Женска одбојкарска репрезентација на Белорусија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Белорусија
Конфедерација Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ)
Национална федерација Белоруска одбојкарска федерација (БФВ)
Прв официјален натпревар Естонија - Белорусија - 0: 3 (24.10.1992, селекција за ЕП 1993 година )
Место на ранг-листата на ФИВБ 50-ти
Тренер Белорусија Станислав Саликов
Европско првенство
Учество 10 (прв пат - 1993 година )
Достигнувања 7-ми ( 2017 )
Евролига
Учество 5 (прв пат - 2011 година )
Достигнувања 3 2019 година

Женската одбојкарска репрезентација на Белорусија ( белоруски. Zhanochaya national team of Belarus on valeyball ) е тим што ја претставува Белорусија на меѓународните одбојкарски натпревари . Првиот натпревар се одигра на 24 октомври 1992 година . Највисок дострел - 7 место на ЕП (2017); не учествуваше на Олимписките игри и на завршните турнири на светските првенства . Во рангирањето на Меѓународната одбојкарска федерација го зазема 52 место [1] .

Историја

1992-1999: по инерција

Женската одбојкарска репрезентација на Белорусија првпат беше составена во 1992 година. Откако самоуверено го освои квалификацискиот турнир на Европското првенство во 1993 година , националниот тим под водство на Николај Позњак (тренер на Минск „Амкодор“ , основниот клуб на националниот тим), го зазеде 8-то место во последната фаза на континенталниот форум во Чешката Република . Резултатот беше повторен две години подоцна на Европското првенство во Холандија , каде Белорусија веќе остана без квалификации - две од пет можни победи во групната фаза и два порази во натпревари за местата 5-8.

Во 1997 година, репрезентацијата на Белорусија трет пат по ред учествуваше на Европското првенство , но овој пат одигра неизразно - откако ја освои единствената победа на турнирот над Бугарија , тимот го подели последното место со Романците . Во декември истата година започна квалификацискиот турнир на новиот континентален шампионат, на кој девојките од Белорусија настапија катастрофално лошо - 10 порази со ист резултат 0: 3.

Во почетната фаза од своето постоење, јадрото на репрезентацијата на Белорусија го сочинуваа играчи познати по нивните настапи за Минск „Комуналник“ од 1980-тите: Ирина Горбатјук , Ирина Полешчук, Ала Тетерина, како и Наталија Јанушкевич. , Ангела Криворот, Лилија Кучук, Наталија Никулина, Јулија Гапанович ... Редовното присуство на репрезентацијата меѓу 12-те учесници на ЕП е сериозно достигнување, но колку повеќе време поминува од распадот на СССР, толку беше потешко да се постигнат нови достигнувања „по инерција“, потпирајќи се на истите играчи, на темелите поставени во советските години. Како и да е, според долгогодишниот лидер на националниот тим Ирина Полешчук, тимот во 1990-тите беше способен за повеќе:

Очигледно не го достигнавме нивото на врвните репрезентации, иако нашиот тим на спортскиот интернат родени 1973 година важеше за најдобар во Унијата. Но, младинските натпревари се едно, а возрасните се сосема друго... Мислам дека, пред сè, на тимот му недостигаа тренерски способности. Николај Позњак во овој поглед тешко може да се нарече стандард. После него имаше многу секакви смешни афоризми, а во исто време чувството дека нашиот тим можеше да постигне повпечатливи успеси на меѓународната сцена [2] .

2000-2009: нова генерација

Во 2000 година на чело на репрезентацијата беше селекторот Владимир Николаевич Козлов, кој се врати од Турција . Започна постепен процес на генерациска промена, поранешните лидери отстапија место на новата генерација белоруски одбојкари во репрезентацијата. Во 2001 година, јуниорскиот тим предводен од Владимир Козлов (составен од играчи родени 1984 година) стана бронзен медал на Европското првенство во Чешка , а во 2002 година играчите на овој тим го формираа столбот на младинската селекција, со што постигна слично достигнување на Европското првенство што се одржа во Загреб во нивната возрасна категорија [3] .

