Женски одбојкарски тим на Кина

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Репрезентација на Кина
Знамето на Народна Република Кина
Конфедерација AVC
Национална федерација CVA
Прв официјален натпревар Кина 3: 0 Австрија ( Париз , 30.08.1956, Светско првенство )
Место на ранг-листата на ФИВБ 1. [1]
Тренер Лан Пинг
Спортски награди
олимписки игри
Злато 1984 , 2004 , 2016 година
Сребрена 1996 година
Бронза 1988 , 2008 година
Светски првенства
Злато 1982 , 1986 година
Сребрена 1990 , 1998 , 2014 година
Бронза 2018 година
светско првенство
Злато 1981 , 1985 , 2003 , 2015 , 2019
Сребрена 1991 година
Бронза 1989 , 1995 , 2011 година
Светско првенство на шампиони
Злато 2001 , 2017 година
Сребрена 1993 година
Бронза 2005 година
Гран при
Злато 2003 година
Сребрена 1993 , 2001 , 2002 , 2007 , 2013
Бронза 1994 , 1999 , 2005 година
Лигата на народите
Бронза 2018 , 2019 година
Азиско првенство
Злато 1979 , 1987 , 1989 , 1991 , 1993 година ,
1995 , 1997 , 1999 , 2001 , 2003 ,
2005 , 2011 , 2015 година
Сребрена 1983 , 2007 , 2009 година
Бронза 1975 година
Азиски игри
Злато 1982 , 1986 , 1990 , 1998 , 2002 година ,
2006 , 2010 , 2018 година
Сребрена 1978 , 1994 година
Бронза 1974 година
Азиски куп
Злато 2008 , 2010 , 2014 , 2016 , 2018
Сребрена 2012 година

Женска репрезентација на Кина Одбојка ( инж. Кина женски одбојка Национален тим, кит.中國國家女子排球隊) - е Народна Република во меѓународните одбојкарски натпревари. Таа е една од најсилните женски одбојкарски репрезентации во светот. Трикратен олимписки шампион, двократен светски шампион , 5- кратен победник на Светскиот куп , 13-кратен азиски шампион . Водечкото тело е Кинеската одбојкарска асоцијација.

Историја

Одбојката се појави во Кина во 1905 година во јужните региони на земјата - Хонг Конг и Гуангжу . Во 1913 година, тие почнаа да учат во градовите лоцирани на брегот на провинциите Гуангдонг и Фуџијан . Според правилата на FIVB (6x6), одбојката почнала да се одгледува во Кина кон крајот на 1940-тите.

1949-1962 година

Одбојката значително се развила во земјава по 1949 година . Беа организирани посети на кинеските одбојкари во земјите од Источна Европа за проучување на техниката и тактиката на играта. Во 1953 година , беше формирана кинеската одбојкарска асоцијација и се приклучи на ФИВБ во истата година. Три години подоцна, формираната женска репрезентација на земјата учествуваше на светското првенство , што се одржа во главниот град на Франција, Париз . Во нивниот прв натпревар на турнирот на 30 август, Кинезите самоуверено го победија австрискиот тим со резултат 3: 0 (15: 1, 15: 2, 15: 3). Во иднина, кинеската репрезентација освои уште три победи и загуби 6 пати, за на крајот да го заземе 6то место, оставајќи пред себе само силни источноевропски репрезентации.

Потоа, до 1974 година, кинеската репрезентација учествуваше на само еден меѓународен турнир - Светското првенство во 1962 година (9-то место). Де факто самоизолацијата на кинеската одбојка и спортот воопшто беше поврзана со внатрешни политички проблеми и конфликтот околу признавањето на спортските федерации на Тајван под знамето на Република Кина .

1974-1980 година

Во 1974 година, репрезентацијата на Народна Република Кина повторно беше меѓу учесниците на светското првенство што се одржа во Мексико , а прашањето кој ќе ја претставува Кина беше решено дури во пресрет на првенството, кога со одлука на ФИВБ , местото на репрезентацијата на Република Кина (Тајван) која освои билет во квалификациите за Азија доби селекцијата на НР Кина. Набрзина собраната екипа настапи неуспешно, заземајќи го само 14-то место меѓу 23 учесници.

Од средината на 1970-тите, кинеската одбојка конечно се врати на меѓународната сцена. Резултатите на репрезентацијата секоја година се повеќе се подобруваат. Во 1978 година, Кинеските го зазедоа високото 6-то место на Светското првенство што се одржа во СССР , пропуштајќи го полуфиналето само со најлош сооднос на партиите во текот на групната рунда, а во 1979 година го освоија златниот медал на Азиското првенство , победувајќи ги сите свои ривали, вклучувајќи го и актуелниот олимписки шампион и сребрен медал на светското првенство, репрезентацијата на Јапонија со резултат 3: 1. Од тоа време, кинеската женска репрезентација цврсто се етаблира како една од најсилните одбојкарски тимови во светот.

Во 1980 година, Кинезите требаше да дебитираат на Олимписките игри , но поради бојкотот на Кина на Олимписките игри во Москва, дебито мораше да се одложи за 4 години.

