Женска одбојкарска репрезентација на Израел

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
репрезентацијата на Израел
Знаме на Израел
Конфедерација CEV
Национална федерација Израелска одбојкарска асоцијација
Прв официјален натпревар Израел - САД 0: 3 ( Париз ( Франција ), 30.08.1956, Светско првенство )
Место на ранг-листата на ФИВБ 52-65. [1]
Место во рејтингот на CEV 29-30-ти [2]
Тренер Италија Џузепе Кукарини
Официјален сајт

Женска репрезентација на Израел во одбојка ( хебрејски. נבחרת ישראל בכדורעף נשים) - го претставува Израел на меѓународните натпревари во одбојка . Организацијата за управување служи на Израелската асоцијација за одбојка ( хебрејски. איגוד הכדורעף בישראל).

Приказна

Одбојката се појави на територијата на денешен Израел во раните 1920-ти благодарение на имигрантите од Соединетите држави . Во 1931 година била создадена Израелската одбојкарска асоцијација, во 1951 година се приклучила на Меѓународната одбојкарска федерација и истата година станала дел од новоформираната Сеизраелска спортска федерација. Во 1967 година здружението повторно стана независно.

Во 1956 година, на Светското првенство во Франција, израелскиот женски тим го направи своето меѓународно деби. Во прелиминарната фаза на турнирот, израелките влегоа во иста група со репрезентациите на СССР , САД и Луксембург и, откако извојуваа една победа над луксембуршките одбојкарки и загубија двапати, испаднаа од понатамошната борба за медали. . На утешниот турнир на кој се играа местата од 11 до 17, репрезентацијата на Израел ги победи селекциите на Германија и Австрија и три пати загуби од своите ривали и го зазема последното 14 место.

Поради тензичните односи меѓу Израел и повеќето азиски земји, особено со нивните географски соседи, одбојкарската асоцијација на земјата се приклучи на европските одбојкарски структури во 1963 година .

Следниот настап на израелската женска репрезентација на меѓународни натпревари се случи во 1967 година во Турција на Европското првенство . Репрезентацијата ја предводеше поранешниот играч на машката репрезентација на земјата Ари Зелингер, кој во иднина стана светски познат како Ари Селингер . На шампионатот на „стариот свет“ Израелците стигнаа до осминафиналето, но не можеа да им се спротивстават на најдобрите репрезентации на континентот, откако загубија 6 меча од шест во главната фаза на турнирот и не успеаја да земат ниту еден сет. Во 1969 година, Селинџер емигрирал во Соединетите Држави, каде што започнала неговата истакната тренерска кариера.

Ари Селинџер.

Во 1971 година , израелската женска репрезентација повторно беше меѓу учесниците на Европското првенство , но настапи многу скромно, станувајќи 11-ти меѓу 18 репрезентации учеснички. После тоа, израелските одбојкари долги 40 години не можеа да се пласираат во последната фаза на европските одбојкарски првенства, како и на другите големи меѓународни официјални натпреварувања. Самата одбојка во земјата беше значително инфериорна и инфериорна во однос на популарноста на спортовите за игри како фудбалот и кошарката .

Ана Велика.
Татјана Артјоменко.

Во 2007 година , по 38-годишен прекин, еден од најдобрите тренери на светската одбојка Ари Селингер беше назначен на функцијата ментор на женската одбојкарска репрезентација на земјата, што предизвика наплив на интерес за овој спорт во земјата. Резултатите од неговите активности се појавија во 2010 година , кога израелските одбојкари најпрво стигнаа до фајналфорот во Евролигата , а потоа успеаја да се пробијат во плеј-офот на квалификацискиот турнир за ЕП 2011 година , каде што неочекувано ја надиграа репрезентацијата на Белорусија . од уште еден извонреден тренер Николај Карпол . Јадрото на израелскиот тим го сочинуваа староседелците од поранешниот СССР - Ана Велика (Великаја), Татјана Артеменко, Татјана Фраге-Гербер, Инеса Бирман-Висотскаја, Елвира Колногорова, Јулија Воливач, Екатерина Подделинскаја, Анастасија Чеботарева [3] [4] . Предводници на националниот тим беа, пред сè, А. Велики и Т. Артеменко, кои во различни години настапуваа во голем број водечки клупски тимови во Европа и на другите континенти. На истиот континентален шампионат , кој следната година се одржа во Србија и Италија , израелките загубија „на суво“ во прелиминарната фаза од селекциите на Полска , Чешка и Романија и испаднаа од понатамошната борба.

