Женска одбојкарска репрезентација на Финска

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Тимот на Финска
Знаме на Финска
Конфедерација CEV
Национална федерација Суомен Лентопалолито
Прв официјален натпревар Финска - Германија 0: 3 ( Германија , 01/05/1975 , ОТ )
Место на ранг-листата на ФИВБ 66-84-ти [1]
Место во рејтингот на CEV 19-20-ти [2]
Тренер Тапио Кангасниеми
Официјален сајт
Спортски награди
Евролига
Сребрена 2017 година

Финскиот женски одбојкарски национален тим ( Fin. Suomen naisten lentopallomaajoukkue ) ја претставува Финска на меѓународните натпревари во одбојка . Организацијата за управување е Финската одбојкарска асоцијација ( Фин. Suomen Lentopalloliitto - SLL) .

Историја

Одбојката се појави во Финска во 20-тите години на XX век . Во 1939 година била основана Финската кошаркарска асоцијација, која вклучувала и оддел за одбојка. Во 1956 година беше формиран Финскиот одбојкарски комитет, кој се приклучи на ФИВБ во 1957 година и беше трансформиран во асоцијација во 1959 година .

Финскиот женски тим влезе на меѓународната сцена во средината на 1970-тите. Првиот официјален турнир на кој учествувала е квалификацискиот турнир за Европското првенство во 1975 година . Во Германија се одржаа натпревари во една од групите со учество на репрезентациите на Германија , Франција и Финска. Финските одбојкари настапија неуспешно, губејќи од своите ривали и двата пати со резултат 0:3.

Финска беше нарачана да биде домаќин на Европското првенство во 1977 година за прв пат и, соодветно, репрезентацијата домаќин беше изземена од квалификациите. Во првиот натпревар на турнирот, Финците ја победија репрезентацијата на СРГ во пет натпревари, но во следните шест натпревари домаќините на турнирот загубија од своите ривали и го затворија пласманот на турнирот, заземајќи го последното 12-то место.

Светското првенство во 1978 година се одржа во СССР и поради одбивањето на голем број репрезентации, во списокот на учесници се појавија празни места, кои беа предложени да ги пополни европскиот тим, меѓу кој беше и финскиот. Репрезентацијата на Финска - дебитантот на светските првенства - настапи на турнирот, очекувано, неуспешно, откако ги загуби сите 6 натпревари во две групни фази. Како и да е, финските одбојкари успеаја да го завршат натпреварувањето со позитивна нота, откако извојуваа две победи во утешниот плеј-оф за 21-23 места над репрезентациите на Тунис и Белгија . Во следните години, женската репрезентација на Финска 5 пати се обидуваше да ја совлада селекцијата за СП, но безуспешно.

Риика Летонен

Последниот официјален турнир под покровителство на ФИВБ и ЕКБ , на кој женскиот тим на Финска учествуваше во последната фаза, беше Европското првенство во 1989 година . На него финските одбојкари одиграа 7 натпревари и на сите беа поразени со само една победа на турнирот. Од 1991 година , финскиот тим редовно учествува во квалификациите за континенталните првенства, но сè уште не може да се пласира на главниот турнир.

Најдобра одбојкарка во земјава за сите години е Риика Летонен, која петнаесет години (2000-2013) игра во најсилните лиги во Европа ( француска , италијанска , турска , азербејџанска ) и Јапонија (2000-2013).

Репрезентацијата на Финска во 2017 година ги освои првите медали на официјален турнир во својата историја. Откако учествуваа во Евролигата за прв пат, финските одбојкари стигнаа до финалето, каде што загубија од репрезентацијата на Украина , станувајќи сребрени медалисти на натпреварот.

Резултати од изведбите

Светски првенства

Европско првенство

 • 2019 година : Роса Коскело, Џесика Косонен, Саара Еско, Суви Коконен, Криста-Михаела Берегорд-Мадсен, Еми Ријкила, Каиса Аланко, Катја Килмаахо, Лаура Пихлајамаки, Сала Карху, Пиа Корхонен, Ана Канаја Чана, Карку, Пиа Корхонен, Ана Чаканија, Лаконен-Хелене. Тренер - Тапио Кангасниеми.

Евролига

Репрезентацијата на Финска до 2016 година не учествуваше во Евролигата.

