Женска одбојкарска репрезентација на Андора

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Репрезентација на Андора
Знамето на Андора
Конфедерација CEV
Национална федерација Одбојкарската федерација на Андора
Прв официјален натпревар Андора 0-3 Кипар ( Никозија ( Кипар ), 18.05.1989, Европски игри на мали држави )
Официјален сајт

Женската одбојкарска репрезентација на Андора ( кат. Selecció femenina de voleibol d'Andorra ) ја претставува Андора на меѓународните одбојкарски натпревари . Водечкото тело е Одбојкарската федерација на Андора ( кат. Federació Andorrana de Voleibol ).

Приказна

Одбојкарската федерација на Андора е членка на FIVB и CEV од 1987 година .

Единствениот официјален турнир на кој учествуваше женската одбојкарска репрезентација на Андора беа Вторите европски игри на мали држави , одржани во мај 1989 година во Кипар . На женскиот одбојкарски турнир на Игрите учествуваа четири репрезентации, а одбојкарките на Андора ги загубија сите три натпревари од селекциите на Кипар , Луксембург и Сан Марино и ја затворија конечната табела на натпреварувањето. Репрезентацијата на Андора не е формирана цели 26 години.

Карактеризирајќи ја современата женска одбојка во земјата, треба да се забележи дека Андора е една од трите земји-членки на Европската одбојкарска конфедерација , каде што не се одржува националното првенство (освен Монако и Лихтенштајн ), а единствениот тим на Андора („Вал Д'Андора“) игра во првенството на Каталонија.

Резултати од изведбите

Европски игри на мали држави

Белешки (уреди)

Врски