Austriaенската одбојкарска репрезентација на Австрија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Репрезентацијата на Австрија
Знаме на Австрија
Конфедерација CEV
Национална федерација Volsterreichischer Одбојка Вербанд
Прв официјален натпревар Австрија - Кина 0: 3 ( Париз ( Франција ), 08/30/1956, Светско првенство )
Место на ранг -листата на FIVB 66-84 -ти [1]
Место во рејтингот на ЦЕВ 27 -ми [2]
Тренер Србија Светлана Илиќ
Официјална страница

Women'sенската репрезентација на Австрија во одбојка ( тоа. Österreichische Volleyballnationalmannschaft der Frauen) - ја претставува Австрија на меѓународни натпревари во одбојка . Раководното тело е Австриската одбојкарска федерација (Österreichischer Volleyball Verband - ÖVV) .

Историја

За прв пат одбојка беше демонстрирана во Австрија во 1925 година , а веќе следната година, во Виена беа формирани првите клубови во нов вид спорт за земјата. Пионер во развојот на одбојката беше Спортското друштво Сокол (СВС), организирано од чешките емигранти. Во периодот од 1930 до 1938 година, се одржаа првенствата во Виена, но понатамошниот развој на одбојката во Австрија беше прекинат со нејзино вклучување во Германија .

Ренесансата на одбојката во земјата датира од периодот по завршувањето на Втората светска војна . По 1945 година, одбојкарски клубови започнаа да се организираат во различни градови, а во 1953 година беше формирана Австриската одбојкарска федерација, која се приклучи на ФИВБ истата година. Во исто време, започнаа да се одржуваат првенствата на Австрија кај мажи и жени .

Првото појавување на австриската женска репрезентација на меѓународната арена датира од 1956 година , кога репрезентацијата на земјата учествуваше на Светското првенство , што се одржа во Париз . На овој турнир, австриските одбојкари одиграа 8 натпревари и освоија 2 победи - над репрезентациите на Германија и Луксембург . Две години подоцна, австрискиот тим беше меѓу учесниците на европскиот континентален шампионат , но настапи неуспешно, заземајќи го 12 -то (последно) место.

Во 1960 -тите, австриската репрезентација учествуваше на два официјални турнири - Светското првенство во 1962 година и Европското првенство во 1963 година , но исто така и неуспешно. На светското првенство, австриските одбојкари го зазедоа последното (14 -то) место, а на европското - претпоследното. Подеднакво неуспешен беше резултатот на австриската репрезентација на Европското првенство во 1971 година - 17 место меѓу 18 учесници со единствената победа над Англија .

По воведувањето на квалификацискиот турнир во 1975 година од Европското првенство , австриската репрезентација во текот на сите следни години никогаш не успеа да се пробие во главната фаза на континенталните шампионати. Исто така, неуспешни беа обидите на австриските одбојкари да се пласираат на Олимписките игри и Светските првенства.

Во моментов, австриската женска репрезентација има многу скромна позиција во хиерархијата на европските репрезентации, заземајќи место во средината на третата десетка на континенталната ранг -листа.

Резултати од настапи и состави

олимписки игри

Репрезентацијата на Австрија не учествуваше во квалификациите на олимписките турнири во одбојка 1964-1996 година.

Светски првенства

Европско првенство

Евролига

До 2016 година, репрезентацијата на Австрија не учествуваше во Евролигата.

  • 2017 година : Лена Стокхамер, Патриша Теуфл, Ана-Марија Баиде, Ева Дамфарт, Софи Волнер, Катарина Холцер, Марија-Александра Епуре, Сабрина Милер, Моника Хртијанска, Викторија Дејсл, Линда Пајшл, Николина Голос, Срна Марковиќ, Нинама ... Тренер - Светлана Илиќ.
  • 2018 : Андреа Дувнак, Патриша Теуфл, Ана-Марија Баиде, Софи Волнер, Катарина Холцер, Марија-Александра Епуре, Сабрина Милер, Моника Хртијанска, Викторија Дејсл, Линда Пејшл, Николина Марос, Срна Марковиќ, Дана Шмит, Нина Несимовиќ. Тренер - Светлана Илиќ.
  • 2019 година : Софи Хаселштајнер, Андреа Дувниак, Ана-Марија Баиде, Тамина Хубер, Софи Волнер, Катарина Холцер, Сабрина Милер, Моника Хртијанска, Николина Марос, Дана Шмит, Нина Несимович, Анамарија Галич, Соња Кац, Ноеми Ојвон. Тренер - Светлана Илиќ.

Состав

Репрезентацијата на Австрија во натпревари во 2019 година ( квалификации за Европско првенство , Евролига )

Бр. Име презиме Година

раѓање

Висина Ампула Клуб
1 Софи Хаселштајнер 1989 година 161 централно Австрија "Принц-Бруненбау" Перг
2 Андреа Дувнијак 2001 година 186 централно Австрија АСКО Линц-Штег Линц
3 Патриша Теуфл 1991 година 177 напаѓач Австрија АСКО Линц-Штег Линц
5 Ана-Марија Бајде 1994 година 180 врзивно средство Швајцарија „Волеро“ Цирих
6 Тамина Хубер 1994 година 171 либеро Австрија „Нидеростерајх Сокол-пост“ Швехат
7 Софи Волнер 1989 година 178 либеро Унгарија "Халадаш" Сомбатели
осум Катарина Холцер 1998 година 188 напаѓач Франција Тркачки клуб во Кан Кан
девет Марија-Александра Епур 2000 година 175 либеро Австрија „Нидеростерајх-Сокол-пост“ Швехат
десет Сабрина Милер 1993 година 187 централно Шпанија Аварка де Менорка Сиутадела
единаесет Моника Хртијанска 1996 година 180 напаѓач Австрија АСКО Линц-Штег Линц
15 Николина Марош 1997 година 183 напаѓач Австрија АСКО Линц-Штег Линц
16 Срна Марковиќ 1996 година 182 напаѓач Италија "Боска Сан Бернардо" Кунео
17 Дана Шмит 1997 година 177 врзивно средство Германија "Страбирање"
осумнаесет Нина Несимович 1996 година 188 централно Австрија „Држи“ Грац
19 Анамарија Галич 2001 година 198 напаѓач Австрија Тирол Инсбрук
дваесет Соња Кац 1995 година 184 напаѓач Австрија „Нидеростерајх Сокол-пост“ Швехат
22 Ноеми-Лорен Ојвон 2001 година 192 централно Австрија Диви мачки Клагенфурт

Клубовите се наведени на крајот на сезоната 2018-2019.

  • Главен тренер - Србија Светлана Илиќ.
  • Тренери - Борислав Бујак, Хуан Аренилас, Готфрид Рат.

Забелешки (уреди)

Линкови