Женска одбојкарска репрезентација на Белгија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Составот на Белгија
Знамето на Белгија
Конфедерација CEV
Национална федерација KBVBV / FRBVB
Прекар Жолти тигри
Прв официјален натпревар Белгија 0-3 Чехословачка ( Париз ( Франција ), 30.08.1956, Светско првенство )
Место на ранг-листата на ФИВБ 19-20 [1]
Место во рејтингот на CEV 9-ти [2]
Тренер Герт ван де Брук
Официјален сајт
Спортски награди
Европско првенство
Бронза Германија 2013 година
Евролига
Сребрена 2013 година

Белгиската женска одбојкарска репрезентација ( холандски Belgische dames volleybalteam ; француски Équipe de Belgique de volley-ball féminin ) ја претставува Белгија на меѓународните одбојкарски натпревари . Водечкото тело е Кралската белгиска одбојкарска федерација ( холандски Koninklejk Belgisch Volleybalverbond - KBVBV ; Француска кралска федерација belge де одбојка -топка - FRBVB ).

Приказна

Кралската белгиска одбојкарска федерација ја коосноваше ФИВБ во 1947 година . Од 1945 година , белгиските првенства се одржуваат меѓу машките тимови, а од 1951 година - меѓу женските тимови.

На меѓународната сцена, белгискиот женски тим дебитираше во 1956 година , станувајќи учесник на Светското првенство во Париз . Белгиските одбојкари првиот натпревар на турнирот го одиграа на 30 август против селекцијата на Чехословачка и загубија во три натпревари. Потоа, во својата група од прелиминарната фаза, Белгијците загубија од селекцијата на Холандија со 0:3, а во утешното коло освоија 4 победи и претрпеа 3 порази. Резултатот за репрезентацијата на Белгија беше 13. место меѓу 17 селекции учеснички.

По втор пат меѓу учесниците на светското првенство, репрезентацијата на Белгија заврши дури во 1978 година на светското првенство што се одржа во СССР . На турнирот Белгијците го зазедоа местото на одбиената селекција на Египет , која ја носеше титулата африкански шампион . Откако победија само еднаш против репрезентацијата на Тунис и претрпеа 7 порази, белгиските одбојкари го зазедоа само 22. (претпоследното) место. Потоа, селекцијата на Белгија или не се појави за учество на светските првенства, или не можеше да го надмине квалификацискиот турнир.

Репрезентацијата на Белгија дебитираше на Европското првенство во 1967 година . Со само една победа во 8 одиграни натпревари, Белгијците завршија на 14. место, а зад себе ја оставија само Шведска .

Во периодот од 1971 до 2005 година, белгиските одбојкари можеа да се квалификуваат за завршните турнири на Европските првенства само три пати (во 1975 , 1979 и 1987 година ), но не можеа да извојуваат ниту една победа на нив, постојано затворајќи го пласманот. .

Во 2007 година, по 20 години пауза, репрезентацијата на Белгија повторно беше меѓу учесниците на европскиот континентален шампионат и за разлика од претходните првенства, повеќе не изгледаше како статист на турнирот. Составен од голем број искусни одбојкари (ги поврзува Дирикс, Бланд, Шигелска), репрезентацијата сè уште беше една од најмладите меѓу другите тимови. Откако победија три пати и загубија исто толку пати, Белгијците го поделија 7-8-то место со Франција .

На следното европско првенство , одржано во 2009 година во Полска , репрезентацијата на Белгија во текот на првата групна фаза за малку ќе направи изненадување во натпреварот со руската репрезентација , водејќи со 2:1 во текот на натпреварот, но сепак губеше со 2:3. Со истиот резултат Белгијците загубија од бугарскиот тим и победија со 3:1 од Белорусите . Но, во второто групно коло, репрезентацијата на Белгија загуби три пати и испадна од понатамошното извлекување.

