Вроцлав

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Град
Вроцлав
Вроцлав
Вроцлав Колаж.png
Знаме Грб
Знаме Грб
51 ° 07 ′ С НС 17 ° 02 ′ источно d. H G Я O
Земја Полска
Војводство Долносилезиско војводство
Претседателот Јацек Збигниев Сутрик
Историја и географија
Основана во 9 - 10 век
Поранешни имиња пред 1945 година - Бреслау
Град со 1214 година , повторно посетена во 1242 година
Плоштад 292,9 км²
Центар висина 105-155 м
Временска зона UTC + 1: 00 , во лето UTC + 2: 00
Популација
Популација 1 641.607 луѓе ( 2019 )
Густина 2191 луѓе / км²
Дигитални идентификатори
Телефонски код +48 71
Поштенски код 50-001 до 54-705
Шифра на автомобил ДВ
Друго
Награди Ред на градители на Народна Полска

wroclaw.pl
(Полски) (англиски) (германски) (француски) (италијански)
Вроцлав на мапата
Вроцлав
Вроцлав
Вроцлав на мапата
Вроцлав
Вроцлав
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Вроцлав ( полски. Вроцлав [ɔvrɔt͡swaf] ), чешки. Вратислав , старо руско име - Бреславл ; Германски Бреслау ( германски Бреслау , Сил . Вроцлав , Сил . Германски Брасел , лат. Вратиславија, Вратиславија ) е главен град на Шлезија , град на правата на еден пратеник , еден од најголемите (четвртиот најнаселен во Полска по Варшава , Краков и Лоѓ ) и најстарите градови во Полска , лоцирани на двата брега на средниот тек на Одра , на Шилезиската Низина. Население - 634 404 луѓе. (според податоците за 2015 година) [1] .

Историја

Појава

Регионот Шлезија, во кој се наоѓа градот Вроцлав, за првпат бил споменат од Тацит во 98 година и од Птоломеј во 150 година во неговиот Прирачник за географија .

Во 4 - почетокот на 5 век, едно од вандалските племиња се населило во близина на Вроцлав - Силинги , од кое, најверојатно, Шлезија го добила своето име. Името Вортислава и Вратислава се појавија околу 900 година како име на словенска населба со пазар. Се наоѓаше на остров во близина на сливот на трите притоки на Одра.

Според легендата, градот бил основан од чешкиот принц Вратислав (владеел во 915-921 година). Латинското име Вратиславија потекнува од неговото име. Полското име Вроцлав е од исто потекло. Буквата „В“ во грбот на градот се смета за монограм на основачот на градот, Вратислав.

До 990 година, Вроцлав и цела Шлезија беа освоени од полскиот принц од династијата Пиаст Миеско Први. Во 1000 година, неговиот син Болеслав Храбриот и Светиот римски император Отон III воспоставиле римокатоличка епископија во градот. Изграден е замок на Катедралниот остров ( Остров Тумски ), приближно на местото на денешната Мартинска црква. Во внатрешноста на замокот била изградена катедрала. Во тоа време, населението во градот броеше околу илјада луѓе. Иако градот постоел порано, овој датум официјално се смета за почеток на неговата историја - во 2000 година се славела прославата на милениумот на Вроцлав.

Среден век

Плоштадот на главниот пазар и црквата Света Елизабета, една од највисоките во Полска.

Во 1109 година, германскиот император Хенри V испрати војска против Болеслав Крук . Германската војска беше поразена во оваа битка , а бојното поле стана познато во историјата како „Поле на кучиња“.

По смртта на Болеслав во 1138 година, Вроцлав стана главен град на Кнежеството Шлезија , кое наскоро беше поделено на помали апанажи. Во 1241 година, Вроцлав бил преземен и уништен од Монголите [2] .

Малку подоцна, првите германски доселеници се населиле на јужниот брег на реката, на местото на денешниот универзитет. Таму тие изградија нов град. Градот, обновен по монголската инвазија, го доби Законот за град Магдебург во 1261 година.

Вроцлав остана под власта на кнезовите од династијата Шлески Пиаст до 1335 година, кога кнежеството Вроцлав по смртта на принцот Хенри VI Велики потпадна под власт на Боемското кралство (Бохемија). Меѓутоа, епархијата Вроцлав долго време и откако градот стана дел од чешкото кралство продолжи да се покорува на Гнезненски, а епископите од Вроцлав, кои во голема мера владееја со градот во средниот век, честопати беа Полјаци, како, на пример, , епископот на Вроцлав во периодот 1382-1417 година Венцеслас Втори Легники (син на принцот Венцеслав I од Легница и принцезата Ана од Циезин).