1981-1990 година

Женски тим на Кина - Светски шампион од 1982 година

Поголемиот дел од 1980-тите (1981-1987) беа обележани со хегемонијата на кинеската репрезентација на меѓународната сцена. Во 1981 година, таа го освои Светскиот куп , една година подоцна го освои Светското првенство , победувајќи ги Јапонките во полуфиналето, а Перуанките во финалето. Во 1984 година, Кина победи на Олимпијадата , победувајќи ги САД со 3-0 во финалето. Оваа тројна победа во 1981-1984 година. на натпреварите од светска класа , е посветен споменик во градот Џангжу , подигнат во 1986 година ( кинески:漳州 三 连冠 纪念碑) [2] [3] . Во 1985 година, Кинезите повторно станаа најсилни за време на Светското првенство , а во 1986 година ја одбранија титулата светски шампиони без да изгубат ниту еден натпревар за време на турнирот. Покрај тоа, кинеската репрезентација во овој период беше двапати најсилна на Азиските игри ( 1982 и 1986 година ) и го освои Азиското првенство во 1987 година . За тоа време, само еднаш (во 1983 година ) јапонската репрезентација успеала да ги надмине Кинеските во нивниот домашен азиски шампионат .

Женски тим на Кина - двократен светски шампион (1986)

Кинескиот тим ги постигна овие извонредни успеси под водство на тренерите Јуан Веимин (го водеше националниот тим од 1976 до 1984 година), кој го замени по 84-те Олимписки игри, Денг Жозенг и Џанг Ронгфанг , кој стана олимписки шампион во 1984 година како дел од тимот. а на чело на националниот тим беше во 1986 година. Карактеристичните карактеристики на играта на националниот тим беа комбинацијата на најдобрите квалитети на азиската одбојка (брзина, комбинираност, истрајност во одбраната) со силните страни на европско-северноамериканската одбојка, која беше повеќе својствена за атлетизмот и моќта во напаѓачките акции. . Предводници на кинеската репрезентација од „златниот“ период беа такви извонредни одбојкари како Лан Пинг, Јанг Ксилан, Женг Меижу, Џанг Ронгфанг, Џоу Ксијаолан, Хоу Јужу, Јианг Јинг, Ли Јанџун, Лианг Јан, Јанг Ксијаоџун и други. .

На Олимписките игри 1988 година во Сеул, кинескиот тим возеше во рангот на неприкосновен фаворит, но во полуфиналето беше неочекувано поразен од репрезентацијата на СССР со 0: 3 (0:15, 9:15, 2:15). Кинеските сепак успеаја да ги освојат бронзените медали, откако победија во натпреварот за третото место против јапонскиот тим со 3:0. Една година подоцна, на Светското првенство, кинескиот тим стана и трет, а во 1990 година на домашното светско првенство загуби во финалето од советските одбојкари со резултат 1: 3, иако пред тоа не загубија ниту еден поставен на турнирот.

1991-2000 година

Првата половина на 1990-тите беше обележана со благ пад на резултатите на кинеската репрезентација наспроти позадината на генерациската промена во националниот тим. И ако на азискиот континент кинескиот тим практично не го знаеше својот рамноправен (10 последователни највисоки титули на Азиските првенства во периодот 1987-2005 година), тогаш на светско ниво најдоброто достигнување на Кинезите беше само среброто на Светско првенство 1991 година . Олимпијадата 92 (7.место) и Светското првенство 1994. (8.место) завршија со болни неуспеси за националниот тим.

Лан Пинг

По овие неуспеси, на чело на репрезентацијата на Кина се најде еден од најистакнатите одбојкари во земјата, предводникот на „златниот“ тим од раните 80-ти, Лан Пинг. Под нејзино водство, забележително ажурираната репрезентација стана бронзен медалист на Светскиот куп 1995 година , а следната година го освои среброто на Олимписките игри во Атланта ( САД ), победувајќи ја руската репрезентација со 3: 1 во полуфиналето на олимпискиот турнир. , и загуби во финалето со истиот резултат во тврдоглава борба против кубанскиот тим . Нови лидери на репрезентацијата беа Ку Јонгмеи, Лаи Јавен, Сун Јуе, Ли Јан, Ву Јонгмеи, Жу Јуниинг, Хе Чи, Ванг Џилинг, Ванг Линг и други.

Две години подоцна, на следното светско првенство во Јапонија, кинескиот тим во истата низа се сретна со истите ривали во одлучувачката фаза на шампионатот и со истиот успех - сигурна победа во полуфиналето над Русија 3:0 и пораз во финалето од Кубанците со 0:3. Заради фер, треба да се забележи дека во текот на деценијата на 90-тите, репрезентацијата на Куба беше неприкосновен хегемон во женската одбојка, откако ги освои сите можни титули во овој период (три пати Олимпијада, двапати Светско првенство и три пати Светско чаша).

По Светското првенство во 1998 година, Ланг Пинг се повлече од функцијата селектор на репрезентацијата. Таа беше наследена од Ху Џин, која веќе беше на чело на националниот тим во 1991-1995 година, но по неуспехот на Олимпијадата во 2000 година (испаѓање во четвртфиналето и 5-то финале), тој беше отпуштен. Чен Жонгхе , кој на оваа позиција работи речиси 8 години, е назначен за селектор на националниот тим.

2001-2010 година

Под водство на нов ментор, кинеските одбојкари се истакнаа на Светскиот куп на шампиони во 2001 година , играа финалиња за Гран при двапати по ред ( 2001 и 2002 година ), сè уште немаа рамен во Азија (победи на континенталниот шампионат и Азиски игри ), стана четврти на Светското првенство во 2002 година , губејќи во полуфиналето од идните победници на Италијанците и губејќи во натпреварот за 3-то место од руската репрезентација . Следната година, кинескиот тим ги освои сите турнири на кои учествуваше - Гран при , Азиско првенство , Светско првенство .

