Бугарска женска одбојкарска репрезентација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Репрезентација на Бугарија
Знамето на Бугарија
Конфедерација CEV
Национална федерација БФВ
Прв официјален натпревар [1] Бугарија 0-3 Полска ( Софија ( Бугарија ), 14.10.1950, Европско првенство )
Место на ранг-листата на ФИВБ 16-ти [2]
Место во рејтингот на CEV 7-ми [3]
Тренер Иван Петков
Официјален сајт
Спортски награди
олимписки игри
Бронза Москва 1980 година
Европско првенство
Бронза Франција 1979 година
Злато Бугарија 1981 г
Бронза Бугарија 2001 г
Евролига
Бронза 2009 година
Сребрена 2010 година
Бронза 2011 година
Сребрена 2012 година
Бронза 2013 година
Злато 2018 година
Злато 2021 година

Женската одбојкарска репрезентација на Бугарија ( бугарски. Женска национална селекција во одбојка во Бугарија ) - ја претставува Бугарија на меѓународните одбојкарски натпревари . Владејачката организација е Бугарската одбојкарска федерација (Бугарска одбојкарска федерација - БФВ) .

Приказна

Првиот настап на бугарската женска репрезентација на меѓународната арена датира од септември 1946 година , кога учествуваше на одбојкарскиот шампионат на балканските земји (Балканијада), одржан во романската престолнина Букурешт . На овој турнир бугарските одбојкари го зазедоа третото место, губејќи од селекциите на Југославија и Романија и победувајќи ја Албанија .

Дебито на бугарската репрезентација на официјалните меѓународни натпревари на ФИВБ се случи во октомври 1950 година на домашното европско првенство . Во воведниот натпревар домашната екипа загуби од репрезентацијата на Полска со резултат 0:3. Тогаш бугарската репрезентација ги победи Романија и Унгарија и загуби од Чехословачка и СССР , заземајќи го последното 4то место. Две години подоцна, бугарската репрезентација беше меѓу учесниците на првиот женски светски шампионат што се одржа во Москва , а стана и четврти.

Во 1950-1970-тите, женската репрезентација на Бугарија беше една од најсилните репрезентации во Европа, но речиси 30 години на континенталните првенства речиси секој пат застануваше на еден или два чекора од наградното место. Истата слика се повтори и на три светски првенства, на кои Бугарите учествуваа од 1956 до 1970 година.

Пробивот во резултатите на бугарската женска одбојка се поврзува со селекторот Васил Симов, кој беше на чело на репрезентацијата во периодот 1978-1981 година. Во 1979 година, бугарските одбојкари првпат станаа бронзени медалисти на Европското првенство , една година подоцна освоија медали со исто достоинство на Олимписките игри во Москва (иако стигнаа таму благодарение на одбивањето да учествуваат во три репрезентации - Јапонија , САД и Кина ), а во 1981 година станаа шампиони на домашното европско првенство „Од Стариот свет“. На турнирот, кој беше победнички за себе, бугарската репрезентација освои 7 победи во 7 натпревари, со сув резултат 3:0 победувајќи ја репрезентацијата на СССР во последната средба од последното коло на актуелниот олимписки и европски шампион [4. ] . Капитенот на тимот Тања Гогова, Верка Стојанова, Анка Узунова, Румјана Каишева, Цветана Божурина, Росица Михаилова, Маја Стоева, Тања Димитрова играа за бугарската репрезентација на сите три турнири за „медал“.

Во 1982 година, Васил Симов беше назначен за селектор на бугарската машка репрезентација , а резултатите на женската репрезентација отидоа надолу. Истовремено влијаеше и болниот процес на генерациска промена, кој започна во женската репрезентација. Само во септември 2001 година, репрезентацијата повторно можеше да се искачи на подиумот на Европското првенство , на кое Бугарија повторно беше домаќин 20 години подоцна. Во полуфиналето на првенството бугарските одбојкари загубија од Италијанци , а во мечот за „бронзата“ ја надиграа репрезентацијата на Украина . Најпродуктивна играчка на турнирот беше Антонина Жетова, еден од најсилните напаѓачи на европската одбојка во 1990-тите и 2000-тите.

Потоа, бугарската репрезентација веќе 12 години не покажува, со исклучок на Евролигата , никаков опиплив успех на меѓународната сцена, наоѓајќи се далеку од наградните места. По 2002 година, бугарските одбојкари никогаш не можеа да се квалификуваат ниту на Олимписките игри, ниту на Светските првенства, а на ЕП најдоброто нешто што го постигнаа во овој период е да влезат во првите седум во конечната распределба на местата двапати. ( 2003 и 2009 година ). Негативно на играта на репрезентацијата се одрази и тренерскиот скок, кога цела деценија како ментор на тимот служеа 6 специјалисти.

