Одбојкарска женска репрезентација на Хрватска

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Репрезентацијата на Хрватска
Знамето на Хрватска
Конфедерација CEV
Национална федерација HOU
Прв официјален натпревар Хрватска - Словенија 3: 0 ( Загреб ( Хрватска ), 05/08/1993 , ОТ )
Место на ранг-листата на ФИВБ 30-31. [1]
Место во рејтингот на CEV 10-ти [2]
Тренер Италија Даниеле Сантарели
Официјален сајт
Спортски награди
Европско првенство
Сребрена Холандија 1995 година
Сребрена Чешка 1997 г
Сребрена Италија 1999 година
Евролига
Сребрена 2019 година
Сребрена Русе 2021 година
Медитерански игри
Злато Агд 1993 година
Бронза Пескара 2009 година
Бронза Мерсин 2013 година
Злато Тарагона 2018 година

Хрватската женска одбојкарска репрезентација ( хрватска Hrvatska zhenska odbojkaška reprezentacija ) ја претставува Хрватска на меѓународните натпревари во одбојка . Телото на управување е Хрватскиот одбојкарски сојуз ( Хрватска одбојкашка улица - ХОУ ).

Приказна

По распадот на Југославија во 1992 година, беше формиран независниот Хрватски одбојкарски сојуз, кој истата година се приклучи на ФИВБ и ЦЕВ .

Хрватската одбојка, застапувана од Загреб Младост, ги презеде првите улоги во одбојкарската Југославија кон крајот на 1980-тите, кога извонредниот советски тренер Николај Карпол почна да работи како консултант во тимот, а оваа работа ја извршуваше паралелно со тренерот во рускиот Уралочка“ И женските тимови на СССР и Русија . Во 1989-1991 година, „Младост“ трипати по ред ги освојуваше првенствата на Југославија , а во сезоната 1991-1992 година, под покровителство на истиот Карпол, учествуваше на отвореното првенство на Русија и стана сребрен медал на турнир, губејќи го првенството само од Уралочка. Голем број женски одбојкарски тимови на СССР и Русија ( И.Кирилова , В.Огиенко , И.Илченко , Е.Чебукина ) во раните 1990-ти играа за хрватскиот клуб.

По влегувањето на хрватската репрезентација на меѓународната сцена, активна помош ѝ пружи и Николај Карпол . Спаринг со руската репрезентација, заеднички тренинг кампови, пријателски натпревари - сето тоа ѝ направи непроценлива услуга на хрватската женска одбојка за време на нејзиното формирање. Важна улога за хрватската репрезентација одигра и тоа што извонредната советска одбојкарка, сетерка, олимписка шампионка и светска шампионка Ирина Кирилова на почетокот на 90-тите доби хрватско државјанство и реши да игра за оваа земја. Подоцна, нејзиниот пример го следеа двајца нејзини пријатели во „златната“ репрезентација на СССР од доцните 1980-ти и раните 1990-ти - Елена Чебукина и Татјана Сидоренко . Заедно со појавувањето во локалната одбојка на такви играчи како што се застрашувачката напаѓачка Барбара Јелиќ, Славица Кузманиќ, Ванеса Сршен, Марија Анжуловиќ, Наташа Лето, Маријана Рибичиќ, тоа придонесе за подемот на резултатите на хрватската репрезентација и нејзината номинација меѓу лидери на европската женска одбојка.

Дебито на хрватската репрезентација на официјалните меѓународни натпревари се случи во мај 1993 година како дел од квалификацискиот турнир за Европското првенство . Во својата квалификациска група, Хрватите, предводени од Ирина Кирилова, двапати ги победија Словенија и Швајцарија и ги поделија бодовите со Полска , заземајќи го првото место. Во главната фаза на Еврото во септември-октомври истата година, хрватскиот тим стана 6-ти. Три недели подоцна, националниот тим учествуваше во квалификациите за Светското првенство 1994 година , но го загуби билетот прво од романската репрезентација , а на дополнителниот турнир од репрезентацијата на Украина .