2004 година му донесе олимписко злато на кинескиот тим. Во полуфиналето на олимпискиот одбојкарски турнир во Атина , репрезентацијата на Куба беше поразена во пет сета. Во финалето, кинеските одбојкари се сретнаа со рускиот тим . Откако ги загубија првите два сета во тврдоглава борба, Кинеските подоцна успеаја да ја свртат вагата во своја полза и победија со 3:2. Најдобри играчи на тој тим беа капитенот на тимот Фенг Кун, Џанг Пинг, Јанг Хао, Џоу Сухонг, Лиу Јанан, Џанг На, Ванг Линг, Џанг Јуехонг. Ниту отсуството на нивниот водечки одбојкар Жао Руижуи поради повреда не ги спречи Кинезките.

Во последователните резултати на кинеската репрезентација има пад. На Светското првенство во 2006 година, кинеската репрезентација важеше за еден од главните фаворити, но поразите во групната фаза од селекциите на Русија и Бразил не им дозволија на кинеските одбојкари да се борат за медали. Резултат - 5 место. Следната година, Кинезките за прв пат по 20 години го загубија шампионатот на Азиското првенство .

Главниот влог по неуспесите беше направен на домашната Олимпијада во 2008 година , но дури и таму, од различни причини, кинескиот тим не изгледаше многу убедливо. Откако претрпе два порази во пет натпревари во групната фаза, кинескиот тим ја совлада репрезентацијата на Русија во три натпревари во четвртфиналето, по што не можеше да и се спротивстави на бразилската репрезентација во полуфиналето. А сепак, во мечот за „бронзата“ Кинезите беа посилни од кубанската репрезентација со резултат 3:1.

В 2009 году главным тренером национальной команды Китая стал Цай Бинь, до этого возглавлявший молодёжную сборную страны. Под его руководством сборная Китая сначала заняла лишь 5-е место на Гран-при , а затем сенсационно проиграла команде Таиланда в финале чемпионата Азии со счётом 1:3. После неудач последовали оргвыводы и Цай Бинь был отправлен в отставку.

В начале 2010 наставником сборной назначен Ван Баоцюань, но его пребывание на посту главного тренера продлилось лишь до августа того же года, после чего по состоянию здоровья он покинул свой пост. На чемпионат мира китайскую команду повёз Юй Цзюэминь, до этого работавший ассистентом главного тренера. Выступление сборной Китая на мировом первенстве закончилось полным провалом. Одержав на предварительном этапе лишь 3 победы в семи матчах, китайские волейболистки получили возможность бороться лишь за 9—12 места. Итогом выступления стало лишь 10-е место. И только победа сборной на Азиатских играх в ноябре того же года сохранила за Юй Цзюэминем пост наставника, позволив избежать тренерской чехарды в национальной команде страны.

2011— н. в.

Сборная Китая. Гран-при-2012

За 2010—2012 годы сборная Китая подверглась значительному обновлению. К Олимпиаде-2012 от олимпийского состава 2008 года осталось лишь 4 волейболистки. И если в предолимпийском 2011 году в результатах команды наметился подъём (возвращение звания сильнейшей команды Азии на континентальном первенстве , «бронза» на Кубке мира ), то в 2012 выступление сборной вновь не оправдало ожиданий и прежде всего на Олимпийских играх в Лондоне , где китаянки прекратили борьбу за медали на четвертьфинальной стадии, уступив команде Японии в пяти сетах.

В апреле 2013 года главным тренером сборной Китая вновь, после 15-летнего перерыва, назначена Лан Пин, до этого работавшая наставником ряда итальянских команд и сборной США (в 2005—2008). Первый официальный турнир под руководством нового-старого тренера завершился в целом успешно — 2-е место на Гран-при . А вот на очередном чемпионате Азии китайская команда потерпела чувствительное поражение, проиграв в полуфинале хозяйкам первенства сборной Таиланда в пяти сетах, а затем в матче за бронзовые награды и сборной Японии также в пяти партиях. Таким образом впервые сборная Китая осталась без медалей азиатского континентального чемпионата.

В 2014 году сборная Китая в значительной степени вернула несколько утраченные позиции в мировом волейболе. На чемпионате мира , проходившем в Италии , китайские волейболистки дошли до финала, где в упорнейшей борьбе уступили сборной США 1:3 и стали серебряными призёрами первенства.

В 2015 китайская национальная команда продолжила своё поступательное движение, сначала вернув себе титул сильнейшей команды Азии на домашнем чемпионате континента , а затем первенствовав в розыгрыше Кубка мира .

2016 год принёс сборной Китая третье в своей истории олимпийское золото. Китайская команда тяжело начала олимпийский турнир в Рио-де-Жанейро , заняв в своей группе предварительного этапа лишь 4-е место. Уверенно в трёх партиях были обыграны только сборные Италии и Пуэрто-Рико , а командам Нидерландов , Сербии и США китаянки уступили. В четвертьфинале сборная Китая вынуждена была играть с победителем другой группы — сборной Бразилии , не отдавшей до того соперникам ни одного сета. Упорнейший поединок неожиданно завершился в пользу Китая 3:2 (15:25, 25:23, 25:22, 22:25, 15:13). Столь же непросто, но уже в четырёх сетах, сложился и полуфинальный матч китайских волейболисток с голландскими, вновь принеся победу китаянкам 3:1 (27:25, 23:25, 29:27, 25:23). В финале китайской команде вновь пришлось играть с Сербией. Групповой поединок этих соперников завершился уверенной победой сербок 3:0, но в решающем матче китаянок было уже не остановить. Проиграв первую партию со счётом 19:25, в дальнейшем азиатские волейболистки перехватили инициативу и были сильнее в трёх следующих сетах 25:17, 25:22, 25:23, став триумфаторами волейбольного турнира Олимпиады. Самым ценным игроком турнира была признана китайская нападающая Чжу Тин .

