ЦЕВ Лига на шампиони за жени 2018/2019

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
ЦЕВ Лига на шампиони за жени 2019 година

CEV Женска одбојка Лига на шампиони 2019 година

CEV Лигата на шампионите (лого) .jpg
Трошење време 10 октомври - 13 ноември 2018 година (квалификација)
20 ноември 2018 - 18 мај 2019 година (главен настан)
Број на учесници 27 (вкупно)
20 (главен настан)
Финален пласман
Шампион Италија „Игор Горгонзола“ Новара
Сребрен медал Италија „Имоко волеј“ Конељано
Статистика на турнирите
Играч на турнирот Паола Егону (Игор Горгонзола)

Од 10 октомври 2018 до 18 мај 2019 година се одржа 19- тото извлекување на CEV во женската Лига на шампиони (59-то, земајќи го предвид Купот на европските шампиони) со учество на 27 клупски екипи од 15 земји-членки на Европската одбојкарска конфедерација [1] . Победник на турнирот за прв пат бил италијанскиот тим „Игор Горгонзола“ (Новара) [2] .

Систем за квалификација

Ждрепката за Лигата 2018/2019 се состоеше од квалификациско коло и главен турнир (групна фаза и плеј-оф). Сите земји членки на Европската одбојкарска конфедерација имаа можност да се пријават за една екипа во квалификацискиот циклус. Во квалификациите се одиграа 2 билети за групната фаза. 18 екипи освоија места во групната фаза заобиколувајќи ги квалификациите. Овие 18 места се распределени според рејтингот на ЦЕБ за 2019 година, кој го зема предвид учинокот на клубските тимови на земјите-членки на ЦЕБ во Лигата на шампионите во текот на три сезони (2015/2016–2017/2018) [3] . Според него, директно претставување во Лигата добија клубови од 8 земји: Турција , Италија , Русија (сите 3 екипи), Полска , Азербејџан , Франција (сите 2 екипи),Швајцарија , Романија , Германија , Србија , Чешка (сите 1 тим). Откако претставниците на Азербејџан и Швајцарија одбија да учествуваат, слободните места беа префрлени во Белорусија , Бугарија и Финска .

Можноста за пријавување на еден тим во квалификацискиот циклус ја искористија 14 земји: Полска, Франција, Романија, Германија, Чешка, Унгарија , Босна и Херцеговина , Холандија , Австрија .

Тимови кои учествуваат

Главен турнир

Земјата Тим
Турција ТурцијаВакифбанк “ ( Истанбул ) Шампион на Турција 2018 година
Турција ТурцијаЕјзаџибаши “ ( Истанбул ) Вториот медалист на Турското првенство 2018 година
Турција Турција Фенербахче ( Истанбул ) Трет медалист на Турското првенство 2018 година
Италија Италија Имоко волеј ( Конељано ) Шампион на Италија 2018 година
Италија ИталијаИгор Горгонзола “ ( Новара ) Вториот медалист на Италијанското првенство 2018 година
Италија Италија Савино Дел Бене ( Скандичи ) Трет медалист на Италијанското првенство 2018 година
Русија Русија Динамо ( Москва ) Шампион на Русија 2018 година
Русија Русија Динамо Казан ( Казан ) Вториот медалист на Руското првенство 2018 година
Русија Русија Уралочка-НТМК ( регион Свердловск ) Трети медалист на Руското првенство 2018 година
Полска ПолскаХемик “ ( Полиција ) Шампион на Полска 2018 година
Полска Полска ЛКС ( Лоѓ ) Вториот медалист на полското првенство 2018 година
Полска ПолскаБудовљани “ ( Лоѓ ) врз основа на квалификации
Франција ФранцијаБезиер “ ( Безиер ) Шампион на Франција 2018 година
Франција Франција Тркачки клуб де Кан ( Кан ) Вториот медалист на Француското првенство 2018 година
Романија РоманијаБукурешти “ ( Букурешт ) Романски шампион 2018 година
Германија Германија Шверинер-Палмберг ( Шверин ) Германски шампион 2018 година
Германија Германија Алијанц ( Штутгарт ) врз основа на квалификации
Белорусија БелорусијаМинчанка “ ( Минск ) Шампион на Белорусија 2018 година
Бугарија Бугарија „Марица“ ( Пловдив ) Шампион на Бугарија 2018 година
Финска Финска COD ( Hämenlinna ) Фински шампион 2018 година

