Ubaенска одбојкарска репрезентација на Куба

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Составот на Куба
Знамето на Куба
Конфедерација НОРЦЕКА
Национална федерација FCVB
Прекар Моренас дел Карибе ( Карибински бринети)
Прв официјален натпревар Куба 0-3 Доминиканска Република ( Кингстон , 13.08.1962 година, Игри на Централна Америка и Карибите )
Место на ранг -листата на FIVB 25 -ти [1]
Место во рејтингот НОРЦЕКА 5 -ти [2]
Тренер Томас Фернандез Артеага
Спортски награди
олимписки игри
Злато 1992 , 1996 , 2000 година
Бронза 2004 година
Светски првенства
Злато 1978 , 1994 , 1998 година
Сребрена 1986 година
светско првенство
Злато 1989 , 1991 , 1995 , 1999 година
Сребрена 1977 , 1985 година
Светски шампионски куп
Злато 1993 година
Сребрена 1997 година
Големата награда
Злато 1993 , 2000 година
Сребрена 1994 , 1996 , 1997 , 2008 година
Бронза 1995 , 1998 година
Првенства во Северна, Централна Америка и Карибите
Злато 1973 , 1975 , 1977 , 1979 , 1985 ,
1987 , 1989 , 1991 , 1993 , 1995 ,
1997 , 1999 , 2007 година
Сребрена 1969 , 1971 , 1981 , 1983 , 2001 ,
2003 , 2005 година
Бронза 2009 , 2011 година
Игри на Пан Америка
Злато 1971 , 1975 , 1979 , 1983 , 1987 ,
1991 , 1995 , 2007 година
Сребрена 1999 , 2003 , 2011 година
Бронза 1967 година

Women'sенската одбојкарска репрезентација на Куба ( шпански: Selección femenina de voleibol de Cuba ) ја претставува Куба на меѓународни одбојкарски натпревари. Во текот на изминатите 40 години, беше една од најсилните женски одбојкарски репрезентации во светот. Трикратен олимписки шампион , трикратен светски шампион , четирикратен освојувач на Светско првенство , двократен победник на Гран-при , 13-пати шампион на НОРЦЕКА , 8-кратен победник на Пан-американските игри . Водечката организација е Кубанската одбојкарска федерација ( Federacion Cubana de voleibol - FCVB ).

Историја

Одбојката во Куба се појави во 1905 година благодарение на војниците и офицерите на американската армија , кои ги запознаа локалните жители со новата игра. Во 1930 година , во Куба се одржаа II игри на Централна Америка и Карибите , чија програма вклучуваше одбојка . Во 1955 година , Кубанската одбојкарска федерација беше формирана и се приклучи на ФИВБ истата година. Одбојката беше најразвиена во земјата по победата на Кубанската револуција во 1959 година . Ова беше многу олеснето од специјалисти од СССР и други социјалистички земји.

Кубанската женска одбојкарска репрезентација дебитираше на официјални меѓународни натпревари во август 1962 година , кога учествуваше на IX Игри на Централна Америка и Карибите , што се одржаа во главниот град на Јамајка, Кингстон . Во нивниот прв натпревар, одржан на 13 август , кубанските одбојкари загубија од репрезентацијата на Доминиканска Република со резултат 0: 3. На истиот турнир, Кубанците исто така загубија од Мексико и Порторико и победија против Венецуела , завршувајќи на 4 -то место.

Во 1968 година, поранешниот тренер на машката репрезентација, Еугенио Хорхе Лафита, беше назначен за главен тренер на кубанската женска репрезентација. Тој остана на оваа функција до 1996 година . Под негово водство, кубанските одбојкари освоија сребро на првото првенство во Северна, Централна Америка и Карибите (НОРЦЕКА) во 1969 година , во 1970 година го направија своето деби на Светските првенства , а во 1972 година на Олимпијадата . Од 1973 година, Кубанците цврсто освоија водечка позиција во нивниот северноамерикански регион, а во 1977 година ги освоија првите медали на светско ниво, заземајќи го второто место на Светското првенство .

Во 1978 година, на Светското првенство што се одржа во СССР, кубанскиот тим, предводен од Еугенио Хорхе Лафита, брзо влета во светската елита, победувајќи на сите девет натпревари. Во полуфиналето, хостесите на шампионатот на одбојкарите на СССР беа поразени 3: 1, а во финалето фаворитот на натпреварувањето, актуелниот светски шампион и Олимпијадата во 1976 година, јапонската репрезентација, беше поразена со резултат од 3: 0 (15: 6, 15: 9, 15:10). Најголем придонес за успехот дадоа лидерите на тимот Мерцедес Помарес, Лусила Ургелес, Нели Барнет, Ана Дијаз, Имилис Телес, Либертад Гонзалес и други.

