Женска одбојкарска репрезентација на Азербејџан

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Азербејџан Репрезентација на Азербејџан
Конфедерација CEV
Национална федерација Одбојкарската федерација на Азербејџан
Прв официјален натпревар Азербејџан - Канада - 3: 0 (20.10.1993, селекција за Светското првенство 1994 година )
Место на ранг-листата на ФИВБ 52. [1]
Тренер Александар Червјаков
врвни резултати
Светски првенства 9-то место ( 1994 )
Европско првенство 4-то место ( 2005 , 2017 )
Гран при 10-то место ( 2006 )
Евролига победник ( 2016 )
Официјален сајт

Женската одбојкарска репрезентација на Азербејџан го претставува Азербејџан на меѓународните натпревари во одбојка . Со него управува Одбојкарската федерација на Азербејџан . За прв пат беше собран во 1993 година . Највисок дострел - 4 место на ЕП (2005, 2017) .

Достигнувања

Валерија Коротенко е најдобрата либерока на ЕП 2005 година

Светски првенства

Состав: Jeyran Алијева , Ksenia Kovalenko , Анастасија Gurbanova , Оксана Parkhomenko , Odina Bayramova , Aishan Abdulazimova , Елена Parkhomenko , Natavan Gasimova , Yana Matiashovska-Agaeva , Катерина Zhidkova , Оксана Kiseleva , Полина Rahimova

Европско првенство

Состав : Илаха Агаева, Натаван Гасимова , Ала Хасанова, Инеса Коркмаз , Валерија Коротенко , Ксенија Коваленко , Наталија Мамедова , Оксана Мамедијарова, Оксана Пархоменко , Елена Пархоменко , Елена Шабовта, Ирина Симинаја

Гран при

Евролига

Купот Борис Елцин

 • 2003 година - 3 место
 • 2004 година - 3 место
 • 2005 година - 4-то место
 • 2006 година - 5-то место
 • 2007 година - 6-то место
 • 2009 година - 6-то место

Турнири за пролетен куп

 • 1994 година - 1 место
 • 1997 година - 2 место
 • 1998 година - 2 место
 • 2002 година - 2 место
 • 2004 година - 1 место
 • 2007 година - 2 место

Тековен состав на тимот

Состав за Светското првенство 2014 година

бр. Име презиме Дата на раѓање Раст Амплуа Клуб
еден Џејран Алиева 03.01.1995 година 165 либеро АзербејџанАзерјол
2 Ксенија Коваленко 21.11.1986 година 190 централно АзербејџанАзерјол
3 Анастасија Гурбанова 12.04.1989 година 190 напаѓач АзербејџанАзерјол
4 Оксана Пархоменко Капитен на тимот 28.07.1984 година 184 врзивно средство АзербејџанАзерјол
5 Одина Бајрамова 22.05.1990 година 182 напаѓач АзербејџанАзерјол
6 Ајшан Абдулазимова 11.04.1993 година 177 централно Азербејџан Локомотив
7 Елена Пархоменко 11.09.1982 година 186 централно АзербејџанИгтисадчи
осум Натаван Гасимова 07.08.1985 година 176 врзивно средство АзербејџанАзерјол
10 Јана Матиашовска-Агаева 07.07.1987 година 195 напаѓач Полска "Трефл"
единаесет Катерина Жидкова 28.09.1989 година 187 напаѓач АзербејџанАзерјол
шеснаесет Оксана Киселева 30.05.1992 година 178 напаѓач Азербејџан Локомотив
17 Полина Рагимова 05.06.1990 година 194 напаѓач Република Кореја Хјундаи

Главен тренер - Фаиг Гараев

исто така види

Белешки (уреди)

Врски