Во септември-октомври 1995 година , Холандија беше домаќин на следното Европско првенство , на кое хрватската репрезентација ги освои своите први медали на официјалните натпревари што се одржаа под покровителство на Европската одбојкарска конфедерација. Пред решавачкиот меч, хрватските ракометарки, чиј ростер покрај Кирилова го засили и Елена Чебукина , минаа без пораз, со 6 победи во низа, но наместо очекуваното со голем интерес заврши финалето меѓу репрезентациите на Русија и Хрватска, во неа хрватските одбојкари мораа да играат со домаќините на првенството - репрезентацијата на Холандија во полуфиналето на неочекувано надиграните Руси. Во решавачкиот меч Холанѓанките по втор пат го вознемирија Карпол совладувајќи го тимот кој го чуваше.

Во ноември истата година, хрватската репрезентација како вицешампион на Европа учествуваше на Светското првенство и го зазеде почесното 4-то место по селекциите на Куба , Бразил и Кина .

На 4 јануари 1996 година во Бремен, Германија, тимовите на Русија и Хрватска се сретнаа во рамките на европскиот олимписки квалификациски турнир . Натпреварот заврши со офанзивен неуспех за хрватските одбојкари. Водејќи со 2:1 во натпреварите, тие сепак загубија со 2:3, а потоа загубија од Германците и Холанѓаните , со што останаа без билет за Олимпијадата.

Во октомври 1997 година, на Европското првенство , што се одржа во Чешка , екипите на Русија и Хрватска, во кои Татјана Сидоренко се приклучи на руската колонија, самоуверено стигнаа до финалето, кое го освоија руските одбојкари со резултат 3:0. , откако успеа да го затвори незадржливиот хрватски напаѓач Барбара Јелич. Ден претходно, во полуфиналето со Бугарите, Јелич напаѓаше 102 пати по меч и немаше доволно сили за решавачкиот меч. На Хрватска повторно и остана „среброто“ [3] .

На дебито на Светското првенство за Хрватска во 1998 година , 4 поранешни руски одбојкари веќе играа во националниот тим. Покрај Кирилова, Чебукина и Сидоренко, хрватско одбојкарско државјанство доби и Марија Лихтенштајн , која играше за руската репрезентација на Олимпијадата во 1996 година. Во првото групно коло, Хрватите загубија со 2:3 од Јужна Кореја и Кина , но сигурната победа над Тајланд им овозможи да го продолжат настапот на турнирот, иако со багажот од два порази што отидоа во втората фаза. Во второто групно коло, хрватската репрезентација ги победи Бугарите и Италијанците , но губејќи од несомнениот хегемон на светската женска одбојка од 1990-тите, репрезентацијата на Куба со 0: 3, не можеше да ја продолжи борбата за медали. Во утешниот плеј-оф, хрватските одбојкари на „суво“ ги победија домаќините на светското првенство, репрезентацијата на Јапонија и загубија од селекцијата на Италија , заземајќи го последното 6-то место.

На Европското првенство 1999 година , одржано во Италија , во финалето повторно, како и две години претходно, се сретнаа репрезентациите на Русија и Хрватска, во чиј состав од поранешните Русинки остана само врзувачот Марија Лихтенштајн. Екипите на решавачкиот натпревар пристапија во различни функционални состојби. Русите во полуфиналето не наидоа на вистински отпор од германската репрезентација , а Хрватите во оваа фаза беа принудени да го одиграат најтешкиот меч од пет сета со домаќините на првенството , а со најдобрата хрватска напаѓачка Барбара Јелих, која постигна гол. 53 поени, покажаа феноменален настап во него. Очигледно, заморот на хрватските одбојкари беше една од причините што тепачката не успеа во финалето - руската репрезентација самоуверено се справи со своите ривали во три натпревари [4] . Репрезентацијата на Хрватска трет пат по ред ги освои сребрените медали на европските првенства. Б.Елич, С.Кузманич и М.Рибичиќ станаа трикратни наградени на Европските првенства.

На Светското првенство што се одржа во ноември 1999 година во Јапонија , хрватските одбојкари настапија неуспешно, заземајќи го само 8-то место од 12 репрезентации кои учествуваа на натпреварот.

