Women'sенска одбојкарска репрезентација на Чешка

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Репрезентацијата на Чешка
Знаме на Чешка
Конфедерација CEV
Национална федерација SVS
Прв официјален натпревар Чешка - Јапонија 0: 3 ( Сао Паоло ( Бразил ), 21 октомври 1994 година, Светско првенство )
Место на ранг -листата на FIVB 24 -ти [1]
Место во рејтингот на ЦЕВ 13 -ти [2]
Тренер Грција Јоанис Атанасопулос
Официјална страница
Спортски награди
Европско првенство
Бронза Чешка 1997 година
Евролига
Злато 2012 година
Бронза 2018 година
Злато 2019 година

Чешката женска одбојкарска репрезентација ( чешки. Česká národní volejbalové družstvo žen ) ја претставува Чешка на меѓународни одбојкарски натпревари . Раководна организација е Чешката одбојкарска унија ( Český volejbalový svaz - ČVS ).

Историја

По објавувањето на претстојното распаѓање на Чехословачка на 1 јануари 1993 година, Чехословачката одбојкарска унија се подели на Чешка одбојкарска унија и Словачка одбојкарска федерација. На 24 септември 1993 година, на Европското првенство одржано во Брно, Чешка, комбинираната селекција на Чешка и Словачка ја победија селекцијата на Бугарија со резултат 3: 1. Токму овој натпревар всушност стана деби на репрезентацијата на Чешка на официјални меѓународни натпревари, бидејќи обединетиот тим го сочинуваа само чешки одбојкари. Тимот на водителката на натпреварот го зазеде последното 2 -то место, губејќи во финалето на руската репрезентација 0: 3.

Легално, репрезентацијата на Чешка влезе во меѓународната арена следната година на Светското првенство во Бразил . На 21 октомври 1994 година, Чесите загубија во три натпревари од јапонската репрезентација . Подоцна, за време на турнирот, Чешка освои една победа и двапати загуби, испаѓајќи од борбата за медали во 1/8 финалето.

Последниот успешен настап на Европските првенства беше 3 -то место, што го освои репрезентацијата на Чешка на Европското првенство 1997 година, што се одржа, како и пред 4 години, во Чешка . Селекцијата домаќин стигна до полуфиналето, каде загуби од руската репрезентација со 0: 3, и ги победи Бугарите со ист резултат во мечот за бронза.

Во наредните години, чешките одбојкари не постигнаа успех на официјалната меѓународна арена. Репрезентацијата никогаш не успеа да се квалификува за Олимписките игри, и двапати (во 2002 и 2010 година ), настапувајќи на светските првенства, се одржаа во средината на втората десетка. На Европското првенство, најдоброто што можеа да го постигнат Чесите беше да стигнат до четвртфиналето на Евро 2011 .

Во февруари 2012 година, италијанскиот специјалист Карло Париси беше назначен за селектор на репрезентацијата на Чешка. Истата година, под негово водство, репрезентацијата на Чешка го освои официјалниот турнир, Евролигата , за прв пат во својата историја. Оваа победа му овозможи на тимот да се квалификува за ГН за прв пат, но настапот на овој турнир во 2013 година им донесе на чешките одбојкари, со две победи и седум порази, само 13 место меѓу 20 екипи учеснички. Европското првенство истата година заврши неуспешно за репрезентацијата на Чешка, кога во првото коло од плејофот Чесите загубија од француската репрезентација со 2: 3, водејќи со 2: 0 во сетови и беа елиминирани од ждрепката. Во јануари 2014 година, Чешка не можеше да се пласира на Светското првенство , губејќи го билетот за репрезентацијата на Бугарија .

Во септември 2015 година, репрезентацијата на Чешка учествуваше на завршниот турнир на Европското првенство по 9 -ти пат во својата историја, но го заврши својот настап, како и две години претходно, во првата фаза од плејофот, губејќи 1: 3 од белгискиот тим - една од хостесите на шампионатот.

Во февруари 2016 година, германскиот тренер Александар Вајбл беше назначен за селектор на репрезентацијата, но по Гран -при , каде чешките одбојкари настапија неуспешно, заземајќи само 6 -то место во 2 -та дивизија, тој поднесе оставка. Асистентот на Вајбл, Зденек Помер, стана нов главен тренер. Под негово водство, чешката селекција, со тешкотии, се пласираше во главната фаза на Европското првенство , заземајќи го 2-то место во својата квалификациска група, а потоа надигрувајќи ја Словачка со 3: 0 и 2: 3 во баражот.