Белгија не можеше да се квалификува за ЕП 2011 . Прескокнувајќи се пред себе во групната рунда на квалификацискиот турнир, романската репрезентација , Белгијците во плеј-офот загубија од хрватскиот тим со 1:3 и 2:3 и останаа надвор од главната фаза на континенталниот шампионат.

2013 година беше најуспешната година за белгиската женска репрезентација во целото нејзино постоење. Прво, во мај, белгиските одбојкари самоуверено го зазедоа првото место во својата група од првото коло на квалификацискиот турнир на Светското првенство , победувајќи ги селекциите на Португалија , Швајцарија и Северна Ирска , со што си обезбедија продолжување на борбата за билет за светско првенство во јануари 2014 година . Потоа, во јуни-јули, откако го направија своето деби во Евролигата , белгиската репрезентација самоуверено стигна до последната фаза на натпреварувањето (10 победи во 12 натпревари од групното коло), каде што ја совлада Романија во полуфиналето во три сета, но во решавачки натпревар во тврдоглава борба загубија од германскиот тим со 2:3 ... Сребрените медали се првата официјална награда за натпреварување во историјата на белгиската женска репрезентација. За најдобар играч на турнирот беше прогласена Белгијката Шарлот Леис, најдобрата сетерка - Фрауке Дирикс, најдобрата блокерка - Фреја Албрехт.

Големо изненадување беше настапот на белгиските одбојкари на Европското првенство кое во септември истата година се одржа во Германија . Во прелиминарната фаза на турнирот, репрезентацијата на Белгија, патем најмладата селекција на шампионатот, сигурно ја совлада прво Франција со 3:1, потоа Швајцарија со 3:0 и на крајот Италија со 3:1, заземајќи го првото место во групата и оди директно во четвртфиналето. Во четвртфиналето, Белгијците го скршија отпорот на францускиот тим , победувајќи ги со резултат 3:2. По драматично сценарио се одвиваше полуфиналниот натпревар меѓу репрезентациите на Белгија и Германија . По два сета, самоуверено надигрувајќи ги домаќините на првенството, белгиските одбојкарки водеа со 2:0 (25:18, 25:20), но не беа доволни за повеќе. Преземајќи ја иницијативата, Германците ги добија третиот и четвртиот гем со ист резултат 25:21 и го завршија тај-брејкот во своја корист на 15:11 и целиот натпревар 3:2. Во исто толку тврдоглава борба имаше и дуел за третото место меѓу селекциите на Белгија и Србија , кои веќе се откажаа од шампионатот. Откако го загубија првиот сет (23:25), Белгијците ги добија следните два (25:21, 28:26), загубија во четвртиот (21:25), но во решавачката игра беа посилни 15:11, имајќи освои бронзени медали на првенството [3] ... Две белгиски одбојкарки освоија поединечни награди на турнирот - Лизе ван Хеке (најпродуктивна играчка) и Валери Куртоа (најдобро либеро). Во натпреварите од плејофот на шампионатот, стартниот состав на националниот тим изгледаше непроменет: сетерката Фрауке Дирикс, централните блокатори Лаура Херман и Фреја Албрехт, напаѓачите Лизе ван Хеке, Шарлот Лејс и Хелен Русо, либерото Валери Куртоа.

Овој успех, постигнат под водство на тренерот Герт ван де Брук, предизвика вистинска одбојкарска возбуда во татковината на „жолтите тигри“ (прекарот на репрезентацијата на Белгија) [4] . Во текот на 5-те одлучувачки денови од првенството, бројот на членовите на навивачкиот клуб на репрезентацијата се удвои, настапот на тимот на првенството беше широко покриен во различни медиуми низ земјата, а бројот на белгиските новинари на турнирот се зголеми за 6 пати во деновите од почетокот до плеј-офот. На бриселскиот аеродром три телевизиски екипи ги чекаа играчите, а во деновите по првенството печатените публикации и телевизиските програми беа полни со материјали за репрезентацијата на земјата и интервјуа дадени од играчи и тренери.