Во 2012 година, Италијанецот Марчело Абонданца беше назначен за селектор на бугарската женска репрезентација. Под негово водство, тимот, благодарение на наградното место во Евролигата 2012 година, беше меѓу учесниците на Гран при 2013 година . Најзапаметено од настапот на бугарските одбојкари на овој турнир беше нивната победа над бразилската репрезентација со резултат 3:1, но Бугарите не можеа да влезат во последното коло на натпреварувањето, заземајќи го 9-то место со 6 победи. и три порази.

Сигурната игра на репрезентацијата во голем број Гран-при натпревари ги подигна високите цитати во пресрет на Европското првенство 2013 година , но откако успешно започна на Евро со победа од 3:2 над српската репрезентација , подоцна Бугарите претрпеа две порази (од Полска 1:3 и Чешка 2:3) и го завршија настапот на турнирот, не успевајќи да се квалификуваат од групата.

Во февруари 2014 година, познатиот руски специјалист, поранешен селектор на руската женска репрезентација, Владимир Кузиуткин, беше назначен за нов селектор на бугарската репрезентација . Под негово водство, во истата година, бугарските одбојкари за прв пат го освоија Купот на Елцин, го зазедоа првото место во 3-та дивизија на Гран при и по 12 години пауза настапија на Светското првенство, покажувајќи доста пристојна игра во голем број натпревари на светските првенства. На крајот од сезоната на светската ранг-листа, бугарската репрезентација веднаш се искачи 14 скалила погоре - од 35. на 21. место.

По Светското првенство договорот со Кузјуткин не беше продолжен, а од мај 2015 година српскиот селектор Драган Нешиќ стана ментор на бугарската репрезентација. Настапот на женската репрезентација на Бугарија во сезоната 2015 не може да се нарече успешен - на Европските игри и на Европското првенство испадна од борбата по групната рунда, а во Гран при го зазеде само 5то место на 2. поделба.

Во 2016 година за нов селектор на бугарската репрезентација беше назначен искусниот специјалист Иван Димитров, а негова помошничка стана една од најистакнатите бугарски одбојкарки Антонина Жетова.

Во 2018 година, под водство на селекторот Иван Петков, кој ја предводеше репрезентацијата во истата година, бугарскиот тим за првпат ја освои Евролигата , а потоа поведе и во Купот на кандидати , имајќи можност да започне во Лига на нации во сезоната 2019.

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

 • Med 3.png 1980 : Тања Гогова, Валентина Харалампиева, Силвија Петрунова, Анка Узунова, Верка Стојанова, Румјана Каишева, Маја Стоева, Тања Димитрова, Цветана Божурина, Росица Михаилова, Маргарита Герасимова, Галина Станчева. Обучувач - Васил Симов.

Светски првенства

 • 1962 : Цветана Берковска, Екатерина Јанева, Марија Димчева, Јанка Радева, Лилијана Виткова, Нели Чакирова, Виолета Андонова, Богдана Ленков, С. Михаилов, М. Георгиева, С. Николова, Л. Станчева.
 • 1974 : Тања Гогова, Галина Станчева, Росица Михаилова, Цветана Божурина, Р. Иванова, М. Петкова, М. Вучкова, М. Маркова, Л. Јосифова, М. Василева, М. Миткова, М. Панчовска.
 • 1978 : Тања Гогова, Цветана Божурина, Румјана Каишева, Теодора Мумџиева, Верка Стојанова, Анка Узунова, Силвија Петрунова, Росица Михаилова, М. Маркова, Л. Јосифова.
 • 1982 : Верка Стојанова, Маја Стоева, Теодора Мумџиева, Мила Рангелова, Валентина Харалампиева, Вања Манова, ...
 • 1998 : Антонина Жетова, Вања Соколова, Десислава Величкова, Нели Маринова, Славка Узунова, Теодора Бечева, Десислав Никодимова, Емилија Пашова, Анета Германова, Илјана Гочева, Ана Иванова, Илјана Петкова. Тренер - Стефан Панчев.
 • 2002 : Марина Марик, Вања Соколова, Антонина Жетова, Нели Нешич (Маринова), Љубка Дебарлиева, Славка Димитрова (Узунова), Радосвета Тенева, Елена Кунова, Анета Германова, Илјана Гочева, Елена Колева, Илјана Петкова. Тренер - Стефан Панчев.
 • 2014 : Дијана Ненова, Лаура Китипова, Добриана Рабаџиева, Цветелина Заркова, Кремена Каменова, Христина Русева, Ивелина Монова, Марија Филипова, Славина Колева, Насија Димитрова, Елица Василева, Страшимира Филипова, Емилија Николева Ко Еле, Емилија Николова. Тренер - Владимир Кузиуткин.
 • 2018 : Гергана Димитрова, Насија Димитрова, Кристиана Петрова, Веселина Григорова, Мирослава Паскова, Лаура Китипова, Петја Баракова, Моника Крастева, Мира Тодорова, Христина Русева, Марија Каракашева, Ивелина Монова, Жана Чадорушева, Силван. Тренер - Иван Петков.