Во 2002 година, шест млади играчи - Марина Тумас, Елена Гуркова, Олга Палчевскаја, Ана Калиновска, Елена Орлова, Јулија Андрушко - истовремено играа во главниот национален тим, една година подоцна им се придружија Викторија Гурова , Алина Сорока, Елена Гендел . Во овој период, Белорусија, по неуспешно спроведената квалификациска кампања за ЕП 2001 година , беше во вториот ешалон на европската одбојка - дивизија Б.

Во јуни 2002 и 2003 година, играчите на Владимир Козлов навредливо ја пропуштија шансата да се пласираат во дивизијата А: белорускиот и белгискиот тим постигнаа ист број поени, но поради фактот што во 2002 година во белгискиот Вилворде домаќините победија со 3:0, а една година подоцна, Барановичи, Белорусите се реваншираа со помалку убедлив резултат 3: 1; Белгија стана победник во групата со најдобар сооднос на игри. Последен пат функциите на капитенот на националниот тим ги извршуваше Ирина Полешчук - во пролетта 2003 година зеде француско државјанство.

Во јуни 2005 година, белоруската репрезентација исто така немаше доволно да ја продолжи борбата за билет за Светското првенство - тимот го зазеде последното место во групата од второто квалификациско коло во Атина само поради најлошиот сооднос на партии. Но, една недела подоцна, на квалификацискиот турнир на ЕП 2005, репрезентацијата стана победник на групата во „Б“ дивизијата и влезе во листата на 16-те најдобри селекции на континентот. Оксана Ковалчук е капитен на белоруската репрезентација од 2004 година, во тимот беа поканети и други искусни играчи (Светлана Галкина и Ана Шевченко од Брест „Карпет“, како и Наталија Никулина и Ирина Кононович, кои играа во странски првенства), но главниот влог сепак беше ставен на младинците кои играа во националниот шампионат за Минск „Славјанка“.

Во летото 2006 година, репрезентацијата на Белорусија успешно го помина квалификацискиот турнир за Европското првенство . Откако го зазедоа 2-то место во групата, Белорусите во натпреварите од плеј-офот во Могилев и Марибор ја победија репрезентацијата на Словенија двапати (3: 0 и 3: 2). На многу начини, историски успех - Белорусија стана учесник во последната фаза на Европското првенство 10 години подоцна - беше освоен и покрај голем број непријатни околности, особено, одбивањето да игра за репрезентацијата на играчот Алина Бутко. -Сорока, повредата на дијагонала Јулија Андрушко (двете набрзо добија руско државјанство), и финансиска криза во „Славјанка“. Владимир Козлов ја сумираше етапата од животот на репрезентацијата:

Во создавањето на овој тим одев скоро 10 години, кога регрутирав девојки во секцијата. Шест од нив, староседелци на сега изумрената „Славјанка“, стигнаа до репрезентацијата. Пред шест години отидовме на Европско првенство за млади и пред четири години - на јуниорско првенство. И двата пати таму освоија бронзени медали. Уште тогаш си зацртаа обележје - кога ќе пораснат девојките, одете со нив на европското првенство за возрасни. Така и се случи: таа генерација медалисти - 23-годишната Лена Гуркова, Лена Хендл, Марина Тумас, Вика Гурова и Оља Палчевскаја - се квалификуваа за овој турнир, а оваа компанија беше органски дополнета со искусните Ирина Лебедева (Кононович) и Оксана. Ковалчук [4]

На завршниот турнир на Европското првенство , што се одржа во Белгија и Луксембург (белоруската репрезентација ги играше своите натпревари во Шарлроа ), челниците на Владимир Козлов претрпеа 3 порази во 3 натпревари од првата групна фаза и го завршија турнирот пред предвиденото. На првиот натпревар со Азербејџан (0:3), капитенот на репрезентацијата Елена Гуркова беше елиминирана поради повреда; подоцна тимот, уште еднаш предводен од Оксана Ковалчук, загуби со 1:3 од Германија и Италија .