Покрај таквата успешна сезона за себе на почетокот на јануари во Лоѓ, Полска, репрезентацијата на Белгија самоуверено ги надмина своите ривали во квалификациската група во одлучувачката фаза од европските квалификации за Светското првенство 2014 година . Со ист резултат 3:0 беа поразени селекциите на Полска , Шпанија и Швајцарија . Така, репрезентацијата на Белгија во 2014 година, по пауза од 36 години, повторно ќе биде меѓу учесниците на светското првенство во одбојка за жени .

Светското првенство во 2014 година , кое се одржа во септември-октомври во Италија , за белгиската репрезентација заврши во второто групно коло. Поминувајќи 7 натпревари на турнирот, Белгијците успеаја да победат 4 пати и да ги поделат конечните 11-12-ти места. Два месеци претходно, белгиската репрезентација за прв пат се најде меѓу учесниците на Гран при и успеа да се издигне во втората лига, стигнувајќи до главната завршна фаза и обезбедувајќи промоција за следната сезона. Во последната фаза од ждрепката, Белгијците загубија на сите пет одиграни натпревари и ги затворија најдобрите шест.

Домаќини на Европското континентално првенство во 2015 година беа Белгија и Холандија . Во својата група од прелиминарната фаза, белгиските одбојкари завршија на второто место, победувајќи ги репрезентациите на Унгарија и Азербејџан и загубија од Турција . Во првото коло од плеј-офот, белгискиот тим самоуверено ја победи Чешка , но во четвртфиналето загуби од српските одбојкари со 1:3 и испадна од ждрепката, неможејќи да го повторат успехот на ЕП пред две години.

2016 и 2017 година не донесоа успех за „жолтите тигрици“. Во 2017 година, Белгијците не можеа да се квалификуваат за Светското првенство 2018 година , го затворија пласманот на 1. дивизија на Гран при , а на Европското првенство не можеа да се квалификуваат од групата за прелиминарната фаза.

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

Светски првенства

 • 2014 : Анги Бланд, Фрауке Дирикс, Нина Колман, Лора Херман, Шарлот Леис, Валери Куртоа, Лизе ван Хеке, Елс Вандестене, Доминика Струмило, Хелен Русо, Илка ван де Вивер, Брит Ројшарт, Сара Колс, Мод Катри. Тренер - Герт ван де Брук.

Гран при

До 2013 година, репрезентацијата на Белгија не учествуваше на Гран при.

 • 2014 : Анги Бланд, Јасмин Бибаув, Фрауке Диерикс, Нина Колман, Лора Херман, Шарлот Лејс, Валери Куртоа, Каја Гробелна, Фреја Албрехт, Лизе ван Хеке, Елс Вандестене, Доминика Струмило, Хелен Русо, Лореле ван Бришарт, Илка ван де Вивер. Тренер - Герт ван де Брук.
 • 2015 : Јасмин Бибаув, Валери Куртоа, Лора Херман, Шарлот Лејс, Џолиен Виток, Каја Гробелна, Фреја Албрехт, Лизе ван Хеке, Елс Вандестене, Доминика Струмило, Илка ван де Вивер, Брит Ројшар, Ма Кари Колс, Тренер - Герт ван де Брук.
 • 2016 : Јасмин Бибаув, Брит Херботс, Валери Куртоа, Лора Херман, Шарлот Леис, Азили Диву, Каја Гробелна, Фреја Албрехт, Лизе ван Хеке, Доминика Соболска, Доминика Струмило, Хелен Русо, Натали Брименс Рејс Ванмбер, де Тант. Тренер - Герт ван де Брук.
 • 2017 година : Јасмин Бибау, Брит Херботс, Шарлот Лејс, Селин ван Гестел, Каја Гробелна, Фреја Албрехт, Доминика Струмило, Марлис Јансенс, Марго Вутс, Елиза ван Сас, Илка ван де Вивер, Натали Леменс Лемес, Џоди, Ирис Вандевил. Тренер - Герт ван де Брук.

