Воздухопловните сили на Руската Федерација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Воздухопловни сили
Голем амблем на руските воздушно-космички сили.svg
Знаме на руските воздушни сили.svg
Голем амблем на знамето VKC на VKC [1]
Години на постоење од 1 август 2015 година ( 2015-08-01 )
Земјата
Подреденост Среден амблем на Министерството за одбрана на Руската Федерација (21.07.2003-сега) .svg Министерство за одбрана
Вклучено во Среден амблем на вооружените сили на Руската Федерација.svg Воена единица
Тип гранка на вооружените сили
Вклучува
Функција заштита и безбедност на Русија во воздушната сфера
Број на 165.000 луѓе (2020) [2]
Дислокација Русија,
локации на вооружените сили на РФ во странство
март
Учество во Руската воена операција во Сирија ,
Инцидент во Керченскиот теснец ,
Гаснење шумски пожари во Сибир
Ознаки на извонредност
Команданти
В.д командант армиски генерал
Сергеј Суровикин
Значајни команданти генерал полковник
Виктор Бондарев
Сајт structure.mil.ru
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Воздухопловните сили ( ВКС ) се еден од трите типа на вооружени сили на Руската Федерација, дизајнирани да спроведуваат непријателства првенствено во воздухот и вселената со цел да се обезбеди одбрана и безбедност на Руската Федерација .

Формирана во 2015 година како резултат на спојувањето на Воздухопловните сили (Воздухопловни сили) и Воздухопловните одбранбени сили (ВВКО) [3] .

Почнавме да ги исполнуваме зададените задачи од 1 август 2015 година во согласност со указот на претседателот на Руската Федерација [4] [5] .

Генералното раководство на воздушната одбрана на Русија го врши Генералштабот на вооружените сили на Руската Федерација , а директно - Главната команда на Воздухопловните сили [5] .

Главниот штаб на Воздухопловните сили е стациониран во зградата на Министерството за одбрана на Руската Федерација , лоцирана во областа Арбат , на улицата Знаменка во Москва [6] .

Професионален празник - Ден на Воздухопловните сили . Се слави секоја година на 12 август [7] .

Структура и задачи што треба да се решат

Организациски, ВКЦ на Русија вклучува три типа трупи (сили) [8] :

Задачи
Презентација на Банерот на битката
Воздухопловни сили.
Москва, Кремљ, 17 март 2016 година

Воздухопловните сили решаваат широк опсег на задачи [8] :

 • одбивање агресија во воздушната сфера и заштита од напади од непријателски воздушни напади на средства на командни пунктови на највисоките ешалони на државната и воената команда, групи на војници (сили), административни и политички центри, индустриски и економски региони, најважните објекти на економијата и инфраструктурата на земјата;
 • уништување на непријателски цели и трупи со користење на конвенционално и нуклеарно оружје ;
 • воздухопловна поддршка за борбени операции на трупи (сили) од други видови и оружја на војници;
 • пораз на боеви глави на балистички ракети на потенцијален непријател кој напаѓа важни државни објекти;
 • обезбедување на високото раководство со веродостојни информации за откривање на лансирање балистички проектили и предупредување за ракетен напад;
 • следење на вселенските објекти и идентификување на заканите за Русија во вселената и од вселената и, доколку е потребно, спротивставување на таквите закани;
 • лансирање вселенски летала во орбити , контролирање на воени и сателитски системи со двојна намена во лет и користење на некои од нив во интерес на обезбедување на трупите со потребните информации;
 • одржување во воспоставениот состав и подготвеност за употреба на воени и двонаменски сателитски системи, средства за нивно лансирање и контрола и низа други задачи.

Приказна

Воздухопловните сили на Руската Федерација беа формирани со комбинирање на воздухопловните сили и силите за воздушна одбрана.

На 3 август 2015 година, за време на конференциска врска, министерот за одбрана на Руската Федерација, генералот на армијата С. Шојгу, рече [9] [10] :

„Формирањето на Воздухопловните сили со комбинирање на воздухопловните сили и воздушните одбранбени сили е најдобрата опција за подобрување на воздушниот одбранбен систем на земјата. Ова овозможува, пред сè, да се концентрира во една рака сета одговорност за формирање на воено-техничка политика за развој на трупи кои решаваат задачи во воздушната сфера, второ, поради поблиската интеграција, да се зголеми ефикасноста на нивната употреба, и трето, да се обезбеди прогресивен развој на системот за воздушна одбрана на земјата“.

Од 30 септември 2015 година, Воздухопловните сили на Руската Федерација земаат активно учество во руската воена операција во Сирија . Работата на Воздухопловните сили беше високо ценета од Владимир Путин; многу војници беа наградени со високи владини награди од Русија и Сирија. На крајот на 2016 година, 84% од летачкиот персонал на руските воздушни сили доби борбено искуство во Сирија [11] .

