Женска одбојкарска репрезентација на Грузија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Грузиска репрезентација
Знамето на Грузија
Конфедерација CEV
Национална федерација Одбојкарската федерација на Грузија
Прв официјален натпревар Грузија - Шведска 2: 3 ( Тбилиси ( Грузија ), 18.05.2004 , CH )
Место на ранг-листата на ФИВБ 66-84-ти [1]
Место во рејтингот на CEV 24-ти [2]
Тренер Паата Улумбелашвили
Официјален сајт

Women's National Volleyball Team of Georgia ( georg . ქალთა ეროვნული ნაკრები საქართველოს ფრენბურთის ) - ја претставува Грузија на меѓународни натпревари во одбојка . Владејачката организација е Грузиската одбојкарска федерација ( Грузиски საქართველოს ფრენბურთის федерација ).

Приказна

Одбојката се појави во Грузија во 1926 година . Од големо значење за популаризацијата на одбојката беше доаѓањето во Тифлис во 1927 година на актерите на Московскиот драмски театар, кои ги воведоа сите во новата игра. Во 1928 година, тимовите на главниот град учествуваа на квалификацискиот турнир на ТСФСР за Сојузната Олимпијада, на кој учествуваа тимовите од Баку , Ереван и Тифлис .

Од 1935 година, грузиските тимови се редовни учесници на сите натпреварувања на сојузот - Спартакијадата на народите на СССР , првенствата и Купот на СССР . За разлика од машката, женската одбојка на републиката практично немаше сериозни достигнувања, освен предвоените години, кога во 1936 година женскиот тим на Тифлис го подели второто место на крајот од првенството на СССР (иако немаше одбојкарки на Грузија националност во тимот од главниот град на Грузија). Во повоениот период, најсилниот тим на грузиската ССР (главно Тбилиси „Буревестник“) редовно ја претставуваше републиката на сите сојузни првенства, но во најдобар случај се пласираше во средината на поредокот, а по поделбата во 1966 година на првенството на СССР во две групи (во натамошниот текст - лиги) " Петрел "настапи само во втората од нив. Најдобар резултат - 3 место во 2 група во 1966 година. Од 1970-тите, женската одбојка во Грузија постојано ја губи популарноста и како резултат на тоа, „Буревестник“ конечно се смести меѓу аутсајдерите од втората група (1. лига), а во 1986 година целосно испадна од националните првенства, земајќи ги последно место во 1 лига.

Женскиот тим на Грузиската ССР учествуваше на сите 9 одбојкарски турнири на Спартакијадата на народите на СССР . Најдобар резултат е 6-то место во 1956 година. Во 1964 година, женскиот тим на Грузиската ССР одржа голем број пријателски натпревари во Иран [3] .

Откако Грузија стекна независност, одбојкарската федерација на земјата во 1992 година се приклучи на ФИВБ и ЕКВ .

Женската репрезентација на земјата го направи своето деби на официјалните меѓународни натпревари само во 2004 година , кога учествуваше на квалификацискиот турнир на Европското првенство 2005 година (категорија „Б“). Ривали на грузиските одбојкари беа селекциите на Словенија , Хрватска , Шведска и Молдавија . Грузијците ги загубија првите 6 натпревари на турнирот, кој се одржуваше според системот на патување, а само во 7-миот натпревар, носејќи ја репрезентацијата на Молдавија на свој терен, победија. Последниот натпревар кој грузискиот тим требаше да го игра во Шведска, воопшто не се одигра поради проблеми со визите.

Во иднина, грузиската репрезентација беше уште четири пати меѓу учесниците на квалификациските турнири на Европските првенства ( 2007 , 2009 , 2011 и 2015 година ), но не можеше да освои ниту една победа на нив.

Во јануари 2009 година, грузиските одбојкари за првпат стартуваа во квалификациите за Светското првенство . Еден од групните турнири од 1. коло се одржа во Талин и во него грузискиот тим успеа да победи еднаш - против данската репрезентација со 3:1, но поразите од Естонија и Молдавија не му дозволија на грузискиот тим да продолжи да се бори во турнир.

Грузиската репрезентација, исто така, учествуваше на квалификацискиот турнир за Олимпијадата 2012 година , но двапати загуби од шведскиот тим во прелиминарните натпревари и испадна од квалификациите.

Грузиската репрезентација во 2015 година за прв пат учествуваше во Евролигата , но загуби од своите ривали во сите 10 одиграни натпревари, заземајќи го последното (6-то место).

