел Барч-Хекли

Од 15 мај до 1 јули 2018 година се одржа 1. турнир во женска одбојкарска лига на нации со учество на 16 екипи. Тимот на САД стана победник.

Учесници и натпреварувачки систем

На деби-турнирот на одбојкарската лига на нации учествуваа 16 екипи:

Во прелиминарната фаза во периодот од 15 мај до 14 јуни екипите играа со по една во едно коло според кружниот систем. Во последното коло, кое се одржа од 27 јуни до 1 јули во Нанџинг [1] , беа вклучени 6 екипи, вклучувајќи ја и кинеската репрезентација како нејзин организатор. Во рамките на последното коло се одиграа натпревари во едно коло во групи по три екипи, потоа четирите најсилни одиграа полуфинални натпревари и финалиња за 1 и 3 места.

Екипите со статус на главни го задржуваат правото на учество на следната ждрепка на турнирот. Најлошиот тим на Челинџер ќе испадне во победникот на Лигата на нации на УЕФА за 2019 година на Купот на предизвикувачи. [2]

Прелиминарна рунда

Календарот

1. коло. 15-17 мај
Група 1
Русија Екатеринбург
Група 2
Кина Нингбо
Група 3
Соединетите Американски Држави Линколн
Група 4
Бразил Баруери
Русија Русија
Аргентина Аргентина
Холандија Холандија
Тајланд Тајланд
Кина Кина
Белгија Белгија
Доминиканска Република Доминиканска Република
Република Кореја Република Кореја
Соединетите Американски Држави САД
Италија Италија
Полска Полска
Турција Турција
Бразил Бразил
Германија Германија
Јапонија Јапонија
Србија Србија
2. коло. 22-24 мај
Група 5
Јапонија Тојота
Група 6
Република Кореја Сувон
Група 7
Макао Макао
Група 8
Турција Анкара
Јапонија Јапонија
Белгија Белгија
Холандија Холандија
Соединетите Американски Држави САД
Република Кореја Република Кореја
Германија Германија
Италија Италија
Русија Русија
Кина Кина
Полска Полска
Србија Србија
Тајланд Тајланд
Турција Турција
Аргентина Аргентина
Бразил Бразил
Доминиканска Република Доминиканска Република
3. коло. 29-31 мај
Група 9
Холандија Апелдорн
Група 10
Србија Краљево
Група 11
Тајланд Бангкок
Група 12
Хонг Конг Хонг Конг
Холандија Холандија
Бразил Бразил
Република Кореја Република Кореја
Полска Полска
Србија Србија
Белгија Белгија
Русија Русија
Турција Турција
Тајланд Тајланд
Доминиканска Република Доминиканска Република
Германија Германија
Соединетите Американски Држави САД
Аргентина Аргентина
Кина Кина
Италија Италија
Јапонија Јапонија
4. коло. 5-7 јуни
Група 13
Холандија Ротердам
Група 14
Кина Џиангмен
Група 15
Тајланд Након Рачасима
Група 16
Полска Бидгошч
Холандија Холандија
Доминиканска Република Доминиканска Република
Италија Италија
Србија Србија
Кина Кина
Бразил Бразил
Русија Русија
Соединетите Американски Држави САД
Тајланд Тајланд
Јапонија Јапонија
Република Кореја Република Кореја
Турција Турција
Полска Полска
Аргентина Аргентина
Белгија Белгија
Германија Германија
5-то коло. 12-14 јуни
Група 17
Германија Штутгарт
Група 18
Полска Валбрзих
Група 19
Италија Еболи
Група 20
Аргентина Дедо Мраз
Германија Германија
Кина Кина
Холандија Холандија
Турција Турција
Полска Полска
Доминиканска Република Доминиканска Република
Јапонија Јапонија
Русија Русија
Италија Италија
Белгија Белгија
Бразил Бразил
Тајланд Тајланд
Аргентина Аргентина
Република Кореја Република Кореја
Србија Србија
Соединетите Американски Држави САД