Во следните 10 години, кубанската репрезентација не постигна големи успеси на светската сцена. Но, на натпревари на американскиот континент, одбојкарите од Островот на слободата практично немаа рамноправни, бидејќи во некои години се соочија со конкуренција само од националниот тим на САД . Во 1970 -тите и 1980 -тите, Кубанците станаа шампиони на НОРЦЕКА седум пати и секогаш излегуваа како победници на Пан -американските игри .

Деведесеттите години во светската женска одбојка беа обележани со хегемонијата на кубанската репрезентација. Во текот на оваа деценија, „Карибите бринети“ (прекарот прикачен на тимот) станаа олимписки шампиони три пати по ред ( 1992 , 1996 , 2000 ), двапати ги освоија светските шампионати ( 1994 и 1998 година ) и Светското првенство четири пати по ред ( 1989 , 1991 , 1995 и 1999 година ), а исто така продолжи да доминира секогаш на северноамериканскиот континент. Најдобрите играчи на тимот на Голд беа трикратниот олимписки шампион и двоен светски шампион Миреја Луис , Марленис Коста , Лили Искиердо ,Регла Бел , Регла Торес , Ана Ибис Фернандез , трикратен олимписки шампион и светски шампион Идалмис Гато , олимписки шампион и двократниот светски шампион Мирка Франсија , двократниот олимписки и светски првак Магалис Карвахал , Раиса О'Фарил , Јумилка Руиз , Таисмари Агуеро , олимписките и светски шампиони Тања Ортиз , Мерцедес Калдерон и Марта Санчез . По освојувањето на Олимпијадата во 1996 година, Еугенио Хорхе Лафита поднесе оставка како главен тренер. Во 1997-1999 година, неговиот долгогодишен асистент Антонио Пердомо беше задолжен за националниот тим. Во 2000 година тој беше назначен за тренер на кубанската машка екипа, а Луис Фелипе Калдерон стана селектор на женската репрезентација. Интересно, функцијата помошник тренер ја презеде Хорхе, кој всушност повторно ја водеше играта на националниот тим во следните неколку години.

Последниот голем успех на женската репрезентација на Куба беше златниот медал на Олимпијадата во Сиднеј 2000 година , кога за време на драматичното финале Кубанките загубија од руската репрезентација со 0: 2, но успеаја да ја грабнат конечната победа со 3: 2. По оваа сезона, започна генерациска промена во националниот тим. Многу истакнати одбојкари ја завршија кариерата, некои ја напуштија земјата, земајќи државјанство на други држави. Особено, Таисмари Агуеро играше за италијанската репрезентација во периодот 2007-2009 година. Сето ова доведе до фактот дека по 2000 година, кубанската репрезентација с yet уште не успеа да победи на едно големо натпреварување од светска класа. И во регионот на Северна Америка, Кубанците во голема мера ги притиснаа тимовите на САД и Доминиканската Република , дозволувајќи им на тимот на островот Слобода само еднаш (во 2007 година ) да го освои шампионатот НОРЦЕКА . Куба победи на Пан Американските игри истата година. Дури и фактот дека легендарниот Еугенио Хорхе повторно ги предводеше Кубанците на Светското првенство во 2006 година , не им помогна да се издигнат над 7 -то последно место.

Од 2007 година, Хорхе се фокусира на работата во националната федерација како нејзин претседател, а Антонио Пердомо повторно беше ментор на националниот тим во 2007-2008 година. Во 2010 година, новиот селектор на кубанската репрезентација беше назначен за Хуан Карлос Гала, кој имаше задача да го врати тимот на врвот на светската ранг -листа.

По серијата неуспешни настапи на националната одбојкарска репрезентација, одбојкарската федерација на земјата започна курс во 2013 година кон драстично подмладување на националниот тим. Од 2014 година, нема ниту еден одбојкар над 23 години во апликацијата на националниот тим. Играчите кои заминуваат да играат за странски клубови се исклучени од списокот. Ваквите драстични мерки при ажурирање на националниот тим доведоа до остар пад на неговите резултати и поместување на светската ранг -листа во третата десетина земји.

Во 2015 година, националниот тим беше тренер на Роберто Гарсија Гарсија, кој ја предводеше кубанската машка репрезентација во периодот 2004-2007 година и ја доведе во 2005 година до бронзените медали на Светската лига и среброто на шампионатот НОРЦЕКА . Промената на тренерот не доведе до позитивни смени во резултатите на женската репрезентација. Во сезоната 2015 година, таа учествуваше на 6 официјални турнири, но само еднаш беше меѓу добитниците на наградите. На новиот континентален календарски турнир, Купот на шампионите НОРЦЕКА , кој беше квалификациски натпревар за СП што се одржа во кубанската престолнина Хавана во јуни, Кубанците станаа втора од четирите екипи учеснички, губејќи го шампионатот од репрезентацијата на Доминиканска Република и пред Порторико и Канада .