Во ноември 2007 година, белоруската репрезентација учествуваше на прелиминарниот континентален квалификациски турнир на Олимписките игри 2008 година во градот Габрово , но не успеа, откако ја загуби шансата да продолжи да се бори по стартните натпревари со Бугарите и Романците. Ова беше последен турнир што го одржаа белоруските девојки под водство на Владимир Козлов. На крајот на 2007 година, 65-годишниот специјалист беше наследен од неговиот долгогодишен асистент, тренер на јуниорски и младински тимови Виктор Федорович Гончаров [5] .

Под водство на Виктор Гончаров, репрезентацијата на Белорусија во 2008 година успешно ја надмина квалификациската бариера на Европското првенство , а турнирскиот пат на тимот се покажа како и пред две години - 2. место во групата и победи во игра- порази со Словенците (3:1 и 3:0). Во мај и јули 2009 година, репрезентацијата учествуваше на квалификацискиот турнир за Светското првенство 2010 година , но не можеше да оди подалеку од 3. квалификациско коло, губејќи од репрезентациите на Италија и Чешка . Набргу потоа, Виктор Гончаров беше сменет како главен тренер од Николај Василиевич Карпол .

2009-2010: Карпол

Микола Карпол ја започна соработката со репрезентацијата уште во јуни 2009 година, кога ја презеде функцијата технички директор на тимот, а во август, нешто повеќе од еден месец пред почетокот на Европското првенство во Полска , 71-годишниот стариот ментор беше одобрен за главен тренер:

Прво, сакам да го вратам долгот кон мојата родна Белорусија. Второ, има искуство и желба да се сподели. И трето, потребата за коучинг. Таа сè уште ми е интересна [6] .

Во Бидгошч , каде што Белорусите играа во првата групна фаза, репрезентацијата беше во центарот на вниманието - благодарение на личноста на својот тренер, но, за жал, не играше - по поразите од Белгија , Русија и Бугарија, тимот отиде дома напред. на распоредот.

Сериозен неуспех се покажа квалификациската кампања на следното Европско првенство, чиј епилог беа бараж натпреварите со репрезентацијата на Израел , предводена од славниот Ари Селингер . Интересно е тоа што дури и како подготовка за квалификацискиот циклус на ЕП 2011 на почетокот на мај 2010 година, репрезентациите на Белорусија и Израел одржаа три пријателски натпревари во Нетања и Ерусалим , на кои полета Карпол, жртвувајќи ги серијата борби за бронзата на рускиот шампионат помеѓу неговите Уралочка и Краснодар Динамо [7] . Во септември 2010 година, по тежок натпревар во Минск , во кој репрезентацијата на Белорусија извлече победа со резултат 3: 2, губејќи со 0: 2 во натпреварите, во реваншот во Раанана , излегоа израелките да бидеме посилни - 3:1. Тие учествуваа во завршната фаза на Европското првенство за прв пат од 1971 година [8] .

2011—2014: враќањето на Гончаров

На крајот на 2010 година, на чело на репрезентацијата повторно беше претходникот на Николај Карпол, Виктор Гончаров [9] .

Белорускиот тим во 2011 година за прв пат учествуваше во Евролигата и го зазеде 7-то место на овој турнир. Во присуство на безусловниот лидер во групата од прелиминарната фаза, а тоа беше репрезентацијата на Турција , и очигледниот аутсајдер - хрватската репрезентација , Белорусите ги задржаа шансите за пласман на фајналфорот само доколку успешно настапат на натпреварите. со Романија , но тие не можеа да ги искористат, губејќи од двата романи дома. Откако ги загуби шансите за излез од групата, репрезентацијата на Белорусија сепак го покажа својот потенцијал, откако извојува прекрасна победа над најсилниот тим на Турција на 26 јуни во Минск . Во меѓувреме, националната федерација одлучи да не влезе во тимот за европскиот квалификациски турнир за Олимписките игри во 2012 година. [10]