светско првенство

Бугарската репрезентација не се квалификуваше на ждрепките 1973, 1977 и 1985-2019 година.

Гран при

Бугарската репрезентација не учествуваше на Гран при 1993-2003 година.

 • 2011 - не се квалификуваше
 • 2012 - не се квалификуваше
 • 2013 година - 9-то место
 • 2014 - 21 место (1 во 3 дивизија)
 • 2015 година - 17-то место (5-то во 2-ра дивизија)
 • 2016 година - 16-то место (4-то во 2-ра дивизија)
 • 2017 година - 17-то место (5-то во 2-ра дивизија)
 • 2013 : Дијана Ненова, Десислава Николова, Лаура Китипова, Добриана Рабаџиева, Цветелина Заркова, Христина Русева, Марија Каракашева, Марија Филипова, Славина Колева, Елица Василева, Страшимира Филипова, Емилија Николова. Тренер - Марчело Абонданца.
 • 2014 : Дијана Ненова, Десислава Николова, Силвана Чаушева, Лаура Китипова, Добриана Рабаџиева, Цветелина Заркова, Цветелина Николова, Ева Јанева, Петја Баракова, Кремена Каменова, Христина Русева, Викторија Григорова, Ивелина Василими, Ивелина Василова, , Емилија Николова, Габриела Цветанова, Герган Петрова, Мира Тодорова, Милена Димова. Тренер - Иван Петков.
 • 2015 : Десислава Николова, Кристина Гунчева, Габриела Коева, Ева Јанева, Петја Баракова, Гергана Димитрова, Силванас Чаушева, Жана Тодорова, Симона Димитрова, Мира Тодорова, Милена Димова, Јулија Стојанова. Тренер - Драган Нешиќ.
 • 2016 : Гергана Димитрова, Насија Димитрова, Лаура Китипова, Мирослава Паскова, Цветелина Заркова, Ева Јанева, Петја Баракова, Викторија Григорова, Мира Тодорова, Марија Данчева, Марија Филипова, Емилија Николова, Елица Василева, Јулија Стожјанка. Тренер - Иван Димитров.
 • 2017 : Гергана Димитрова, Јулија Стојанова, Русена Сланчева, Насија Димитрова, Добриана Рабаџиева, Мирослава Паскова, Петја Баракова, Елица Баракова, Христина Русева, Марија Данчева, Елица Василева, Веселина Григоручева, Крис. Тренер - Иван Димитров.

Лигата на народите

 • 2019 година - 16 место
 • 2019 : Гергана Димитрова, Насија Димитрова, Марија Данчева, Симона Димитрова, Мирослава Паскова, Лаура Китипова, Петја Баракова, Мира Тодорова, Марија Каракашева, Мирела Шахпазова, Жана Тодорова, Елена Бечева, Силвана Чаушева, Силвана Чаушева. Тренер - Иван Петков.

Куп на предизвикувачи

 • 2018 - Мед 1.png 1-во место
 • Мед 1.png 2018 : Гергана Димитрова, Насија Димитрова, Кристиана Петрова, Веселина Григорова, Лаура Китипова, Петја Баракова, Моника Крастева, Мира Тодорова, Христина Русева, Марија Каракашева, Ивелина Монова, Жана Тодорова, Борислава Чаушева, Александра Силван. Тренер - Иван Петков.