Квалификација

Земјата Тим
Полска ПолскаБудовљани “ ( Лоѓ ) Трет медалист на полското првенство 2018 година
Франција Франција ASPTT Mulhouse ( Милхаус ) Вториот медалист на Француското првенство 2016 година
Романија РоманијаАлба-блаж “ ( Блаж ) Втори медалист на романското првенство 2018 година
Германија Германија Алијанц ( Штутгарт ) Вториот медалист на Германското првенство 2018 година
чешки чешки Оломуц ( Оломоуц ) Вториот медалист на Чешкиот шампионат 2018 година
Унгарија УнгаријаСветелски-Бекешчаба “ ( Бекешчаба ) Унгарски шампион 2018 година
Босна и Херцеговина Босна и ХерцеговинаБимал-Единство “ ( Брчко ) Босна и Херцеговина шампион за 2018 година
Холандија ХоландијаСлајдрехт спорт “ ( Слидрехт ) Холандски шампион 2017 година
Австрија АвстријаХолдинг Грац “ ( Грац ) Австриски шампион 2018 година

Систем за цртање

Од квалификацискиот циклус на ждрепката учествуваа 9 екипи. Во сите фази од квалификациите (вкупно три) се користи плејоф системот, односно екипите се поделени во парови и играат два меча меѓу себе. Победник од двојката е тимот со две победи. Во случај на еднаквост на победи, победник е тимот кој постигнал најмногу поени во серијата од два натпревари (3 поени се даваат за победа од 3:0 и 3:1, 2 поени за победа од 3:2, 1 за пораз од 2:3, 1:3 и 0:3 поени не се доделуваат). Ако двата тима постигнале ист број поени, тогаш се доделува дополнителен („златен“) сет, чиј победник оди во следната рунда од натпреварувањето. Екипите кои победија во натпреварите од 3. коло од квалификациите се пласираа на главниот турнир во Лигата. Екипите кои не се квалификуваа добија можност да стартуваат во Купот на ЦЕБ .

Главниот турнир се состои од прелиминарна фаза и плеј-оф. Во прелиминарната фаза 20 екипи учесници се поделени во 5 групи. Во групи, тимовите играат со патување во два круга. Приоритет во распределбата на местата во групи е вкупниот број на победи, потоа бројот на освоени бодови, односот на освоени и загубени натпревари, односот на головите и резултатите од личните средби. За победи со резултат 3: 0 и 3: 1, тимовите добиваат 3 поени, за победи 3: 2 - по 2 поени, за порази 2: 3 - по 1 поен, за порази 0: 3 и 1: 3 поени се не е доделен. Победниците на групите и првите три второпласирани екипи ќе се пласираат во четвртфиналето на плејофот.

8-те екипи кои учествуваат во четвртфиналето на плејофот се поделени во парови и играат два меча меѓу себе на гостински терен. Победник од двојката е тимот со две победи. Во случај на нерешен резултат, победник е тимот што постигнал најмногу поени во серијата од два натпревари, чиј систем на бодување е сличен на оној што се користи во прелиминарната фаза и во квалификациите. Доколку двете екипи постигнале ист број поени, тогаш се доделува дополнителен („златен“) сет, чиј победник ќе се пласира во полуфиналето. Системот за полуфинале на плејофот е сличен на четвртфиналето. Победниците од полуфиналните двојки се пласираат во финалето.

Финалето се состои од еден натпревар, кој ќе се игра на неутрален терен.

Ждрепката за прелиминарната фаза на главниот турнир се одржа во Будимпешта на 2 ноември 2018 година [4] . Врз основа на неговите резултати, беа формирани 5 групи од прелиминарната фаза на главниот турнир (табелите го покажуваат составот на групите, земајќи ги предвид резултатите од квалификациите).

