Германска женска одбојкарска репрезентација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Германскиот тим
Знамето на Германија
Конфедерација CEV
Национална федерација ДВВ
Прв официјален натпревар Германија - Романија 3: 1 ( Бари ( Италија ), 28.09.1991, Европско првенство )
Место на ранг-листата на ФИВБ 15-ти [1]
Место во рејтингот на CEV 6-ти [2]
Тренер Феликс Козловски
Официјален сајт
Спортски награди
Гран при
Бронза 2002 година
Бронза 2009 година
Европско првенство
Бронза Италија 1991 година
Бронза Турција 2003 година
Сребрена Србија / Италија 2011 година
Сребрена Германија / Швајцарија 2013 година
Евролига
Злато 2013 година
Сребрена 2014 година

Женска репрезентација на Германија во одбојка ( It. Of Deutsche Volleyballnationalmannschaft der Frauen) - ја претставува Германија на меѓународни натпревари во одбојка . Водечкото тело е Deutscher Volleyball Verband (DVV ).

Историја

Набргу по обединувањето на Германија во 1991 година, одбојкарските федерации на двете германски покраини - ГДР (Deutscher Sportverband Volleyball der DDR - DSVB) и Германија (Deutscher Volleyball Verband - DVV) - се споија во единствена германска одбојкарска унија. Во исто време беше формирана и женската одбојкарска репрезентација на обединета Германија, истата година учествуваше на Европското првенство што се одржа кон крајот на септември - почетокот на октомври во Италија . Во својот прв натпревар на турнирот на 28 септември во Бари, германскиот тим ја победи репрезентацијата на Романија со резултат 3:1. Подоцна, германската репрезентација го зазеде второто место во својата група, стигнувајќи до полуфиналето, каде загуби од репрезентацијата на СССР со 0: 3, но во натпреварот за „бронзата“ го победи италијанскиот тим со 3: 1. Третото место не им гарантираше на германските одбојкари учество на Олимпијадата во 1992 година , бидејќи според резултатите на Европското првенство само две селекции се квалификуваа за олимпискиот одбојкарски турнир.

Зборувајќи за составот на обединетата германска репрезентација, треба да се истакне дека огромно мнозинство од играчите во неа (9 од 12) беа одбојкари кои претходно настапуваа за репрезентацијата на ГДР , која за време на четирите претходни Европски првенства непроменливо стана победник ( 1983 и 1987 година ) или сребрен медалист ( 1985 и 1989 година ) [3] . Најистакнатите играчи од оваа група беа двократните европски шампиони А. Радфан, М. Арлт, У. Штепин (Олденбург), Г. Науман (Јенсен), континенталниот шампион С. Ламе. Поранешниот селектор на репрезентацијата на ГДР Зигфрид Келер е назначен за селектор на германската репрезентација. Репрезентацијата на СРГ никогаш не била меѓу наградените за целото време на учество на европските првенства.

Во 1994 година, германската репрезентација го направи своето деби на светскиот шампионат , што се одржа во Бразил . Германските одбојкарки се пласираа во четвртфиналето, каде што загубија од репрезентацијата на Куба , неприкосновен лидер на светската женска одбојка во 1990-тите. Германците во утешни натпревари ги победија селекциите на Кина и САД и го зазедоа последното 5-то место.

Во јануари 1996 година, на Европскиот олимписки квалификациски турнир одржан во Бремен , германската селекција стана прва, пред репрезентациите на Русија , Холандија и Хрватска и обезбеди учество на Олимписките игри истата година. Истото олимписко деби за германскиот тим беше неуспешно. Со само две победи во 6 одиграни натпревари, Германија се најде на само 8-то место.