Европско првенство

 • 1991 — 7-е место
 • 1993 — 9—10-е место
 • 1995 — 5-е место
 • 1997 — 4-е место
 • 1999 — 7-е место
 • 2001Med 3.png 3-е место
 • 2003 — 7-е место
 • 2005 — 9—10-е место
 • 2007 — 11—12-е место
 • 2009 — 7—8-е место
 • 2011 — 13—16-е место
 • 2013 — 13—16-е место
 • 2015 — 13—16-е место
 • 2017 — 9—12-е место
 • 2019 — 5—8-е место
 • Med 3.png 1979 : Таня Гогова, Верка Стоянова, Мая Стоева, Румяна Каишева, Цветана Божурина, Анка Узунова, Теодора Мумджиева, Росица Михайлова, Таня Димитрова, Сильвия Петрунова, Н.Милева, М.Халачева. Тренер — Васил Симов.
 • Med 1.png 1981 : Таня Гогова, Верка Стоянова, Мая Стоева, Румяна Каишева, Цветана Божурина, Анка Узунова, Росица Михайлова, Мила Рангелова, Галина Станчева, Ваня Манова, Таня Димитрова, Зл.Стоичкова. Тренер — Васил Симов.
 • Med 3.png 2001 : Марина Марик, Ваня Соколова, Антонина Зетова, Десислава Величкова, Нели Нешич, Елена Арсова, Анета Германова, Илияна Гочева, Эмилия Серафимова, Радостина Градева, Анна Миланова, Илияна Петкова. Тренер — Эмил Тренев.
 • 2003 : Радостина Рангелова, Марина Марик, Ваня Соколова, Антонина Зетова, Нели Нешич, Любка Дебарлиева, Радосвета Тенева, Елена Кунова, Анета Германова, Елена Колева, Ева Янева, Илияна Петкова. Тренер — Джованни Гуидетти.
 • 2005 : Илияна Гочева, Вяра Хаджимоскова, Цветелина Заркова, Мартина Георгиева, Ева Янева, Любка Дебарлиева, Ваня Соколова, Мария Филипова, Елена Колева, Антонина Зетова, Страшимира Филипова, Эвелина Цветанова. Тренер — Мирослав Живков.
 • 2007 : Диана Ненова, Деница Карауланова, Цветелина Заркова, Мартина Георгиева, Ева Янева, Любка Дебарлиева, Радосвета Тенева, Мария Филипова, Елена Колева, Элица Василева, Петя Цекова, Страшимира Филипова. Тренер — Драган Нешич.
 • 2009 : Таня Сабкова, Эвелина Цветанова, Анета Германова, Цветелина Заркова, Ева Янева, Любка Дебарлиева, Радостина Читигой, Мария Филипова, Елена Колева, Элица Василева, Страшимира Филипова, Илияна Петкова. Тренер — Драган Нешич.
 • 2011 : Лора Китипова, Кристина Колчагова, Таня Сабкова, Добряна Рабаджиева, Цветелина Заркова, Габриэла Коева, Любка Дебарлиева, Кремена Каменова, Христина Русева, Мария Каракашева, Ивелина Монева, Элица Василева, Страшимира Филипова, Эмилия Николова. Тренер — Димо Тонев.
 • 2013 : Диана Ненова, Десислава Николова, Лора Китипова, Добряна Рабаджиева, Цветелина Заркова, Габриэла Коева, Христина Русева, Мария Каракашева, Мария Филипова, Славина Колева, Жана Тодорова, Элица Василева, Страшимира Филипова, Эмилия Николова. Тренер — Марчелло Аббонданца.
 • 2015 : Десислава Николова, Нася Димитрова, Лора Китипова, Добряна Рабаджиева, Габриэла Коева, Ева Янева, Петя Баракова, Христина Русева, Мария Филипова, Сильвана Чаушева, Элица Василева, Эмилия Николова, Мира Тодорова, Юлия Стоянова. Тренер — Драган Нешич.
 • 2017 : Диана Ненова, Нася Димитрова, Добряна Рабаджиева, Мирослава Паскова, Лора Китипова, Ева Янева, Гергана Димитрова, Христина Русева, Мария Данчева, Мария Филипова, Эмилия Димитрова, Жана Тодорова, Элица Василева, Страшимира Симеонова (Филипова). Тренер — Иван Димитров.
 • 2019 : Гергана Димитрова, Нася Димитрова, Кристиана Петрова, Мирослава Паскова, Лора Китипова, Петя Баракова, Мира Тодорова, Мария Каракашева, Александра Миланова, Элица Василева, Жана Тодорова, Елена Бечева, Мария Кривошийска, Вангелия Рачковска. Тренер — Иван Петков.

