Женска одбојкарска репрезентација на Црна Гора

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Репрезентација на Црна Гора
Знамето на Црна Гора
Конфедерација CEV
Национална федерација Одбојкарски сојуз на Црна Гора
Прв официјален натпревар Црна Гора - Израел 0: 3 ( Нетања ( Израел ), 06.06.2008, ОТ )
Место на ранг-листата на ФИВБ 66-84-ти [1]
Место во рејтингот на CEV 25-26. [2]
Тренер Србија Драган Нешиќ
Официјален сајт

Женската одбојкарска репрезентација на Црна Гора ( срп . Женска одбојкашка репрезентација Црне Гор ) ја претставува Црна Гора на меѓународните одбојкарски натпревари . Управувачка организација е Црногорскиот одбојкарски сојуз ( Одбојкашки спас Црне Гор - ОСЦГ ).

Историја

На 5 јуни 2006 година престана да постои Државниот сојуз на Србија и Црна Гора . Истата година, Одбојкарскиот сојуз на Црна Гора се стекна со независност и се приклучи кон ФИВБ и ЕКВ .

Женската црногорска одбојка зазема многу скромна позиција, прво во југословенската, а потоа и српско-црногорската одбојка. Во водечките дивизии на националните првенства на овие земји, во најдобар случај, беше претставена само една селекција од Црна Гора. Во репрезентациите на Србија и Црна Гора беа само српските одбојкари.

Дебито на женската репрезентација на Црна Гора на меѓународната арена се случи во јуни 2008 година како дел од квалификацискиот турнир за Европското првенство 2009 година . Во својот прв официјален натпревар на црногорската одбојкарска репрезентација загуби на 6 јуни израелската Нетанија, репрезентацијата на Израел со резултат 0:3. Во следните пет квалификациски натпревари загуби и црногорската репрезентација која заврши на последното место во својата квалификациска група.

Последователно, репрезентацијата на Црна Гора неуспешно настапи на официјалните натпревари, непроменливо губејќи од своите ривали на квалификациските турнири на Светските и Европските првенства.

На 24 мај 2013 година, репрезентацијата на Црна Гора, по 21 пораз во низа, конечно ја извојува првата победа, победувајќи ја македонската репрезентација со резултат 3:0 во воведното коло од квалификациите за Светското првенство 2014 година . Тогаш црногорските одбојкари ја совладаа Босна и Херцеговина со 3:1 и загубија од Хрватска со 1:3, заземајќи го второто место во нивната квалификациска група. Ова и овозможи на црногорската репрезентација да ја надмине првата фаза од квалификацискиот турнир, но во втората, одржана во Израел , Црногорците загубија од сите свои противници во пет одиграни натпревари и испаднаа од понатамошната борба за билет за Светското првенство. .

Сличен резултат Црногорските одбојкари покажаа и во 2014 година на квалификацискиот турнир за ЕП 2015 година . Црногорската репрезентација во 1. групно коло ги надигра селекциите на Естонија , Литванија и Босна и Херцеговина , но во второто претрпе 5 порази со една победа над шпанската репрезентација и испадна од борбата за влез во ЕП. првенство.

Во 2015 година, женската одбојкарска репрезентација на Црна Гора за прв пат беше меѓу учесниците на одбојкарскиот турнир на Игрите на мали држави во Европа и самоуверено го зазеде првото место, победувајќи ги сите свои ривали (екипи на Сан Марино , Исланд , Луксембург и Лихтенштајн ) со истиот резултат 3:0.