Турнир табела

Се пласираше во последната рунда
Нема да игра во Лигата на нации на УЕФА во 2019 година
Натпревари Чаши Сетови Топки
В (3: 2) П (2: 3) В П Б: П В П Б: П
еден. Соединетите Американски Држави САД 13 (0) 2 (1) 40 42 осум 5.250 1227 година 997 1.231
2. Србија Србија 12 (1) 3 (2) 37 41 15 2.733 1324 година 1141 година 1.160
3. Бразил Бразил 12 (2) 3 (1) 35 40 дваесет 2.000 1376 година 1229 година 1.120
4. Холандија Холандија 12 (3) 3 (1) 34 39 осумнаесет 2.167 1327 година 1176 година 1.128
5. Турција Турција 11 (1) 4 (3) 35 40 деветнаесет 2.105 1351 година 1244 година 1.086
6. Италија Италија 10 (3) 5 (2) 29 34 22 1.545 1230 година 1136 година 1.083
7. Русија Русија 8 (2) 7 (1) 23 26 29 0,897 1194 година 1198 година 0,997
осум. Полска Полска * 8 (3) 7 (1) 22 29 29 1.000 1298 година 1211 година 1.072
9. Кина Кина ** 7 (1) 8 (2) 22 29 27 1.074 1237 година 1178 година 1.050
10. Јапонија Јапонија 7 (3) 8 (2) дваесет 27 31 0,871 1209 година 1273 година 0,950
единаесет. Германија Германија 5 (1) 10 (1) 15 23 35 0,657 1220 година 1315 година 0,928
12. Република Кореја Република Кореја 5 (1) Сто) 14 шеснаесет 34 0,471 1022 1141 година 0,896
тринаесет. Белгија Белгија * 4 (1) 11 (1) 12 осумнаесет 36 0.500 1115 1250 0,892
14. Доминиканска Република Доминиканска Република * триесет) 12 (3) 12 17 37 0,459 1072 1245 година 0,861
15. Тајланд Тајланд 2 (1) 13 (2) 7 17 41 0,415 1218 година 1355 година 0,899
шеснаесет. Аргентина Аргентина * 10) 14 (0) 3 5 42 0,119 830 1161 година 0,715

* - екипи-кандидати за турнирот

** - земја домаќин на Фајнл Шест

резултати

Група 1

датум Проверете Сетови Пријави
еден 2 3 4 5
15.05 Тајланд Тајланд 0: 3 Холандија Холандија 20:25 часот 24:26 13:25 часот P2
Русија Русија 3: 1 Аргентина Аргентина 20:25 часот 25:13 25:13 25:22 P2
16.05 Аргентина Аргентина 1: 3 Холандија Холандија 25:22 19:25 часот 8:25 18:25 часот P2
Русија Русија 3: 1 Тајланд Тајланд 25:23 13:25 часот 25:18 30:28 P2
17.05 Аргентина Аргентина 0: 3 Тајланд Тајланд 17:25 часот 17:25 часот 16:25 часот P2
Русија Русија 0: 3 Холандија Холандија 22:25 20:25 часот 25:27 P2

Група 2

датум Проверете Сетови Пријави
еден 2 3 4 5
15.05 Белгија Белгија 3: 0 Република Кореја Република Кореја 25:18 25:22 25:21 P2
Кина Кина 3: 0 Доминиканска Република Доминиканска Република 25:17 25:15 часот 25:11 P2
16.05 Доминиканска Република Доминиканска Република 2: 3 Република Кореја Република Кореја 24:26 27:25 25:21 14:25 часот 12:15 P2
Кина Кина 3: 0 Белгија Белгија 25:14 25:20 часот 25:13 P2
17.05 Доминиканска Република Доминиканска Република 2: 3 Белгија Белгија 16:25 часот 25:18 18:25 часот 25:19 7:15 P2
Кина Кина 0: 3 Република Кореја Република Кореја 15:25 часот 15:25 часот 13:25 часот P2

