Женска одбојкарска репрезентација на Молдавија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Тимот на Молдавија
Знамето на Молдавија
Конфедерација CEV
Национална федерација Одбојкарската федерација на Република Молдавија
Прв официјален натпревар Молдавија - Грузија 3: 0 ( Кишињев ( Молдавија ), 23.05.2004, ОТ )
Место на ранг-листата на ФИВБ 117-168. [1]
Тренер Михаил Копилов

Женската одбојкарска репрезентација на Молдавија (Молдавија) ( мувла. Echipa națională de volei feminin a Republicii Moldova ) - ја претставува Молдавија на меѓународните одбојкарски натпревари . Владејачката организација е Одбојкарската федерација на Република Молдавија ( Mold. Federație de Volei din Republica Moldova - FVRM ).

Приказна

Од 1946 година, најсилниот женски тим на Молдавската ССР (во различни години Динамо, Медиќ, Молдавија, Виброприбор - сите од Кишињев ) учествуваа на првенствата на СССР , но поради ниското ниво на одбојка во републиката, тие постојано беа меѓу аутсајдерите. По поделбата во 1966 година на сојузниот шампионат на две дивизии, „Молдавија“ (во 1979-1989 година - „Виброприбор“) почна да игра во втората од нив. Најдобар резултат - 4. место во 1. лига (16. вкупно) во 1988 година. Покрај тоа, женскиот тим на Молдавската ССР учествуваше на одбојкарските турнири на Спартакијадата на народите на СССР 8 пати (освен турнирот во 1971 година), но се одржа само во средината на втората десетина.

Откако Молдавија стекна независност, одбојкарската федерација на земјата во 1992 година се приклучи на ФИВБ и ЕКВ .

Дебито на женскиот одбојкарски тим на земјата на официјалните меѓународни натпревари се случи само во 2004 година , кога молдавските одбојкарки учествуваа на квалификацискиот турнир за Европското првенство 2005 година (категорија „Б“). Во првиот натпревар, репрезентацијата на Молдавија на домашен терен самоуверено победи уште еден дебитант - репрезентацијата на Грузија - со резултат 3:0. Но, во следните 7 натпревари, Молдавците ги загубија квалификациите од сите нивни ривали - селекциите на Словенија , Хрватска , Шведска (двапати) и, конечно, истите Грузијци на нивната локација.

Во иднина, репрезентацијата на Молдавија двапати учествуваше на квалификациските турнири на Европското првенство ( 2007 и 2009 година ), но не можеше да освои ниту една победа на нив.

Во јануари 2009 година, молдавските одбојкари за првпат стартуваа во квалификациите за Светското првенство и самоуверено се справија со своите ривали во квалификациската група од 1. коло. Групниот турнир се одржа во Талин и во првиот натпревар молдавскиот тим победи против репрезентацијата на Данска со 3:0, а потоа во тврдоглав дуел од пет сета им ја одзеде победата на домаќините на турнирот - репрезентацијата на Естонија , а на последниот натпреварувачки ден ги совлада грузиските одбојкари. Но, 2. коло од квалификациите беше последно за Молдавците. Селекциите на Бугарија , Чешка и Романија се покажаа видно посилни од селекцијата на Молдавија, а само во дуелот со албанските одбојкари селекцијата на Молдавија успеа да освои барем еден сет.

Репрезентацијата на Молдавија учествуваше на квалификацискиот турнир на следното СП (2014) , но не можеше ништо да им се спротивстави на ривалите во квалификациската група - селекциите на Украина , Унгарија и Албанија , губејќи од сите со истото. резултат 0:3

Севкупно, заклучно со 2017 година, женската репрезентација на Молдавија има 30 официјални натпревари. Од нив, 4 победи и 26 загуби.

Резултати од перформансите и состави

Светски првенства

Репрезентацијата на Молдавија не учествуваше во квалификациите на светските првенства 1994-2006 и 2018 година.

  • 2010 (квалификација): Roditsa Chubuk Александра Vovchik, Alyona Martynyuk , Маријана Dyakonitsa, Татјана Dyakonitsa, Татјана Lyulenova, Наталија Lukoshina, Наталија Dudnik, Татјана Лупу, Мирела Фишер, Екатерина Лупу, Ксенија Kopylova. Тренер - Михаил Копилов.
  • 2014 (квалификација) : Магдалена Стратулат, Наталија Лукошина, Алена Мартинјук, Елизавета Суслова, Марина Бахова, Татјана Лупу, Арија-Фелисија Андриевскаја, Наталија Орар, Полина Иџилова, Валерија Аладова, Татјана Анастасиаденитса. Тренер - Михаил Копилов.

Европско првенство

Репрезентацијата на Молдавија не учествуваше во квалификациите на Европското првенство 1993-2003 година.

  • 2005 година (квалификација) : Маријана Ајдин, Родица Чубук, Наталија Чомбурјан, Татјана Ковалева, Екатерина Ковалчук, Оксана Дробич, Татјана Грабоветскаја, Наталија Лукошина, Екатерина Лупу, Татјана Љуленова, Јулија Мардарарја, Олгаталја.
  • 2007 година (квалификација) : Татјана Љуленова, Наталија Олар, Татјана Коваљова, Екатерина Ковалчук, Мирела Фишер, Наталија Лукошина, Родица Чубук, Лариса Шелемет, Маријана Ајдин, Александра Вовчик, Екатерина Лупу.
  • 2009 година (квалификација) : Валерија Аладова, Родица Чубук, Татјана Коваљова, Татјана Дјаконица, Мирела Фишер, Наталија Лукошина, Екатерина Лупу, Татјана Лупу, Татјана Љуленова, Алена Мартинјук, Наталија Олар, Александрав. Тренер - Михаил Копилов.

Соединение

Репрезентацијата на Молдавија на квалификацискиот турнир за СП 2014 (мај 2013)

бр. Име презиме година

раѓање

Раст Амплуа Клуб
еден Магдалена Стратулат 1992 година 172 либеро Молдавија ASEM Кишињев
3 Наталија Лукошина 1985 година 176 врзивно средство Молдавија USM Кишињев
4 Алена Мартинјук 1991 година 186 напаѓач Турција Чанаккале
5 Елизавета Суслова 1996 година 184 централно Молдавија „Сперанца“ Кишињев
7 Марина Бахова 1997 година 178 напаѓач Молдавија „Сперанца“ Кишињев
осум Татјана Лупу 1988 година 192 централно Романија Динамо Букурешт
9 Арија-Фелиција Андриевскаја 1998 година 188 централно Молдавија „Сперанца“ Кишињев
10 Наталија Олар 1986 година 186 централно Молдавија ASEM Кишињев
единаесет Полина Иџилова 1992 година 178 напаѓач Франција „РК де Кан“ Кан
12 Валерија Аладова 1993 година 185 напаѓач Молдавија USM Кишињев
тринаесет Татјана Дјаконица 1990 година 180 врзивно средство Молдавија ASEM Кишињев
14 Анастасија Борденјук 1996 година 182 напаѓач Молдавија „Сперанца“ Кишињев
  • Селектор е Михаил Копилов.
  • Тренер - Јулија Мардар.

Белешки (уреди)

Врски