Женска одбојкарска репрезентација на Исланд

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Составот на Исланд
Знамето на Исланд
Конфедерација CEV
Национална федерација Исландски одбојкарски сојуз
Прв официјален натпревар Исланд 2-0 Гернзи ( Даглас ( Остров на Мен ), 1985.07.1985, Игри на островот )
Место на ранг-листата на ФИВБ 66-84-ти [1]
Место во рејтингот на CEV 35-ти [2]
Тренер Шпанија Борха Гонзалес Висенте
Официјален сајт

Женска репрезентација во одбојка Исланд ( ISL. Íslenska kvennalandsliðið í blak) - го претставува Исланд на меѓународни натпревари во одбојка . Организацијата за управување дејствува Одбојкарскиот сојуз на Исланд ( ISL. Blaksambands Íslands).

Историја

Исландскиот одбојкарски сојуз е член на ФИВБ и ЕКВ од 1974 година.

Официјалното деби на исландската женска репрезентација беше учеството на одбојкарскиот турнир на првите Островски игри , кои се одржаа во јули 1985 година на Островот Ман . На овие натпревари, исландските одбојкари освоија бронзени медали, а на слични игри, 4 години подоцна, репрезентацијата на Исланд го освои златото, победувајќи ја репрезентацијата на земјата домаќин - репрезентацијата на Фарски Острови - во финалето со резултат 3:2. . Селекцијата на Исланд повторно не учествуваше на Игрите на Островот.

Од раните 1990-ти, репрезентацијата на Исланд постојано учествуваше во натпревари меѓу репрезентациите кои ги претставуваат главно европските земји со мала популација - првенствата на малите земји во Европа и Игрите на малите држави на континентот . Исландските одбојкари имаат две победи на вакви турнири (првенства на мали земји во 2007 и 2017 година ) и уште 6 пати станале наградни.

Во 2008 година, женската репрезентација на Исланд првпат влезе на официјалниот турнир од повисок ранг - Европското првенство , но го загуби плеј-офот за пласман во главната рунда од квалификациската фаза за македонската репрезентација . Во 2013 година, „островците“ учествуваа на квалификацискиот турнир на Светското првенство , но веќе во првата фаза загубија „суво“ од своите ривали - репрезентациите на Литванија , Латвија и Естонија и испаднаа од понатамошната борба. Во 2017 година, исландските одбојкари стигнаа до втората фаза од изборот за светско првенство , но ги загубија сите 5 натпревари во својата група.

Интересно, до неодамна, мајка и ќерка, одбојкарките со бугарско потекло Милена и Кристина Апостолови, играа заедно во репрезентацијата на Исланд [3] . Покрај тоа, уште една ќерка на Милена Апостолова, Велина, повеќе пати играше за репрезентацијата на Исланд.

Резултати од перформансите и состави

Светски првенства

Репрезентацијата на Исланд не учествуваше во квалификациите за Светското првенство 1952–2010 година.

 • 2014 (квалификација) : Торбјорн Јонсдотир, Јона-Гудлауг Вигфусдотир, Хулда-Елма Ејштајндотир, Ерла-Ран Еириксдотир, Еидур-Ана Јонсдотир, Елса-Сани Валгеирсдотир, Бирта Бјортирдорттирнтирн. Тренер - Матијас Харалдсон.
 • 2018 (квалификација): Џон-Gudlaug Vigfusdottir, Hordis Eyriksdottir, Fola Пат Svavarsdottir Роса Egisdottir Карен Гунарсдотир, Astildur Гунарсдотир, Birta Bornsdottir Елизабета Eynarsdottir, Фрида Сигурдардотир, Steinunn-Хелга Borgolfsdottir, Ерл Испратена Eyriksdottir, Телма Gretarsdottir Марија Karlsdottir, Berglind Jonsdottir. Тренер - Даниеле Каприоти.

Европско првенство

Репрезентацијата на Исланд не учествуваше во квалификациите за ЕП до 2007 година и во 2011-2017 година.

 • 2009 (квалификација) : Ерла-Ран Еириксдотир, Карен-Бјорк Гунарсдотир, Бирна-Сигрун Халсдотир, Лилја Јонсдотир, Фрида Сигурдардотир, Саун Скуладотир, Кристин-Јалин Торхалсдотир Тренер - Магнус Адалштајнсон.
 • 2019 (квалификации): Гигија Гуднадотир, Сигдис-Линд Сигурдартотир, Јона-Гудлауг Вигфусдотир, Хордис Ејриксдотир, Хана-Марија Фридриксдотир, Роза Егисдотир, Хилдур Давидсдотир, Хејда Елизабет Биртолдоватир, Христов, Сара Стефансдотир, Матилдуер Ејнарсдотир, Тира Дораринсдотир, Валдис Довардардотир, Еарла-Ран Еириксдотир, Телма Гретхарсдотир, Штајнунд-Хелга Бјорголфсдотир, Унур Арнадотир. Тренер - Борха Гонзалес Висенте.