Од 1335 година, како дел од Боемското кралство, служеше како арена за борба помеѓу Бохемија, Полска и Унгарија. Од крајот на 15 век, заедно со остатокот од Чешката Република, потпадна под власт на Хабсбурзите , а германизацијата на градот се засили.

Во првата половина на 16 век, во градот биле напишани собрани летописи на латински, опишувајќи ја историјата од 1418 до 1517 година.

Во овој период, името Бреслау (во старите германски документи Преслау, на локален дијалект до 1945 година Прасел ) се користело истовремено со латинската Вратиславија . На полските карти, градот бил наречен и Вроцлав за време на германското владеење. На руски, од средината на 18 век до 1945 година (и во историски контекст, уште малку), се користеше името Бреславл .

Како дел од Прусија и Германија

По војната за австриско наследство во 1741 година, Бреслау беше припоен кон Прусија (Австрија се откажа од правата кон неа само во 1764 година). За време на Наполеонските војни, Бреслау стана еден од центрите на патриотското движење, доброволниот корпус Луц се собра овде, а кралот Фредерик Вилијам Трети објави војна на Франција во 1813 година.

Во 19 век, индустриското значење на Бреслау, како и на Шлезија во целина, се зголеми; градот стана текстилен главен град на Германија и важна железничка клучка. Социјалистичкото движење беше активно. Од 1871 година е дел од Германската империја , огромно мнозинство од населението се Германци (од 471 илјади жители во 1904 година, само 6 илјади Евреи и 20 илјади Полјаци). Во Вајмарската Република, градот стана административен центар на новата провинција Долна Шлезија (1919).

За време на нацистичкиот период (од 1933 година), грбот на градот бил сменет и многу предградија и области со словенски имиња биле преименувани. Полските и Чешките, еврејските малцинства беа прогонувани и делумно депортирани во концентрациони логори .

Втората светска војна

Бреслау стана еден од ретките градови што тврдоглаво се спротивставија на напредните единици на Црвената армија во пролетта 1945 година.

Од почетокот на март, под влијание на првите неуспеси, Црвената армија ја смени тактиката и почна постепено да ги потиснува силните точки со артилериски оган на плоштадите и да користи тактика за туркање на непријателот во центарот на градот користејќи нападни групи со поддршка на сапер единици. Три баталјони на [[маринци | марински корпус] на Балтичката флота беа ставени во акција како избрани нападни единици. Артилерискиот оган го уништи лентот за слетување на Кајсерштрасе. Повторен е обидот да се изгради нов аеродром во центарот на градот, но беше успешно потиснат со дејствијата на советските артилериски и копнени нападни авиони. Германските војници жестоко се спротивставија, напуштајќи куќа по куќа со битки.

На 4 мај 1945 година, главниот мозок на одбраната на Бреслау, Гаулајтер Карл Ханке, беше евакуиран од градот со помош на Физелер Фи.156 Сторк да го преземе местото Рајхсферер СС, наместо сменетиотХимлер . Една недела подоцна, тој исчезна во областа Прага .

На 6 мај, командантот на Бреслау, генерал на пешадијата Херман Нихоф , го потпиша чинот на предавање.

Клима

Вроцлав има умерена континентална клима со благи зими и топли лета. И покрај умерената клима, во зима, можни се силни мразови (до -30 ° C) и топлина до +20 ° C во Вроцлав, во лето - топлина над 37 ° C и ноќна свежина до нула степени.

Клима на Вроцлав (норма 1981-2010)
Индекс Јануари Февруари март Април Мај Јуни Јули Август Сеп Октомври Ноември Декември Година
Апсолутен максимум, ° С 15.3 19.7 25.0 30.0 32.4 34.5 37.1 37.4 32.0 26.6 22.0 15.3 37.4
Просечен максимум, ° C 2.4 3.9 8,4 14.4 19.6 22.2 24.6 24.3 19.3 14.0 7.4 3.2 13.6
Просечна температура, ° C .70,7 0,5 3.9 8,9 14.1 16.8 18,9 18.5 13,9 9.3 4.0 0,4 9.0
Просечен минимум, ° C −4.2 −3.5 −0.4 3.2 7,9 11.2 13.1 12.5 8,9 4.7 0,4 −2.7 4.3
Апсолутен минимум, ° C −30 .2 27,2 23,9 − 8 3 0,0 1,3 1.5 2 .39.3 −18.2 21,7 − −30
Стапка на врнежи, мм 27 25 32 33 59 71 81 67 47 32 35 32 541
Извор: „Време и клима“

Архитектура и знаменитости

Масовни медиуми

Постојат неколку градски публикации во градот. Најголеми и највлијателни се Радио Вроцлав и Газета Вроцлавска. Од 2016 година, во градот работи првиот медиум на руски јазик [4] .