Лигата на народите

 • 2018 година - 13 место
 • 2019 година - 7 место.
 • 2018 : Лиза Нејт, Елиза ван Сас, Брит Херботс, Натали Леменс, Лаура Фламен, Селин ван Гестел, Каја Гробелна, Ирис Вандевил, Доминика Струмило, Марлис Јансенс, Лоте ван ден Дрисше, Каролина Мујат, Илка ван де Силкевер, Авермат, Џоди Гијом, Манон Страгиер, Ана Валкенборг. Тренер - Герт ван де Брук.
 • 2019 година : Велосипед Кинд, Елиза ван Сас, Брит Херботс, Натали Леменс, Селин ван Гестел, Каја Гробелна, Доминика Струмило, Марлис Јансенс, Јута ван де Вивер, Каролина Голијат, Илка ван де Вивер, Брит Рампелберг, Силке ван Гувер, Страгир, Ана Валкенборг. Тренер - Герт ван де Брук.

Европско првенство

 • 1991 — не участвовала
 • 1993 — не участвовала
 • 1995 — не квалифицировалась
 • 1997 — не квалифицировалась
 • 1999 — не участвовала
 • 2001 — не квалифицировалась
 • 2003 — не квалифицировалась
 • 2005 — не квалифицировалась
 • 2007 — 7—8-е место
 • 2009 — 11—12-е место
 • 2011 — не квалифицировалась
 • 2013Med 3.png 3-е место
 • 2015 — 5—8-е место
 • 2017 — 13—16-е место
 • 2019 — 9—16-е место
 • 2007 : Фрауке Дирикс, Анги Бланд, Шарлотте Лейс, Лоре Гиллис, Грит ван Варенберг, Марта Щигельска, Гвендолин Хореманс, Селин Лафорж, Грет Коппе, Эльс Вандестене, Жольен Витток, Аня ван Дамме. Тренер — Ян де Брандт.
 • 2009 : Фрея Альбрехт, Фрауке Дирикс, Яна де Леув, Шарлотте Лейс, Лисбет Виндевогель, Виргини де Карне, Грит ван Варенберг, Марта Щигельска, Гвендолин Хореманс, Элен Руссо, Эльс Вандестене, Жолин Витток. Тренер — Герт ван де Брук.
 • Med 3.png 2013 : Нина Колман, Бритт Рёйссхарт, Фрауке Дирикс, Валери Куртуа, Лаура Хейрман, Шарлотте Лейс, Фрея Альбрехт, Лизе ван Хеке, Эльс Вандестене, Анги Бланд, Элен Руссо, Ясмин Бибаув, Илка ван де Вивер, Лоре Гиллис. Тренер — Герт ван де Брук.
 • 2015 : Ясмин Бибаув, Фрауке Дирикс, Валери Куртуа, Лаура Хейрман, Шарлотте Лейс, Кая Гробельна, Фрея Альбрехт, Лизе ван Хеке, Эльс Вандестене, Лорена Чианчи, Селин ван Гестель, Илка ван де Вивер, Бритт Рёйссхарт, Мод Катри. Тренер — Герт ван де Брук.
 • 2017 : Ясмин Бибаув, Бритт Херботс, Валери Куртуа, Лаура Хейрман, Шарлотте Лейс, Селин ван Гестел, Кая Гробельна, Фрея Альбрехт, Лизе ван Хеке, Марлиз Янсенс, Илка ван де Вивер, Натали Лемменс, Жоди Гийомс, Амбер де Тант. Тренер — Герт ван де Брук.
 • 2019 : Элизе ван Сас, Бритт Херботс, Натали Лемменс, Селин ван Гестел, Кая Гробельна, Доминика Собольска, Бритт Рейссхарт, Доминика Струмило, Марлиз Янсенс, Каролина Голиат, Илка ван де Вивер, Силке ван Авермат, Жоди Гийомс, Манон Страгир. Тренер — Герт ван де Брук.