2000 година го одбележа олимпиското деби за хрватската репрезентација. Во прелиминарната фаза на одбојкарскиот турнир на Олимпијадата во Сиднеј, Хрватите во својата група извојуваа победи над селекциите на Кина , Австралија и Кенија и загубија од селекциите на Бразил и САД . Во четвртфиналето на плеј-офот, хрватските одбојкари загубија во три сета од селекцијата на Куба , а во утешните мечеви за пласман од 5 до 8 места загубија од селекцијата на Германија со 1:3 и победија од Јужна Кореја со 3:1. заземајќи го 7. финално место.

По 2000 година следеше остар пад на резултатите на репрезентацијата. Се повеќе хрватски одбојкари заминуваа во странски клубови и практично пред секој турнир имаше проблеми со привлекување на сите потенцијално најсилни играчи во репрезентацијата. Пред сè, токму тој фактор доведе до фактот дека хрватската репрезентација на оние светски и европски првенства, каде што можеше да се квалификува, испадна од борбата за високи места веќе во раната фаза на натпреварувањето. Резултат на незадоволството од состојбата во националниот тим беше тренерскиот скок што владееше во тимот по заминувањето на Ивица Јелиќ, кој ја водеше репрезентацијата од 1993 до 2000 година. Во следните 12 години, 6 специјалисти успеаја да се сменат како главен тренер во хрватската репрезентација, меѓу кои и Ирина Кирилова , која работеше на оваа функција кратко време во 2011 година и поднесе оставка поради несогласувања со раководството на Хрватскиот одбојкарски сојуз.

Во 2013 година на чело на тимот беше Игор Ловринов, тренер на тимот на Риека, водечкиот хрватски тим во последните години. Пред Европското првенство 2013, репрезентацијата успеа да состави оптимален состав и самоуверено ја мина еврогрупната фаза, но поразот во четвртфиналето од домаќините на шампионатот - германските одбојкари - ги сруши надежите на хрватските одбојкарски фанови дека нивниот тим ќе може да се натпреварува за шампионските медали.

Во декември истата година, бразилскиот специјалист Анџело Верчеси беше назначен за нов селектор на хрватската репрезентација. Под негово водство, националниот тим настапуваше неуспешно две сезони, а во 2015 година дури ја напушти и втората дивизија на Гран при. Во 2016 година на функцијата ментор на хрватската репрезентација беше назначен Мирослав Аксентјевич, кој претходно беше на чело на репрезентацијата на земјата од 2008 до 2010 година.

Во пресрет на квалификацискиот турнир за ЕП 2019 година, Италијанецот Даниеле Сантарели стана селектор на хрватската репрезентација, кој го предводи и тимот на Имоко Волеј ( Конељано , Италија ). Под негово водство, Хрватите се пласираа без пораз во својата група и обезбедија билет за континенталниот шампионат .

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

 • 2000 : Наташа Лето, Ингрид Шишкович, Патриша Даничиќ, Маријана Рибичиќ, Марија Анзулович, Барбара Јелич, Ана Кастелан, Билјана Глигорович, Елена Чебукина, Весна Јелич, Бети Римач, Гордана Јуртсан. Тренер - Ивица Јелиќ.

Светски првенства

 • 1998 : Наташа Лето, Татјана Сидоренко, Маријана Рибичич, Снежана Мијч, Марија Анзулович, Славица Кузманич, Барбара Елич, Ванеса Сршен, Марија Лихтенштајн, Елена Чебукина, Ирина Кирилова, Иван Трох. Тренер - Ивица Јелиќ.
 • 2010 : Ана Грбатс, Сесилија Јуич, Марина Милетиќ, Мирела Делиќ, Сања Поповиќ, Миа Тодоровиќ, Миа Ерков, Илјана Дуганџиќ, Сена Усиќ, Марина Катиќ, Мирела Бареш, Ивана Милош, Елена Алајбег, Маја Пољак. Тренер - Мирослав Аксентјевич.
 • 2014 : Сена Усиќ, Ана Грбатс, Николина Елич, Антонија Калеб, Бернарда Чутук, Миа Ерков, Ивана Милош, Сања Попович, Саманта Фабрис, Карла Клариќ, Бернарда Брчиќ, Елена Алаибег, Маја Пољак, Марија Усиќ. Тренер - Анџело Верчези.