Во 2017-2018 година, главен тренер на кубанската репрезентација беше Вилфредо Робинсон Пупо, кој исто така работеше како ментор за младинскиот тим на земјата. Во пресрет на Светското првенство 2018 година, селекторскиот штаб на репрезентацијата се смени. Томаш Фернандез Артеага беше назначен за главен тренер, а легендарниот Регла Торес за негов асистент. Сето ова не им помогна на кубанските одбојкари, и, откако ги загуби сите 5 натпревари од првата групна фаза, кубанската репрезентација, традиционално составена само од играчите на националното првенство во земјата, испадна од борбата за високи места во многу рана фаза на натпреварот.

Стилот на игра на кубанската репрезентација традиционално се базира на физичките податоци и високото ниво на атлетска обука на одбојкарите. Моќен напад и блокирање, ефективен сервис отсекогаш биле адут на националниот тим. Долго време, составот на почетниот состав се засноваше на принципот 4: 2 - четири напред (двајца централни и два играчи надвор од теренот) и два поставувачи.

Резултати од настапи и состави

олимписки игри

Чемпионаты мира

В чемпионатах мира 1952—1967 сборная Кубы участия не принимала.

 • 1970 — 8-е место
 • 1974 — 7-е место
 • 1978Med 1.png 1-е место
 • 1982 — 5-е место
 • 1986Med 2.png 2-е место
 • 1990 — 4-е место
 • 1994Med 1.png 1-е место
 • 1998Med 1.png 1-е место
 • 2002 — 5-е место
 • 2006 — 7-е место
 • 2010 — 12-е место
 • 2014 — 21—24-е место
 • 2018 — 21—24-е место

Кубок мира

 • 1973 — не участвовала
 • 1977Med 2.png 2-е место
 • 1981 — 6-е место
 • 1985Med 2.png 2-е место
 • 1989Med 1.png 1-е место
 • 1991Med 1.png 1-е место
 • 1995Med 1.png 1-е место
 • 1995Med 1.png 1-е место
 • 1999Med 1.png 1-е место
 • 2003 — 6-е место
 • 2007 — 4-е место
 • 2011 — не квалифицировалась
 • 2015 — 9-е место
 • 2019 — не участвовала

Всемирный Кубок чемпионов

В розыгрыши 2001—2017 сборная Кубы не квалифицировалась.

 • 1993Med 1.png 1-е место
 • 1997Med 2.png 2-е место

Гран-при

 • 1993Med 1.png 1-е место
 • 1994Med 2.png 2-е место
 • 1995Med 3.png 3-е место
 • 1996Med 2.png 2-е место
 • 1997Med 2.png 2-е место
 • 1998Med 3.png 3-е место
 • 1999 — 5-е место
 • 2000Med 1.png 1-е место
 • 2001 — 4-е место
 • 2002 — 7-е место
 • 2003 — 11-12-е место
 • 2004 — 4-е место
 • 2005 — 4-е место
 • 2006 — 4-е место
 • 2007 — 7-е место
 • 2008Med 2.png 2-е место
 • 2009 — не квалифицировалась
 • 2010 — не участвовала
 • 2011 — 11-е место
 • 2012 — 6-е место
 • 2013 — 19-е место
 • 2014 — 20-е место (8-е во 2-м дивизионе)
 • 2015 — 25-е место (5-е в 3-м дивизионе)
 • 2016 — 25-е место (5-е в 3-м дивизионе)
 • 2017 — отказ от участия

Кубок претендентов ФИВБ

 • 2018 — не квалифицировалась
 • 2019 — не участвовала

Чемпионат NORCECA по волейболу

 • 1969Med 2.png 2-е место
 • 1971Med 2.png 2-е место
 • 1973Med 1.png 1-е место
 • 1975Med 1.png 1-е место
 • 1977Med 1.png 1-е место
 • 1979Med 1.png 1-е место
 • 1981Med 2.png 2-е место
 • 1983Med 2.png 2-е место
 • 1985Med 1.png 1-е место
 • 1987Med 1.png 1-е место
 • 1989Med 1.png 1-е место
 • 1991Med 1.png 1-е место
 • 1993Med 1.png 1-е место
 • 1995Med 1.png 1-е место
 • 1997Med 1.png 1-е место
 • 1999Med 1.png 1-е место
 • 2001Med 2.png 2-е место
 • 2003Med 2.png 2-е место
 • 2005Med 2.png 2-е место
 • 2007Med 1.png 1-е место
 • 2009Med 3.png 3-е место
 • 2011Med 3.png 3-е место
 • 2013 — 7-е место
 • 2015 — 5-е место
 • 2019 — 6-е место