Во септември 2012 година, репрезентацијата на Белорусија започна на квалификацискиот турнир на ЕП 2013 без двајца клучни играчи - напаѓачката Оксана Ковалчук , која замина на породилно отсуство и блокирајќи ја Елена Јуриева, која доби руско државјанство. Откако во второто коло претрпеа два порази од репрезентацијата на Азербејџан , Белорусите се задоволија со второто место во групата, што значеше учество во баражот против репрезентацијата на Словачка во јуни 2013 година. Во нив на тимот на Виктор Гончаров не можеа да им помогнат ниту врзувачот Викторија Гурова и напаѓачот Екатерина Закревскаја, но шест години подоцна во репрезентацијата се врати блокаторката Ана Калиновска. Во првата средба за пласман во завршната фаза на ЕП, белорускиот тим во Могилев ги победи Словаците со резултат 3:0, а во реваншот во Попрад , во пресрет на кој беа 9 играчи на противничката екипа. хоспитализиран поради вирусна инфекција, беше поразен во четири натпревари ... Во златниот сет Белорусите, губејќи на негов потег со резултат 8:12, ја одзедоа победата - 16:14 [11] .

Во септември 2013 година, репрезентацијата на Белорусија играше по шести пат на завршниот турнир на Европското првенство . Во групната фаза, одделенијата на Виктор Гончаров загубија од репрезентациите на Русија и Хрватска и ја презедоа селекцијата на Азербејџан, откако ја освоија првата победа од 1997 година на завршните турнири на Европските првенства, што на крајот им овозможи да стигнат до плејофот. Во 1/8 финалниот натпревар, репрезентацијата на Белорусија загуби со 0:3 од турската селекција.

2015—2019: Тимот на Килко

Во јануари 2015 година, Пјотр Хилко, главен тренер на Прибужие Брест, стана нов селектор на белоруската репрезентација [12] . Под негово водство, тимот успешно го заврши квалификацискиот турнир на Европското првенство , кој започна под водство на Виктор Гончаров, заработувајќи билет за последниот дел од континенталниот шампионат врз основа на резултатите од плеј-офот со украинската репрезентација во Брест.

Репрезентацијата на Белорусија оствари две победи во групната фаза на Европското првенство (над Хрватите и Бугарите ), со што се овозможи пласман во плеј-офот. Во 1/8-финалниот натпревар против полската репрезентација , одделенијата на Петр Килко можеа да се повратат од резултатот 0:2 во партиите и водеа со резултат 10:7 во петтиот сет, но на крајот загубија [13] .

Во април 2016 година, Пјотр Хилко ја напушти функцијата главен тренер на националниот тим поради несогласувања со Белоруската одбојкарска федерација [14] . За нов тренер на тимот е назначен Александар Климович, а помошник му стана бразилскиот стручњак Анџело Верчеси. Во јуни 2017 година, репрезентацијата на Белорусија играше во ждрепката на Евролигата и беше блиску до пласман во полуфиналето за прв пат во историјата, но поразот со 0:3 во последниот натпревар од групната фаза против финската репрезентација во Минск го откажа ова. можност.

Тем же летом фактический рулевой сборной Белоруссии Анжело Верчези возглавил турецкую «Бурсу ББ», которая выступила против совмещения постов наставника клуба и сборной. В итоге прежний тренерский штаб ушёл в отставку, а к руководству национальной командой в августе 2017 года вернулся Пётр Хилько [15] .