Инфраструктура

Пет реки течат низ градот: Одра и нејзините четири притоки. Пред Втората светска војна , во градот имаше триста и три мостови, сега има околу сто триесет. Во моментов, Вроцлав е главен град на Долна шлезиски војводство и центарот на округот Вроцлав , кој исто така вклучува девет општини : Chernitsa , Dlugolenka , Jordanów Slaski , Kty Wroclawskie , Kobierzyce , Metkow , Sobutka , Sechnice , Zhuravin . До 1990 година, Вроцлав беше поделен на пет историски области: Пше Поjeе, Средмиеше, Стариот град, Кржики, Фабрихна. Во моментов, вклучува 48 општини.

Фабриките во Вроцлав произведуваат автобуси на Волво , железнички вагони и локомотиви ( фабрика за транспорт Бомбардиер ), хемиски производи и електроника. Вроцлав е важна железничка точка во Полска. Аеродромот „Страховице“ има меѓународен статус (редовни летови до Берлин , Франкфурт , Минхен , Дизелдорф , Копенхаген , Келн , Париз , Мадрид , Варшава и многу други). Има речно пристаниште на Одра.

Јавниот превоз се состои од автобуси и трамваи , нема тролејбуси. Во градот има неколку железнички станици ( Вроцлав-Главни , Вроцлав-Брохов , итн.). Исто така постои и Nextbike автоматска мрежа за изнајмување велосипеди од 72 поени. Од ноември 2017 година, се развива програмата за споделување автомобили Возила, која вклучува 200 електрични возила Нисан ЛЕАФ и е-НВ200 .

Образование

Во Вроцлав има 11 јавни високообразовни институции:

Недржавни образовни институции:

 • Универзитет за социјална психологија и хуманистички науки (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny);
 • Долна Шлезиска школа за високо образование;
 • Долна Шлезиска школа за социјални услуги "Асесор";
 • Меѓународна виша школа за логистика и транспорт;
 • Високо училиште за занаетчиство;
 • Високо училиште за банкарство;
 • Високо филолошко училиште;
 • Дипломиран факултет за физиотерапија;
 • Факултет за претприемништво;
 • Високо хуманитарно училиште;
 • Високо училиште за информатика и менаџмент "Коперник";
 • Високо училиште за менаџмент "Образование";
 • Факултет за бизнис
 • Факултет за менаџмент и финансии;
 • Висока школа за банкарски услуги и менаџмент во Познањ, филијала во Вроцлав.

Култура и спорт

Од 1989 година, Вроцлав беше домаќин на Биеналето за медиумска уметност WRO , кое е едно од водечките меѓународни уметнички настани во Централна Европа [5] .

Европска престолнина на културата 2016 година.

Градот беше домаќин на Евро 2012 . Градот беше домаќин на Светските игри 2017 година , како и Европското првенство во казахстанско борење (казахстанско борење) се одржа во јуни 2019 година.

Индустријата

Фабриката Линк-Хофман-Буш [де] , која произведувала влечен возен парк, особено парно локомотиви П8 , работела во градот во 19-20 век.

Градови близнаци

В астрономии

В честь Вроцлава назван астероид (690) Вратиславия , открытый в 1909 году.

См. также

Примечания

 1. Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym. Stan w dniu 30 VI 2015 r. Główny Urząd Statystyczny. (польск.)
 2. Бреславль // Военная энциклопедия : [в 18 т.] / под ред. В. Ф. Новицкого … [ и др. ]. — СПб. ; [ М. ] : Тип. т-ва И. Д. Сытина , 1911—1915.
 3. А. Матвиенко. Еврейское кладбище во Вроцлаве
 4. inPoland.net.pl . inPoland.net.pl. Дата обращения: 31 декабря 2016.
 5. Собств. корр. Крупнейшая польская биеннале медиаискусства WRO 2013 (Вроцлав) в Нижнем Новгороде Архивная копия от 2 апреля 2015 на Wayback Machine // blogs.artinfo.com. — 2014. — 3 февр.
 6. İzmir'in kardeş kentleri . İzmir Büyükşehir Belediyesi. Архивировано 4 августа 2012 года.

Литература

Ссылки