Грчка женска одбојкарска репрезентација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Грчкиот тим
Знамето на Грција
Конфедерација CEV
Национална федерација ЕОПЕ
Прв официјален натпревар Грција - Австрија 3: 1 ( Солун ( Грција ), 13.05.1985 година, Европско првенство во пензија )
Место на ранг-листата на ФИВБ 46-51. [1]
Место во рејтингот на CEV 22-ри-23-ти [2]
Тренер Шпанија Гиљермо Нарањо Ернандез
Официјален сајт

Грчката женска одбојкарска репрезентација ( грчки : Εθνική ομάδα πετοσφαίρισης Ελλάδας γυναικών ) - ја претставува Грција на меѓународните одбојкарски натпревари . Владејачката организација е Грчката одбојкарска федерација (Ελληικη Ομοσπονδια Πετοσφαιρισησ - EOPE) .

Историја

Одбојката се појавила во Грција во 1922 година во атинскиот спортски клуб „Панионис“, каде што А. Лефкатидис бил негов пропагатор. Локалните ИМКА организации во голема мера придонесоа за развојот на новата игра во земјата. Првите национални натпревари за машки тимови се одржале во 1925 година во Атина, за жени во 1926 година во Солун . Во 1949 година , Асоцијацијата на спортски клубови на Грција (основана во 1925 година ; ги обедини сите спортски клубови во земјата, вклучително и одбојката) се приклучи на Меѓународната одбојкарска федерација (ФИВБ ). Независната грчка одбојкарска федерација е основана во 1970 година . Во моментов, одбојката е на третото место по популарност меѓу спортовите, зад фудбалот и кошарката .

Првата женска репрезентација е формирана во 1966 година . Во својот прв пријателски натпревар, грчките одбојкари загубија од репрезентацијата на Турција со 0:3.

Дебито на грчката репрезентација на официјалните меѓународни натпреварувања се поврзува со активностите на тренерот Димитрис Флорос, кој го водеше тимот во 1984 година и во него работеше како главен тренер 20 години. Во мај 1985 година грчките одбојкари за првпат влегоа на Европското првенство. Натпреварите во една од групите на квалификацискиот турнир за Евро-85 се одржаа во грчкиот град Солун и завршија доста успешно за домаќинките. Откако ги победи екипите на Австрија , Швајцарија , Шведска и Финска и загуби само од Романците , грчката репрезентација го зазеде второто место и се пласираше во завршната фаза на шампионатот. Истиот европски шампионат , кој се одржа во септември-октомври истата година во Холандија , беше неуспешен за дебитантите кои немаа сериозно искуство со учество на меѓународни турнири - 7 порази во 7 натпревари и ниту еден освоен натпревар.

Следниот влез на грчката репрезентација во главната фаза на континенталниот шампионат датира од 1991 година . На него грчките одбојкари го зазедоа 8. место меѓу 12 репрезентации учеснички, покажувајќи го за себе најдобриот резултат во целото време на учество на ЕП. Репрезентацијата на Грција во наредната деценија се одржа многу скромно, само двапати се квалификуваше за бројот на учесници на европските првенства.

Во 2001 година, грчката репрезентација за единствен пат во својата историја успеа да се пласира на Светското првенство. На турнирот што се одржа во 2002 година во Германија , грчките одбојкари успеаја да извојуваат 4 победи во 8 одиграни натпревари, меѓу кои и селекциите на Кина и Полска и ги поделија конечните 10-12-ти места. Значајна улога во репрезентацијата имаа двете руски одбојкарки од Заречје-Одинцово кај Москва , Жана Проничева (Прониаду) и Татјана Смирнова (Смирнида), кои во 2001 година зедоа грчко државјанство и три години играа за грчката репрезентација.

Во 2004 година, Олимписките игри се одржаа во Атина, а одбојкарите од Грција како домаќини учествуваа на одбојкарскиот турнир на Игрите . Олимпиското деби излезе неуспешно - 5. место во групната рунда со една победа над репрезентацијата на Кенија и четири порази од Бразил , Италија , Јужна Кореја и Јапонија . Во оваа фаза заврши настапот на Гркинките на домашната Олимпијада.

Од средината на 2000-тите, во играта на грчката репрезентација започна криза која трае до денес. Од овој период, грчките одбојкари никогаш не успеале да се квалификуваат ниту на Олимписките игри, ниту на Светските и Европските првенства. Негативно на настапот на репрезентацијата се одрази и селекторскиот скок, кој дојде откако Димитрос Флорос ја напушти менторската функција во 2004 година. Резултатите не беа подобрени со ангажманот на познатиот италијански стручњак Џовани Капрара во раководството на националниот тим во 2010 година, ниту со враќањето на Флорос на селекторската функција во 2011 година (на оваа позиција работеше до 2013 година).

Репрезентацијата во пресрет на изборот за ЕП 2017 повторно (по трет пат) ја предводеше Д.Флорос, но тоа не им помогна на грчките одбојкари да го надминат квалификацискиот турнир. Одиграа 6 натпревари во својата група и ги загубија сите.