В 2017 Лан Пин была назначена главным тренером всех женских сборных Китая, а наставником основной национальной команды стал её бывший ассистент Ань Цзяцзе. Под его руководством китайские волейболистки первенствовали в розыгрыше Всемирного Кубка чемпионов , одержав победы во всех 5 сыгранных на турнире матчах. В 2018 Лан Пин вернулась на пост главного тренера сборной.

В 2018 году основной состав сборной Китая принял участие в трёх турнирах — Лиге наций , Азиатских играх и чемпионате мира . В июле китаянки принимали финальный этап первого розыгрыша Лиги наций и заняли 3-е место, уступив в полуфинале будущему победителю — команде США . В волейбольном турнире Азиатских играх китайская сборная выиграла все свои 8 матчей, не отдав соперникам даже ни одной партии. На мировое первенство в Японию национальная команда Китая ехала в ранге одного из безусловных фаворитов и в 10 матчах трёх групповых этапов потерпела всего лишь одно поражение, но в полуфинале против сборной Италии не смогли справиться прежде всего с Паолой Эгону , которая показала в том матче выдающуюся результативность — 45 очков. Итог — поражение олимпийских чемпионок 2:3. Уверенная победа в матче за 3-е место над командой Нидерландов принесла китайским волейболисткам бронзовые награды турнира.

В 2019 году основной состав сборной Китая принял участие в двух турнирах — олимпийской квалификации и Кубке мира и уверенно первенствовал в обоих, не потерпев ни одного поражения.

Результаты выступлений и составы

Олимпийские игры

 • 1964 — не участвовала
 • 1968 — не участвовала
 • 1972 — не участвовала
 • 1976 — не участвовала
 • 1980 — отказ от участия
 • 1984Med 1.png 1-е место
 • 1988Med 3.png 3-е место
 • 1992 — 7-е место
 • 1996Med 2.png 2-е место
 • 2000 — 5-е место
 • 2004Med 1.png 1-е место
 • 2008Med 3.png 3-е место
 • 2012 — 5—8-е место
 • 2016Med 1.png 1-е место
 • 2020
 • Med 1.png 1984 : Лан Пин, Ян Силань, Чжан Жунфан, Чжоу Сяолань, Цзян Ин, Лян Янь, Чжэн Мэйчжу, Хоу Юйчжу, Ли Яньцзюнь, Ян Сяоцзюнь, Чжу Лин. Тренер — Юань Вэйминь.
 • Med 3.png 1988 : Ли Гоцзюнь, Чжоу Хун, Хоу Юйчжу, Ван Яцзюнь, Ян Силань, Су Хуэйцзюань, Цзян Ин, Цюй Юнмэй, Ян Сяоцзюнь, Чжэн Мэйчжу, У Дань, Ли Юэмин. Тренер — Ли Яосянь.
 • 1992 : Ли Гоцзюнь, Чжоу Хун, Су Хуэйцзюань, У Дань, Ли Юэмин, Чэнь Фэнцинь, Гао Лин, Лай Явэнь, Ма Фан, Су Лицюнь, Сунь Юэ, Ван И. Тренер — Ху Цзинь.
 • Med 2.png 1996 : Лай Явэнь, Ли Янь, Цюй Юнмэй, Чжу Юньин, У Юнмэй, Ван И, Хэ Ци, Пань Вэньли, Лю Сицзин, Ван Цзилин, Сунь Юэ, Ван Лина. Тренер — Лан Пин.
 • 2000 : У Дань, Ли Янь, Чжу Юньин, У Юнмэй, Ли Шань, Хэ Ци, Чэнь Ин, Сунь Юэ, Цю Айхуа, Гуй Чаожань, Ван Лина, Инь Инь. Тренер — Ху Цзинь.
 • Med 1.png 2004 : Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, Ли Шань, Чжоу Сухун, Чжао Жуйжуй, Чжан Юэхун, Чэнь Цзин, Сун Нина, Ван Лина, Чжан На, Чжан Пин. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • Med 3.png 2008 : Ван Имэй, Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, Вэй Цююэ, Сюй Юньли, Чжоу Сухун, Чжао Жуйжуй, Сюэ Мин, Ли Юань, Чжан На, Ма Юньвэнь. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • 2012 : Ван Имэй, Ми Ян, Хуэй Жоци, Чу Цзиньлин, Чжан Сянь, Вэй Цююэ, Ян Цзюньцзин, Шань Даньна, Сюй Юньли, Чжэн Чуньлэй, Ма Юньвэнь, Чжан Лэй. Тренер — Юй Цзюэминь.
 • Med 1.png 2016 : Юань Синьюэ, Чжу Тин, Ян Фансюй, Гун Сянъюй, Вэй Цююэ, Чжан Чаннин, Лю Сяотун, Сюй Юньли, Хуэй Жоци, Линь Ли, Дин Ся, Янь Ни. Тренер — Лан Пин.

