Естонија женска одбојкарска репрезентација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Тимот на Естонија
Естонско знаме
Конфедерација CEV
Национална федерација Естонски одбојкарски сојуз
Прв официјален натпревар Естонија - Белорусија 0: 3 ( Талин ( Естонија ), 24.10.1992, ОТ )
Место на ранг-листата на ФИВБ 52-65. [1]
Место во рејтингот на CEV 28-ми [2]
Тренер Андреј Ојаметс
Официјален сајт

Естонската женска одбојкарска репрезентација ( Est. Eesti Rahvusnaiskond ) - ја претставува Естонија на меѓународните одбојкарски натпревари . Управувачката организација е Естонската одбојкарска асоцијација ( Est. Eesti Võrkpalli Liit-EVL ) .

Приказна

Во Естонија , тие се запознале со одбојката во 1919 година , кога спортските игри биле вклучени во наставната програма на образовните институции во Талин . Една година подоцна, во центарот на градот беше организиран спортски фестивал, од кој дел беше и турнир во одбојка со учество на машки екипи од голем број градови во државата. Во 1922 година бил организиран Сојузот на спортски игри на Естонија, а три години подоцна го одржал првото првенство во земјата меѓу мажи и жени . Во 1930-тите, естонските тимови редовно учествуваа на различни меѓународни натпревари.

Во 1940 година, Естонија стана дел од Советскиот Сојуз, а од 1946 година, најдобриот женски тим на Естонската ССР - Талин Калев - редовно беше меѓу учесниците на првенствата на СССР , но во најдобар случај зазема место во средината на турнирот. табела, а по формирањето во 1966 година во структурата на Сојузните првенства на двете дивизии „Калев“ никогаш не успеал да стигне до водечката од нив. Највисокото достигнување на женскиот тим на Естонската ССР на одбојкарските турнири на Спартакијадата на народите на СССР беше 6-то место, заземено од него во 1959 и 1963 година . Како дел од репрезентацијата на СССР, Аино Хумеринд , единствениот претставник на Естонија кој беше дел од главниот тим на Советскиот Сојуз, стана сребрен медал на Европското првенство во 1955 година .

Откако Естонија стекна независност, одбојкарската федерација на земјата во 1992 година се приклучи на ФИВБ и ЦЕВ . Истата година, женската репрезентација на Естонија го направи своето деби на официјални меѓународни натпревари. Во октомври и ноември, Естонците одиграа два плеј-оф натпревари со белоруската репрезентација во прелиминарното коло на квалификацискиот турнир за Европското првенство , но двата пати загубија со резултат 0:3 и не стигнаа до групната фаза од квалификациите. После тоа, до 2008 година, репрезентацијата на Естонија не учествуваше на официјални турнири, ограничувајќи се само на пријателски натпревари.

Во 2008 година , по 16-годишна серија, естонските одбојкари влегоа во квалификациите за европскиот континентален шампионат , но во својата квалификациска група загубија 6 меча од шест од нивните ривали од репрезентациите на Бугарија , Хрватска и Финска , не успевајќи да ги преземат дури и еден сет. Следната година, во Талин се одржа еден од групните турнири од стартното коло на изборот за Светско првенство , но за домаќините во оваа фаза изборот заврши поради единствениот пораз од селекцијата на Молдавија со 2:3.

Во 2013 година, во првата фаза од квалификациите за светското првенство, Естонците ги победија репрезентациите на Летонија , Литванија и Исланд и стигнаа до последното коло на квалификацискиот турнир, но не можеа да им се спротивстават на ништо на селекциите на Азербејџан , Србија и Израел загубија од секој со ист резултат 0:3 ...

На квалификацискиот турнир на ЕП 2015, репрезентацијата на Естонија успешно ја надмина првата групна фаза, но во втората, како и 6 години претходно, се покажа дека е аутсајдер, откако не успеа да победи во својата група ниту еднаш. на шест одиграни натпревари. На ист начин, селекцијата на Естонија настапи во квалификациите за Евро-2017 , но успеа да извојува една победа во втората фаза од изборот - над репрезентацијата на Финска со 3:2.

Во јануари 2019 година, репрезентацијата на Естонија постигна историско достигнување за женската одбојка на земјата, со што за прв пат се квалификуваше на Европското првенство [3] . Естонските одбојкари го постигнаа овој успех за многумина неочекувано, заземајќи го првото место во својата квалификациска група, пред селекциите на Финска , Чешка и Шведска . Самото европско првенство беше неуспешно за селекцијата на Естонија - 5 порази во 5 натпревари и пропушти плеј-оф.

Во моментов, одбојката е традиционално инфериорна во однос на кошарката , фудбалот и хокејот на мраз во однос на популарноста во земјата меѓу спортовите.

Резултати од перформансите и состави

Светски првенства

Репрезентацијата на Естонија не учествуваше во квалификациите на Светското првенство 1994-2006 година.

 • 2010 - не се квалификуваше
 • 2014 година - не се квалификуваше
 • 2018 - не се квалификуваше
 • 2010 (квалификација) : Катрин Куверјалг, Кеу Пилувер, Лоре Енгел, Кадри Пури, Ана-Кристина Носко, Маарја Кернер, Оксана Босијанок, Катрин Отис, Наталија Братухина, Сирет Ритс, Полина Братухина, Мари-Лис Граум. Тренер - Питер Вахтра.
 • 2014 (квалификација) : Кеу Пилувер, Кади Кулеркан, Мерилин Салбен, Јулија Минакмае, Кристел Мур, Маарја Кернер, Лиис Кулеркан, Наталија Братухина, Елијса Пате, Ану Енок, Мари-Лис Грауман, Кадрина, Кадриту. Тренер - Питер Вахтра.
 • 2018 (квалификација) : Нет Пејт, Јулија Минакме, Кристине Милен, Лиис Кулеркан, Егле Пуви, Елиис Холас, Рајли Конт-Контсон, Керту Лаак, Кристи Нилвак, Силвија Пертенс, Ерле Пјуви, Лора Оравркан, Кади. Тренер - Андреј Ојаметс.