светско првенство

 • 1995 : Ирина Кирилова, Елена Чебукина, Барбара Јелич, Славица Кузманич, Снежана Миич, Ванеса Сршен, Гордана Јуртсан, Наташа Осмоковиќ, Оригано Калаба, Желка Јовичиќ, Марјана Рибичиќ, Татјана Андрич. Тренер - Ивица Јелиќ.
 • 1999 : Марија Лихтенштајн, Барбара Јелич, Мија Ерков, Ана Кастелан, Славица Кузманич, Наташа Лето, Патриша Даничиќ, Бети Римах, Ивана Троха, Маја Пољак, Марјана Рибичич, Ингрид Шишкович. Тренер - Ивица Јелиќ.

Гран при

Хрватската репрезентација не учествуваше на Гран при 1993-2000, 2002-2013.

 • 2001 година - не се квалификуваше
 • 2014 година - Заврши на 23-то место (3-то во Дивизија 3)
 • 2015 - Рангиран на 20-то место (8-мо во дивизија 2)
 • 2016 година - 21-во место (1-во во 3-та дивизија)
 • 2017 година - 23. место (11. во 2. дивизија)
 • 2014 : Сена Усиќ, Ана Грбатс, Николина Божичевиќ, Николина Елич, Антонија Калеб, Бернарда Чутук, Миа Ерков, Ивана Милош, Саманта Фабрис, Карла Клариќ, Бернарда Брчиќ, Елена Алајбег, Маја Пољак, Марија Усиќ. Тренер - Анџело Верчези.
 • 2015 : Сенна Ушич-Догуница, Ана Грбац, Мария Прса, Николина Елич, Бернарда Чутук, Тамара Сушич, Саманта Фабрис, Ведрана Якшетич, Мария Ушич, Динка Кулич, Ива Юришич, Люция Млинар, Ивона Чачич. Тренер — Анжело Верчези.
 • 2016 : Рене Сайн, Ана Грбац, Эма Струняк, Ива Юришич, Мира Топич, Мия Ерков, Ана Вранкович, Бета Думанчич, Саманта Фабрис, Карла Кларич, Бернарда Брчич, Леа Цветнич. Тренер — Мирослав Аксентьевич.
 • 2017 : Рене Сайн, Николина Божичевич, Божана Бутиган, Лара Штимац, Эма Струняк, Катарина Павичич, Елена Шунич, Саманта Фабрис, Наталия Томич, Матеа Чурак, Лара Вукасович, Люция Млинар, Катарина Лукетич. Тренер — Мирослав Аксентьевич.

