Летонска женска одбојкарска репрезентација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Летонска репрезентација
Знамето на Латвија
Конфедерација CEV
Национална федерација Летонска одбојкарска федерација
Прв официјален натпревар Летонија - Норвешка 3: 0 ( Рига ( Латвија ), 24.10.1992, ОТ )
Место на ранг-листата на ФИВБ 66-84. [1]
Место во рејтингот на CEV 31-ви [2]
Тренер Ингуна Минуса
Официјален сајт

Женската одбојкарска репрезентација на Летонија ( латвиски. Latvijas sieviešu volejbola izlase ) ја претставува Летонија на меѓународните одбојкарски натпревари . Организацијата за управување е Летонската одбојкарска федерација ( латвиски. Latvijas Volejbola Federācija ) .

Историја

Одбојката во Латвија се појави во 1920-тите во Рига . Контактите со клубови од различни европски земји им овозможија на латвиските тимови да имаат добра техничка и тактичка обука веќе во 30-тите години на XX век.

Од првите повоени години, латвиските тимови редовно учествуваат на првенствата на Советскиот Сојуз . Најсилниот тим во Латвија ( УСК, Даугава, ЛСУ, Аурора ) отсекогаш бил еден од водечките клубови во земјата од 1950-тите. Во 1960 година, „Даугава“ стана бронзен медалист на сојузниот шампионат , а една година претходно тимот на Летонската ССР, формиран на нејзина основа, освои медали со исто достоинство на Спартакијадата на народите на СССР . Во текот на 1950-тите и 1980-тите, претставниците на латвиската одбојка беа секогаш вклучени во женската репрезентација на СССР, а 10 од нив станаа шампиони и добитници на големи меѓународни натпревари ( Олимписки игри , Светски првенства и купови , Европски првенства ) - М. Хехта (Сакс) , В.Варкевич , А.Вилчиња , С.Плисмане , А.Билтауер , Т.Вајнберг , И.Межиња , М.Штурмане , А.Гилинскаја , В.Аистер .

Откако Латвија стекна независност, одбојкарската федерација на земјата во 1992 година се приклучи на ФИВБ и ЕКВ . Истата година, летонските одбојкари го направија своето деби на официјални меѓународни натпревари. Во октомври и ноември, репрезентацијата на Летонија двапати ја победи норвешката репрезентација и се пласираше во главната рунда на квалификацискиот турнир за Европското првенство , каде што го освоија првото место во својата група, откако добија билет за Европското првенство .

Поради релативно високото ниво на развој на одбојката во Советска Латвија, репрезентацијата на веќе независна земја од 1993 до 1997 година успеа да стигне до последната фаза на Европското првенство три пати по ред и на континенталниот шампионат во 1997 година го покажа својот најдобар резултат. , заземајќи го 8-то финално место меѓу 12 учесници. Подоцна, бидејќи ресурсите наследени од советско време беа исцрпени, резултатите на латвиската репрезентација почнаа постојано да се влошуваат и по 1997 година летонските одбојкари никогаш не можеа да се квалификуваат за Европското првенство, а од 2007 до 2012 година националниот тим воопшто не бил формиран.

Враќањето на Летонската женска репрезентација на меѓународната арена се случи во 2012 година во рамките на квалификацискиот турнир за Европското првенство . Откако го победија Кипар и се пласираа во главниот квалификациски циклус, Летонците одиграа 6 натпревари во својата квалификациска група и ги загубија сите.

Летонските одбојкари во следните две години учествуваа на пет квалификациски турнири - светските првенства 2014 и 2018 година и европските првенства 2015 , 2017 и 2019 година, но не постигнаа успех.

Резултати од перформансите и состави

Светски првенства

  • 2014 (квалификација) : Санда Рагозина, Инезе Јурсоне, Зане Малашевска, Јана Јаудзема, Монта Страждина, Ева Тетере, Викторија Брис, Анче Аузиња, Алис Лече, Ањезе Чајка, Лива Сола, Анете Бринке, Кристин Лече, Лана Сорокина, Тренер - Јанис Леитис.
  • 2018 (квалификација) : Елвита Долотова, Алис Петерсоне, Пола-Никола Нечипорука, Елизавета Морозова, Анита Граудиња, Уна Џалба, Ана Ембрехте, Ева Шнајдер, Тереза ​​Храпане, Линда Јакобсоне, Инезе Јурсоне, Агита Деидорова. Тренер - Јанис Леитис.

Европско првенство

Состав

Репрезентацијата на Летонија во 2019 година ( квалификации за Европско првенство )

бр. Име презиме година

раѓање

Висина Амплуа Клуб
1 Елина Зваигне 2000 година 165 либеро Латвија „Ригас VS“ Рига
2 Санда Рагозина 1992 година 172 врзивно средство Латвија "Бабит"
3 Рута Треја 1995 година 182 напаѓач Латвија "Бабит"
5 Анија Аболина 1995 година 185 напаѓач Австрија „Салцбург“
6 Алис Пастаре 1995 година 172 напаѓач Латвија РСУ-МВС Рига
осум Елвита Долотова 1997 година 170 врзивно средство Латвија „Латвиски универзитет“ Рига
девет Лиен Шимкусе 1992 година 177 либеро Латвија "Бабит"
десет Тереза ​​Храпане 1997 година 188 централно Франција „Кламарт“
единаесет Ења Бизане 1996 година 180 напаѓач САД Универзитетот Обурн
12 Монта Страздиња 1995 година 178 централно Латвија РСУ-МВС Рига
15 Марта Левинска 2001 година 184 напаѓач Латвија „Ригас VS“ Рига
16 Монта Урбејн 1996 година 184 напаѓач ЛатвијаМарупесМарупе
17 Ирбе Лазда 2001 година 188 напаѓач Латвија „Ригас VS“ Рига
осумнаесет Кристине Џеркале 1993 година 182 централно Латвија ЗЛУ Јелгава

Клубовите се наведени од крајот на сезоната 2018-2019.

  • Главен тренер е Ингуна Минуса.
  • Тренери - Јанис Гринфелдс, Петерис Плуме, Александра Тиховскаја.

Белешки (уреди)

Врски