Во 1997 година, националниот тим претрпе значително ажурирање на составот. Од поранешните одбојкари на поранешната репрезентација на ГДР, во германската репрезентација остана само С.Ламе. Сето тоа не бавно влијаеше негативно на резултатите. На Евро 97 германската репрезентација не можеше да ја напушти ниту прелиминарната група, губејќи на 4 од 5 одиграни натпревари. Истата судбина ги чекаше германските одбојкари на Светското првенство во 1998 година , каде ги загубија сите три натпревари од групното коло. После тоа, селекторот Келер ја напушти функцијата.

Во 1999 година за нов селектор на германската репрезентација беше назначен корејскиот специјалист Ли Хи Ван. Под негово водство, младата германска репрезентација повторно стана една од најсилните на европско и светско ниво. Водечките позиции во националниот тим ги зазедоа играчи како Т. Харт, К. Черлих, А. Грун, Х. Пахале, К. Бенеке, А. Буагаа, К. Раџувајт и други. Во 1999 година, Германија стигна до полуфиналето на Европското првенство , една година подоцна стана 6-та на Олимпијадата во Сиднеј , во 2002 година ја освои бронзата за Гран при , а во 2003 година, по 12-годишна пауза, стана награден добитник на Европската Првенство , освоени бронзени медали. Навистина, меѓу последните два турнира, се заглави несреќниот неуспех на домашното светско првенство во 2002 година , каде германската репрезентација не можеше да стигне ниту до четвртфиналето.

Германската репрезентација на Олимпијадата 2004 година.

По одреден пораст на резултатите на тимот, кој се случи во 1999-2003 година, тогаш започна пад во неговата игра. Откако ги освои европските олимписки квалификации во јануари 2004 година , во кои учествуваа сите водечки европски тимови, на Олимпијадата во Атина, германската репрезентација беше изоставена од турнирот по прелиминарната фаза. Една година подоцна, на Европското првенство, Германците исто така не успеаја да ја напуштат групата. Само 11-то место на светското првенство во 2006 година доведе до промени во стручниот штаб на германската репрезентација. Ли Хи Ван беше заменет со италијанскиот селектор Џовани Гуидети како селектор на националниот тим.

Германската репрезентација е сребрен медал на Европското првенство 2013 година.

Под водство на нов селектор, репрезентацијата на Германија низ годините значително го обновуваше својот ростер. Во него главните улоги ги презедоа К. Вајс, К. Фуерст , М. Козух , К. Сушке, Х. Баер, М. Бринкер, М. Апиц, Л. Томсен, Л. Најдобрите резултати на германската репрезентација по 2006 година беа сребрените медали на Европските првенства 2011 и 2013 година, бронзата на Гран при 2009 година и победата во Евролигата 2013 година . Неуспесите го вклучуваат, пред сè, недостатокот на германската репрезентација на Олимписките игри во 2008 и 2012 година.

Во 2015 година селектор на германската женска репрезентација беше италијанскиот стручњак Лучијано Педула, кој на оваа позиција го замени друг Италијанец Џовани Гуидети. Сезоната 2015 под водство на нов ментор не и донесе успех на репрезентацијата - на Гран при германските одбојкари застанаа на чекор од пласман во последната фаза (7-мо место), а на Европското првенство и Европските игри тие испадна од борбата во четвртфиналната фаза. Во ноември истата година, Педула поднесе оставка. За нов селектор на репрезентацијата беше назначен Феликс Козловски, кој претходно неколку години работеше како помошник на Гуидети во стручниот штаб на германската репрезентација.

Германската репрезентација ја одигра сезоната 2017 со значително ажуриран состав. Многу лидери од изминатите години не беа вклучени во репрезентацијата, меѓу кои Фуерст, Вајс, Кожуч, Баер, Апиц, Сушке, Ханке, Брант, Томсен, Хипе. Откако самоуверено се квалификуваа меѓу учесниците на Светското првенство 2018 година , на Европското првенство германските одбојкари стигнаа до четвртфиналето, каде што загубија од домаќинката на европскиот шампионат - репрезентацијата на Азербејџан - 0: 3.

