Женска одбојкарска репрезентација на Малта

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Тимот на Малта
Знамето на Малта
Конфедерација CEV
Национална федерација Одбојкарската асоцијација на Малта
Место на ранг-листата на ФИВБ 117-168. [1]
Тренер Бразил Едвалдо Карваљо да Силва
Официјален сајт

Женска репрезентација на Малта Одбојка ( Malt. By Tim nazzjonali volleyball tan-nisa ta 'Malta, англиски. Malta Национален женски одбојкарски тим) - ја претставува Малта на меѓународни натпревари во одбојка . Организација за управување Асоцијација на одбојка на Малта ( Malt. Assoċjazzjoni volleyball Malta, англиски. Malta Volleyball Association).

Приказна

Одбојкарската асоцијација на Малта е членка на ФИВБ и ЕКВ од 1984 година .

Во мај 1993 година, Малта беше домаќин на следните Игри на европските мали држави и женската репрезентација на домаќините учествуваше на одбојкарскиот турнир на овие сложени натпревари, но нејзиниот деби настап на официјалната меѓународна арена заврши веќе во прелиминарната фаза. Покрај тоа, во 1997-2003 и во 2017 година, на овие игри учествуваа и малтешки одбојкари и еднаш освоија медали.

Од 1996 година, женскиот тим на Малта учествуваше на повеќето првенства на мали европски земји (освен турнирите во 2004, 2007 и 2017 година), но само еднаш стана еден од наградените - во 2000 година . Последната фаза на шампионатот 2013 се одржа во Малта со учество на пет репрезентации и имаше статус на еден од групните турнири од квалификациите за Светското првенство, а во неа одбојкарите на Малта настапија неуспешно, бидејќи не успеаја да победат. единствена победа.

Резултати од перформансите и состави

Светски првенства

Репрезентацијата на Малта не учествуваше во квалификациите за СП 1952-2010 и 2018 година.

  • 2014 година - не се квалификуваше
  • 2014 (квалификација) : Делисија Фаруџа, Аманда Ајус, Таис Гат, Гертруда Зарб, Марија Демиколи, Линдзи Кордина, Даниела Марија Боничи, Сара ел-Гаси, Алисон Борг, Изабел Кутахар, Анализ Касар, Марија Коста. Тренер - Дејан Ханд.

Европско првенство за мали земји

  • Med 3.png 2000 : Жизел Абела, Кетрин Атард, Сандра Боничи, Тизијана Боничи, Алисон Борг, Сара Курми, Марјо Фалзон, Елена Гагич, Кармен Гаучи, Хелен Ланзон, Мелани Мици, Каролина Шиберас.
  • 2013 : Даниела Мускат, Аманда Ајус, Тајс Гат, Гертруда Зарб, Марија Демиколи, Линдзи Кордина, Кетрин Атард, Анализ Касар, Даниела-Марија Боничи, Алисон Борг, Изабел Кутахар, Делисија Фаруџа, Сара ел-Гастетау Марија Касар. . Тренер - Дејан Ханд.

Европски игри на мали држави

Соединение

Тимот на Малта на Европските игри на мали држави 2017 година .

бр. Име презиме година

раѓање

Раст Амплуа Клуб
еден Сара Спитери 1996 година напаѓач Малта „Паола волеј“
3 Тајс Гат 1983 година 174 либеро Малта Fleur-de-Lys
4 мајор Фалсон 1982 година напаѓач Малта „Паола волеј“
5 Аманда Аџиус 1988 година 175 напаѓач Малта Флаери Балзан
6 Линдзи Кордина 1985 година 164 либеро Малта Флаери Балзан
7 Даниела-Марија Боничи 1984 година 172 централно Малта „Паола волеј“
9 Жане Малашевска 1990 година напаѓач Малта Флаери Балзан
10 Франческа Сарчино 1984 година централно Малта Fleur-de-Lys
тринаесет Сара Ел Гаши 1984 година 164 врзивно средство Малта Fleur-de-Lys
14 Марија Коста 1990 година 164 врзивно средство Малта Fleur-de-Lys
15 Изабел Кутахар 1987 година 175 централно Малта „Паола волеј“
шеснаесет Алисон Борг 1980 година 172 напаѓач Малта „Паола волеј“
  • Главен тренер - Бразил Едвалдо Карваљо да Силва.
  • Тренер - Густаво Гуацони.

Белешки (уреди)

Врски