Група А Група Б Група Ц
Турција „Вакифбанк“ Истанбул
Франција Безиер Безиер
Бугарија „Марица“ Пловдив
Германија Алијанц Штутгарт [5]
Турција „Еџибаши“ Истанбул
Русија Динамо Казан Казан
Русија Уралочка-НТМК Свердловск регион
Финска COD Hämenlinna
Италија „Игор Горгонзола“ Новара
Франција Тркачки клуб од Кан Кан
Белорусија „Минчанка“ Минск
Полска „Будовљани“ Лоѓ [5]
Група Д Група Е
Италија „Имоко волеј“ Конељано
Италија „Савино Дел Бене“ Скандичи
Германија Шверинер-Палмберг Шверин
Полска ЛКС Лоѓ
Турција Фенербахче Истанбул
Русија Динамо Москва
Полска Полицијата „Хемик“.
Романија Букурешт Букурешт

Квалификација

1. коло

10 / 17.10.2018 година

Австрија „Холдинг“ (Грац) - Холандија "Sliedrecht Sport" (Sliedrecht)

10 октомври . 0: 3 (13:25, 14:25, 17:25).
17 октомври . 0: 3 (12:25, 9:25, 14:25).

2. коло

23-25 ​​/ 30-31.10.2018 година

чешки Оломуц (Оломуц) - Романија „Алба-Блај“ (Блај)

24 октомври . 2: 3 (25:23, 16:25, 24:26, 27:25, 13:15).
30 октомври . 0: 3 (25:27, 20:25, 23:25).

Холандија "Sliedrecht Sport" (Sliedrecht) - Германија Алијанц (Штутгарт)

24 октомври . 0: 3 (14:25, 22:25, 19:25).
31 октомври . 0: 3 (7:25, 12:25, 22:25).

Босна и Херцеговина „Бимал-Единство“ (Брчко) - Франција ASPTT Mulhouse (Милхаус)

23 октомври . 1: 3 (15:25, 18:25, 29:27, 19:25).
31 октомври . 0: 3 (21:25, 20:25, 23:25).

Унгарија „Светелски-Бекешчаба“ (Бекешчаба) - Полска „Будовљани“ (Лоџ)

25 октомври . 1: 3 (25:20, 22:25, 23:25, 18:25).
31 октомври . 0: 3 (23:25, 20:25, 17:25).

3. коло

7 / 13.11.2018 година

Романија „Алба-Блај“ (Блај) - Германија Алијанц (Штутгарт)

7 ноември . 3: 1 (25:18, 25:20, 17:25, 28:26).
13 ноември . 0: 3 (19:25, 17:25, 11:25). „Златен“ сет - 7:15 часот .

Полска „Будовљани“ (Лоџ) - Франција ASPTT Mulhouse (Милхаус)

7 ноември . 3: 1 (27:25, 29:27, 22:25, 25:17).
13 ноември . 3: 2 (23:25, 25:23, 16:25, 25:18, 15:11).

Резултати

2 победници од 3. коло од квалификациите („Алијанса“ и „Будовлјани“) се пласираа на главниот турнир во Лигата на шампионите. Сите други екипи кои учествуваа во квалификациите се вклучени во ЦЕБ купот.

Прелиминарна фаза

20 ноември 2018 - 26 февруари 2019 година

Група А

М Тим еден 2 3 4 И В П C / P О
еден Турција „Вакифбанк“
Истанбул
3: 1
3: 0
3: 0
3: 0
3: 0
3: 0
6 6 0 18: 1 осумнаесет
2 Германија „Алијанц“
Штутгарт
1: 3
0: 3
3: 0
3: 0
3: 1
3: 1
6 4 2 13: 8 12
3 Франција „Безиер“
...
0: 3
0: 3
0: 3
0: 3
3: 0
1: 3
6 еден 5 4:15 3
4 Бугарија „Марица“
Пловдив
0: 3
0: 3
1: 3
1: 3
0: 3
3: 1
6 еден 5 5:16 3
20.11 : Безиерс - Марица 3:0 (25:17, 25:12, 25:20).
22.11 : Вакифбанк - Алијанц 3:1 (25:13, 20:25, 25:19, 25:17).
19.12 : Алијанц - Безие 3: 0 (25:16, 25:16, 25:20).
20.12 : Марица - Вакифбанк 0: 3 (16:25, 16:25, 21:25).
23.01 : Безиерс - Вакифбанк 0: 3 (24:26, 19:25, 14:25).
23.01 : Алијанц - Марица 3:1 (25:15, 25:21, 23:25, 25:19).
6.02 : Вакифбанк - Марица 3: 0 (25:19, 25:17, 25:19).
6.02 : Безиер - Алијанц 0: 3 (19:25, 20:25, 16:25).
02.20 : Алијанц - Вакифбанк 0: 3 (23:25, 18:25, 18:25).
02.20 : Марица - Безиерс 3: 1 (25:15, 19:25, 25:15, 25:16).
26.02 : Вакифбанк - Безиер 3: 0 (25:10, 25:18, 25:16).
02.26 : Марица - Алијанц 1: 3 (24:26, 19:25, 25:22, 22:25).