На 17 март 2016 година, врховниот врховен командант на вооружените сили на Руската Федерација Владимир Путин му го врачи борбеното знаме на воздушните сили на врховниот командант на воздушните сили, генерал-полковник Виктор Бондарев [12. ] .

Во 2020 година, Воздухопловните сили формираа 13 воени единици, вклучувајќи воен транспортен авијациски полк и противвоздушен ракетен полк [13] .

Команда

Првиот команден персонал на Воздухопловните сили беше назначен со указ на претседателот на Руската Федерација бр. 394 од 1 август 2015 година [4] . Генералниот полковник Виктор Бондарев , кој претходно ја извршуваше функцијата врховен командант на воздухопловните сили на Руската Федерација, стана првиот врховен командант на воздушните сили.

Во моментов (јануари 2020 година), командата на ВКС е претставена од следниве високи офицери:

Позиција Воен чин ЦЕЛОСНО ИМЕ.
Врховен командант на Воздухопловните сили Армиски генерал Суровикин Сергеј Владимирович
Началникот на Генералштабот -
Првиот заменик врховен командант на Воздухопловните сили
генерал-полковник Афзалов Виктор Мусавирович
Заменик врховен командант на Воздухопловните сили генерал-полковник Јудин Андреј Вјачеславович
Командант на воздухопловните сили
- Заменик врховен командант на Воздухопловните сили
генерал-полковник Дронов Сергеј Владимирович
Командант на силите за противвоздушна одбрана и противракетна одбрана
- Заменик врховен командант на Воздухопловните сили
генерал полковник Грехов Јуриј Николаевич
Командант на вселенски сили
- Заменик врховен командант на Воздухопловните сили
генерал полковник Головко Александар Валентинович
Заменик врховен командант на Воздухопловните сили
за воено-политичката работа
генерал мајор Максимцев Александар Анатолиевич
Заменик врховен командант на Воздухопловните сили
за логистика
генерал-полковник [14] Хеирбеков Забит Сабирович
Заменик врховен командант на Воздухопловните сили
вооружување
генерал мајор Мешчерјаков Сергеј Дорофеевич
Врховни команданти
Херој на Руската Федерација Генерал полковник Бондарев Виктор Николаевич ( 1 август 2015 година - 26 септември 2017 година )
Кураченко Павел Павлович (привремен врховен командант од 25.09.2017 до 22.11.2017 година) [15] [16] [4] [17]
Херој на Руската Федерација Генерал на армијата Сергеј Владимирович Суровикин ( 31 октомври 2017 година - денес )

Училишта

Културата

Главната културна институција е Централниот офицерски клуб на Воздухопловните сили на Руската Федерација (Москва) [23] . Има спонзорирано домови на културата: Офицерски дом на гарнизонот Армавир , 76-ти Офицерски клуб на гарнизонот Сешчински ( село Сешча, област Брјанск ), 123-ти гарнизон Дом на офицери ( Мирни , регион Архангелск ), 126-ти гарнизон Дом на службеници (железничка станица Shaikovka , Калуга регион ), 131. Гарнизон Домот на службеници ( Seryshevo населба, Амур регион ), 15-ти Домот на култура на Руската армија ( Serpukhov-15 , Москва регионот ), 93 Домот на култура на Руската армија ( Noginsk -9 , Московски регион ).

Ансамбл за песни и танци на Воздухопловните сили на Руската Федерација.

Во ноември 2018 година, руското Министерство за одбрана го објави создавањето на Централниот музеј на воздушните сили на Руската Федерација на територијата на Патриот парк [24] .

Ознаки

Генерали и офицери

Знаме на НАТО.svg НАТО код ОД-9 ОД-8 ОД-7 ОД-6 ОД-5 ОД-4 ОД-3 ОД-2 ОД-1 ОД (Д)
генерали Службеници
Ремен за рамо Russia-Airforce-OF-9-2013.svg Russia-Airforce-OF-8-2010.svg Russia-Airforce-OF-7-2010.svg Russia-Airforce-OF-6-2010.svg Russia-Airforce-OF-5-2010.svg Russia-Airforce-OF-4-2010.svg Russia-Airforce-OF-3-2010.svg Russia-Airforce-OF-2-2010.svg Russia-Airforce-OF-1c-2010.svg Russia-Airforce-OF-1b-2010.svg Russia-Airforce-OF-1a-2010.svg Russia-Airforce-OF- (D) -2010.svg
Ранг Армиски генерал генерал полковник генерал-полковник Генерал мајор полковник Потполковник мајор Капетан Постар поручник поручник Заповедник Кадет