Во 2016 година, црногорската репрезентација за прв пат учествуваше во Евролигата и во првото коло во својата група оствари две победи - над селекциите на Шпанија 3:0 и Франција 3:2 (турнејата се одржа во црногорскиот бар ), но трите порази во вториот дел од групната фаза ги турнаа црногорските одбојкари на 4. место. Во пресрет на квалификациите за Евро-2017, Владимир Милачиќ беше заменет со познатиот српски селектор Драган Нешиќ за селектор на црногорската репрезентација. Црногорците настапот на квалификацискиот турнир за ЕП го почнаа од 1.коло, каде го зазедоа 2. место во групата, но според најдобрите дополнителни показатели стигнаа до главната фаза на селекцијата, каде во првиот натпревар неочекувано го победи романскиот тим со 3:1. Следеа 4 порази во низа, а само победата во финалниот натпревар на групниот турнир над Швајцарија им овозможи на црногорските одбојкари да го заземат третото место во групата, но тоа не беше доволно за продолжување на борбата за влез во европско првенство.

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

Светски првенства

  • 2010 - не се квалификуваше
  • 2014 година - не се квалификуваше
  • 2018 - не се квалификуваше

Европско првенство

Евролига

Црногорската репрезентација до 2015 година не учествуваше во Евролигата.

  • 2016 година : Татјана Бокан, Ана Оташевич, Николета Перович, Елена Цвијович, Мелиса Ценович, Евгенија Миливоевич, Марија Милович, Андеа Лакович, Тамара Роганович, Елса Хаџисалихович, Даниела Јакович, Миланович Маријачан, Ксенијахан Иван Тренер - Владимир Милачич.
  • 2017 година : Ана Оташевич, Николета Перовиќ, Елена Цвијович, Евгенија Миливоевич, Марија Милович, Андеа Лакович, Тамара Роганович, Елза Хаџисаликович, Даниела Џакович, Ксенија Иванович, Драгана Перуничиќ, Ива Вуајо, Ива, Минјајо, Ива Ањају. Тренер - Драган Нешиќ.

Европски игри на мали држави

Црногорската репрезентација до 2013 година не учествуваше на Игрите.

Состав

Репрезентацијата на Црна Гора во натпреварите 2019 година ( квалификации на ЕП , Игри на малите држави на Европа )

бр. Име презиме година

раѓање

Висина Амплуа Клуб
1 Татјана Бокан 1988 година 186 напаѓач Унгарија „Светелски-БРШЕ» Бекешчаба
2 Ана Вељковиќ (Оташевич) 1987 година 192 централно Романија „Штиинца“ Бакау
3 Николета Перовиќ 1994 година 184 напаѓач Унгарија „Светелски-БРШЕ» Бекешчаба
4 Елена Цвијович 1992 година 187 напаѓач Грција „Македонес Аксиу“ Аксиуполис
5 Мелиса Ценович 1998 година 168 либеро Црна Гора "Лука Бар" Бар
6 Тијана Тврдишиќ 2002 година 175 врзивно средство Црна Гора Бар „Галеб“.
7 Марија Милович 1989 година 188 централно Франција „Свети Рафаел“
осум Катарина Чачиќ 2000 година 182 либеро Црна Гора Бар „Галеб“.
осум Андреа Лакович 1989 година 185 централно Романија „Тарговиште“
девет Тамара Роганович 1994 година 175 врзивно средство Бугарија „Беројо“ Стара Загора
Четиринаесет Марија Шушич 2002 година 176 врзивно средство Србија ШАТОР Обреновац
15 Милена Бурзанович 2000 година 192 напаѓач Црна Гора "Лука Бар" Бар
16 Ања Пејович 2001 година 169 либеро Црна Гора „Медитеран-Бемакс“ Будва
17 Теодора Ракочевиќ 1999 година 182 централно Црна Гора „Морача“ Подгорица
осумнаесет Катарина Будрак 1998 година 196 напаѓач Франција „ASPTT Mulhouse“
19 Сашка Ѓурович 2001 година 188 централно Србија ШАТОР Обреновац

Клубовите се наведени од крајот на сезоната 2018-2019.

  • Главен тренер - Србија Драган Нешиќ.
  • Тренери - Предраг Ѓоновиќ, Марко Радушиновиќ.

Белешки (уреди)

исто така види

Врски