Група Б

М Тим еден 2 3 4 И В П C / P О
еден Турција „Ејзаџибаши“
Истанбул
3: 1
3: 0
3: 0
3: 2
3: 0
3: 0
6 6 0 18: 3 17
2 Русија Динамо Казан
Казан
1: 3
0: 3
2: 3
3: 0
3: 0
3: 0
6 3 3 12: 9 10
3 Русија Уралочка-НТМК
Регионот Свердловск.
0: 3
2: 3
3: 2
0: 3
3: 0
3: 2
6 3 3 11:13 осум
4 Финска КОД
Хаменлина
0: 3
0: 3
0: 3
0: 3
0: 3
2: 3
6 0 6 2:18 еден
20.11 : Динамо Казан - КОД 3: 0 (25:12, 25:13, 25:10).
21.11 : Ејзаџибаши - Уралочка-НТМК 3: 0 (25:16, 25:17, 25:21).
18.12 : Уралочка-НТМК - Динамо-Казан 3:2 (23:25, 17:25, 25:17, 26:24, 15:5).
19.12 : КОД - Ејзаџибаши 0: 3 (11:25, 20:25, 16:25).
01.22 : Динамо-Казан - Ејзаџибаши 1: 3 (16:25, 16:25, 25:22, 22:25).
01.24 : Уралочка -НТМК - КХДК 3: 0 (25:19, 25:21, 25:15).
5.02 : Ејзаџибаши - КОД 3: 0 (25:17, 25: 7, 25:20).
5.02 : Динамо Казан - Уралочка-НТМК 3: 0 (25:19, 25:17, 25:21).
02.19 : KHOD - Динамо Казан 0: 3 (19:25, 18:25, 19:25).
02.20 : Уралочка-НТМК - Ејзаџибаши 2:3 (20:25, 22:25, 25:19, 25:22, 8:15).
26.02 : Ејзаџибаши - Динамо Казан 3: 0 (25:21, 25:18, 25:17).
26 февруари : КХК - Уралочка -НТМК 2: 3 (25:19, 25:21, 21:25, 20:25, 5:15).

Група Ц

М Тим еден 2 3 4 И В П C / P О
еден Италија „Игор Горгонзола“
Новара
3: 0
3: 0
3: 0
3: 0
3: 0
3: 0
6 6 0 18:0 осумнаесет
2 Полска „Будовљани“
Лоѓ
0: 3
0: 3
3: 0
3: 2
3: 0
3: 1
6 4 2 12: 9 единаесет
3 Франција Тркачки клуб во Кан
Кан
0: 3
0: 3
0: 3
2: 3
3: 0
1: 3
6 еден 5 6:15 4
4 Белорусија „Минчанка“
Минск
0: 3
0: 3
0: 3
1: 3
0: 3
3: 1
6 еден 5 4:16 3
11.21 : РК де Кан - Минчанка 3: 0 (25:20, 25:19, 25:18).
22.11 : Игор Горгонзола - Будовлјани 3: 0 (25:19, 25:19, 25:20).
19.12 : Минскер - Игор Горгонзола 0: 3 (19:25, 32:34, 16:25).
20.12 : Будовлијани - РК Де Кан 3: 0 (25:23, 25:23, 30:28).
01.22 : РК де Кан - Игор Горгонзола 0: 3 (15:25, 17:25, 19:25).
23.01 : Будовљани - Минсканка 3: 0 (25:22, 25:21, 26:24).
5.02 : РК де Кан - Будовлјани 2: 3 (25:18, 23:25, 25:22, 18:25, 8:15).
7 февруари : Игор Горгонзола - Минсканка 3:0 (25:16, 25:13, 25:19).
19.02: Будовљани - Игор Горгонзола 0: 3 (19:25, 16:25, 11:25).
02.21 : Минскер - РК де Кан 3: 1 (44:46, 25:21, 25:19, 25:18).
26 февруари : Игор Горгонзола - РК Де Кан 3: 0 (25:20, 25:18, 25:15).
02.26 : Минчанка - Будовлјани 1: 3 (19:25, 19:25, 25:18, 21:25).