Група 3

датум Проверете Сетови Пријави
еден 2 3 4 5
15.05 Турција Турција 3: 0 Италија Италија 25:21 25:21 25:20 часот P2
САД Соединетите Американски Држави 3: 1 Полска Полска 28:26 25:22 22:25 25:15 часот P2
16.05 Полска Полска 3: 2 Италија Италија 21:25 часот 25:14 19:25 часот 25:17 15:12 P2
САД Соединетите Американски Држави 2: 3 Турција Турција 26:28 19:25 часот 25:20 часот 26:24 14:16 P2
17.05 Турција Турција 3: 0 Полска Полска 25:21 25:17 25:23 P2
САД Соединетите Американски Држави 3: 0 Италија Италија 25:21 25:18 25:21 P2

Група 4

датум Проверете Сетови Пријави
еден 2 3 4 5
15.05 Бразил Бразил 1: 3 Германија Германија 25:15 часот 22:25 18:25 часот 20:25 часот P2
Јапонија Јапонија 0: 3 Србија Србија 18:25 часот 17:25 часот 22:25 P2
16.05 Бразил Бразил 3: 1 Јапонија Јапонија 22:25 25:18 25:23 25:11 P2
Германија Германија 0: 3 Србија Србија 16:25 часот 21:25 часот 17:25 часот P2
17.05 Бразил Бразил 3: 1 Србија Србија 23:25 часот 25:22 25:14 25:21 P2
Германија Германија 1: 3 Јапонија Јапонија 21:25 часот 23:25 часот 25:21 17:25 часот P2

Група 5

датум Проверете Сетови Пријави
еден 2 3 4 5
22.05 Белгија Белгија 2: 3 Холандија Холандија 25:21 19:25 часот 25:23 29:31 10:15 P2
Јапонија Јапонија 0: 3 Соединетите Американски Држави САД 20:25 часот 16:25 часот 23:25 часот P2
23.05 Холандија Холандија 0: 3 Соединетите Американски Држави САД 19:25 часот 21:25 часот 23:25 часот P2
Јапонија Јапонија 3: 0 Белгија Белгија 25:19 25:20 часот 25:19 P2
24.05 Белгија Белгија 0: 3 Соединетите Американски Држави САД 11:25 часот 18:25 часот 17:25 часот P2
Јапонија Јапонија 0: 3 Холандија Холандија 18:25 часот 18:25 часот 21:25 часот P2

Група 6

датум Проверете Сетови Пријави
еден 2 3 4 5
22.05 Италија Италија 0: 3 Русија Русија 24:26 12:25 часот 23:25 часот P2
Република Кореја Република Кореја 3: 1 Германија Германија 23:25 часот 26:24 25:16 25:16 P2
23.05 Италија Италија 3: 0 Германија Германија 25:22 25:18 25:20 часот P2
Република Кореја Република Кореја 3: 0 Русија Русија 25:19 25:14 25:17 P2
24.05 Германия Германия 1:3 Россия Россия 25:19 21:25 15:25 23:25 P2
Республика Корея Республика Корея 0:3 Италия Италия 17:25 21:25 21:25 P2

Группа 7

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
22.05 Таиланд Таиланд 1:3 Сербия Сербия 18:25 23:25 25:19 19:25 P2
Китай Китай 2:3 Польша Польша 25:18 17:25 18:25 25:22 12:15 P2
23.05 Польша Польша 1:3 Сербия Сербия 25:20 25:27 24:26 15:25 P2
Китай Китай 3:1 Таиланд Таиланд 25:23 26:24 22:25 25:17 P2
24.05 Польша Польша 2:3 Таиланд Таиланд 22:25 25:21 23:25 25:21 14:16 P2
Китай Китай 1:3 Сербия Сербия 25:21 23:25 21:25 17:25 P2