Чемпионаты мира

 • 1952 — не участвовала
 • 1956 — 6-е место
 • 1960 — не участвовала
 • 1962 — 9-е место
 • 1967 — отказ от участия
 • 1970 — не участвовала
 • 1974 — 14-е место
 • 1978 — 6-е место
 • 1982Med 1.png 1-е место
 • 1986Med 1.png 1-е место
 • 1990Med 2.png 2-е место
 • 1994 — 8-е место
 • 1998Med 2.png 2-е место
 • 2002 — 4-е место
 • 2006 — 5-е место
 • 2010 — 10-е место
 • 2014Med 2.png 2-е место
 • 2018Med 3.png 3-е место
 • Med 1.png 1982 : Цао Хуэйин, Чэнь Яцюнь, Чэнь Чжаоди, Лан Пин, Сунь Цзиньфан, Ян Си, Ян Силань, Чжан Жунфан, Чжоу Сяолань, Цзян Ин, Лян Янь, Чжэн Мэйчжу. Тренер — Юань Вэйминь.
 • Med 1.png 1986 : Ян Силань, Ху Сяофэн, Хоу Юйчжу, Цзян Ин, Ли Яньцзюнь, Лян Янь, Лю Вэй, Су Хуэйцзюань, У Дань, Ян Сяоцзюнь, Инь Цинь, Чжэн Мэйчжу. Тренер — Чжан Жунфан.
 • Med 2.png 1990 : Лан Пин, Ли Гуоцзюнь, Чжоу Хун, Су Хуэйцзюань, Цюй Юнмэй, У Дань, Ли Юэмин, Чэнь Фэнцинь, Лай Явэнь, Ма Фан, Чжоу Хун, Ван И. Тренер — Ли Яосянь.
 • Med 2.png 1998 : Ли Явэнь, Ли Янь, Цюй Юнмэй, Чжу Юньин, У Юнмэй, Хэ Ци, Инь Инь, Ли Ичжи, Ван Цзилин, Сунь Юэ, Цю Айхуа, Ван Лина. Тренер — Лан Пин.
 • 2002 : Чжан Цзин, Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, Ли Шань, Чжоу Сухун, Чжао Жуйжуй, Чжан Юэхун, Чэнь Цзин, Сун Нина, Ли Ин, Сюн Цзи. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • 2006 : Ван Имэй, Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, Чу Цзиньлин, Ли Шань, Чжоу Сухун, Ли Цзюань, Сун Нина, Чжан На, Сюй Юньли, Чжан Пин. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • 2010 : Ван Имэй, Чжан Лэй, Ян Цзе, Шэнь Цзинси, Чжоу Сухун, Чжан Сянь, Вэй Цююэ, Ли Цзюань, Сюй Юньли, Сюэ Мин, Чэнь Лии, Ма Юньвэнь. Тренер — Ю Цзюэмин.
 • Med 2.png 2014 : Юань Синьюэ, Чжу Тин, Ян Фансюй, Шэнь Цзинси, Ян Цзюньцзин, Вэй Цююэ, Чжэн Чуньлэй, Лю Сяотун, Шань Даньна, Сюй Юньли, Хуэй Жоци, Чэнь Чжан, Ван Хуэйминь, Ван На. Тренер — Лан Пин.
 • Med 3.png 2018 : Юань Синьюэ, Чжу Тин, Ян Ханьюй, Ху Минъюань, Гун Сянъюй, Чжэн Чуньлэй, Чжан Чаннин, Лю Сяотун, Яо Ди, Ли Инъин, Линь Ли, Дин Ся, Янь Ни, Ван Мэнцзе. Тренер — Лан Пин.

Кубок мира

 • 1973 — не участвовала
 • 1977 — 4-е место
 • 1981Med 1.png 1-е место
 • 1985Med 1.png 1-е место
 • 1989Med 3.png 3-е место
 • 1991Med 2.png 2-е место
 • 1995Med 3.png 3-е место
 • 1999 — 5-е место
 • 2003Med 1.png 1-е место
 • 2007 — отказ от участия
 • 2011Med 3.png 3-е место
 • 2015Med 1.png 1-е место
 • 2019Med 1.png 1-е место
 • Med 1.png 1981 : Лан Пин, Сунь Цзиньфан, Чжан Жунфан, Чжоу Сяолань, Лян Янь, Су Хуэйцзюань, Чжу Лин, … Тренер — Юань Вэйминь.
 • Med 1.png 1985 : Лан Пин, Ян Силань, Хоу Юйчжу, Цзян Ин, Лян Янь, Чжэн Мэйчжу, Ли Яньцзюнь, Су Хуэйцзюань, Ян Сяоцзюнь, … Тренер — Дэн Жуоцзэн.
 • Med 2.png 1991 : Су Хуэйцзюань, У Дань, Ли Гоцзюнь, Ли Юэмин, Чэнь Фэнцинь, Лай Явэнь, Ма Фан, Ван И, Чжоу Хун … Тренер — Ху Цзинь.
 • Med 3.png 2003 : Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, Ли Шань, Чжоу Сухун, Чжао Жуйжуй, Чжан Юэхун, Чэнь Цзин, Сун Нина, Ван Лина, Чжан На, Чжан Пин. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • Med 3.png 2011 : Ван Имэй, Ми Ян, Ян Цзе, Хуэй Жоци, Чжан Сянь, Вэй Цююэ, Ян Цзюньцзин, Сюй Юньли, Чэнь Лии, Ма Юньвэнь, Чжан Лэй, Фань Линьлинь. Тренер — Юй Цзюэмин.
 • Med 1.png 2015 : Юань Синьюэ, Чжу Тин, Шэнь Цзинси, Ян Цзюньцзин, Вэй Цююэ, Чжэн Чуньлэй, Чжан Чаннин, Чжан Сяоюа, Лин Ли, Дин Ся, Янь Ни, Ван Мэнцзе, Лю Яньхань, Лю Сяотун. Тренер — Лан Пин.
 • Med 1.png 2019 : Юань Синьюэ, Чжу Тин, Ян Ханьюй, Гун Сянъюй, Ван Юаньюань, Цзэн Чуньлэй, Чжан Чаннин, Лю Сяотун, Яо Ди, Ли Инин, Чжэн Исинь, Дин Ся, Янь Ни, Ван Мэнцзе, Лю Яньхань. Тренер — Лан Пин.

