Јуан Ксинјуе

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Јуан Ксинјуе
袁 心 玥
1.XINYUE ЈУАН (исечен) .jpg
лични податоци
Кат женски
Целосно име Јуан Ксинјуе
Земја Кина
Специјализација одбојка (централно блокирање)
Клуб Кина Jiangsu Zhongtian Steel Changzhou (од 2018 година)
Дата на раѓање 21 декември 1996 година ( 1996-12-21 ) (24 години )
Место на раѓање
Висина 201 см
Тежината 78 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Јуан Ксинјуе ( кинески袁 心 玥, англиски Yuan Xinyue ; р. 21 декември 1996 година , Чонгкинг , Кина ) е кинески одбојкар . Централно блокирање. Олимписки шампион 2016 година .

Биографија

Во 2009 година, 12-годишната Јуан Ксинјуе беше примена во младинскиот тим на одбојкарскиот клуб Баји, а две години подоцна беше вклучена во јуниорската репрезентација на Кина, со која во 2011 година стана сребрен медал, а во 2013 година - победничката на Светското првенство за жени . Во 2013 година, со младинската селекција на Кина, одбојкарката се истакна на Источноазиските игри .

Во 2014 година, на 17-годишна возраст, високата (во тоа време нејзината висина веќе беше 199 см) Јуан Ксинјуе го направи своето деби во кинеската репрезентација , учествувајќи на Гран при , а потоа и на Светското првенство , каде што стана сребрениот медал. Во следните 4 години, спортистот како дел од репрезентацијата освои 6 медали со највисоко достоинство, станувајќи шампион на Азија во 2015 година , двапати победник на Светскиот куп ( 2015 и 2019 година ), олимписки шампион во 2016 година , победник на Светскиот куп на шампиони 2017 година , шампион на Азиските игри 2018 година .

Во 2013-2014 година, Јуан Ксиуе играше за тимот на Гуангдонг Евергранд, по што се врати во Баи Кемин. Во 2015 година, како дел од својот клуб, одбојкарката стана шампион на Кина и беше признат како најдоброто блокирачко првенство во земјата. Во 2018 година, откако Баи не влезе во плејофот на кинескиот шампионат, Јуан Ксинјуе се пресели во Џиангсу Зенит Стил и стана бронзен медалист на националното првенство.

Клупска кариера

  • 2013-2014 - Кина Гуангдонг Евергранд ( Гуангжу );
  • 2014-2018 - Кина Баији Кеминг / Баији Шенжен ( Шенжен );
  • 2018-2021 - Кина Jiangsu Zhongtian челик ( Чангжу ).

Достигнувања

Со клубови

Со репрезентациите на Кина

Индивидуална

Белешки (уреди)

Врски и извори