Женска одбојкарска репрезентација на Лихтенштајн

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Тимот на Лихтенштајн
Знамето на Лихтенштајн
Конфедерација CEV
Национална федерација Одбојкарската асоцијација на Лихтенштајн
Прв официјален натпревар Лихтенштајн 0-3 Кипар ( Андора ла Вела ( Андора ), 21.05.1991, Европски игри на мали држави )
Место на ранг-листата на ФИВБ 85-95-ти [1]
Место во рејтингот на CEV 43. [2]
Тренер Германија Детлеф Шенберг
Официјален сајт

Женската одбојкарска репрезентација на Лихтенштајн ( германски : Liechtensteinische Volleyballnationalmannschaft der Frauen ) го претставува Лихтенштајн на меѓународните одбојкарски натпревари . Владејачката организација е Одбојкарската асоцијација на Лихтенштајн ( Германски Liechtensteiner Volleyball Verband - LVBV ).

Приказна

Одбојкарската асоцијација на Лихтенштајн е член на FIVB и CEV од 1978 година.

За прв пат, женската репрезентација на Лихтенштајн влезе на официјалната меѓународна арена во 1991 година , учествувајќи на одбојкарскиот турнир на Игрите на малите држави во Европа , што се одржа во Андора . Резултатот на дебитантите беше 4. финално место меѓу 5 екипи. Последователно, одбојкарите на Лихтенштајн учествуваа на повеќето од овие турнири (освен 2013 година), но тие успеаја да станат медалисти на натпреварот само еднаш - во 2007 година . Од 1994 година, репрезентацијата на Лихтенштајн е постојан учесник на европските првенства во поделбата на мали земји и исто така освои медали само еднаш во сите изминати години - во 2004 година .

Во 2013 година, репрезентацијата на Лихтенштајн за прв пат се испроба на официјален турнир од повисок ранг, настапувајќи на квалификацискиот турнир за Светското првенство , но сосема очекувано не можеа да им се спротивстават на ништо на ривалите во групата - одбојкарите од Словачка. , Грција и Австрија губејќи од сите со ист резултат 0:3 и никогаш не успеале да постигнат повеќе од 14 поени во сет.

Карактеризирајќи ја модерната женска одбојка во земја која е една од најмалите во Европа, треба да се напомене дека Лихтенштајн е една од трите земји-членки на Европската одбојкарска конфедерација , каде што не се одржува националното првенство (освен Монако и Андора ). и тимовите на Лихтенштајн (вкупно има 6 од нив, кои претставуваат 2 клуба) играат во различни дивизии од швајцарското првенство . Водечкиот тим на Лихтенштајн - Галина ( Шан ) - игра во првата дивизија (3-та најважна) од швајцарскиот шампионат во сезоната 2019/2020. Одбојкарскиот клуб „Галина“ во својата структура има уште два тима со седиште во главниот град на земјата - Вадуц . Друг клуб во земјата - Морен-Ешен, кој претставува два града - Маурен и Ешен , е претставен со два тима во пониските (регионални) дивизии на швајцарското првенство.

Резултати од перформансите и состави

Светски првенства

Репрезентацијата на Лихтенштајн не учествуваше во квалификациите за Светското првенство 1952–2010 година.

 • 2014 година - не се квалификуваше.
 • 2018 - не се квалификуваше.
 • 2014 (квалификација) : Катрин Хаслер, Лиза Волфингер, Барбара Марксер, Леони Фогт, Моника Марксер, Татјана Епл, Мелани Мајер, Сандра Кајзер, Вероника Нигш, Регина Фрик, Клаудија Хаслер. Тренер - Лудвиг Хорват.
 • 2018 (квалификации) : Даниела Грабмаер, Сандра Кајзер, Рамона Кајзер, Кристина Бос, Петра Шиферле-Валсер, Татјана Епл, Ванеса Хемерле, Мелани Мајер, Клаудија Хаслер. Тренер - Марк Демер.

Европско првенство за мали земји

 • Мед 1.png 2004 : Естер Бидерман, Жанет Бланк, Мелани Бушел, Јулија Фер, Клаудија Хаслер, Бетина Мер, Барбара Марксер, Моника Марксер, Лаура Риг, Петра Чирки.
 • 2015 : Кармен Ири, Рамона Кајзер, Барбара Марксер, Моника Марксер, Кристина Бос, Ванеса Хемерле, Татјана Епл, Пиа Фроммелт, Сандра Кајзер, Алехандра Малдонадо, Алис Ендер, Корина Шмак. Тренер - Марк Демер.

Европски игри на мали држави

 • 2015 : Кармен Ири, Рамона Кајзер, Барбара Марксер, Бјанка ван дер Хелм, Моника Марксер, Кристина Бос, Пиа Фроммелт, Сандра Кајзер, Алехандра Малдонадо, Алис Ендер, Корина Шмук, Ивона Миличевиќ. Тренер - Марк Демер.
 • 2017 година : Валерија Вил, Мишел Теикорте, Сандра Кајзер, Рамона Кајзер, Кристина Бос, Мелани Мајер, Татјана Епл, Бјанка ван дер Хелм, Лаура Марксер, Ивона Миличевиќ, Белинда Јеле. Тренер - Марк Демер.
 • 2019 година : Валерија Вил, Мишел Теикорте, Марија Манделбаум, Кјара Бигер, Даниела Грабмаер, Ана-Лена Синдлер, Татјана Епл, Тереза ​​Синдлер, Петра Шиферле-Валсер, Карла Бушел, Натали Шедлер, Белинда Јеле. Тренер - Детлеф Шенберг.

Соединение

Репрезентацијата на Лихтенштајн на Европските игри на мали држави 2019 година .

бр. Име презиме година

раѓање

Раст Амплуа Клуб
еден Валерија Вил 1987 година 173 централно Лихтенштајн „Галина“ Шан
2 Мишел Теикорте 2000 година 170 врзивно средство Лихтенштајн „Галина“ Шан
3 Марија Манделбаум 1989 година 168 либеро Лихтенштајн „Галина“ Шан
5 Кјара Поголема 1998 година 172 напаѓач Лихтенштајн „Галина“ Шан
6 Даниела Грабмаер 1996 година 174 централно
7 Ана-Лена Синдлер 1995 година 171 врзивно средство Лихтенштајн „Галина“ Шан
осум Татјана Епл 1992 година 172 врзивно средство
10 Тереза ​​Синдлер 1995 година 173 напаѓач Лихтенштајн „Галина“ Шан
единаесет Петра Шиферле-Валсер 1982 година 177 напаѓач Лихтенштајн „Галина“ Шан
12 Карла Бухел 2003 година 167 напаѓач Лихтенштајн „Галина“ Шан
14 Натали Шедлер 2005 година 170 централно Лихтенштајн „Галина“ Шан
осумнаесет Белинда Јеил 2001 година 168 либеро Лихтенштајн „Галина“ Шан
 • Главен тренер - Германија Детлеф Шенберг.
 • Тренери - Сандра Кајзер, Марко Стипановиќ.

Белешки (уреди)

Врски