На чемпионате Европы в Азербайджане и Грузии сборная Белоруссии впервые за всё время выступлений на континентальных первенствах дошла до четвертьфинала и заняла 7-е место. На пути к своему лучшему результату команда Петра Хилько выиграла у Грузии , уступила Италии и одержала победы в двух матчах, по ходу которых уступала со счётом 0:2, — над Хорватией и Чехией , причём победе над чешками в матче плей-офф способствовали замены — перевод на позицию диагональной Анастасии Гарелик вместо капитана Оксаны Ковальчук и выход на площадку доигровщицы Надежды Смирновой (Молосай). В 1/4 финала белоруски в трёх партиях проиграли будущему чемпиону — сборной Сербии . Успешное выступление на Евро-2017 позволило белорусской команде без дополнительного отбора квалифицироваться на следующий чемпионат Европы.

В июне 2019 года сборная Белоруссии впервые оказалась на пьедестале в розыгрыше Евролиги . Команда Петра Хилько без поражений прошла групповой этап, а в «Финале четырёх» в Вараждине уступила сборной Чехии и победила в матче за 3-е место сборную Испании [16] . Этого достижения белорусская команда добилась, несмотря на травмы блокирующей Анжелики Борисевич и вынужденной завершить карьеру связующей Ольги Пальчевской, а за месяц до старта чемпионата Европы одна из наиболее талантливых нападающих Анна Гришкевич ушла в декретный отпуск. На Евро-2019 сборная Белоруссии проиграла всем своим соперницам по группе и не попала в 1/8 финала.

Результаты выступлений

Олимпийские игры

Чемпионаты мира

Чемпионаты Европы

Состав : Оксана Аксёнова, Елена Гендель , Татьяна Гордеева, Елена Гуркова, Виктория Гурова , Дарья Ермошевич, Екатерина Закревская, Оксана Ковальчук , Ирина Лебедева, Ольга Мороз, Ольга Пальчевская, Марина Тумас.

 • 200914-е место .

Состав : Оксана Аксёнова, Елена Гендель , Екатерина Закревская, Вера Климович, Оксана Ковальчук , Ирина Лебедева, Юлия Марковская, Надежда Молосай, Виктория Обухович, Ольга Пальчевская, Наталья Пузырь, Екатерина Скрабатун, Марина Тумас, Анна Шевченко.

Состав : Анжелика Борисевич , Елена Бурак , Анастасия Гарелик , Виктория Емельянчик, Анна Калиновская , Вера Климович, Татьяна Маркевич, Кристина Михайленко, Надежда Молосай, Ольга Павлюковская , Ольга Пальчевская, Марина Тумас, Наталья Цупранова, Анна Шевченко.

 • 20159-е место .

Состав : Анжелика Борисевич , Анастасия Гарелик , Виктория Гурова , Дарья Ионова, Анна Калиновская , Вера Климович, Оксана Ковальчук , Анна Копко, Татьяна Маркевич, Кристина Михайленко, Надежда Молосай, Марина Павлова, Ольга Павлюковская , Елена Федоринчик .

 • 20177-е место .

Состав : Анжелика Борисевич , Дарья Володько (Ионова), Анастасия Гарелик , Анна Жаафар (Копко), Анна Калиновская , Анна Климец , Оксана Ковальчук , Татьяна Маркевич, Марина Павлова, Ольга Павлюковская , Ольга Пальчевская, Татьяна Серик, Надежда Смирнова (Молосай), Елена Федоринчик .

 • 201922-е место .

Состав : Надежда Столяр, Анна Калиновская , Вера Климович, Юлия Минюк, Анастасия Кононович, Анастасия Шаш, Вера Костючик , Анастасия Гарелик , Екатерина Сокольчик, Алина Ильюта, Анна Климец , Татьяна Маркевич, Елена Федоринчик , Ольга Павлюковская .

 • 2021?-е место .

Состав : см. Текущий состав .

Евролига

 • 2011 — 7-е место
 • 2016 — 7-е место
 • 2017 — 6-е место
 • 2018 — 6-е место
 • 2019 — 3-е место

Состав : Алина Адаменя, Анастасия Гарелик , Анна Гришкевич, Анна Калиновская , Анна Климец , Вера Климович, Анастасия Кононович, Вера Костючик , Татьяна Маркевич, Юлия Минюк, Екатерина Сокольчик, Надежда Столяр, Елена Федоринчик , Анастасия Шаш.