Кубок претендентов

 • 2019 — 4-е место

Чемпионаты Европы

 • 1993 — 6-е место
 • 1995Med 2.png 2-е место
 • 1997Med 2.png 2-е место
 • 1999Med 2.png 2-е место
 • 2001 — 9—10-е место
 • 2003 — не квалифицировалась
 • 2005 — 8-е место
 • 2007 — 13—16-е место
 • 2009 — 13—16-е место
 • 2011 — 13—16-е место
 • 2013 — 5—8-е место
 • 2015 — 9—12-е место
 • 2017 — 9—12-е место
 • 2019 — 9—16-е место
 • 1993 : Ирина Кириллова, Барбара Елич, Снежана Миич, Мария Джуич, Гордана Юрцан, Славица Кузманич, Ванеса Сршен, Андреа Юрчич, Сергея Лорбер, Мария Анзулович, Звездана Широла, Наташа Осмокрович. Тренер — Ивица Елич.
 • Med 2.png 1995 : Ирина Кириллова, Елена Чебукина, Барбара Елич, Славица Кузманич, Снежана Миич, Ванеса Сршен, Гордана Юрцан, Наташа Осмокрович, Душица Калаба, Желька Йовичич, Марьяна Рибичич, Татьяна Андрич. Тренер — Ивица Елич.
 • Med 2.png 1997 : Ирина Кириллова, Елена Чебукина, Татьяна Сидоренко, Барбара Елич, Славица Кузманич, Снежана Миич, Ванеса Сршен, Марьяна Рибичич, Мария Анзулович, Биляна Глигорович, Соня Перцан, Ана Каштелан. Тренер — Ивица Елич.
 • Med 2.png 1999 : Мария Лихтенштейн, Барбара Елич, Мия Ерков, Ана Каштелан, Славица Кузманич, Наташа Лето, Бети Римач, Ивана Троха, Майя Поляк, Марьяна Рибичич, Ингрид Шишкович, Тихана Стипанович. Тренер — Ивица Елич.
 • 2001 : Наташа Осмокрович, Ингрид Шишкович, Патриция Даничич, Марина Катич, Драгана Маринкович, Биляна Глигорович, Елена Чебукина, Весна Елич, Бети Римач, Майя Поляк, Миа Ерков, Искра Миялич. Тренер — Ненад Комадина.
 • 2005 : Зринка Зуанович, Сенна Ушич, Марина Катич, Иляна Дуганджич, Саня Попович, Катарина Барун, Весна Елич, Бети Римач, Патриция Даничич, Биляна Глигорович, Миа Ерков, Диана Решчич, Майя Поляк. Тренер — Ивица Елич.
 • 2007 : Зринка Петрович (Зуанович), Ана Грбац, Марина Милетич, Мирела Делич, Саня Попович, Диана Решчич, Паола Дошен, Иляна Дуганджич, Ивана Милош, Катарина Барун, Елена Алайбег, Люция Цигич. Тренер — Мио Вукович.
 • 2009 : Ана Грбац, Цецилия Джуич, Марина Милетич, Мирела Делич, Саня Попович, Миа Ерков, Сенна Ушич, Марина Катич, Катарина Барун, Елена Алайбег, Майя Поляк. Тренер — Мирослав Аксентьевич.
 • 2011 : Биляна Глигорович, Мариета Драженович, Марина Милетич, Саня Попович, Хана Чутура, Иляна Дуганджич, Мира Топич, Николина Ковачич, Ивана Милош, Паола Дошен, Елена Алайбег, Майя Поляк. Тренер — Дамир Юрко.
 • 2013 : Сенна Ушич, Ана Грбац, Мира Топич, Бернарда Чутук, Миа Ерков, Ивана Милош, Саня Попович, Саманта Фабрис, Бернарда Брчич, Мартина Малевич, Елена Алайбег, Майя Поляк. Тренер — Игорь Ловринов.
 • 2015 : Сенна Ушич-Догуница, Ана Грбац, Николина Божичевич, Мира Топич, Бернарда Чутук, Мая Буразер, Ивана Милош, Катарина Барун-Шушняр, Саманта Фабрис, Карла Кларич, Бернарда Брчич, Майя Поляк. Тренер — Анжело Верчези.
 • 2017 : Рене Сайн, Ана Грбац, Николина Божичевич, Матеа Икич, Эма Струняк, Марцелла Шайни, Ивана Прокопич (Милош), Катарина Барун-Шушняр, Бета Думанчич, Саманта Фабрис, Ника Станович, Бернарда Чутук, Люция Млинар, Катарина Лукетич. Тренер — Игорь Ловринов.
 • 2019 : Рене Сайн, Ника Станович, Божана Бутиган, Николина Божичевич, Люция Млинар, Матеа Икич, Саня Попович-Гамма, Бета Думанчич, Саманта Фабрис, Мартина Шамадан, Бернарда Брчич, Карла Кларич. Тренер — Даниэле Сантарелли.

Евролига

В розыгрышах Евролиги 2009, 2010, 2012—2017 годов сборная Хорватии участия не принимала.

 • 2011 — 10—12-е место
 • 2018 — 7—9-е место
 • 2019Med 2.png 2-е место
 • 2021Med 2.png 2-е место
 • Med 2.png 2019 : Рене Сайн, Ника Станович, Эма Струняк, Божана Бутиган, Николина Божичевич, Лара Штимац, Катарина Лукетич, Люция Млинар, Саня Попович-Гамма, Бета Думанчич, Саманта Фабрис, Леа Деак, Карла Кларич. Тренер — Даниэле Сантарелли.
 • Med 2.png 2021 : Рене Сайн, Эма Струняк, Божана Бутиган, Николина Божичевич, Клара Перич, Катарина Павичич, Люция Млинар, Матея Икич, Бета Думанчич, Саманта Фабрис , Мартина Шамадан, Лаура Милош, Леа Деак, Динка Кулич. Тренер — Даниэле Сантарелли.