Во 2018 година, под водство на шпанскиот селектор Гиљермо Нарањо Ернандез, грчката репрезентација во својата група на квалификацискиот турнир на Европското првенство го освои првото место и по 18 години пауза повторно беше претставена во последната фаза на континенталниот првенство, каде стигна до 1/8-финалето, губејќи го правото на продолжување на борбата за медали за селекцијата на Холандија.

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

Грчката репрезентација не учествуваше на Олимписките игри 1964-2000 година.

  • 2004 : Жана Прониадо, Марија Гарангуни, Ники Гарангуни, Елени Мемеци, Хариклеа Сакула, Елефтерија Хацинику, Јоана Влаху, Василики Папазоглу, Софија Јорданиду, Џорџи Цанакаки, ​​Елени Киоси, Руксандра Димитреску. Тренер - Димитриос Флорос.

Светски првенства

Грчката репрезентација не учествуваше на Светското првенство 1952-1990 година.

  • 2002 : Жана Прониаду, Марија Гарангуни, Ники Гарангуни, Фиданка Сапарефска, Елефтерија Хацинику, Елени Мемеци, Василики Папазоглу, Ваја Дирва, Хариклеа Сакула, Елени Киоси, Јоана Влаху, Татјана Смирниду. Тренер - Димитриос Флорос.

Гран при

Грчката репрезентација не учествуваше на ждрепките за Гран при 1993-2003 и 2005-2017 година.

Европско првенство

Грчката репрезентација не учествуваше на Европското првенство 1949-1983 година.

  • 2001 : Уранија Гузу, Марија Гарангуни, Елени Франгијадаки, Ники Гарангуни, Фиданка Сапарефска, Георги Параскаки, ​​Елефтерија Хацинику, Василики Папазоглу, Марија Хациниколау, Ваја Дирва, Софија Јорданиду, Јоана Влаху. Тренер - Димитриос Флорос.
  • 2019 година : Марија Елени Артакијану, Марија Економиду, Панајота Диоти, Џорџи Лампруси, Арета Кономи, Олга Странџали, Евангелија Мертеки, Анти Василантонаки, Атина Папфотиу, Анастасија Токиду, Стилијани Христодулу, Ана Калантадзе, Тренер - Гиљермо Нарањо Ернандез.

Евролига

Медитерански игри

  • Med 2.png 2 место - 2005, 2018 година.
  • Med 3.png Трето место - 1991 година.

Пролетна чаша

Женската репрезентација на Грција во 1989 година го освои традиционалниот меѓународен турнир Пролетниот куп (Пролетниот куп), кој се одржува секоја година (од 1962 година за мажи и 1973 година за женски репрезентации) се одржува на иницијатива на Одбојкарската федерација на западноевропските земји.

Состав

Репрезентацијата на Грција во натпреварувањата 2019 година (Европско првенство - квалификации и главен турнир , Евролига )

бр. Име презиме година

раѓање

Висина Амплуа Клуб
1 Екатерина Јота 1990 година 194 централно Грција Олимпијакос Пиреја
2 Марија Елени Артакијану 1994 година 170 либеро Грција Фирас Фира
3.11 Анастасија Георгиду 1991 година 187 централно Грција Фирас Фира
4 Олга Вергиду 1991 година 177 врзивно средство Грција Панаксиакос Наксос
5 Марија Економиду 1992 година 183 напаѓач Грција Панатинаикос Атина
6 Панајота Диоти 1992 година 185 напаѓач Унгарија „Вашас-Обуда“ Будимпешта
7 Џорџ Лампруси 1993 година 185 централно Грција Олимпијакос Пиреја
осум Марија Василики Џовани 1989 година 181 напаѓач Грција АЕК Атина
осум Арета Кономи 1989 година 164 либеро Грција Олимпијакос Пиреја
девет Олга Странџали 1996 година 185 напаѓач Полска Пила "Enea-PTPS".
десет Евангелието на Мертека 1991 година 190 напаѓач Грција Фирас Фира
единаесет Анти Василантонаки 1996 година 196 напаѓач Италија „Лардини“ филотрано
12 Атина Папафотиу 1989 година 181 врзивно средство Франција „ASPTT Mulhouse“
13 Атанасија Токсиду 1989 година 180 напаѓач Грција АЕК Атина
Четиринаесет Стилијани Христодулу 1991 година 184 врзивно средство Грција Олимпијакос Пиреја
15 Ирини Хаџиевстратијаду 1995 година 184 централно Грција Панаксиакос Наксос
16 Ана Калантадзе 1997 година 180 централно Грција Фирас Фира
17 Стаматија Кипариси 2002 година 184 напаѓач Грција ПАОК Солун
осумнаесет Ангелики-Мелина Емануилиду 1994 година 187 централно Грција Фирас Фира
19 Илијана Јакобид 1995 година 176 либеро Грција „Ayas Evozmu“ Evozmon
дваесет Константин Влахаки 1995 година 179 напаѓач Грција Олимпијакос Пиреја

Клубовите се наведени од крајот на сезоната 2018-2019.

  • Главен тренер - Шпанија Гиљермо Нарањо Ернандез.
  • Обучувачи - Николаос Вуцурис, Јоанис Параскидис.

Белешки (уреди)

Литература

  • Одбојка. Енциклопедија / Комп. В.Л.Свиридов, О.С.Чехов. Томск: Компанијата Јансон - 2001 година.

Врски