Во следните години, израелската репрезентација учествуваше на уште седум квалификациски турнири (Олимписките игри 2012, светските првенства 2014 и 2018 година и европските првенства 2013, 2015, 2017 и 2019 година), но не можеше да ги надмине.

Во 2017 година, пензионираниот Селинџер беше заменет со италијанскиот тренер Џузепе Кукарини.

Од крајот на 2018 година, репрезентацијата на Израел е рангирана на долната третина на континенталното рангирање.

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

Репрезентацијата на Израел не учествуваше во квалификациите на олимписките одбојкарски турнири 1964-2008 и 2016 година.

  • 2012 - не се квалификуваше

Светски првенства

Европско првенство

  • 2011 : Татјана Фраге-Гербер, Ана Велика, Шани Пехам, Галит Деваш, Адва Зинобер, Инеса Бирман-Висотскаја, Елвира Колногорова, Либи Хаим, Полина Арази, Рон Понте, Ана Фархи, Татјана Артеменко, Инбар Вињарски, Јаел Лотан. Тренер - Ари Селингер.
  • 2015 (квалификација) : Дарија-Ној Пехам, Ана Велика, Анита Глук, Софија Старикова, Шани Пехам, Галит Деваш, Моран Зур, Јанаина Бергало-Ефрон, Рон Понте, Жизела Родригез Дорего, Татјана Артеменко, Анастасија Чеботарева. Тренер - Ари Селингер.

Евролига

  • 2010 : Татјана Фраге-Гербер, Анастасија Чеботарева, Ана Велики, Јулија Воливач, Галит Деваш, Адва Зинобер, Инеса Бирман-Висотскаја, Елвира Колногорова, Либи Каим, Полина Арази, Рон Понте, Татјана Артеменко. Тренер - Ари Селингер.
  • 2015 : Дарија-Ној Пехам, Ела-Каролина Саада, Анита Глук, Софија Старикова, Шани Пехам, Галит Деваш, Адва Зиновер, Моран Зур, Елвира Колногорова, Тамара Стајн, Мармен Виталија, Анастасија Чеботарева. Тренер - Ари Селингер.

Соединение

Репрезентацијата на Израел во натпреварувањата во 2019 година ( квалификации за Европско првенство , Евролига )

бр. Име презиме година

раѓање

Раст Амплуа Клуб
еден Ана Велика 1982 година 181 напаѓач Израел Хапоел Кфар Сава
2 Маја Дудочкина 2001 година 181 централно Израел АкадемијаНетања
2 Ширел Ганах 2002 година 181 напаѓач Израел АкадемијаНетања
3 Ребека Копилович 1989 година 172 либеро Израел КК Тел Авив
4 Тамара Штајн 1996 година 183 врзивно средство Израел Макаби Хаифа
5 Шани Соколова-Пехам 1993 година 168 врзивно средство Израел Хапоел ИрониКирјат Ата
6 Авитал Јалоба 1997 година 186 централно Соединетите Американски Држави Државниот универзитет во Аризона
7 Галит Деваш 1986 година 180 централно Израел Хапоел Кфар Сава
осум Лир Гофер 1998 година 170 врзивно средство Израел Макаби Раанана
9 Мај Шир-Он 1998 година 182 либеро Израел Хапоел Кфар Сава
10 Полина Малик 1998 година 183 напаѓач Израел Макаби Хаифа
единаесет Елизабет Сирика 1999 година 181 напаѓач Израел КК Тел Авив
12 Катрина Зилберман 1997 година 170 либеро Израел Макаби Хаифа
тринаесет Руслана Кутахина 2000 година 184 напаѓач Израел Макаби Раанана
15 Шапир Ходорова 1987 година 186 централно Израел КК Тел Авив
шеснаесет Виталиа Мармен 1997 година 188 напаѓач Соединетите Американски Држави Универзитетот Рутгерс
17 Ела-Каролина Саада 1996 година 185 централно Соединетите Американски Држави Универзитетот Сиракуза
деветнаесет Јаел Бенџамин 1993 година 181 напаѓач Израел Макаби Раанана
21 Орен Абутбул 2001 година 185 напаѓач Израел АкадемијаНетања
22 Тали Какас 2002 година 179 напаѓач Израел АкадемијаНетања
  • Главен тренер - Италија Џузепе Кукарини.
  • Обучувачи - Татјана Артеменко, Лука Росини.

Белешки (уреди)

Врски