Италијанска женска одбојкарска репрезентација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
репрезентацијата на Италија
Знамето на Италија
Конфедерација CEV
Национална федерација FIPAV
Прекари Azzurre (Azure), Squadra Azzurra (Blue ескадрила)
Прв официјален натпревар Италија 0-3 Полска ( Париз , 16.09.1951, Европско првенство )
Место на ранг-листата на ФИВБ 8-ми [1]
Место во рејтингот на CEV 2. [2]
Тренер Давиде Мацанти
Официјален сајт
Спортски награди
Светски првенства
Злато Германија 2002 година
Сребрена Јапонија 2018 година
светско првенство
Злато Јапонија 2007 година
Злато Јапонија 2011 година
Светско првенство на шампиони
Злато Јапонија 2009 година
Гран при
Сребрена Реџо Калабрија 2004 година
Сребрена Сендаи 2005 година
Бронза Реџо Калабрија 2006 година
Бронза Нингбо 2007 година
Бронза Јокохама 2008 година
Бронза Нингбо 2010 година
Сребрена Нанџинг 2017 година
Европско првенство
Бронза Германија 1989 година
Бронза Италија 1999 година
Сребрена Бугарија 2001 г
Сребрена Хрватска 2005 година
Злато Белгија / Луксембург 2007 година
Злато Полска 2009 година
Бронза Полска / Турција / Унгарија / Словачка 2019 година
Злато Србија / Бугарија / Хрватска / Романија 2021 година

Женска репрезентација на Италија одбојка ( итал. La Nazionale italiana di pallavolo femminile) - ја претставува Италија на меѓународни натпревари во одбојка . Водечкото тело е Италијанската одбојкарска федерација ( ФИПАВ ).

Историја

Дебито на италијанската женска одбојкарска репрезентација на официјалните меѓународни натпревари се случи во септември 1951 година , кога „Скуадра Азура“ учествуваше на 3-то Европско првенство , одржано во главниот град на Франција, Париз . Во својот прв натпревар, одржан на 16 септември , италијанските одбојкари загубија од репрезентацијата на Полска со резултат 0:3. Во преостанатите три натпревари од турнирот загубија и Италијанците кои го зазедоа последното 6. место. Следниот настап на италијанската репрезентација на меѓународната арена се случи само 16 години подоцна на Европското првенство во Турција , каде што репрезентацијата стана 11-та од 15 репрезентации учеснички. Понатамошните резултати на италијанските одбојкари беа исто така многу скромни.

Првиот успех го постигна италијанската репрезентација во 1989 година , кога под водство на тренерот Серхио Гера, тимот освои бронзени медали на Европското првенство , одржано во Германија . Ова послужи како поттик за последователен развој на италијанската женска одбојка, не само на клупско ниво, туку и на ниво на репрезентации од различни возрасти. Од 1990-тите, резултатите на националниот тим постојано растат и во 1998 година репрезентацијата го зазема високото 5-то место на Светското првенство во Јапонија , а во 1999 година на домашното Европско првенство го повтори бронзениот успех пред десет години.

Во 2000 година, италијанската репрезентација за прв пат учествуваше на олимпискиот одбојкарски турнир , но не можеше да се квалификува од групата во прелиминарната фаза. Во 2001 година, Италијанците станаа втори на Европското првенство , губејќи во финалето во жестока борба од руската репрезентација во пет натпревари.

Светски шампион од 2002 година, италијанските одбојкари на прием кај претседателот на земјата Карло Чампи . 18 септември 2002 година
Репрезентација на Италија-2009.

Во 2002 година, првата навистина звучна победа дојде на „Скуадре Азура“. На Светското првенство што се одржа во Германија , Италија под водство на селекторот Марко Бонита сензационално стана прва, победувајќи ја селекцијата на САД со 3:2 во финалето. Од тоа време, италијанскиот тим цврсто се наметна меѓу најсилните репрезентации на планетата. Од 2004 година, тимот двапати ги освои европските првенства, двапати Светскиот куп и еднаш Светскиот куп на шампиони, и повеќе пати го освои Гран при. Во 2006-2012 година, главен тренер на репрезентацијата беше Масимо Барболини.

Во новата сезона од 2013 година, италијанската репрезентација влезе во значително ажуриран состав - и тренерски и играчки. За нов селектор на репрезентацијата беше назначен Марко Менкарели, кој претходно работеше како селектор на младинската репрезентација на Италија. Во пријавата за првиот официјален турнир во годината - Гран-при - немаше повеќегодишни лидери на азурата сквадра - Ло Бјанко , Пичинини , Ортолани, Кардуло , Дел Коре , Кроче, Џоли , Анџанело .