 • Med 2.png 2017 : Иида Паананен, Нора Косонен, Суви Коконен, Каиса Аланко, Саана Колонен, Лаура Пихлајамаки, Сала Карху, Пиа Корхонен, Роња Хеикиниеми, Роса-Хелена Лаконен, Даниела Охман, Хилаелина Пјантилр Тренер - Тапио Кангасниеми.
 • 2018 година : Нора Косонен, Суви Коконен, Криста-Михаела Бјарегорд-Мадсен, Паулина Вилпонен, Каиса Аланко, Лаура Пихлајамаки, Сала Карху, Пиа Корхонен, Роња Хеикиниеми, Роса-Хелена Лаконен, Даниела Охманелид Ма. Тренер - Тапио Кангасниеми.
 • 2019 : Џесика Косонен, Саара Еско, Суви Коконен, Криста-Михаела Барегард-Мадсен, Еми Рикила, Каиса Аланко, Катја Килмаахо, Лаура Пихлајамаки, Сала Карху, Пиа Корхонен, Ана Чакан, Роса-Мајкала Дијаконаиаен, Diananiia Laakkonen Hillaelina Hämäläinen. Тренер - Тапио Кангасниеми.

Тренери

На списокот се главните тренери кои ја предводеле финската женска репрезентација во официјалните натпреварувања.

 • 1972-1978 - Финска Арто Кари
 • 1979-1985 - Финска Ласе Сребрена
 • 1986-1991 - Финска Сепо Пулкинен
 • 1991-1997 - Финска Џоуко Линдберг
 • 1998-1999 - Финска Вирпи Ојакангас-Палмунен
 • 1999-2003 - Естонија Питер Вахтра
 • 2004-2006 - Финска Анти Раананен
 • 2008-2009 - Финска Марко Сиивонен
 • 2010-2013 - Норвешка Торе Александарсен
 • од 2014 година - Финска Тапио Кангасниеми

Состав

Репрезентацијата на Финска во натпреварите 2019 година (Европско првенство - квалификации и главен турнир , Евролига )

бр. Име презиме година

раѓање

Висина Амплуа Клуб
1 Роса Коскело 1991 година 165 либеро Германија Алијансата Штутгарт
2.4 Џесика Косонен 1997 година 174 напаѓач Швајцарија Лугано
3 Саара Еско 1980 година 179 напаѓач
5 Суви Коконен 2000 година 182 напаѓач Финска COD Hämenlinna
6 Криста-Михаела Бјарегард-Мадсен 1993 година 183 централно Финска COD Hämenlinna
7 Еми Рикила 1999 година 175 напаѓач Финска COD Hämenlinna
осум Каиса Аланко 1993 година 174 врзивно средство Франција „Нант“
девет Катја Килмаахо 1994 година 172 врзивно средство Швајцарија Лугано
десет Лаура Пихлајамаки 1990 година 194 централно Германија „Визбаден“
единаесет Сала Карху 1994 година 178 напаѓач Франција „Кампер“
12 Пиа Корхонен 1997 година 187 напаѓач Германија „Дрезднер“ Дрезден
13 Роња Хеикиниеми 1998 година 181 напаѓач Финска COD Hämenlinna
13 Ана Чакан 1996 година 183 централно Финска „Виести“ Сало
Четиринаесет Роса-Хелена Лаконен 1994 година 193 централно Франција "Evreux"
15 Даниела Оман 1997 година 185 централно Франција „Безиер“
16 Тијамари Сиевјанен 1994 година 168 либеро Финска „Кангасала“
17 Хилаелина Хемалаинен 1988 година 163 либеро Финска „Виести“ Сало
осумнаесет Карина Лехто 1998 година 175 либеро САД Државниот универзитет во Монтана
19 Хилка Хујанен 1998 година 176 напаѓач Финска Nurmon Seinäjoki
21 Нели Рантанен 1996 година 186 напаѓач Финска Orivesi "Oriveden Ponnistus"

Клубовите се наведени од крајот на сезоната 2018-2019.

 • Главен тренер - Тапио Кангасниеми.
 • Тренери - Петри Фриберг, Лаури Хакала, Анулијса Љахитие.

Белешки (уреди)

Литература

 • Одбојка. Енциклопедија / Комп. В.Л.Свиридов, О.С.Чехов. Томск: Компанијата Јансон - 2001 година.

Врски