Евролига

 • 2009Med 3.png 3-е место
 • 2010Med 2.png 2-е место
 • 2011Med 3.png 3-е место
 • 2012Med 2.png 2-е место
 • 2013Med 3.png 3-е место
 • 2014 — 5—6-е место
 • 2015 — не участвовала
 • 2016 — не участвовала
 • 2017 — не участвовала
 • 2018Med 1.png 1-е место
 • 2019 — не участвовала
 • 2021Med 1.png 1-е место
 • Med 1.png 2018 : Гергана Димитрова, Нася Димитрова, Кристиана Петрова, Веселина Григорова, Добряна Рабаджиева, Лора Китипова, Петя Баракова, Моника Крастева, Мира Тодорова, Христина Русева, Мария Каракашева, Ивелина Монова, Жана Тодорова, Борислава Сайкова, Сильвана Чаушева, Александра Миланова. Тренер — Иван Петков.
 • Med 1.png 2021 : Гергана Димитрова, Нася Димитрова, Мария Йорданова, Мирослава Паскова, Лора Китипова, Петя Баракова, Борислава Сайкова, Мира Тодорова, Христина Вучкова, Эмилия Димитрова, Жана Тодорова, Элица Василева , Галина Карабашева, Александра Миланова. Тренер — Иван Петков.

Европейские игры

 • 2015 — 9—10-е место
 • 2015 : Нася Димитрова, Лора Китипова, Добряна Рабаджиева, Габриэла Коева, Петя Баракова, Гергана Димитрова, Христина Русева, Мария Филипова, Сильвана Чаушева, Жана Тодорова, Элица Василева, Эмилия Николова, Симона Димитрова, Мира Тодорова. Тренер — Драган Нешич.

Балканиада

 • Med 1.png 1-е место — 1970, 1972, 1976, 1979, 1980, 1981, 1984, 1985, 1986, 1988.
 • Med 2.png 2-е место — 1973, 1974, 1975, 1978, 1983, 1990, 1992.
 • Med 3.png 3-е место — 1946, 1947, 1971, 1982.

«Дружба-84»

 • 1984 — 5-е место

Кубок Бориса Ельцина

 • Med 1.png 1-е место — 2014
 • Med 2.png 2-е место — 2008

Состав

Сборная Болгарии в соревнованиях 2019 года ( Лига наций , олимпийская квалификация , чемпионат Европы )

Имя, фамилия Год

рождения

Рост Амплуа Клуб
1 Гергана Димитрова 1996 184 нападающая Франция « Волеро Ле-Канне » Ле-Канне
2 Нася Димитрова 1992 190 центральная Болгария «Марица» Пловдив
3 Кристиана Петрова 1997 177 либеро Болгария «Левски» София
4 Мария Данчева 1995 195 центральная Германия «Роте-Рабен» Фильсбибург
5 Симона Димитрова 1994 184 нападающая Болгария «Марица» Пловдив
6 Мирослава Паскова 1996 180 нападающая Болгария «Марица» Пловдив
7 Лора Китипова 1991 182 связующая Румыния «Альба-Блаж» Блаж
8 Петя Баракова 1994 180 связующая Польша «Девелопрес» Жешув
10 Мира Тодорова 1994 187 центральная Франция « Волеро Ле-Канне » Ле-Канне
12 Мария Каракашева 1988 182 нападающая Румыния «Альба-Блаж» Блаж
13 Мирела Шахпазова 1997 172 связующая Болгария «Марица» Пловдив
14 Александра Миланова 2001 180 нападающая Болгария «Марица» Пловдив
15 Жана Тодорова 1997 170 либеро Болгария «Марица» Пловдив
16 Элица Василева 1990 192 нападающая Италия «Савино Дель Бене» Скандиччи
17 Елена Бечева 1998 184 нападающая Болгария «Левски» София
18 Сильвана Чаушева 1995 188 нападающая Германия «Потсдам»
20 Мария Кривошийска 2001 187 центральная Болгария «Бероё» Стара-Загора
23 Вангелия Рачковска 1997 185 нападающая Болгария «Левски» София
25 Сильвия Андреева 1995 182 либеро Болгария «Марица» Пловдив

Клубы приведены по состоянию на окончание сезона 2018—2019.

 • Главный тренер — Иван Петков.
 • Тренеры — Денислав Димитров, Лазар Лазаров, Благовест Тодоров.

Примечания

Фотогалерея

См. также

Литература

 • Волейбол. Энциклопедия/ Сост. В. Л. Свиридов, О. С. Чехов. Томск: Компания «Янсон» — 2001.

Ссылки