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

 • 1992 година - не се квалификуваше
 • 1996 година - 8 место
 • 2000 - 6-то место
 • 2004 година - 9-10 место
 • 2008 - не се квалификуваше
 • 2012 - не се квалификуваше
 • 2016 - не се квалификуваше
 • 1996 : Сузан Ламе, Тања Харт, Констанс Радфан, Силвија Рол, Уте Степин, Карин Хорнингер, Инес Пијанка, Кристина Шулц, Клаудија Вилке, Ненси Селис, Грит Науман, Ханка Пахале. Тренер - Зигфрид Келер.
 • 2000 : Сузана Ламе, Беатрис Домеланд, Тања Харт, Керстин Черлих, Силвија Рол, Кристина Бенеке, Ања-Надин Питрек, Кристина Шулц, Јудит Флемиг, Ханка Пахале, Анџелина Грун, Џудит Силвестер. Тренер - Ли Хи Ван.
 • 2004 : Тања Харт, Керстин Черлих, Јулија Шлехт, Корнелија Дамлер, Кристина Бенеке, Кристијане Фурст, Олесија Кулакова, Атика Боагаа, Кети Раџувајт, Анџелина Грун, Џудит Силвестер, Биргит Там. Тренер - Ли Хи Ван.

Светски првенства

 • 1994 : Сузан Ламе, Констанс Радфан, Силвија Рол, Жаклин Ридел, Уте Степин, Карин Хорнингер, Инес Пијанка, Кристина Шулц, Клаудија Вилке, Јана Волмер, Ненси Селис, Грит Науман, Карин Стејарт. Тренер - Зигфрид Келер.
 • 1998 : Ханка Пахале, Беатрис Домеланд, Тања Харт, Керстин Черлих, Силвија Рол, Ненси Селис, Јохана Рајнинк, Кристина Бенеке, Џудит Флемиг, Сузана Ламе, Анџелина Грун, Клаудија Вилке. Тренер - Зигфрид Келер.
 • 2002 : Беатрис Домеланд, Тања Харт, Керстин Черлих, Силвија Рол, Јана Милер, Атика Боишаа, Олесија Кулакова, Кети Раџувајт, Анџелина Грун, Џудит Силвестер, Биргит Тум, Верена Веч. Тренер - Ли Хи Ван.
 • 2006 : Атика Боиша, Кетлин Вајс, Тања Харт, Керстин Черлих, Кристина Бенеке, Корнелија Дамлер, Кристијане Фуерст, Катрин Шлутер, Анџелина Грун, Маргарета Козуч, Биргит Тум, Корина Сушке. Тренер - Џовани Гуидети.
 • 2010 : Ленка Дуер, Кетлин Вајс, Дениз Ханке, Керстин Черлих, Саскиа Гипе, Кети Раџувајт, Корина Сушке, Ана Матес, Кристијане Фуерст, Хајке Баер, Маргарета Козуч, Марен Бринкер. Тренер - Џовани Гуидети.
 • 2014 : Ленка Дуер, Кетлин Вајс, Луиз Липман, Марен Бринкер, Џенифер Гертис, Џенифер Петке, Стефани Карг, Кристијане Фуерст, Хајке Баер, Маргарета Козух, Лиза Томсен, Виебке Сигл, Лаура Вајхенпитц, Марен. Тренер - Џовани Гуидети.
 • 2018 година : Ленка Дуер, Пиа Кестнер, Дениз Ханке, Марен Фром, Јана-Франсиска Пол, Џенифер Гертис, Кимберли Античка, Лена Стигрот, Луиз Липман, Барбара-Роксана Везорке, Ана Погани, Леони Швертман, Ливанинак, Ивана. Тренер - Феликс Козловски.

светско првенство

 • 2011 : Ленка Дуер, Кетлин Вајс, Керстин Черлих, Анџелина Грун, Берит Кауфелд, Корина Сушке, Ен Матес, Кристијане Фуерст, Саскиа Хипе, Маргарета Козуч, Марен Бринкер, Лиза Томсен, Регина Бурхард, Марен. Тренер - Џовани Гуидети.