Всемирный Кубок чемпионов

 • 1993Med 2.png 2-е место
 • 1997 — 4-е место
 • 2001Med 1.png 1-е место
 • 2005Med 3.png 3-е место
 • 2009 — не квалифицировалась
 • 2013 — не квалифицировалась
 • 2017Med 1.png 1-е место
 • Med 1.png 2001 : Чжан Цзин, Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, Ли Шань, Чжоу Сухун, Чжао Жуйжуй, Чжан Юэхун, Чэнь Цзин, Сун Нина, Цзи Сюн, Линь Ханьин. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • Med 3.png 2005 : Ван Имэй, Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, Чу Цзиньлин, Чжоу Сухун, Сюэ Мин, Ли Цзюань, Сун Нина, Ма Юньвэнь, Чжан На, Чжан Пин. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • Med 1.png 2017 : Юань Синьюэ, Чжу Тин, Гун Сянъюй, Дяо Линью, Яо Ди, Чжан Чаннин, Лю Сяотун, Чжэн Исинь, Ван Чэньюэ, Линь Ли, Дин Ся, Ван Мэнцзи, Янь Ни, Чжэн Чуньлэй. Тренер — Ань Цзяцзе.

Гран-при

 • 1993Med 2.png 2-е место
 • 1994Med 3.png 3-е место
 • 1995 — 4-е место
 • 1996 — 4-е место
 • 1997 — 5-е место
 • 1998 — 4-е место
 • 1999Med 3.png 3-е место
 • 2000 — 4-е место
 • 2001Med 2.png 2-е место
 • 2002Med 2.png 2-е место
 • 2003Med 1.png 1-е место
 • 2004 — 5-е место
 • 2005Med 3.png 3-е место
 • 2006 — 5-е место
 • 2007Med 2.png 2-е место
 • 2008 — 5-е место
 • 2009 — 5-е место
 • 2010 — 4-е место
 • 2011 — 8-е место
 • 2012 — 5-е место
 • 2013Med 2.png 2-е место
 • 2014 — 4-е место
 • 2015 — 4-е место
 • 2016 — 5-е место
 • 2017 — 4-е место
 • Med 1.png 1999 : Гуй Чаожань, Чжу Юньин, У Юнмэй, Ли Шань, Хэ Ци, Чэнь Цзин, Сунь Юэ, Цю Айхуа, Чжоу Сухун, Ван Лина, Линь Вэньчжэнь, Инь Инь. Главный тренер — Ху Цзинь.
 • Med 2.png 2001 : Чжан Цзин, Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, У Юнмэй, Ли Шань, Чжоу Сухун, Чжао Жуйжуй, Чжан Юэхун, Чэнь Цзин, Сун Нина, Сюн Цзи. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • Med 2.png 2002 : Чжан Цзин, Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, У Юнмэй, Ли Шань, Чжоу Сухун, Чжао Жуйжуй, Чжан Юэхун, Чэнь Цзин, Сун Нина, Ли Ин. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • Med 1.png 2003 : Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, Чу Цзиньлин, Ли Шань, Чжоу Сухун, Чжао Жуйжуй, Чжан Юэхун, Чэнь Цзин, Сун Нина, Ван Лина, Чжан На. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • Med 3.png 2005 : Ван Имэй, Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, Чу Цзиньлин, Чжоу Сухун, Сюэ Мин, Чжао Юнь, Ван Тин, Ма Юньвэнь, Чжан На, Чжан Пин. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • Med 2.png 2007 : Хань Сюй, Ян Хао, Лю Яньань, Вэй Цююэ, Сюй Юньли, Чжоу Сухун, Сюэ Мин, Чжан Юэхун, Сунь Сяоцин, Ли Цзюань, Чжан На, Ма Юньвэнь. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • Med 2.png 2013 : Инь На, Чжу Тин, Ми Ян, Шэнь Цзинси, Ян Цзюньцзин, Чжэн Чуньлэй, Ван Имэй, Хуэй Жоци, Чжан Лэй, Лю Цунцун, Чэнь Чжань, Ма Юньвэнь. Главный тренер — Лан Пин.

Лига наций

 • 2018Med 3.png 3-е место
 • 2019Med 3.png 3-е место
 • Med 3.png 2018 : Юань Синьюэ, Чжу Тин, Ян Фансюй, Гао И, Гун Сянъюй, Чжэн Чуньлэй, Лю Сяотун, Ли Инъин, Дяо Линъюй, Линь Ли, Дин Ся, Янь Ни, Ван Мэнцзе, Ху Минъюань (в матчах предварительного этапа также играли Ян Ханьюй, Ван Юаньюань, Яо Ди, Лю Яньхань, Дуань Фан, Чжан Ичань, Мэн Цзисюань). Тренер — Лан Пин.
 • Med 3.png 2019 : Дяо Линьюй, Ян Ханьюй, Ху Минъюань, Гун Сянъюй, Ван Юаньюань, Лю Сяотун, Яо Ди, Чжэн Исинь, Линь Ли, Лю Яньхань, Дуань Фан, Ни Фэйфань, Ду Цинцин, Цзинь Е (в матчах предварительного этапа также играли Юань Синьюэ, Чжу Тин, Цзэн Чуньлэй, Чжан Чаннин, Ли Инин, Сунь Янь, Дин Ся, Янь Ни, Ван Мэнцзе). Тренер — Лан Пин.