Во 2017 година, по една година пауза, грузиската репрезентација повторно влезе на официјалната меѓународна арена, учествувајќи на три турнири - квалификациите за Светското првенство, Евролигата и Европското првенство, во една од групите од кои домаќин беше грузискиот главен град Тбилиси. Во ниту еден натпревар од овие натпреварувања грузиските одбојкари не можеа да избегнат пораз.

Грузиската женска екипа до крајот на 2019 година одигра 73 официјални натпревари, од кои само 4 победи.

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

Грузиската репрезентација учествуваше на само еден квалификациски олимписки турнир.

 • 2012 - не се квалификуваше
 • 2012 (квалификација) : Тамта Данелија, Тинатин Чаучиџе, Ирине Шенгелиа, Маја Гушарашвили, Ија Шаниџе, Ана Тваури, Нино Стуруа, Јана Задименченко, Маријами Мукасашвили, Ана Гвенцадзе, Ирина Кахадгашвил, Далибегашвил. Тренер - Нино Мгебришвили.

Светски првенства

Грузиската репрезентација не учествуваше во квалификациите на Светското првенство 1994-2006 година.

 • 2010 - не се квалификуваше
 • 2014 година - не учествуваше
 • 2018 - не се квалификуваше
 • 2010 (квалификација) : Теја Мџелури, Ирине Шенгелија, Тинатин Чаучиџе, Елеонора Газарјан, Натија Банџеладзе, Јана Задименченко, Кристин Сантана (Сака), Нино Мукасашвили, Ирина Кахадзе, Дали Алибегашвили, Андресало Киспами. Тренер - Нино Мгебришвили.
 • 2018 (квалификација) : Маријам Гаприндашвили, Нино Кораеви, Ана Батсасашвили, Марија Царенко, Ана-Маријам Кипшиџе, Гванца Улумбелашвили, Јулија Санадзе, Ирина Челиџе, Светлана Сосновскаја, Ана Каландаџинашвил, Тренер - Паата Улумбелашвили.

Европско првенство

Грузиската репрезентација не учествуваше во квалификациите на Европското првенство 1993-2003 година.

 • 2005 година (квалификација) : Нели Хајрапетјан, Натија Арвеладзе, Земфира Будагова, Тамта Давитулијани, Марика Герлијани, Нона Гвинџилија, Марина Џиошвили, Нино Метревели, Наира Накјан, Маја Сааташвили, Марина Вашакидјева, Марија Вашакисадо,
 • 2007 година (квалификација) : Нели Хајрапетјан, Дали Алибегашвили, Натија Банџеладзе, Тамта Данелија, Ирина Кахадзе, Елеонора Газарјан, Ана Маријам Купшидзе, Тамар Корошинадзе, Софико Ломиџе, Ирине Шенгелија, Тинатин Чаучид. Тренер - Нино Мгебришвили.
 • 2009 (квалификација) : Нели Хајрапетјан, Дали Алибегашвили, Натија Банџеладзе, Тамта Данелија, Ирина Кахадзе, Елеонора Казарјан, Ана Маријам Купшидзе, Тамар Корошинадзе, Софико Ломиџе, Ирине Шенгелиа, Тинатин Чауменко Тренер - Нино Мгебришвили.
 • 2011 година (квалификација) : Ирине Шенгелија, Ирина Кахадзе, Тинатин Чаучиџе, Дали Алибегашвили, Натија Банџеладзе, Тамта Данелија, Елеонора Газарјан, Ана Мариам Купшиџе, Нино Стуруа, Јана Задименченко, Теја Мџелаушаури, Тренер - Нино Мгебришвили.
 • 2015 (квалификација) : Маријам Гаприндашвили, Тинатин Чаучиџе, Марија Царенко, Ана-Маријам Кипшиџе, Кетеван Блуашвили, Софико Ломиџе, Нино Стуруа, Ана Тваури, Ана Каландадзе, Ирина Челиџе, Тамта Данелијан, Елеон. Тренер - Паата Улумбелашвили.
 • 2017 година : Маријам Гаприндашвили, Нино Кораеви, Ана Батсасашвили, Марија Царенко, Ана-Маријам Кипшиџе, Маријам Бериашвили, Гванца Улумбелашвили, Јулија Санадзе, Ирина Челидзе, Светлана Сосновскајајазарашинашинатин Кансаитланд. Тренер - Паата Улумбелашвили.
 • 2019 (квалификација) : Тинатин Жгенти, Нино Кораеви, Ана Тевдораџе (Батсасашвили), Маријам Гаприндашвили, Кетеван Блуашвили, Гванца Улумбелашвили, Маријам Бериашвили, Ана Диасамидзе, Ирина Челиџе, Лаурашазеид Лоашвил. Тренер - Паата Улумбелашвили.