Група Д

М Тим еден 2 3 4 И В П C / P О
еден Италија „Савино дел Бене“
Скандичи
2: 3
3: 2
3: 0
1: 3
3: 0
3: 0
6 4 2 15: 8 12
2 Италија „Имоко волеј“
Конељано
3: 2
2: 3
0: 3
3: 2
3: 0
3: 0
6 4 2 14:10 часот единаесет
3 Германија Шверинер-Палмберг
Шверин
0: 3
3: 1
3: 0
2: 3
1: 3
3: 1
6 3 3 12:11 10
4 Полска ЛКС
Лоѓ
0: 3
0: 3
0: 3
0: 3
3: 1
1: 3
6 еден 5 4:16 3
20.11 : ЛКС - Шверинер-Палмберг 3: 1 (25:18, 25:23, 14:25, 25:17).
21.11 : Имоко волеј - Савино Дел Бене 3:2 (25:21, 24:26, 25:12. 23:25, 15:10).
18.12 : Шверинер-Палмберг 3-0 Имоко волеј (36:34, 25:19, 25:22).
20.12 : Савино Дел Бене - ЛКС 3-0 (25:10, 25:23, 25:23).
22.01 : ЛКС - Имоко волеј 0: 3 (20:25, 15:25, 17:25).
23.01 : Савино Дел Бене - Шверинер-Палмберг 3-0 (25:16, 28:26, 25:17).
05.02 : ЛКС 0-3 Савино Дел Бене (21:25, 22:25, 17:25).
6.02 : Волеј Имоко - Шверинер-Палмберг 3:2 (23:25, 24:26, 25:19, 25:19, 15:7).
19.02 : Шверинер-Палмберг - ЛКС 3: 1 (23:25, 25:21, 25:18, 25:17).
02.20 : Савино Дел Бене - Имоко волеј 3: 2 (15:25, 25:22, 25:23, 20:25, 15: 9).
02.26 : Имоко волеј - ЛКС 3: 0 (25:10, 25:12, 25:15).
26/02 : Шверинер-Палмберг 3-1 Савино Дел Бене (16:25, 25:23, 25:23, 25:13).

Група Е

М Тим еден 2 3 4 И В П C / P О
еден Турција Фенербахче
Истанбул
3: 1
2: 3
3: 0
3: 1
3: 0
3: 0
6 5 еден 17: 5 шеснаесет
2 Русија „Динамо“
Москва
1: 3
3: 2
3: 0
3: 1
3: 2
3: 1
6 5 еден 16: 9 тринаесет
3 Романија „Букурешти“
Букурешт
0: 3
1: 3
0: 3
1: 3
3: 1
2: 3
6 еден 5 7:16 4
4 Полска „Хемик“
полицијата
0: 3
0: 3
2: 3
1: 3
1: 3
3: 2
6 еден 5 7:17 3
21.11 : Динамо - Фенербахче 1: 3 (17:25, 25:17, 18:25, 11:25).
22.11 : Чемик - Букурешти 1: 3 (19:25, 16:25, 25:16, 22:25.
19.12 : Фенербахче - Хемик 3: 0 (25:12, 25:16, 25:22).
20.12 : Букурешти - Динамо 0: 3 (21:25, 27:29, 27:29).
23.01 : Фенербахче - Букурешти 3: 0 (25:18, 25:19, 25:22).
24.01 : Хемик - Динамо 2: 3 (25:16, 16:25, 21:25, 25:19, 5:15).
6.02 : Динамо 3-1 Букурешти (25:18, 25:20, 14:25, 25:15).
6.02 : Хемик - Фенербахче 0: 3 (24:26, 20:25, 15:25).
02.20 : Фенербахче - Динамо 2: 3 (25:23, 12:25, 25:23, 24:26, 15:17).
02.20 : Букурешти - Чемик 2: 3 (25:17, 23:25, 25:16, 21:25, 8:15).
02.26 : Динамо - Чемик 3: 1 (25:20, 25:17, 22:25, 25:21).
02.26 : Букурешти - Фенербахче 1: 3 (11:25, 25:21, 19:25, 14:25).