Кубок Бориса Ельцина

 • 2007 — 7-е место
 • 2008 — 5-е место
 • 2009 — 5-е место
 • 2010 — 6-е место

Текущий состав

Состав сборной Белоруссии на чемпионат Европы-2021

Имя Год рождения Рост Клуб
Центральные блокирующие
3 Надежда Столяр 1996 183 Флаг Белоруссии «Минчанка»
9 Надежда Владыко 1992 192 Флаг Белоруссии «Минчанка»
20 Дарья Володько 1989 190 Флаг Белоруссии «Минчанка»
Елена Лозюк 1990 184 Флаг Белоруссии «Минчанка»
Диагональные
6 Анастасия Гарелик 1991 184 Флаг России «Ленинградка»
11 Анна Климец 1998 186 Флаг Италии «Рома»
18 Вера Костючик 2000 191 Флаг России «Уралочка»
Доигровщицы
10 Екатерина Сокольчик 1993 183 Флаг России «Ленинградка»
12 Татьяна Маркевич Капитан команды 1988 183 Флаг Белоруссии «Минчанка»
18 Анна Давыскиба 2000 188 Флаг Италии «Монца»
Либеро
1 Виктория Панасенко 1996 174 Флаг Белоруссии «Минчанка»
7 Елена Федоринчик 1993 178 Флаг Белоруссии «Минчанка»
Пасующие
4 Анастасия Кононович 1993 178 Флаг Белоруссии «Минчанка»
17 Анастасия Лопато 1996 190 Флаг Белоруссии «Минчанка»
Главный тренер — Станислав Саликов

Примечания

 1. Рейтинг женских сборных на 23 августа 2021 года
 2. Ирина Полещук: девушка с характером . « Прессбол » (2 августа 2007). Дата обращения: 22 мая 2011.
 3. Владимир Козлов: не потерять команду . « Прессбол » (11 сентября 2002). Дата обращения: 22 мая 2011.
 4. На штурм невиданных высот . « Прессбол » (20 сентября 2007). Дата обращения: 22 мая 2011. .
 5. Гончаров вместо Козлова . « Прессбол » (12 апреля 2007). Дата обращения: 22 мая 2011.
 6. Николай Карполь: «В Польше Россия будет бороться за титул» . « Спорт-Экспресс » (28 сентября 2009). Дата обращения: 22 мая 2011.
 7. Непростой выбор Карполя . « Прессбол » (5 мая 2010). Дата обращения: 22 мая 2011.
 8. Парадокс от Карполя . « Прессбол » (13 сентября 2010). Дата обращения: 22 мая 2011.
 9. Сборную — Гончарову . « Прессбол » (8 ноября 2010). Дата обращения: 22 мая 2011.
 10. Олимпиаде — нет, суперлиге — да . « Прессбол » (2 июня 2011). Дата обращения: 12 июля 2011.
 11. Belarus makes a dramatic run for the European Championship finals! (англ.) . Сайт Европейской конфедерации волейбола (6 June 2013). Дата обращения: 12 июля 2011. Архивировано 8 июня 2013 года.
 12. Петр Хилько назначен на должность главного тренера национальной сборной по волейболу . «Вечерний Брест» (15 января 2015). Дата обращения: 25 мая 2015.
 13. Роттердамский триллер (недоступная ссылка) . «Спортивная панорама» (2 октября 2015). Дата обращения: 2 октября 2015. Архивировано 4 октября 2015 года.
 14. «Хлопнул дверью. Федерация делает все, чтобы развалить волейбол» . « Прессбол » (19 апреля 2016). Дата обращения: 8 июня 2016.
 15. Вернули Хилько! . « Прессбол » (10 августа 2017). Дата обращения: 24 сентября 2017.
 16. Евролига. Первая медаль . « Прессбол » (24 июня 2019). Дата обращения: 30 августа 2019.

Ссылки