Чемпионат Азии

 • 1975Med 3.png 3-е место
 • 1979Med 1.png 1-е место
 • 1983Med 2.png 2-е место
 • 1987Med 1.png 1-е место
 • 1989Med 1.png 1-е место
 • 1991Med 1.png 1-е место
 • 1993Med 1.png 1-е место
 • 1995Med 1.png 1-е место
 • 1997Med 1.png 1-е место
 • 1999Med 1.png 1-е место
 • 2001Med 1.png 1-е место
 • 2003Med 1.png 1-е место
 • 2005Med 1.png 1-е место
 • 2007Med 2.png 2-е место
 • 2009Med 2.png 2-е место
 • 2011Med 1.png 1-е место
 • 2013 — 4-е место
 • 2015Med 1.png 1-е место
 • 2017 — 4-е место [4]
 • 2019 — 4-е место
 • Med 1.png 2003 : Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, Чу Цзиньлин, Ли Шань, Чжоу Сухун, Чжао Жуйжуй, Чжан Юэхун, Чэнь Цзин, Сун Нина, Ван Лина, Чжан На. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • Med 1.png 2005 : Ван Имэй, Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, Чу Цзиньлин, Чжоу Сухун, Сюэ Мин, Чжао Юнь, Ван Тин, Ма Юньвэнь, Чжан На, Чжан Пин. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • Med 1.png 2011 : Ван Имэй, Ми Янь, Ян Цзе, Хуэй Жоци, Чжан Сянь, Вэй Цююэ, Ян Цзюньцзин, Сюй Юньли, Чэнь Лии, Ма Юньвэнь, Чжан Лэй, Фань Линьлинь. Тренер — Юй Цзюэминь.
 • Med 1.png 2015 : Юань Синьюэ, Чжу Тин, Ян Фансюй, Шэнь Цзинси, Ян Цзюньцзин, Чжэн Чуньлэй, Чжан Чаннин, Шань Даньна, Хуэй Жоци, Линь Ли, Дин Ся, Янь Ни. Тренер — Лан Пин.

Азиатские игры

 • 1962 — не участвовала
 • 1966 — не участвовала
 • 1970 — не участвовала
 • 1974Med 3.png 3-е место
 • 1978Med 2.png 2-е место
 • 1982Med 1.png 1-е место
 • 1986Med 1.png 1-е место
 • 1990Med 1.png 1-е место
 • 1994Med 2.png 2-е место
 • 1998Med 1.png 1-е место
 • 2002Med 1.png 1-е место
 • 2006Med 1.png 1-е место
 • 2010Med 1.png 1-е место
 • 2014Med 2.png 2-е место
 • 2018Med 1.png 1-е место
 • Med 1.png 2002 : Чжан Цзин, Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, Ли Шань, Чжоу Сухун, Чжао Жуйжуй, Чжан Юэхун, Чэнь Цзин, Сун Нина, Ли Ин, Сюн Цзи. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • Med 1.png 2006 : Ван Имэй, Фэн Кунь, Ян Хао, Лю Яньань, Чу Цзиньлин, Ли Шань, Чжоу Сухун, Ли Цзюань, Сун Нина, Чжан На, Сюй Юньли, Чжан Пин. Тренер — Чэнь Чжунхэ.
 • Med 1.png 2010 : Ван Имэй, Чжан Лэй, Ян Цзе, Шэнь Цзинси, Чжоу Сухун, Чжан Сянь, Вэй Цююэ, Ли Цзюань, Сюй Юньли, Сюэ Мин, Чэнь Лии, Ма Юньвэнь. Тренер — Юй Цзюэмин.
 • Med 2.png 2014 [5] : Цяо Тин, Яо Ди, By На, Ван Цянь, Дин Ся, Янь Ни, Чжан Чаннин, Ли Цзин, Чжан Сяоя, Лю Яньхань, Хуан Люянь, Ван Ци. Тренер — Сюй Цзяньдэ.
 • Med 1.png 2018 : Юань Синьюэ, Чжу Тин, Гун Сянъюй, Чжэн Чуньлэй, Лю Сяотун, Яо Ди, Ли Инъин, Дяо Линью, Линь Ли, Дин Ся, Янь Ни, Ван Мэнцзе, Дуань Фан, Ху Минъюань. Тренер — Лан Пин.

Кубок Азии

 • 2008Med 1.png 1-е место
 • 2010Med 1.png 1-е место
 • 2012Med 2.png 2-е место
 • 2014Med 1.png 1-е место
 • 2016Med 1.png 1-е место
 • 2018Med 1.png 1-е место

Другие турниры

Сборная Китая также становилась победителем крупных международных соревнований, проводимых ФИВБ для сильнейших женских сборных мира: Супер-Топ-4 (1988), Суперкубок ФИВБ (1991, 1992), Кубок Японии (1985), World Super Challenge (1996). Кроме этого, сборная Китая побеждала на традиционных международных волейбольных турнирах « Монтрё Воллей Мастерс » (1990, 2000, 2003, 2007, 2010), Кубке Бориса Ельцина (2006, 2007, 2011), а также на организованном Федерацией волейбола СССР Мемориале А. И. Чинилина (1988, 1989), в котором принимал участие ряд сильнейших национальных команд мира.