Резултати

Според резултатите од прелиминарната фаза, победниците на групите (Вакифбанк, Еџаџибаши, Игор Горгонзола, Савино Дел Бене, Фенербахче) и трите најдобри екипи меѓу второпласираните во групите (Алијанц "," Имоко Волеј ", Динамо „Москва).

Четвртфинале

12-13 / 19-21 март 2019 г.

Германија Алијанц (Штутгарт) - Италија «Игор Горгондзола» (Новара)

12 марта. 1:3 (19:25, 24:26, 25:19, 20:25).
21 марта. 2:3 (14:25, 22:25, 25:16, 25:18, 14:16).

Россия «Динамо» (Москва) — Турция «Вакыфбанк» (Стамбул)

13 марта. 3:2 (20:25, 25:23, 25:22, 21:25, 15:13).
20 марта. 0:3 (19:25, 16:25, 8:25).

Италия «Савино Дель Бене» (Скандиччи) — Турция «Фенербахче» (Стамбул)

13 марта. 1:3 (19:25, 25:23, 19:25, 21:25).
19 марта. 2:3 (25:19, 28:26, 22:25, 17:25, 8:15).

Италия «Имоко Воллей» (Конельяно)Турция «Эджзаджибаши» (Стамбул)

13 марта. 0:3 (21:25, 25:27, 22:25).
19 марта. 3:1 (25:21, 25:23, 21:25, 25:21). «Золотой» сет — 15:10 .

Полуфинал

2—4/ 9—10 апреля 2019.

Турция «Вакыфбанк» (Стамбул) — Италия «Игор Горгондзола» (Новара)

4 апреля. 0:3 (17:25, 25:27, 15:25).
10 апреля. 3:1 (25:23, 25:20, 15:25, 25:21). «Золотой» сет — 14:16 .

Италия «Имоко Воллей» (Конельяно)Турция «Фенербахче» (Стамбул)

2 апреля. 3:0 (25:21, 25:23, 26:24).
9 апреля. 3:0 (25:18, 25:22, 28:26).

Финал

18 мая 2019
« Игор Горгондзола » ( Новара ) Италия 3:1
cev.eu
Италия « Имоко Воллей » ( Конельяно )
Кристина Кирикелла (7)
Лорен Карлини (4)
Мишель Барч-Хакли (21)
Стефана Велькович (5)
Паола Эгону (27)
Франческа Пиччинини (3)
Стефания Сансонна (либеро)
Джорджия Дзаннони
Паула-Ямила Низетич
Летиция Камера
Селесте Плак
Эрблира Бици (1)
Голы Йоанна Волош (4)
Мириам Силла (4)
Анна Данези (12)
Саманта Фабрис (1)
Кимберли Хилл (10)
Робин де Крёйф (11)
Моника Ди Дженнаро (либеро)
Гая Моретто (либеро)
Карста Лоу (16)
Элеонора Ферсино
Марта Бекис
Валентина Тироцци
Германия Берлин
Спорткомплекс имени Макса Шмелинга
9200 зрителей
Счёт по партиям — 25:18, 25:17, 14:25, 25:22 . Время матча — 1 час 42 минуты. Судьи: Испания Сусана Родригес Хатива, Черногория Соня Симоновска.

Итоги

Положение команд

Gold medal icon.svg Италия « Игор Горгондзола » ( Новара )
Silver medal icon.svg Италия « Имоко Воллей » ( Конельяно )

Призёры

Med 1.png Италия « Игор Горгондзола » ( Новара ) : Лорен Карлини , Федерика Стуфи, Летиция Камера, Селесте Плак, Паула-Ямила Низетич, Федерика Пьячентини, Кристина Кирикелла, Стефания Сансонна, Франческа Пиччинини , Эрблира Бици, Мишель Барч-Хакли , Джорджия Дзаннони, Стефана Велькович , Паола Эгону . Главный тренер — Массимо Барболини.

Med 2.png Италия « Имоко Воллей » ( Конельяно ) : Марта Бекис, Робин де Крёйф, Рафаэла Фолье, Элеонора Ферсино, Карста Лоу, Моника Ди Дженнаро, Анна Данези, Саманта Фабрис , Йоанна Волош, Кимберли Хилл , Валентина Тироцци, Мириам Силла, Гая Моретто. Главный тренер — Даниэле Сантарелли.

Индивидуальные призы

  • MVP финала
Паола Эгону («Игор Горгондзола»)

Примечания

Ссылки