Во март 2014 година, по 8 години пауза, Марко Бонита стана селектор на националниот тим. Заедно со него во апликацијата на „сквадрата на азурите“ повторно се појавија поголема група ветерани, кои претходно најавија повлекување во репрезентацијата. Главниот влог беше ставен на успешниот настап на домашното светско првенство , но откако сигурно поминаа три групни фази на турнирот (10 победи со еден пораз) во полуфиналето, италијанските одбојкари неочекувано загубија од кинескиот тим со 1:3, а во мечот за „бронзата“ во тврдоглав меч од пет сета загуби од репрезентацијата на Бразил .

Во 2015 и 2016 година, италијанската репрезентација не можеше да земе награди на турнирите на кои учествуваше. Откако се квалификуваа за Олимпијадата 2016 година , италијанските одбојкари не успеаја да ја надминат групната фаза и го поделија последното 9-10 место. По завршувањето на олимпискиот турнир, главниот тренер на тимот Марко Бонита замина во пензија. Во 2017 година за нов селектор на националниот тим беше назначен Давиде Мазанти, кој претходно работеше како селектор на тимот на Имоко Волеј ).

Во 2018 година, на одбојкарските терени во Јапонија , италијанската женска репрезентација ги освои медалите на светските првенства по втор пат во својата историја, станувајќи сребрен медал на натпреварувањето . На многу начини, Италијанците го постигнаа овој успех благодарение на извонредната изведба на нивната дијагонална напаѓачка Паола Егону , која постигна 78 поени во два натпревари во плејофот (од нив 45 во полуфиналето против кинескиот тим) и стана најпродуктивниот играч на првенството. со голема разлика (324 поени на 13 натпревари - скоро 25 во просек по натпревар). Репрезентацијата на Италија го одигра речиси целиот турнир (освен два меча) со исти стартни шест + либеро. Покрај Егон, јадрото на тимот го сочинуваа врзувачот Офелија Малинов, гејмерите Миријам Сила и Лусија Босети, централните блокери Кристина Чиричела и Ана Данези, либерото Моника Ди Џенаро.

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

Светски првенства

Италијанската репрезентација не учествуваше на светските првенства 1952-1967 година.

светско првенство

Италијанската репрезентација не се квалификуваше за ждрепките 1973-1995, 2015 и 2019 година.

Светско првенство на шампиони

Италијанската репрезентација не се квалификуваше за ждрепките 1993-2005, 2013 и 2017 година.

 • 2009 - Мед 1.png 1-во место

Гран-при

 • 1993 — не участвовала
 • 1994 — 8-е место
 • 1995 — не участвовала
 • 1996 — не участвовала
 • 1997 — 6-е место
 • 1998 — 5-е место
 • 1999 — 4-е место
 • 2000 — 7-е место
 • 2001 — не квалифицировалась
 • 2002 — не участвовала
 • 2003 — 5-е место
 • 2004Med 2.png 2-е место
 • 2005Med 2.png 2-е место
 • 2006Med 3.png 3-е место
 • 2007Med 3.png 3-е место
 • 2008Med 3.png 3-е место
 • 2009 — не квалифицировалась
 • 2010Med 3.png 3-е место
 • 2011 — 7-е место
 • 2012 — 10-е место
 • 2013 — 5-е место
 • 2014 — 10-е место
 • 2015 — 5-е место
 • 2016 — 8-е место
 • 2017Med 2.png 2-е место

Лига наций

 • 2018 — 7-е место
 • 2019 — 5—6-е место
 • 2018 : Серена Ортолани, Аличе Дегради, Карлотта Камби, Офелия Малинов , Моника Ди Дженнаро, Росселла Оливотто, Кристина Кирикелла, Анна Данези, Анастасия Гуэрра, Сара Фар, Елена Пьетрини, Марина Лубиан, Лючия Бозетти, Мирьям Силла, Паола Эгону , Камилла Мингарди, Беатриче Паррокьяле, Илария Спирито, Беатриче Берти. Тренер — Давиде Маццанти.
 • 2019 : Индре Сорокайте, Сара Альберти, Офелия Малинов , Моника Ди Дженнаро, Рафаэла Фолье, Алессия Орро, Катерина Бозетти, Кристина Кирикелла, Анна Данези, Сара Фар, Элена Пьетрини, Лючия Бозетти, Мирьям Силла, Паола Эгону , Беатриче Паррокьяле. Тренер — Давиде Маццанти.