Евролига

В розыгрышах Евролиги 2009—2012, 2014—2019 сборная Бельгии участия не принимала.

 • 2013Med 2.png 2-е место
 • Med 2.png 2013 : Нина Колман, Фрауке Дирикс, Валери Куртуа, Шарлотте Лейс, Гвендолин Хореманс, Фрея Альбрехт, Лизе ван Хеке, Эльс Вандестене, Анги Бланд, Сара Смитс, Элен Руссо, Ясмин Бибаув, Илка ван де Вивер, Лоре Гиллис, Кая Гробельна. Тренер — Герт ван де Брук.

Европейские игры

 • 2015 — 5—8-е место
 • 2015 : Ясмин Бибаув, Валери Куртуа, Лаура Хейрман, Шарлотте Лейс, Кая Гробельна, Фрея Альбрехт, Эльс Вандестене, Лорена Чианчи, Селин ван Гестель, Илка ван де Вивер, Бритт Рёйссхарт, Сара Колс, Каролина Голиат, Натали Лемменс. Тренер — Герт ван де Брук.

Состав

Сборная Бельгии в соревнованиях 2019 года ( квалификация чемпионата Европы , Лига наций , олимпийская квалификация , чемпионат Европы )

Имя, фамилия Год

рождения

Рост Амплуа Клуб
1 Бике Киндт 2000 191 центральная Бельгия «Аудегем» Дендермонде
2 Элизе ван Сас 1997 188 связующая Бельгия «Аудегем» Дендермонде
3 Бритт Херботс 1999 182 нападающая Италия « Унет-Ямамай » Бусто-Арсицио
4 Натали Лемменс 1995 192 центральная Германия «Висбаден»
7 Селин ван Гестел 1997 183 нападающая Бельгия «Астерикс-Аво» Беверен
8 Кая Гробельна 1995 188 нападающая Италия « Унет-Ямамай » Бусто-Арсицио
10 Доминика Собольска 1991 187 центральная Турция «Чанаккале»
11 Бритт Рейссхарт 1994 180 либеро Бельгия «Антверп» Антверпен
12 Доминика Струмило 1996 187 нападающая Германия «Дрезднер» Дрезден
13 Марлиз Янсенс 1997 193 центральная Бельгия «Астерикс-Аво» Беверен
15 Ютта ван де Вивер 1996 175 связующая Бельгия «Блэк энд Уайт» Ленделеде
16 Каролина Голиат 1996 189 нападающая Франция «Сен-Рафаэль»
17 Илка ван де Вивер 1993 170 связующая Германия «Роте-Рабен» Фильсбибург
18,25 Бритт Рампелберг 2000 165 либеро Бельгия «Астерикс-Аво» Беверен
19 Силке ван Авермат 1999 192 центральная Бельгия «Астерикс-Аво» Беверен
20 Жоди Гийомс 1997 180 нападающая Германия «Ледис ин Блэк» Ахен
21 Манон Страгир 1999 182 нападающая Бельгия «Гент Дам» Гент
22 Анна Валкенборг 1998 174 нападающая Бельгия «Датовок» Тонгерен

Клубы приведены по состоянию на окончание сезона 2018—2019.

 • Главный тренер — Герт ван де Брук.
 • Тренеры — Крис Вансник, Раф Векеманс.

Примечания

 1. Рейтинг женских сборных ФИВБ на 29 сентября 2019 года
 2. Рейтинг женских сборных ЕКВ на 9 сентября 2019 года (недоступная ссылка) . Дата обращения: 27 декабря 2018. Архивировано 20 марта 2019 года.
 3. Belgian heroines claim historical bronze medal at EuroVolley 2013. (недоступная ссылка) . Дата обращения: 22 ноября 2019. Архивировано 5 марта 2016 года.
 4. Yellow Tigers spark real Volleyball fever across Belgium (недоступная ссылка) . Дата обращения: 22 ноября 2019. Архивировано 5 марта 2016 года.

Фотогалерея

Ссылки