Женска одбојкарска репрезентација на Фарските Острови

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Тимот на Фарски Острови
Знаме на Фарските Острови
Конфедерација CEV
Национална федерација Фарски одбојкарски сојуз
Прв официјален натпревар Фарски Острови - Англеси 2: 0 ( Даглас ( Островот на Мен ), 1985.07.1985, Игри на островот )
Место на ранг-листата на ФИВБ 85-95-ти [1]
Место во рејтингот на CEV 41-42. [2]
Тренер Данска Ларс Енгел
Официјален сајт

Фарските Острови женска одбојкарска репрезентација ( глава. Føroyska landsliðið í flogbólti hjá kvinnum, DAT. Færøernes damelandsholdet одбојка) - претставува Фарските Острови во меѓународни натпревари одбојка . Управувачката организација е Фарскиот одбојкарски сојуз ( раководител. Flogbóltssamband Føroya - FBF ).

Историја

Фарскиот одбојкарски сојуз е член на ФИВБ и ЦЕВ од 1978 година.

Првото официјално натпреварување во кое учествуваше женската репрезентација на Фарските Острови беше одбојкарскиот турнир во рамките на првите Островски игри . Одбојкарите на Фарски стигнаа до финалето каде во три натпревари загубија од репрезентацијата на Аланд. Во иднина, репрезентацијата на Фарските Острови секогаш беше меѓу учесниците на овие повеќеспортски натпревари на островските територии, што се одржуваат на секои две години, и секогаш беше меѓу наградените, додека 7 пати освојуваше златни медали.

Покрај тоа, репрезентацијата на Фарски Острови учествува на првенствата на малите европски земји , но за прв пат успеа да стане еден од наградените на овие натпревари дури во 2019 година.

Резултати од перформансите и состави

Светски првенства

Тимот на Фарските Острови не учествуваше во квалификациите за Светското првенство 1952–2014 година.

 • 2018 - не се квалификуваше
 • 2018 (квалификација) : Фемја Мортенсон, Биргит Гутесен, Ана-Сара Скалум, Урд Традара, Сузана Лудвик, Солеил Поулсен, Гудрун-Симона Џонсен, Еина-Стефани Даниелсен, Рут Томассен, Елизабет Пуркусен, Еофија. Тренер - Јохан-Петер О Стонгум.

Европско првенство за мали земји

 • 2000 : Хелен О Какјуни, Гудрид Нолсо, Маргит Јонсен, Вини Џурхунд, Тора Мортенсен, Тина Јакобсен, Аника Јонсен, Марјун Калсо, Герда Натестад, Хелга Нордендал, Алвилда Олавсдотир, Маријана Остер.
 • 2015 година : Фемја Мортенсен, Биргит Гутесен, Ана Хансен, Урд Традара, Карина Поулсдотир-Дебес, Солеил Поулсен, Гудрун Џонсен, Еина-Стефанија Калсо, Ања Даниелсен, Ева Нагата, Елизабет Пуркхус, Софија Пуркхус. Тренер - Бобан Илиќ.
 • 2017 година : Петра Хансен, Еидрид Хансен, Ана-Сара Скалум-Јохансен, Магнхилд Јакобсен, Солеил Поулсен, Гудрун-Симона Џонсен, Ауса Фредериксберг, Ања Даниелсен, Естер Расмусен, Софија Пуркхус, Олува Рамус Ханхус, Фрид Рамус Ханхус, Тренер - Ларс Енгел.
 • Med 3.png 2019 година : Хилда Мортенсен, Јана Фалквард, Бора Јакобсен, Барбара Поулсен, Солеил Поулсен, Ева Нагата, Ања Даниелсен, Хана Олсен, Ана Ларсен, Софија Сплид, Сирид Антониуссен, Сузана Лудвик, Хана Бископсто. Тренер - Ларс Енгел.

Игри на островот

 • 1985 - Med 2.png 2 место
 • 1987 - Мед 1.png 1-во место
 • 1989 - Med 2.png 2 место
 • 1991 - Med 3.png 3 место
 • 1993 - Med 3.png 3 место
 • 1995 - Med 2.png 2 место
 • 1997 - Med 3.png 3 место
 • 1999 - Мед 1.png 1-во место
 • 2001 - Мед 1.png 1-во место
 • 2003 - Мед 1.png 1-во место
 • 2005 - Мед 1.png 1-во место
 • 2007 - Med 2.png 2 место
 • 2009 - Мед 1.png 1-во место
 • 2011 - Med 2.png 2 место
 • 2013 - Мед 1.png 1-во место
 • 2015 - Med 2.png 2 место
 • Мед 1.png 2013 : Ања Даниелсен, Бирита Јонсен, Еина-Стефанија Калсо, Софија Пурхус, Карина Поулдотир-Дебес, Гудрун Јонсен, Еид Магнусен, Јастрид Сивертсен, Биргит Гутесен, Маргит Јонсен, Солеил Поулсен, Урд Традара.
 • Med 2.png 2015 : Фемја Мортенсен, Биргит Гутесен, Ана Хансен, Урд Традара, Карина Поулсдотир-Дебес, Солеил Поулсен, Гудрун Јонсен, Еина-Стефанија Калсо, Ања Даниелсен, Ева Нагата, Елизабет Пуркхус, Софија Буријдонсен ... Тренер - Бобан Илиќ.

Состав

Составот на Фарските Острови на Европското првенство за мали земји 2019 година .

бр. Име презиме година

раѓање

Висина Амплуа Клуб
1 Хилда Мортенсен 2000 година 169 напаѓач Фарски острови „Флер“ Торшавн
2 Јана Фалквард 2003 година врзивно средство Фарски острови CX Survagur
3 Бора Јакобсен 1993 година 173 напаѓач Фарски острови „Флер“ Торшавн
4 Барбара Поулсен 1997 година 168 либеро Фарски острови „Дроттур“ Мидвагур
6 Солеил Поулсен 1990 година 180 централно Фарски острови KHF Колафјордур
7 Ева Нагата 1997 година 179 напаѓач Данска „Елитна волеј“ Архус
осум Хана Олсен 1993 година 180 напаѓач Фарски острови KHF Колафјордур
девет Ања Даниелсен 1992 година 181 напаѓач Фарски острови „Флер“ Торшавн
десет Ана Ларсен 1997 година либеро Данска Алборг
12 Софија Сплит 1991 година 180 Фарски островиМјолнирКлаксвик
13 Сирид Антониусен 1997 година централно Фарски островиМјолнирКлаксвик
Четиринаесет Сузана Лудвик 1997 година 180 централно Фарски острови „Флер“ Торшавн
16 Хана Бископсто 2002 година врзивно средство Данска „Икаст КФУМ“

Клубовите се наведени од крајот на сезоната 2018-2019.

 • Главен тренер - Данска Ларс Енгел.
 • Тренер - Кристијан Микелсен.

Белешки (уреди)

Врски