Чемпионаты Европы

 • 1949 — не участвовала
 • 1950 — не участвовала
 • 1951 — 6-е место
 • 1955 — не участвовала
 • 1958 — не участвовала
 • 1963 — не участвовала
 • 1967 — 11-е место
 • 1971 — 8-е место
 • 1975 — 9-е место
 • 1977 — 11-е место
 • 1979 — не участвовала
 • 1981 — 8-е место
 • 1983 — 7-е место
 • 1985 — 5-е место
 • 1987 — 6-е место
 • 1989Med 3.png 3-е место
 • 1991 — 4-е место
 • 1993 — 4-е место
 • 1995 — 6-е место
 • 1997 — 5-е место
 • 1999Med 3.png 3-е место
 • 2001Med 2.png 2-е место
 • 2003 — 6-е место
 • 2005Med 2.png 2-е место
 • 2007Med 1.png 1-е место
 • 2009Med 1.png 1-е место
 • 2011 — 4-е место
 • 2013 — 5—8-е место
 • 2015 — 5—8-е место
 • 2017 — 5—8-е место
 • 2019Med 3.png 3-е место
 • 2021Med 1.png 1-е место

Средиземноморские игры

 • Med 1.png 1-е место — 1979, 1983, 1991, 1997, 2001
 • Med 2.png 2-е место — 1975
 • Med 3.png 3-е место — 2005

Монтрё Волей Мастерс

 • Med 1.png 1-е место — 2004
 • Med 2.png 2-е место — 2002, 2009
 • Med 3.png 3-е место — 1999, 2005, 2008

Тренеры

 • 1951 — Марио Дориго
 • 1967—1970 — Иван Тринайстич
 • 1971—1979 — Альдо Беллагамби
 • 1981—1985 — Антонио Джакоббе
 • 1986—1988 — Пу Цюйхуа
 • 1989—1992 — Серджио Гуэрра
 • 1993—1996 — Марко Аурелио Мотта
 • 1997 — Хулио Веласко
 • 1998—2000 — Анджолино Фригони
 • 2001—2005 — Марко Бонитта
 • 2006—2012 — Массимо Барболини
 • 2013—2014 — Марко Менкарелли
 • 2014—2016 — Марко Бонитта
 • с 2017 — Давиде Маццанти

Состав

Сборная Италии в соревнованиях 2019 года ( Лига наций , олимпийская квалификация , чемпионат Европы )

Имя, фамилия Год

рождения

Рост Амплуа Клуб
1 Индре Сорокайте 1988 186 нападающая Италия «Иль Бизонте Фиренце» Сан-Кашано
2 Сара Альберти 1993 179 центральная Италия «Иль Бизонте Фиренце» Сан-Кашано
5 Офелия Малинов 1996 185 связующая Италия «Савино Дель Бене» Скандиччи
6 Моника Ди Дженнаро 1987 174 либеро Италия « Имоко Воллей » Конельяно
7 Рафаэла Фолье 1991 185 центральная Италия « Имоко Воллей » Конельяно
8 Алессия Орро 1998 180 связующая Италия « Унет-Ямамай » Бусто-Арсицио
9 Катерина Бозетти 1994 177 нападающая Италия « Поми » Казальмаджоре
10 Кристина Кирикелла 1994 194 центральная Италия « Игор Горгондзола » Новара
11 Анна Данези 1996 198 центральная Италия « Имоко Воллей » Конельяно
13 Сара Фар 2001 194 центральная Италия «Клуб Италия» Рим
14 Элена Пьетрини 2000 190 нападающая Италия «Клуб Италия» Рим
15 Сильвия Нвакалор 1999 180 нападающая Италия «Клуб Италия» Рим
16 Лючия Бозетти 1989 178 нападающая Италия «Савино Дель Бене» Скандиччи
17 Мирьям Силла 1995 184 нападающая Италия « Имоко Воллей » Конельяно
18 Паола Эгону 1998 193 нападающая Италия « Игор Горгондзола » Новара
19 Александра Ботезат 1998 198 центральная Италия « Унет-Ямамай » Бусто-Арсицио
20 Беатриче Паррокьяле 1995 168 либеро Италия «Иль Бизонте Фиренце» Сан-Кашано
21 Кьяра Де Бортоли 1997 176 либеро Италия «Клуб Италия» Рим
21 Терри Энвеонву 2000 185 нападающая Италия «Клуб Италия» Рим
22 Анна Николетти 1996 193 нападающая Италия «Миллениум» Брешиа
23 Франческа Виллани 1995 186 нападающая Италия «Миллениум» Брешиа

Клубы приведены по состоянию на окончание сезона 2018—2019.

 • Главный тренер — Давиде Маццанти.
 • Тренеры — Джулио-Чезаре Бреголи, Симоне Бенданди, Лука Пьераньоли.

Примечания

Фотогалерея

См. также

Мужская сборная Италии по волейболу

Ссылки