Европско првенство за мали земји

 • Мед 1.png 2007 : Милена Апостолова, Велина Апостолова, Инхибјорк Гунарсдотир, Бирна-Сигрун Халсдотир, Лилја Јонсдотир, Торбјорн Јонсдотир, Ана Пављук, Лојфеј-Бјорк Зигмундсдотир. Тренер - Марек Бернат.
 • Мед 1.png 2017: Ана Марија Fridriksdottir, Јон-Gudlaug Vigfusdottir, Hordis Eyriksdottir, Fola Пат Svavarsdottir Роса Egisdottir Карен Гунарсдотир, Birta Bornsdottir Елизабета Eynarsdottir, Фрида Сигурдардотир, Mattildyur Eynarsdottir, Steinunn-Хелга Borgolfsdottir, Телма Gretarsdottir Марија Karlsdottir, Berglind Yonsdottir. Тренер - Даниеле Каприоти.

Европски игри на мали држави

 • Med 3.png 2009 година : Ингрид Гунарсдотир, Елена Гунарсдотир, Кристина Торхалсдотир, Фјола Сваварсдотир, Бирта Бјорнсдотир, Јона Вигфусдотир, Милена Апостолова, Бирна Халсдотир, Филијард Соргтигрнахдова Обучувач - Апостол на апостолите.
 • Med 3.png 2015 : Наталија Гомзина, Јона Вигфусдотир, Ќордис Еириксдотир, Фјола Сваварсдотир, Милена Апостолова, Карен-Бјорк Гунарсдотир, Бирта Бјорнсдотир, Лоифеид-Бјорк Сигрмундсдотир. Тренер - Даниеле Каприоти.
 • Med 3.png 2019: Јон Вигфусдотир, Хордис Ејриксдотир, Гигија Гуднадотир Хелена Гунарсдотир, Кристина Апостолов, Хилда Ејстејндотир, Ана Марија Видал Боус, Серун-Бирта Ејриксдотир, Бирта Борнсдотир Сара Стефансдолтотирнтир, Матилдотирнтир. Тренер - Борха Гонзалес Висенте.

Игри на островот

Од 1991 година, репрезентацијата на Исланд не учествувала на Игрите на Островот.

 • 1985 - Med 3.png 3 место
 • 1987 година - не учествуваше
 • 1989 - Мед 1.png 1-во место

Состав

Репрезентацијата на Исланд на натпреварување 2019 година ( квалификации за Европско првенство, Европски игри на мали држави )

бр. Име презиме година

раѓање

Висина Амплуа Клуб
1.4 Хигија Гуднадотир 1998 година 182 централно Исланд Вселенско летало Акурејри
1 Јона-Гудлауг Вигфусдотир 1999 година 188 напаѓач Шведска Хулте-Халмштад Хултебрук / Халмстад
3 Ќордис Еириксдотир 1992 година 179 напаѓач Исланд РЦ Копавогур
4 Хана-Марија Фридриксдотир 1995 година 185 централно Исланд РЦ Копавогур
5 Роуз Егисдотир 1992 година 174 врзивно средство Исланд „Алфтани“
5 Хелена-Кристин Гунарсдотир 1992 година 178 напаѓач Исланд Вселенско летало Акурејри
6 Хилдур Давидсдотир 1997 година 175 напаѓач САД Универзитетот Пејс (Њу Јорк)
7 Хајда-Елизабет Гунарсдотир 2000 година 180 напаѓач Исланд "Drottyur» Neskaupstaður
7 Хилда-Елма Ејштајндотир 1982 година 177 напаѓач Исланд Вселенско летало Акурејри
осум Лајни-Инга Гудмундсдотир 2002 година 173 напаѓач Исланд РЦ Копавогур
девет Елизабет Ејнарсдотир 1998 година 183 напаѓач Исланд РЦ Копавогур
девет Серун-Бирта Еириксдотир 1999 година 176 централно Исланд "Drottyur» Neskaupstaður
10.12 Бирта Бјорнсдотир 1990 година 170 врзивно средство Исланд „Алфтани“
единаесет Сара-Оск Стефансдотир 2002 година 181 централно Исланд РЦ Копавогур
12 Mattilduur Einarsdottir 2001 година 176 напаѓач Исланд РЦ Копавогур
13 Тин-Рут Дораринсдотир 2000 година 164 либеро Исланд "Drottyur» Neskaupstaður
Четиринаесет Ерна-Ран Еириксдотир 1990 година 187 напаѓач Исланд Aftyurelding Mosfellsbair
15 Телма-Дог Гретхарсдотир 1997 година 177 напаѓач Словачка „УКФ Нитра“
15 Унур Арнадотир 1998 година 174 централно Данска „Елитна волеј“ Архус
16 Алдеј Храфнсдотир 2000 година 182 напаѓач Исланд Дроттур Рејкјавик
18.6 Кристина Апостолова 1994 година 163 либеро Исланд Aftyurelding Mosfellsbair
осумнаесет Велина Апостолова 1989 година 175 напаѓач Исланд Aftyurelding Mosfellsbair

Клубовите се наведени од крајот на сезоната 2018-2019.

 • Главен тренер - Шпанија Борха Гонзалес Висенте.
 • Тренер - Шпанија Ентони Гарсија де Алкатраз, Ларус Тораренсен.

Белешки (уреди)

Врски