Гала-матчи ФИВБ

В 1985 году женской сборной Китая противостояла сборная мира («Все звёзды») в рамках Гала-матчей ФИВБ , проведённых впервые по инициативе президента ФИВБ Рубена Акосты . Вот их результаты:

Тренеры

 • 1954—1956 — Ли Аньхэ
 • 1956 — Хоу Вэйи
 • 1957 — Цянь Цзясян
 • 1959—1962 — Хоу Вэйи
 • 1963—1964 — Юн Юнъу
 • 1965 — Хэ Бинъян
 • 1966 — Ма Чжаньюань
 • 1967 — Хэ Бинъян
 • 1972 — Ван Сюйюнь
 • 1972—1974 — Ли Цзунси
 • 1975 — Хань Юньбо
 • 1976—1984 — Юань Вэйминь
 • 1984—1985 — Дэн Жоцзэн
 • 1986 — Чжан Жунфан
 • 1987—1988 — Ли Яосянь
 • 1989—1992 — Ху Цзинь
 • 1993—1994 — Ли Сяофэн
 • 1995—1999 — Лан Пин
 • 1999—2000 — Ху Цзинь
 • 2001—2008 — Чэнь Чжунхэ
 • 2009—2010 — Цай Бинь
 • 2010 — Ван Баоцюань
 • 2010—2013 — Юй Цзюэминь
 • 2013—2016 — Лан Пин
 • 2017 — Ань Цзяцзе
 • с 2018 — Лан Пин

Состав

Сборная Китая в соревнованиях 2019 года ( Лига наций , олимпийская квалификация , чемпионат Азии , Кубок мира )

Имя, фамилия Год

рождения

Рост Амплуа Клуб
1 Юань Синьюэ 1996 201 центральная Китай «Байи Наньчан» Наньчан
2 Чжу Тин 1994 198 нападающая Турция « Вакыфбанк » Стамбул
3 Дяо Линьюй 1994 182 связующая Китай «Цзянсу Зенит Стил» Чанчжоу
4 Ян Ханьюй 1999 192 нападающая Китай «Шаньдун Спорт Лоттери» Цзыбо
5 Ху Минъюань 1996 187 центральная Китай «Шанхай Брайт Юбест» Шанхай
6Гун Сянъюй 1997 186 нападающая Китай «ЦзянсуЗенит Стил» Чанчжоу
6 Чжан Ичань 1991 187 нападающая Китай «Шанхай Брайт Юбест» Шанхай
7 Ван Юаньюань 1997 195 центральная Китай «Тяньцзинь Бохай Бэнк» Тяньцзинь
7 Гао И 1998 193 центральная Китай «Байи Наньчан» Наньчан
8 Цзэн Чуньлэй 1989 187 нападающая Китай «Бэйцзин Байк Моторс» Пекин
9 Чжан Чаннин 1995 193 нападающая Китай «Цзянсу Зенит Стил» Чанчжоу
9 Чжун Хуэй 1997 182 нападающая Китай «Шанхай Брайт Юбест» Шанхай
10 Лю Сяотун 1990 188 нападающая Китай «Бэйцзин Бэнк Моторс» Пекин
10 Ван Ичжу 2001 189 нападающая Китай «Тяньцзинь Бохай Бэнк» Тяньцзинь
11 Яо Ди 1992 182 связующая Китай «Тяньцзинь Бохай Бэнк» Тяньцзинь
12 Ли Инъин 2000 192 нападающая Китай «Тяньцзинь Бохай Бэнк» Тяньцзинь
13 Сунь Янь 2001 188 связующая Китай «Цзянсу Зенит Стил» Чанчжоу
14 Чжэн Исинь 1995 187 центральная Китай «Тяньцзинь Бохай Бэнк» Тяньцзинь
15 Линь Ли 1992 171 либеро Китай «Фуцзянь Аньси Тэкуаньинь» Фуцин
16 Дин Ся 1990 180 связующая Китай «Бэйцзин Байк Моторс» Пекин
17 Янь Ни 1987 192 центральная Китай «Ляонин Баюцюань» Шэньян
18 Ван Мэнцзе 1995 172 либеро Китай «Чжэцзян Цзясин» Цзясин
19 Лю Яньхань 1993 188 нападающая Китай «Ляонин Баюцюань» Шэньян
20 Дуань Фан 1994 186 нападающая Китай «Ляонин Баюцюань» Шэньян
21 Ни Фэйфань 2001 175 нападающая Китай «Цзянсу Зенит Стил» Чанчжоу
23,5 Ду Цинцин 1996 189 нападающая Китай «Тяньцзинь Бохай Бэнк» Тяньцзинь
26,8 Цзинь Е 1996 187 нападающая Китай «Бэйцзин Байк Моторс» Пекин

Клубы приведены по состоянию на окончание сезона 2018—2019.

 • Главный тренер — Лан Пин .
 • Тренеры — Ань Цзяцзе, У Сяолэй, Бао Чжуан.

Примечания

 1. Рейтинг женских сборных ФИВБ на 29 сентября 2019 года
 2. 万里海疆快乐行第205集:中国女排[zhōng guó nǚ pái] (недоступная ссылка) . Дата обращения: 11 июля 2018. Архивировано 11 июля 2018 года.
 3. 漳州三连冠纪念碑
 4. На чемпионате Азии 2017 сборная Китая выступала молодёжным составом.
 5. На Азиатских играх 2014 сборная Китая выступала не основным составом в связи с тем, что сильнейшие волейболистки в эти же сроки были задействованы в составе сборной на чемпионате мира .

Литература

 • Волейбол. Энциклопедия/ Сост. В. Л. Свиридов, О. С. Чехов. Томск: Компания «Янсон» — 2001.

Ссылки