Панамериканские игры

 • 1955 — не участвовала
 • 1959 — не участвовала
 • 1963 — не участвовала
 • 1967Med 3.png 3-е место
 • 1971Med 1.png 1-е место
 • 1975Med 1.png 1-е место
 • 1979Med 1.png 1-е место
 • 1983Med 1.png 1-е место
 • 1983Med 1.png 1-е место
 • 1987Med 1.png 1-е место
 • 1991Med 1.png 1-е место
 • 1995Med 1.png 1-е место
 • 1999Med 2.png 2-е место
 • 2003Med 2.png 2-е место
 • 2007Med 1.png 1-е место
 • 2011Med 2.png 2-е место
 • 2015 — 5-е место
 • 2019 — не участвовала

Панамериканский Кубок

 • 2002Med 1.png 1-е место
 • 2003Med 3.png 3-е место
 • 2004Med 1.png 1-е место
 • 2005Med 1.png 1-е место
 • 2006Med 2.png 2-е место
 • 2007Med 1.png 1-е место
 • 2008 — 11-е место
 • 2009 — не участвовала
 • 2010 — 4-е место
 • 2011 — 4-е место
 • 2012Med 3.png 3-е место
 • 2013 — 6-е место
 • 2014 — 5-е место
 • 2015 — 4-е место
 • 2016 — 4-е место
 • 2017 — 5-е место
 • 2018 — 7-е место
 • 2019 — 8-е место

Кубок «Финал четырёх» по волейболу

 • 2008 — 4-е место

В розыгрыши 2009—2011 сборная не квалифицировалась.

Кубок чемпионов NORCECA

 • 2015Med 2.png 2-е место
 • 2019 — не участвовала

Центральноамериканские и Карибские игры

 • Med 1.png 1-е место — 1966, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1998
 • Med 2.png 2-е место — 1970, 2006
 • Med 3.png 3-е место — 2014
 • 4-е место — 1962
 • 7-е место — 2018
 • 1938, 1946, 1959, 2002, 2010 — не участвовала

Другие турниры

Сборная Кубы дважды становилась победителем международного турнира Супер-Топ-4 (1992, 1994), проводимого ФИВБ для сильнейших женских сборных мира. Кроме этого, сборная Кубы побеждала на волейбольных турнирах «Дружба-84» , « Воллей мастерс » в Монтрё (1988, 1989, 1992, 1993, 1996, 1998, 1999, 2001, 2008).

Состав

Сборная Кубы в соревнованиях 2019 года ( Панамериканский Кубок , чемпионат NORCECA ).

Имя, фамилия Год

рождения

Рост Амплуа Клуб
1 Клаудия Эрнандес Агила 1997 181 нападающая Куба «Ла-Хабана»
1 Клаудия Тарин Аларкон 2003 189 нападающая Куба «Лас-Тунас»
2 Дезиретт Мадан Росалес 2002 183 нападающая Куба «Ла-Хабана»
3 Йенси Кинделан Иснага 2003 188 центральная Куба «Сьего-де-Авила»
4 Лианни Тамайо Кантон 1999 178 либеро Куба «Лас-Тунас»
6 Эллемай Миранда Техеда 2002 165 либеро Куба «Ла-Хабана»
7 Одаймис Лельебре Пальма 2001 175 связующая Куба «Сьенфуэгос»
8 Диарис Перес Рамос 1996 182 нападающая Куба «Ла-Хабана»
11 Гретель Морено Борреро 1998 183 связующая Куба «Гранма»
14 Джессика Агилера Карвахаль 1999 184 центральная Куба «Ла-Хабана»
15 Даниейси Поль Спрингер 2002 180 нападающая Куба «Лас-Тунас»
15 Амелия Моросо Мойсес 2002 186 центральная Куба «Камагуэй»
18 Меланьес Арсия Пинета 2000 190 центральная Куба «Камагуэй»
19 Лаура Суарес Эрнандес 1998 185 центральная Куба «Пинар-дель-Рио»
20 Грейси Фине Мартинес 1999 183 нападающая Куба «Сантьяго-де-Куба»
22 Эвилания Мартинес Луис 2000 184 нападающая Куба «Камагуэй»
24 Талия Морено Рейес 2002 189 связующая Куба «Вилья-Клара»
25 Иви Вила Уиттинхэм 2001 181 нападающая Куба «Камагуэй»

Примечания

Фотогалерея

Ссылки