Группа 8

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
22.05 Аргентина Аргентина 0:3 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 24:26 24:26 19:25 P2
Турция Турция 1:3 Бразилия Бразилия 17:25 19:25 25:23 21:25 P2
23.05 Бразилия Бразилия 3:0 Аргентина Аргентина 25:9 25:21 25:14 P2
Турция Турция 3:1 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 25:20 17:25 25:20 25:19 P2
24.05 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 0:3 Бразилия Бразилия 20:25 10:25 13:25 P2
Турция Турция 3:0 Аргентина Аргентина 25:16 25:16 25:19 P2

Группа 9

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
29.05 Республика Корея Республика Корея 1:3 Бразилия Бразилия 11:25 14:25 33:31 20:25 P2
Нидерланды Нидерланды 3:0 Польша Польша 25:22 25:22 27:25 P2
30.05 Польша Польша 0:3 Бразилия Бразилия 20:25 20:25 23:25 P2
Нидерланды Нидерланды 3:0 Республика Корея Республика Корея 25:18 25:10 25:12 P2
31.05 Республика Корея Республика Корея 0:3 Польша Польша 11:25 15:25 16:25 P2
Нидерланды Нидерланды 1:3 Бразилия Бразилия 23:25 24:26 25:13 22:25 P2

Группа 10

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
29.05 Бельгия Бельгия 0:3 Турция Турция 19:25 18:25 24:26 P2
Сербия Сербия 3:0 Россия Россия 25:23 25:19 25:18 P2
30.05 Турция Турция 2:3 Россия Россия 23:25 25:19 25:23 20:25 11:15 P2
Бельгия Бельгия 0:3 Сербия Сербия 20:25 16:25 14:25 P2
31.05 Россия Россия 3:1 Бельгия Бельгия 25:21 25:20 23:25 25:18 P2
Турция Турция 2:3 Сербия Сербия 20:25 25:22 25:18 23:25 12:15 P2

Группа 11

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
29.05 Германия Германия 0:3 Соединённые Штаты Америки США 18:25 17:25 17:25 P2
Таиланд Таиланд 0:3 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 21:25 22:25 20:25 P2
30.05 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 0:3 Соединённые Штаты Америки США 20:25 23:25 21:25 P2
Таиланд Таиланд 2:3 Германия Германия 23:25 26:28 25:23 25:22 10:15 P2
31.05 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 1:3 Германия Германия 22:25 15:25 25:21 12:25 P2
Таиланд Таиланд 0:3 Соединённые Штаты Америки США 10:25 22:25 16:25 P2

Группа 12

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
29.05 Япония Япония 3:2 Италия Италия 20:25 25:23 20:25 25:23 15:11 P2
Китай Китай 3:0 Аргентина Аргентина 25:22 25:16 25:12 P2
30.05 Аргентина Аргентина 0:3 Италия Италия 15:25 16:25 18:25 P2
Китай Китай 3:0 Япония Япония 25:21 25:19 25:17 P2
31.05 Япония Япония 3:0 Аргентина Аргентина 25:16 25:21 25:21 P2
Китай Китай 1:3 Италия Италия 18:25 14:25 25:16 18:25 P2

Группа 13

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
5.06 Италия Италия 3:2 Сербия Сербия 19:25 25:21 25:21 18:25 15:13 P2
Нидерланды Нидерланды 3:0 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 25:22 25:21 25:18 P2
6.06 Сербия Сербия 3:0 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 25:19 25:20 25:13 P2
Нидерланды Нидерланды 2:3 Италия Италия 25:18 23:25 25:19 15:25 8:15 P2
7.06 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 0:3 Италия Италия 18:25 15:25 20:25 P2
Нидерланды Нидерланды 3:2 Сербия Сербия 15:25 19:25 29:27 25:17 20:18 P2

