Косовска женска одбојкарска репрезентација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Косовскиот состав
Знаме на Република Косово
Конфедерација CEV
Национална федерација Одбојкарската федерација на Косово
Прв официјален натпревар Косово 0-3 Турција ( Софија ( Бугарија ), 31.05.2017, квалификации за СП 2018 )
Место на ранг -листата на FIVB 66-84-ти [1]
Место во рејтингот на ЦЕВ 40 -ти [2]
Тренер Лорик Илази
Официјална страница

Women'sенската одбојкарска репрезентација на Косово ( Алб. За појавиuesja kosovare e Volejbollit ) ја претставува Република Косово на меѓународни одбојкарски натпревари . Водечката организација е Косовската одбојкарска федерација ( Алб. Federata e Volejbollit e Kosova - FVK ) .

Историја

Косовската одбојкарска федерација е членка на Меѓународната федерација и Европската одбојкарска конфедерација од 2016 година .

Дебито на женската одбојкарска репрезентација на Косово на официјалната меѓународна арена се одржа во мај-јуни 2017 година во главниот град на Бугарија, Софија, на квалификацискиот турнир за Светското првенство 2018 година . Севкупно, во својата квалификациска група, одбојкарите на Косово одиграа 5 натпревари (против репрезентациите на Турција , Црна Гора , Швајцарија , Романија и Бугарија ) и загубија на сите со ист резултат 0: 3. Во исто време, само еднаш на 15 одиграни натпревари, косовската репрезентација стигна до линијата од 20 постигнати поени (во вториот сет на натпреварот против Црна Гора).

Косовската репрезентација се покажа исто толку лошо во 2018 година, учествувајќи во ждрепката на Евролигата . Косовските одбојкари не успеаја да победат ниту еден гем на 6 одиграни натпревари, откако постигнаа 20 или повеќе поени само три пати во 18 сета.

Светски првенства

  • 2018 година (квалификација) : Назмие Ибрахими, Блеона Кадриу, yиула Кадриу, Елвира Бајрактари, Шерифе Бехрамаи, Аниула Круесиу, Венера Кадриу, Егзона Геци, Вилдане Јашари, Ронита Лека, Фиола Мубани, Аделаентина Делиуси, Фолалаиуза, Фјола Музиусти Тренер - Лорик Илази.

Евролига

До 2017 година, косовската репрезентација не учествуваше во Евролигата.

  • 2018 година : Назмие Ибрахими, Блеона Кадриу, Зиула Кадриу, Елвира Бајрактари, Валмире Рамадани, Блинер Јаха, Венера Кадриу, Егзон Геци, Ронита Лека, Фјола Шабани, Флорентина Делиу, Јурата Сулејмани, Руки Хиелауклиени, Руки Хиелаукиени, Тренер - Лорик Илази.

Состав

Косовскиот состав во Евролигата 2018 година

Бр. Име презиме Година

раѓање

Висина Ампула Клуб
1 Назмије Ибрахими 1994 година 171 напаѓач Република Косово "Феризај"
2 Блеона Кадриу 1999 година 180 централно Република Косово "Скендија"
3 Зиула Кадриу 2001 година 171 врзивно средство Република Косово "Скендија"
4 Елвира Бајрактари 1999 година 187 централно Република Косово "Скендија"
5 Валмире Рамадани 1998 година 174 централно Република Косово „Кастриоти“ Феризаи
6 Блинер Јаха 1998 година 173 врзивно средство Република Косово Дрита Гилани
7 Венера Кадриу 2000 година 176 напаѓач Република Косово Дрита Гилани
осум Егзон Геци 1992 година 176 централно Република Косово "Скендија"
девет Ронита Лека 1997 година 177 централно Австрија "Принцот Бруненбау" Перг
десет Фјола Шабани 1996 година 176 централно Република Косово "Скендија"
12 Флорентина Делиу 1993 година 174 напаѓач Република Косово "Скендија"
13 Јурата Сулејмани 1999 година 186 напаѓач Република Косово „Кастриоти“ Феризаи
Четиринаесет Рукијо Муја 1998 година 182 напаѓач Република Косово "Скендија"
15 Фјола Хусени 1997 година 169 либеро Република Косово Дрита Гилани
16 Ентела Мукиоли 1998 година 174 напаѓач
  • Главен тренер е Лорик Илази.
  • Обучувачи - Јули Кадриу, Валон Зумери.

Забелешки (уреди)

Линкови