Гран при

 • Med 3.png 2002 : Беатрис Домеланд, Керстин Шерлих, Силвија Рол, Јулија Шлехт, Јана Милер, Олесија Кулакова, Атика Бојагаа, Кети Раџувајт, Анџелина Грун, Јудит Силвестер, Биргит Тум, Верена Ве. Тренер - Ли Хи Ван.
 • Med 3.png 2009 : Кетлин Вајс, Дениз Ханке, Керстин Черлих, Хајке Баер, Берит Кауфелд, Ен Матес, Кристијане Фуерст, Сара Петрауш, Сабрина Рос, Марен Бринкер, Маргарета Козуч, Корина Сушке. Тренер - Џовани Гуидети.

Лигата на народите

 • 2018 - 11 место
 • 2019 година - 10 место
 • 2018 : Ленка Дуер, Пиа Кестнер, Дениз Ханке, Марен Фром, Јана-Франсиска Пол, Џенифер Гертис, Џенифер Петке, Кимберли Древник, Лена Стигрот, Луиза Липман, Хана Ортман, Магдалена Грика, Мари Шбарверс Роазел , Ивана Ваниак, Лиза Грундинг, Дениз Имуд. Тренер - Феликс Козловски.
 • 2019 година : Ленка Дуер, Пиа Кестнер, Дениз Ханке, Селма Хетман, Јана-Франсиска Пол, Џенифер Гертис, Кимберли Античка, Неле Барбер, Лена Стигрот, Луиз Липман, Хана Ортман, Денис Имуду, Мари Шелцел, Линдна Швертман, Лиза Грундинг, Натали Вилчек, Елиза Лохман. Тренер - Феликс Козловски.

Европско првенство

 • Med 3.png 1991 : Ариане Радфан, Майке Арльт, Сусанне Ламе, Брит Видеман, Инес Пианка, Кристина Шульц, Уте Штеппин, Констанс Радфан, Карин Стейарт, Силке Ягер, Ренате Рик, Михаэла Лукнер. Тренер — Зигфрид Кёлер.
 • Med 3.png 2003 : Таня Харт, Керстин Черлих, Юлия Шлехт, Корнелия Думлер, Кристина Бенеке, Аника Шульц, Кристиане Фюрст, Олеся Кулакова, Атика Буагаа, Кати Радцувайт, Ангелина Грюн, Юдит Сильвестер. Тренер — Ли Хи Ван.
 • Med 2.png 2011 : Ленка Дюрр, Катлин Вайсс, Керстин Черлих, Ангелина Грюн, Берит Кауффельдт, Корина Сушке, Анне Маттес, Кристиане Фюрст, Саския Хиппе, Маргарета Козух, Марен Бринкер, Лиза Томсен, Регина Бурхардт, Марен Апитц. Тренер — Джованни Гуидетти.
 • Med 2.png 2013 : Ленка Дюрр, Катлин Вайсс, Денизе Ханке, Марен Бринкер, Аня Брандт, Дженнифер Гертис, Яна-Франциска Полл, Корина Сушке, Кристиане Фюрст, Хайке Байер, Саския Хиппе, Маргарета Козух, Лиза Томсен, Лиза Искьердо. Тренер — Джованни Гуидетти.
 • 2015 : Ленка Дюрр, Катлин Вайсс, Марен Бринкер, Дженнифер Гертис, Дженнифер Петтке, Берит Кауффельдт, Лена Штигрот, Хайке Байер, Маргарета Козух, Лиза Томсен, Аня Брандт, Вебке Силге, Лаура Вайхенмайер, Марен Апитц. Тренер — Лючано Педулла.
 • 2017 : Ленка Дюрр, Ирина Кеммсис, Денизе Ханке, Марен Фромм, Яна-Франциска Поль, Дженнифер Гертис, Дженнифер Петтке, Кимберли Древниок, Лена Штигрот, Луиза Липпман, Мари Шёльцель, Анна Погани, Тина Гроссер, Леони Швертман. Тренер — Феликс Козловски.
 • 2019 : Пиа Кестнер, Денизе Ханке, Яна-Франциска Поль, Дженнифер Гертис, Кимберли Древниок, Лина Альсмайер, Лена Штигрот, Луиза Липпман, Мари Шёльцель, Линда Бок, Анна Погани, Ивана Ваньяк, Камилла Вайтцель, Лиза Грюндинг. Тренер — Феликс Козловски.