Евролига

 • 2015 : Маријам Гаприндашвили, Гванца Маркарашвили, Софијако Џиџигури, Ирина Челиџе, Ана-Маријам Кипшиџе, Ирина Кахадзе, Ана Тваури, Нино Стуруа, Јана Задименченко, Ана Каландадзе, Светлана Санкајаадзе, Јусаралинас. Тренер - Паата Улумбелашвили.
 • 2017 година : Маријам Гаприндашвили, Нино Кораеви, Ана Батсасашвили, Марија Царенко, Ана-Маријам Кипшиџе, Маријам Бериашвили, Гванца Улумбелашвили, Јулија Санадзе, Ирина Челидзе, Светлана Сосновскајајазарашинашинатин Кансаитланд. Тренер - Паата Улумбелашвили.
 • 2018 : Нино Кораеви, Ана Тевдорадзе (Батсацашвили), Маријам Гаприндашвили, Ана-Маријам Кипшиџе, Јулија Санадзе, Гванца Улумбелашвили, Маријам Бериашвили, Ана Дијасамидзе, Ирина Челиџе, Светланазекајадза, Мараванашвил ... Тренер - Паата Улумбелашвили.
 • 2019 година : Маријам Гаприндашвили, Нино Кораеви, Ана Тевдораџе (Батсасашвили), Тинатин Жгенти, Џулиет Санадзе, Гванца Улумбелашвили, Маријам Бериашвили, Ана Дијасамидзе, Лаура Симониа, Ана Каландадзе, Гванцарине Маркажас. Тренер - Паата Улумбелашвили.

Соединение

Грузиската репрезентација во натпреварувањата во 2019 година ( квалификации за Европско првенство , Евролига )

бр. Име презиме година

раѓање

Раст Амплуа Клуб
1.4 Тинатин Жгенти 2002 година 179 напаѓач Грузија
2 Нино Кораеви 1998 година 166 либеро Грузија „Тбилиси“
3 Ана Тевдораџе 2001 година 188 напаѓач Грузија „Тбилиси“
4.1 Маријам Гаприндашвили 1998 година 185 централно Полска „Политехника Гливице“
5 Кетеван Блуашвили 1999 година 185 врзивно средство Грузија
6 Јулија Санадзе 1996 година 175 либеро Грузија "Jiko"Samtredia
7 Гванца Улумбелашвили 1999 година 190 напаѓач Литванија „Каунас-ВДУ“ Каунас
осум Маријам Бериашвили 2001 година 189 либеро Грузија „Тбилиси“
9 Ана Дијасамидзе 2000 година 172 врзивно средство Грузија „Батуми“
10 Ирина Челиџе 1994 година 179 либеро Грузија "Jiko"Samtredia
единаесет Лаура Симонија 1998 година 186 напаѓач Република Кипар „Анагениси“ Деринја
тринаесет Ана Каландадзе 1998 година 186 напаѓач Турција ПТТ Анкара
14 Гванца Маркарашвили 1998 година 183 врзивно средство Словачка „Епериа“ Прешов
17 Тинатин Чаучиџе 1991 година 188 централно Грузија „Тбилиси“
осумнаесет Лизи-Ирина Лобжаниџе 2000 година 188 централно Грузија „Батуми“
деветнаесет Нина Церцвадзе 2000 година 183 врзивно средство Грузија „Тбилиси“
 • Селектор е Паата Улумбелашвили.
 • Обучувачи - Ѓорѓи Картвелашвили, Ана Тваури.

Белешки (уреди)

 1. Рејтинг на женските репрезентации на ФИВБ од 29 септември 2019 година
 2. Рејтинг на женските репрезентации на ЦЕБ за 9 септември 2019 година
 3. V. Zagrebelny Формирање модерни спортови во Иран и советско-иранските односи // Земји од Блискиот и Блискиот Исток. Историја и економија: збирка на статии. - М .: Наука, 1972 .-- стр. 82.

Врски