2018 и почетокот на 2019 година донесе мешани резултати за репрезентацијата на Чешка. Откако ја освои бронзата во Евролигата во јули, тогаш чешката репрезентација претрпе разумен неуспех на квалификацискиот турнир на Европското првенство 2019 година , заземајќи го само третото место во својата група по екипите на Естонија и Финска и не се квалификуваше за континенталниот шампионат за прв пат време за 12 години. Во јуни 2019 година, под водство на нов ментор, грчкиот тренер Јоанис Анастопулос, чешките одбојкари ја освоија Евролигата по втор пат во својата историја, а малку подоцна - сребрениот медал во Купот на кандидати на ФИВБ .

Резултати од настапи и состави

олимписки игри

Светски првенства

 • 1994 година : Зденка Цимерманова, Јана Тумова, Ева Степанчикова, Марчела Ричелова, Милуше Гадрикова, Јана Јурашова, Светлана Јаначкова, Луси Ватславикова, Естер Волицерова, Михаела Вечеркова, Зденка Моцова, Бланка Станкова. Тренер - Милан Кафка.
 • 2002 година : Гелена Горка, Милада Спалова, Јана Шиманкова, Ева Степанчикова, Марчела Ричелова, Катерина Букова, Катежина Енкова, Јана Гавлова, Петра Новотна, Ленка Фелбабова, Јана Шенкова, Јана Калчикова. Тренер - Станислав Митач.
 • 2010 година : Шарка Барборкова, Кристина Пастулова, Анета Гавличкова, Јулија Јашова, Шарка Меличаркова, Ана Калистова, Михаела Елинкова, Тереза ​​Ванжурова, Луси Малштанова, Гелена Хавелкова, Иван Плхотова, Мартин Јутла. Тренер - Јиржи Шилер.

Големата награда

Репрезентацијата на Чешка не учествуваше на Гран При на 1993-2012 година.

 • 2013 година : Андреа Косанова, Ева Годанова, Кристина Пастулова, Анета Гавличкова, Јулија Јашова, Шарка Кубинова, Михаела Монзони (Елинкова), Вероника Досталова, Тереза ​​Ванжурова, Иван Плхотова, Павел Винчуров, Михаела Млеинкова. Тренер - Карло Париси.
 • 2014 година : Андреа Косанова, Вероника Трикова, Анета Гавличкова, Клара Виклицка, Лусија Смутна, Маркета Хлумска, Ева Рутаржова, Михала Квапилова, Вероника Досталова, Тереза ​​Ванжурова, Никол Сајдова, Гелена Хавелкова, Павел Винчово Тренер - Карло Париси.
 • 2015 година : Андреа Косанова, Ева Годанова, Вероника Трнкова, Луси Смутна, Барбора Пурхартова, Михала Квапилова, Вероника Досталова, Михаела Млеинкова, Тереза ​​Ванжурова, Никол Сајдова, Гелена Хавелкова, Павел Винчурохарка, Шарка Молф, Тренер - Карло Париси.
 • 2016 : Андреа Косанова, Ева Годанова, Вероника Трнкова, Клара Виклицка, Луси Смутна, Ива Нахмилнерова, Барбора Пуркартова, Ева Рутарова, Гелена Коидова, Вероника Досталова, Михаела Млинкова, Марија Роси, Петра Винчодова Тренер - Александар Вајбл.
 • 2017 година : Андреа Косанова, Катерина Когутова, Анета Коцманова-Гавличкова, Лусија Смутна, Ива Нахмилнерова, Барбора Пурхартова, Габриела Копачова, Вероника Досталова, Михаела Млеинкова, Каролина Беднаржова, Вероника Штрошкова, Тренер - Зденек Помер.

Куп на предизвикувачи

 • 2019 - Мед 2.png 2 место
 • Мед 2.png 2019 година : Андреа Косанова, Вероника Трнкова, Габриела Орвошова, Ева Свободова, Барбора Пурхартова, Вероника Досталова, Михаела Млинкова, Тереза ​​Паточкова, Никола Ванкова, Павел Шмидова, Кристина Шустрова, Ева Рутарова, Катержина Гоулаш, Катержина Гоулаш, Господин Говарош Тренер - Јоанис Атанасопулос.