Группа 14

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
5.06 Россия Россия 0:3 Соединённые Штаты Америки США 14:25 18:25 18:25 P2
Китай Китай 2:3 Бразилия Бразилия 25:19 23:25 25:27 25:10 14:16 P2
6.06 США Соединённые Штаты Америки 3:1 Бразилия Бразилия 25:23 26:28 25:21 25:18 P2
Китай Китай 3:0 Россия Россия 25:21 25:19 25:22 P2
7.06 Бразилия Бразилия 3:2 Россия Россия 15:25 25:21 25:20 19:25 17:15 P2
Китай Китай 0:3 Соединённые Штаты Америки США 20:25 22:25 20:25 P2

Группа 15

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
5.06 Япония Япония 1:3 Турция Турция 17:25 23:25 25:13 11:25 P2
Таиланд Таиланд 1:3 Республика Корея Республика Корея 16:25 18:25 25:20 24:26 P2
6.06 Япония Япония 3:0 Республика Корея Республика Корея 25:22 25:14 25:20 P2
Таиланд Таиланд 1:3 Турция Турция 20:25 28:30 25:18 19:25 P2
7.06 Республика Корея Республика Корея 0:3 Турция Турция 19:25 21:25 23:25 P2
Таиланд Таиланд 2:3 Япония Япония 25:19 25:20 17:25 19:25 20:22 P2

Группа 16

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
5.06 Германия Германия 3:1 Бельгия Бельгия 25:19 25:21 22:25 25:23 P2
Польша Польша 3:0 Аргентина Аргентина 25:11 25:14 25:20 P2
6.06 Бельгия Бельгия 3:0 Аргентина Аргентина 25:22 25:16 25:14 P2
Польша Польша 3:1 Германия Германия 25:21 21:25 25:20 25:9 P2
7.06 Аргентина Аргентина 0:3 Германия Германия 16:25 13:25 16:25 P2
Польша Польша 3:1 Бельгия Бельгия 22:25 25:22 27:25 25:14 P2

Группа 17

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
12.06 Турция Турция 2:3 Нидерланды Нидерланды 11:25 29:31 25:16 25:20 10:15 P2
Германия Германия 2:3 Китай Китай 25:20 27:25 17:25 23:25 8:15 P2
13.06 Китай Китай 1:3 Нидерланды Нидерланды 24:26 25:17 17:25 21:25 P2
Германия Германия 1:3 Турция Турция 16:25 15:25 25:20 19:25 P2
14.06 Китай Китай 1:3 Турция Турция 26:28 21:25 25:20 20:25 P2
Германия Германия 1:3 Нидерланды Нидерланды 21:25 16:25 26:24 19:25 P2

Группа 18

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
12.06 Россия Россия 3:0 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 25:21 25:20 25:16 P2
Польша Польша 3:2 Япония Япония 18:25 25:15 25:16 21:25 16:14 P2
13.06 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 2:3 Япония Япония 15:25 25:14 25:21 27:29 13:15 P2
Польша Польша 3:0 Россия Россия 25:21 25:18 25:15 P2
14.06 Россия Россия 3:2 Япония Япония 19:25 25:14 25:16 23:25 15:10 P2
Польша Польша 1:3 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 18:25 25:16 21:25 20:25 P2

Группа 19

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
12.06 Бразилия Бразилия 3:1 Бельгия Бельгия 25:15 25:14 21:25 25:23 P2
Италия Италия 3:0 Таиланд Таиланд 25:11 25:17 25:15 P2
13.06 Бразилия Бразилия 3:1 Таиланд Таиланд 25:16 25:22 18:25 25:13 P2
Италия Италия 3:0 Бельгия Бельгия 25:22 25:18 25:19 P2
14.06 Бельгия Бельгия 3:1 Таиланд Таиланд 26:24 23:25 25:20 25:21 P2
Италия Италия 3:2 Бразилия Бразилия 22:25 25:20 17:25 25:19 15:12 P2