Европейские игры

 • 2015 — 11—12-е место
 • 2015 : Сенна Ушич-Догуница, Ана Грбац, Николина Божичевич, Николина Елич, Майя Буразер, Тамара Сушич, Саманта Фабрис, Карла Кларич, Ведрана Якшетич, Мария Ушич, Динка Кулич, Мария Прса. Тренер — Анжело Верчези.

Средиземноморские игры

 • Med 1.png 1-е место — 1993, 2018.
 • Med 3.png 3-е место — 2009, 2013.

Монтрё Волей Мастерс

 • Med 3.png 3-е место — 2000

Тренеры

 • 1993—2000 — Ивица Елич
 • 2001—2003 — Ненад Комадина
 • 2004—2005 — Ивица Елич
 • 2006—2007 — Мио Вукович
 • 2008—2010 — Мирослав Аксентьевич
 • 2011 — Ирина Кириллова
 • 2011—2012 — Дамир Юрко
 • 2013 — Игорь Ловринов
 • 2013—2015 — Анжело Верчези
 • 2016—2017 — Мирослав Аксентьевич
 • 2017—2018 — Игорь Ловринов
 • с 2018 — Даниэле Сантарелли

Состав

Сборная Хорватии в соревнованиях 2019 года ( квалификация чемпионата Европы , Евролига , Кубок претендентов , чемпионат Европы )

Имя, фамилия Год

рождения

Рост Амплуа Клуб
1 Рене Сайн 1997 163 либеро Германия «Тюринген» Зуль
2 Ника Станович 1993 180 нападающая Хорватия «Каштела» Каштел Стари
3 Эма Струняк 1999 188 центральная Италия « Дзанетти » Бергамо
4,8 Божана Бутиган 2000 190 центральная Хорватия « Младост » Загреб
5 Николина Божичевич 1995 167 либеро Венгрия «Вашаш-Обуда» Будапешт
6,2 Лара Штимац 2000 180 связующая Хорватия « Младост » Загреб
7 Катарина Павичич 1999 180 нападающая Хорватия « Младост » Загреб
7 Катарина Лукетич 1998 190 нападающая Хорватия « Младост » Загреб
9 Люция Млинар 1995 180 нападающая Венгрия «Светельски» Бекешчаба
10 Матеа Икич 1989 185 нападающая Казахстан « Алтай » Усть-Каменогорск
11 Саня Попович-Гамма 1984 190 нападающая Польша «Хемик» Полице
12 Бета Думанчич 1991 190 центральная Германия «Шверинер-Палмберг» Шверин
13 Саманта Фабрис 1992 190 нападающая Италия « Имоко Воллей » Конельяно
14 Мартина Шамадан 1993 193 центральная Италия « Унет-Ямамай » Бусто-Арсицио
15 Бернарда Брчич 1991 192 связующая Италия «Лардини» Филоттрано
16 Ведрана Якшетич 1996 183 связующая Франция «Вандевр-Нанси» Нанси
17 Леа Деак 2000 180 связующая Хорватия «Олимпик» Загреб
18,3 Карла Кларич 1994 188 нападающая Швейцария «Канти» Шаффхаузен
19 Леа Цветнич 1999 184 нападающая Италия «Акуа-Сапоне» Рим
20 Матея Райкович 1991 178 либеро Хорватия « Младост » Загреб

Клубы приведены по состоянию на окончание сезона 2018—2019.

 • Главный тренер — Италия Даниэле Сантарелли.
 • Тренеры — Диего Флиси, Марко Рампаццо, Иван Джорджевич, Эмил Балтич.

Примечания

Фотогалерея

См. также

Литература

 • Волейбол. Энциклопедия/ Сост. В. Л. Свиридов, О. С. Чехов. Томск: Компания «Янсон» — 2001.

Ссылки