Европско првенство

 • 1995 година : Зденка Цимерманова, Ева Степанчикова, Марсела Ричелова, Светлана Јаначкова, Естер Волицерова, Јарослав Бајерова, Гана Обручова, Ева Шилганова, Соња Досудилова, Камила Малчикова, Катежина Ировцова, Ержабкова. Тренер - Павел Ржабек.
 • Мед 3.png 1997 година : Јарослава Бајерова, Катерина Букова, Јана Дршкова, Светлана Јаначкова, Катерина Енчкова, Зденка Моцова, Марчела Ричелова, Мартина Свободова, Ева Штепанчикова, Јана Ваврова, Михаел Вечеркова, Естер Волицерова. Тренер - Павел Ржабек.
 • 2001 година : Гелена Горка, Катерина Букова, Андреа Негру, Милада Бергрова, Маркет Члумска, Марсел Ричелова, Катерина Енчкова, Јана Гавлова, Мартина Швобова, Зденка Моцова, Јана Шиманкова, Јана Јамборова. Тренер - Мирослав Чада.
 • 2003 година : Гелена Горка, Катерина Букова, Милада Спалова (Бергрова), Јана Шиманкова, Андреа Сеглова (Негру), Петр Халцарзова, Јана Калчикова, Јана Гавлова, Мартина Новотна, Милослав Бублова, Тереза ​​Матушкова, Рената Паржикова. Тренер - Станислав Митач.
 • 2007 година : Гелена Горка, Милада Спалова, Јана Шиманкова, Катержина Божкова, Тереза ​​Матушкова, Јана Јамборова, Михаела Елинкова, Маркет Томанова, Анета Гавличкова, Јана Шенкова, Гелена Хавелкова, Иван Плотова. Тренер - Тања Кремпаска.
 • 2009 година : Вендула Адлерова, Анета Гавличкова, Јулија Јашова, Михаела Гасаликова, Тереза ​​Матушкова, Ана Калистова, Михаела Елинкова, Маркета Томанова, Луси Мелштанова, Јана Шенкова, Гелена Хавелкова, Иван Плхотова. Тренер - Тања Кремпаска.
 • 2011 година : Луси Милштаинова, Шарка Кубинова, Кристина Пастулова, Ивона Свободникова, Иван Плхотова, Гелена Хавелкова, Шарка Барборкова, Шарка Мелихаркова, Андреа Косанова, Анета Гавличкова, Тереза ​​Ванжурова, Јулија Јашова. Тренер - Јиржи Шилер.
 • 2013 година : Андреа Косанова, Ева Годанова, Кристина Пастулова, Анета Гавличкова, Јулија Јашова, Луси Смутна, Михаела Монзони (Елинкова), Вероника Досталова, Тереза ​​Ванжурова, Иван Плхотова, Павел Винчуров, Михаела Млинкова. Тренер - Карло Париси.
 • 2015 година : Андреа Косанова, Ева Годанова, Вероника Трнкова, Анета Гавличкова, Јулија Коваржова, Луси Смутна, Барбора Пурхартова, Вероника Досталова, Михаела Млеинкова, Тереза ​​Ванжурова, Никол Сајдова, Гелена Хавелкова, Павел Винчовова, Павел Винчовова Тренер - Карло Париси.
 • 2017 година : Андреа Косанова, Катершина Когутова, Анета Котсманова-Гавличкова, Ива Нахмилнерова, Барбора Пурхартова, Катершина Валкова, Вероника Досталова, Михаела Млеинкова, Вероника Струшкова, Гелена Хавелкова, Никола Ванкова, Паунавола, Никола, Ванкова, Паланова, Паулавора, Паулавора, Паункарова, Паулавора, Паункарова, Паулавора, Паулавора, Паункарова, Пауланова, Паланова, Пауланова, Пауланова, Пауланова, Пауланова, Пауланова, Пауланова, Пауланова, Пауланова, Пауланова, Пауланова, Пауланова, Пауланова, Пауланова, Паланова, Пауланова, Паланова, Паланова и Паланова. Тренер - Зденек Помер.