Евролига

В розыгрышах 2009—2012, 2015—2019 сборная Германии участия не принимала.

 • 2013Med 1.png 1-е место
 • 2014Med 2.png 2-е место
 • Med 1.png 2013 : Ленка Дюрр, Катлин Вайсс, Денизе Ханке, Марен Бринкер, Аня Брандт, Корина Сушке, Кристиане Фюрст, Хайке Байер, Саския Хиппе, Маргарета Козух, Лиза Томсен, Дженнифер Гертис. Тренер — Джованни Гуидетти.

Европейские игры

 • 2015 — 5—8-е место

Монтрё Волей Мастерс

 • 2014 — Med 1.png 1-е место
 • 2017 — Med 2.png 2-е место

Состав

Сборная Германии в соревнованиях 2019 года ( Лига наций , олимпийская квалификация , чемпионат Европы )

Имя, фамилия Год

рождения

Рост Амплуа Клуб
1 Ленка Дюрр 1990 171 либеро Германия «Роте-Рабен» Фильсбибург
2 Пиа Кестнер 1998 182 связующая Германия «Альянс» Штутгарт
3 Денизе Ханке 1989 179 связующая Германия «Шверинер-Палмберг» Шверин
4 Сельма Хетман 1995 187 центральная Германия «Висбаден»
5 Яна-Франциска Поль 1988 185 нападающая Германия «Альянс» Штутгарт
6 Дженнифер Гертис 1994 184 нападающая Германия «Шверинер-Палмберг» Шверин
7 Неле Барбер 1994 183 нападающая Германия «Висбаден»
8 Кимберли Древниок 1997 188 нападающая Германия «Шверинер-Палмберг» Шверин
9 Лина Альсмайер 2000 189 нападающая Германия «УСК Мюнстер»
10 Лена Штигрот 1994 184 нападающая Германия «Дрезднер» Дрезден
11 Луиза Липпман 1994 191 нападающая Италия «Иль Бизонте Фиренце» Сан-Кашано
12 Ханна Ортман 1998 188 нападающая Италия «Саугелла» Монца
13 Денизе Имоуду 1995 180 связующая Германия «Ледис ин блэк» Ахен
14 Мари Шёльцель 1997 188 центральная Германия «УСК Мюнстер»
16 Линда Бок 2000 182 либеро Германия «УСК Мюнстер»
17 Анна Погани 1994 170 либеро Германия «Шверинер-Палмберг» Шверин
18 Леони Швертман 1994 190 центральная Германия «Роте-Рабен» Фильсбибург
19 Ивана Ваньяк 1995 190 нападающая Германия «УСК Мюнстер»
21 Камилла Вайтцель 2000 195 центральная Германия «Дрезднер» Дрезден
22 Лиза Грюндинг 1991 185 центральная Германия «Ледис ин Блэк» Ахен
23 Натали Вильчек 2000 185 центральная Германия «Потсдам»
27 Элиза Лохман 1998 174 либеро Германия «Шверинер-Палмберг» Шверин

Клубы приведены по состоянию на окончание сезона 2018—2019.

 • Главный тренер — Феликс Козловски.
 • Тренеры — Ники Нойбауэр, Андреас Фольмер, Кристиан Вольф.

Примечания

Фотогалерея

См. также

Ссылки