Группа 20

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
12.06 Сербия Сербия 3:1 Соединённые Штаты Америки США 30:28 23:25 25:20 25:18 P2
Аргентина Аргентина 3:0 Республика Корея Республика Корея 25:18 26:24 25:21 P2
13.06 Республика Корея Республика Корея 0:3 Соединённые Штаты Америки США 13:25 23:25 19:25 P2
Аргентина Аргентина 0:3 Сербия Сербия 27:29 13:25 16:25 P2
14.06 Республика Корея Республика Корея 0:3 Сербия Сербия 17:25 20:25 11:25 P2
Аргентина Аргентина 0:3 Соединённые Штаты Америки США 15:25 14:25 15:25 P2

Финальный раунд

Матчи прошли с 27 июня по 1 июля в Нанкине .

Группа A

Матчи Очки Сеты Мячи
В П В П В:П В П В:П
1. Бразилия Бразилия 2 (0) 0 (0) 6 6 0 max 150 120 1,250
2. Китай Китай 1 (0) 1 (0) 3 3 4 0,750 159 161 0,988
3. Нидерланды Нидерланды 0 (0) 2 (0) 0 1 6 0,167 142 170 0,835
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
27.06 Китай Китай 3:1 Нидерланды Нидерланды 20:25 25:21 25:22 25:18 P2
28.06 Бразилия Бразилия 3:0 Нидерланды Нидерланды 25:16 25:17 25:23 P2
29.06 Китай Китай 0:3 Бразилия Бразилия 20:25 22:25 22:25 P2

Группа B

Матчи Очки Сеты Мячи
В П В П В:П В П В:П
1. Соединённые Штаты Америки США 2 (1) 0 (0) 5 6 2 3,000 182 165 1,103
2. Турция Турция 1 (1) 1 (1) 3 5 5 1,000 202 206 0,980
3. Сербия Сербия 0 (0) 2 (1) 1 2 6 0,333 171 184 0,929
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
27.06 США Соединённые Штаты Америки 3:2 Турция Турция 17:25 21:25 25:21 25:15 15:11 P2
28.06 Сербия Сербия 2:3 Турция Турция 25:20 21:25 18:25 25:19 14:16 P2
29.06 США Соединённые Штаты Америки 3:0 Сербия Сербия 29:27 25:22 25:19 P2

Полуфиналы

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
30.06 Бразилия Бразилия 0:3 Турция Турция 23:25 23:25 22:25 P2
США Соединённые Штаты Америки 3:1 Китай Китай 25:23 25:20 18:25 25:18 P2

Матч за 3-е место

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
1.07 Бразилия Бразилия 0:3 Китай Китай 18:25 22:25 22:25 P2

Финал

Турция Турция 2:3 (25:17, 22:25, 28:26, 15:25, 7:15) Соединённые Штаты Америки США
Игрок 1 2 3 4 5 Очки
1 Орге (л)
2 Акёз (л) Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
4 Арыджи
5 Эрджан Regular quadrilateral.svg
7 Баладын Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 12 (10, 2, 0)
9 Исмаилоглу Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 7 (5, 0, 2)
12 Озбай Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 2 (2, 0, 0)
13 Боз Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 20 (17, 1, 2)
14 Эрдем Капитан команды Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 20 (14, 3, 3)
16 Гюнеш Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 11 (5, 4, 2)
18 Аликая Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg 1 (0, 0, 1)
20 Сарыоглу Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
90 Каракурт Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg 1 (1, 0, 0)
Тренер — Гуидетти


Турция Соединённые Штаты Америки
97 Очки 108
54 Атака 63
10 Блок 11
10 Подача 10
23 Ошибки соперника 24

Судьи: Сузана Родригес (Испания), Кан Чу Хи (Республика Корея).
Время матча — 2:06 (24+29+34+26+13).
1 июля. Нанкин. Nanjing Olympic Sports Center.
3500 зрителей.
Отчёт P2