Европско првенство

 • 2009 (квалификација) : Оксана Босијанок, Дорит Хеинасту, Евели Хелиште, Маарја Кернер, Кетрин Куверјалг, Катре Лаанес, Ана-Кристина Носко, Кетрин Отис, Кеу Пилувер, Кристина Раап, Сирет Ритс, Алис Тенис. Тренер - Питер Вахтра.
 • 2015 (квалификација) : Мерилин Салбен, Јулија Минакмае, Кристел Мур, Керту Лаак, Лиис Кулеркан, Наталија Братухина, Елијса Пате, Ану Енок, Мари-Лис Грауман, Нет Пејт, Полина Братухина, Пил Вахтра. Тренер - Питер Вахтра.
 • 2017 (квалификација) : Нет Пејт, Јулија Минакмае, Кристине Милен, Лиис Кулеркан, Каиса Јунпуу, Елијса Пеит, Ану Енок, Мари-Лис Грауман, Керту Лаак, Кристи Нилвак, Полина Братухина Калиналалинау, .. Тренер - Питер Вахтра.
 • 2019 година : Нет Пејт, Каиса Бахмаз, Јулија Минакмае, Кристине Милен, Лиис Кулеркан, Елизе Холас, Елиса Пит, Ану Енок, Хана Пајула, Керту Лаак, Кристи Нилвак, Ингрид Киск, Кристел Мур, Натали Хејд. Тренер - Андреј Ојаметс.

Евролига

До 2017 година, репрезентацијата на Естонија не учествуваше во Евролигата.

 • 2018 година - 16-то место (4-то во Сребрената лига)
 • 2019 - 17. - 18. место (5. - 6. во Сребрената лига)
 • 2018 : Нет Пејт, Каиса Бахмаз, Јулија Минакмае, Кристине Милен, Лиис Кулеркан, Елизе Холас, Елиса Пит, Ану Енок, Хана Пајула, Керту Лаак, Кристи Нилвак, Кристел Мур, Мери Розенблат. Тренер - Андреј Ојаметс.
 • 2019 : Нет Пит, Каиса Бахмаз, Јулија Минакме, Кристине Милен, Лиис Кулеркан, Елиис Холас, Елиса Пит, Ану Енок, Хана Пајула, Кристи Нилвак, Мари Арак, Ингрид Киск, Кристел Мур, Натали Хејдеид. Тренер - Андреј Ојаметс.

Соединение

Репрезентацијата на Естонија во натпревари во 2019 година (Европско првенство - квалификации и главен турнир , Евролига )

бр. Име презиме година

раѓање

Раст Амплуа Клуб
еден Нет Паштета 1992 година 177 напаѓач Финска „Кангасала“
2 Каиса Бахмев 1994 година 174 врзивно средство Белгија „Седисол-Фарсиен“
3 Јулија Минакмае 1990 година 177 врзивно средство Франција „Вандевр-Ненси“ Ненси
4 Кристин Милен 1996 година 183 напаѓач Франција Олимписки Тервил-Флоранж
5 Лиис Кулеркан 1991 година 191 централно Франција „Вандевр-Ненси“ Ненси
7 Елиза Холас 1993 година 185 централно Франција Олимписки Тервил-Флоранж
осум Елиса Пате 1991 година 182 централно ФинскаВампулахуитинен
9 Ану Енок 1992 година 175 напаѓач Франција „Вандевр-Ненси“ Ненси
10 Хана Пајула 1998 година 178 напаѓач Белгија „Седисол-Фарсиен“
единаесет Керту Лаак 1998 година 188 напаѓач Финска „Виести“ Сало
12 Кристи Нилвак 1989 година 171 либеро Естонија TalTech Tradehouse Талин
тринаесет Полина Братухина-Питу 1987 година 180 напаѓач Франција Олимписки Тервил-Флоранж
тринаесет Мари Арак 1994 година 180 централно Естонија „Тарту Јуликол Бигбанк“ Тарту
14 Ингрид Киск 1998 година 182 напаѓач Естонија „Тарту Јуликол Бигбанк“ Тарту
15 Кристел Мур 1994 година 188 напаѓач Франција Олимписки Тервил-Флоранж
шеснаесет Лизел Нелис 1995 година 175 либеро Естонија TalTech Tradehouse Талин
17 Натали Хајдла 2001 година 163 либеро Естонија Талин Јуликол Талин
деветнаесет Кади Кулеркан 1992 година 193 напаѓач Естонија TalTech Tradehouse Талин
дваесет Јаде Шадеико 2000 година 191 напаѓач Естонија „Тарту Јуликол Бигбанк“ Тарту
 • Главен тренер е Андреј Ојаметс.
 • Тренери - Марко Мет, Оливер Луцеп.

Белешки (уреди)

 1. Рејтинг на женските репрезентации на ФИВБ од 29 септември 2019 година
 2. Рејтингот на женските репрезентации на ЦЕБ од 9 септември 2019 година (непристапна врска) . Преземено на 21 јануари 2019 година. Архивирана на 20 март 2019 година.
 3. Женската репрезентација стана насловна во Естонија по историските квалификации за Евроволеј. (недостапна врска) . Датум на лекување: 29 август 2021 година Архивирана 21 јануари 2019 година.

Врски