Службеници, наредници и приватници

Знаме на НАТО.svg
НАТО код
ИЛИ-9 ИЛИ-8 ИЛИ-7 ИЛИ-6 ИЛИ-5 [25] ИЛИ-2 ИЛИ-1
Налог службеници Наредници Приватници
Ремен за рамо Russia-Airforce-OR-9b-2010.svg Russia-Airforce-OR-9a-2010.svg Russia-Airforce-OR-8-2010.svg Russia-Airforce-OR-6-2010.svg Russia-Airforce-OR-5-2010.svg Russia-Airforce-OR-4-2010.svg Russia-Airforce-OR-2-2010.svg Russia-Airforce-OR-1-2010.svg
Ранг Висок офицер за налог Заповедник Наредникот мајор Штабниот наредник Наредник Ленс наредник каплар Приватен

исто така види

Белешки (уреди)

 1. Знаме на Воздухопловните сили, одобрено со наредба на министерот за одбрана на Руската Федерација бр. 470 од 1 август 2015 година.
 2. Воениот биланс 2020. - стр. 201.
 3. Воздухопловните сили на Русија започнаа со служба. , Интерфакс (03.08.2015).
 4. 1 2 3 Шојгу: „Во Русија е создаден нов тип вооружени сили - Воздухопловни сили“ // ТАСС , 3 август 2015 година
 5. 1 2 Нов тип на вооружени сили на Русија - Воздухопловните сили - започнаа да извршуваат борбени задачи во воздушната одбрана // Прес-служба и оддел за информации на Министерството за одбрана на Русија , 3 август 2015 година
 6. Главниот штаб на Воздухопловните сили ќе биде лоциран на Арбат // Интерфакс , 3 август 2015 година
 7. 12 август - 104 години од Воздухопловните сили // Официјална веб-страница на руското Министерство за одбрана
 8. 1 2 Структура на вооружените сили на Руската Федерација. Воздухопловните сили. Задачи и висока команда // Официјална веб-страница на руското Министерство за одбрана
 9. Во Русија се создадени Воздухопловните сили. " Lenta.Ru " // lenta.ru (3 август 2015 година)
 10. Рускиот министер за одбрана генерал на армијата Сергеј Шојгу одржа редовна конференциска повик // Канцеларија на прес-службата и информации на руското Министерство за одбрана (3 август 2015 година)
 11. Во Националниот центар за управување со одбраната се одржа проширен состанок на Колегиумот на Министерството за одбрана на Русија: Министерство за одбрана на Руската Федерација
 12. http://kremlin.ru/events/president/news/51525/photos
 13. Извештај на министерот за одбрана на Руската Федерација на проширен состанок на Колегиумот на Министерството за одбрана
 14. Указ на претседателот на Руската Федерација бр. 355 од 11 јуни 2021 година - Претседател на Русија . prezident.org . Датум на лекување: 13 јуни 2021 година.
 15. Руски воен преглед. 2017. бр.9. - Стр.73
 16. Извор: Генерал-полковник Павел Кураченко (Руски) беше назначен за вршител на должноста врховен командант на Воздухопловните сили , ТАСС . Преземено на 29 ноември 2017 година.
 17. Биографија. Биографија на Павел Кураченко // РИА Новости , 3 август 2015 година
 18. Московски авијациски институт (руски) // Википедија. - 2017-09-17.
 19. Центар за воена обука (непристапна врска) . www.ugatu.su. Преземено на 2 декември 2017 година. Архивирана на 22 ноември 2017 година.
 20. Воена обука во MSTU im. N.E.Bauman | Воен институт на Московскиот државен технички универзитет Н.Е. Бауман . mil.bmstu.ru. Преземено на 16 декември 2017 година.
 21. Мапа на образовни организации - Воена академија на Генералштабот на вооружените сили на Руската Федерација
 22. Рускиот министер за одбрана генерал на армијата Сергеј Шојгу го провери напредокот во изградбата на Московската претседателска кадетска школа: Министерство за одбрана на Руската Федерација
 23. Центральный офицерский клуб Воздушно-космических сил : Министерство обороны Российской Федерации
 24. Минобороны России на официальных страницах в соцсетях опубликовало видеоролик, посвященный созданию Центрального музея ВКС в парке «Патриот» / mil.ru
 25. Militärlexikon, 2. Auflg. 1973, L-Nr.: 5, ES-Nr.: 6C1, BstNr: 745.303.1, Tafel 77 … UdSSR; Dienstgrad- und Waffengattungsabzeichen, Mützenembleme, von Fähnrich und Mitschmann; hier Unteroffiziersdienstgrade: Mladschi sershant = Unteroffizier, Sershant = Feldwebel und Starshi sershant = Oberfeldwebel.

Ссылки