Игрок 1 2 3 4 5 Очки
1 Хэнкок Regular quadrilateral.svg
3 Ллойд Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 7 (4, 1, 2)
4 Вонг-Орантес (л)
5 Адамс
6 Диксон Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 10 (7, 3, 0)
8 Гиббемейер
9 Кингдон
10 Ларсон Капитан команды Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 15 (12, 1, 2)
11 Дрюс Regular quadrilateral.svg
12 Мёрфи Solid black.svg Solid black.svg Regular quadrilateral.svg 2 (2, 0, 0)
14 Барч Solid black.svg Regular quadrilateral.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 18 (15, 3, 0)
15 Хилл Regular quadrilateral.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 20 (16, 1, 3)
16 Акинрадево Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 12 (7, 2, 3)
23 Робинсон (л) Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
Тренер — Кирай

Символическая сборная

Связующая Диагональная Доигровщицы Центральные блокирующие Либеро
Турция Джансу Озбай Бразилия Тандара Соединённые Штаты Америки Мишель Барч-Хакли
Китай Чжу Тин
Соединённые Штаты Америки Тетори Диксон
Турция Эда Эрдем
Бразилия Суэлен

Самым ценным игроком турнира признана Мишель Барч-Хакли [3] .

Призёры

Чемпион Соединённые Штаты Америки США : Рэйчел Адамс , Фолуке Акинрадево , Мишель Барч-Хакли , Джастин Вонг-Орантес , Лорен Гиббемейер , ТеТори Диксон , Андреа Дрюс , Мэдисон Кингдон , Джордан Ларсон , Карли Ллойд , Келли Мёрфи , Келси Робинсон , Кимберли Хилл , Майка Хэнкок , в матчах предварительного раунда также играла Сара Уилхайт . Главный тренер — Карч Кирай .

Серебряный призёр Турция Турция : Симге Шебнем Акёз , Гамзе Аликая , Бейза Арыджи , Ханде Баладын , Мерьем Боз , Зехра Гюнеш , Мелиха Исмаилоглу , Эбрар Каракурт , Джансу Озбай , Гизем Орге , Айлин Сарыоглу , Эда Эрдем , Сейма Эрджан , в матчах предварительного раунда также играли Джерен Кестиренгёз , Аслыхан Кылыч , Фулден Урал , Кюбра Чалышкан и Салиха Шахин . Главный тренер — Джованни Гуидетти .

Бронзовый призёр Китай Китай : Ван Мэнцзе , Гао И ,Гун Сянъюй , Дин Ся , Дяо Линьюй , Ли Инъин , Линь Ли , Лю Сяотун , Ху Минъюань , Цзэн Чуньлэй , Чжу Тин , Юань Синьюэ , Ян Фансюй , Янь Ни , в матчах предварительного раунда также играли Ван Юаньюань , Дуань Фан , Лю Яньхань , Мэн Цзысюань , Чжан Ичань , Ян Ханьюй и Яо Ди . Главный тренер — Лан Пин .

Итоговое положение

Gold medal icon.svg Соединённые Штаты Америки США
Silver medal icon.svg Турция Турция
Bronze medal icon.svg Китай Китай
4 Бразилия Бразилия
5 Нидерланды Нидерланды
Сербия Сербия
7 Италия Италия
8 Россия Россия
9 Польша Польша
10 Япония Япония
11 Германия Германия
12 Республика Корея Республика Корея
13 Бельгия Бельгия
14 Доминиканская Республика Доминиканская Республика
15 Таиланд Таиланд
16 Аргентина Аргентина

См. также

Примечания

  1. Nanjing announced as FIVB Women's Volleyball Nations League Finals host (англ.) . Международная федерация волейбола (21 февраля 2018). Дата обращения: 8 марта 2018.
  2. FIVB Executive Committee embraces digital transformation (англ.) . Международная федерация волейбола (7 декабря 2017). Дата обращения: 8 марта 2018.
  3. Gold! US Women Claim VNL Title in Thriller vs Turkey (англ.) . USAVolleyball (1 июля 2018). Дата обращения: 1 июля 2018.

Ссылки