Евролига

 • Мед 1.png 2012 година : Андреа Косанова, Кристина Пастулова, Анета Гавличкова, Јулија Јашова, Михаела Монзони, Каролина Беднаржова, Луси Мелштаинова, Ивона Свободникова, Гелена Хавелкова, Мајкл Квапилова, Павел Винчурова, Никол Сајдова. Тренер - Карло Париси.
 • Мед 3.png 2018 година: Андреа Kossanova, Ева Godanova, Вероника Trnkova, Titiana Baumrukova, Габриела Kopachova, Барбора Purhartova, Katerzhina Valkova, Вероника Dostalova, Михаела Mleinkova, Luciya Нова, Адела Shevalierova, Вероника Strushkova, Никола Vasharova, Марија Габриела Tourezina Orvoshova. Тренер - Зденек Помер.
 • Мед 1.png 2019 : Андреа Косанова, Вероника Трнкова, Габриела Орвошова, Ева Свободова, Барбора Пурхартова, Вероника Досталова, Михаела Млинкова, Тереза ​​Паточкова, Никола Ванкова, Павел Шмидова, Кристина Шустрова, Ева Рутарова, Симона Бајуш ( Тренер - Јоанис Атанасопулос.

Обучувачи

 • 1994 година - Милан Кафка (1990-1993 година - тренер на женската репрезентација на Чехословачка)
 • 1995-1998 година - Павел Ржабек
 • 1999-2001 година - Мирослав Чада
 • 2002-2005 - Станислав Митач
 • 2006-2009 година - Тања Кремпаска
 • 2010—2011 - Јиржи Шилер
 • 2012—2015 - Карло Паризи
 • 2016 година - Александар Вајбл
 • 2016—2019 година - Зденек Помер
 • од 2019 година - Јоанис Атанасопулос

Состав

Репрезентацијата на Чешка во натпревари во 2019 година ( квалификации за Европско првенство , Евролига , Куп на кандидати , олимписки квалификации )

Бр. Име презиме Година

раѓање

Висина Ампула Клуб
1 Андреа Косањнова 1993 година 184 напаѓач Чешки Оломоуц
2 Ева Годанова 1993 година 190 напаѓач Германија "Потсдам"
3 Вероника Трнкова 1995 година 188 централно Чешки Оломоуц
4.26 Габриела Орвошова 2001 година 191 напаѓач Чешки Оломоуц
5.22 Ева Свободова 1997 година 181 напаѓач Чешки "Преров"
6,28 Клара Виклитска 1993 година 185 централно Чешки „Кралово Поле“ Брно
осум Барбора Пурхартова 1992 година 189 централно Чешки Олимп Прага
десет Катежина Валкова 1996 година 177 врзивно средство Чешки Олимп Прага
единаесет Вероника Досталова 1992 година 170 либеро Чешки „Дукла“ Либерец
12 Михаела Млеинкова 1996 година 185 напаѓач Полска "Програмери" Рзезов
13 Тереза ​​Паточкова 1994 година 185 напаѓач Германија Туринген Сул
Четиринаесет Адела Шевалиерова 1996 година 176 напаѓач Чешки "Острава"
14,27 Симона Јанечкова 1989 година 194 напаѓач Чешки "Брно"
15 Вероника Струшкова 1991 година 182 централно Чешки Оломоуц
17 Никола Ванкова 1998 година 169 либеро Чешки "Преров"
осумнаесет Павел Шмидов 1992 година 182 врзивно средство Чешки Олимп Прага
19 Петра Коидова 1993 година 183 напаѓач Чешки "АГЕЛ Простеев"
дваесет Марија Кожубикова (Туфарова) 1992 година 184 напаѓач Чешки "АГЕЛ Простеев"
21 Кристина Шустрова 2001 година 184 напаѓач Чешки „Дукла“ Либерец
22 Ева Рутарова 1989 година 198 централно Чешки "АГЕЛ Простеев"
23 Симона Бајуш (Копечка) 1993 година 175 врзивно средство Чешки „Дукла“ Либерец
24 Катежина Голашкова 1991 година 189 централно Швейцария «Канти» Шаффхаузен
25 Михаэла Затлукалова 1995 180 связующая Чехия «Оломоуц»

Клубы приведены по состоянию на окончание сезона 2018—2019.

 • Главные тренеры — Зденек Поммер (январь) ; Греция Иоаннис Атанасопулос (с мая) .
 • Тренеры — Мартин Грох, Матеуш Зарчински.

Примечания

Фотогалерея

См. также

Литература

 • Волейбол. Энциклопедия/ Сост. В. Л. Свиридов, О. С. Чехов. Томск: Компания «Янсон» — 2001.

Ссылки